Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primul pas spre UK...sau Europa


Recommended Posts

Buna fetelor Vad ca vorbiti de nasterea in UK si va scriu si eu in fuga ce stiu. Se beneficiaza de gratuitate in spitale daca ai stat cel putin un an in UK. Din cate sti eu, pana si cei cu cetatenie, daca au locuit in afara tarii mai mult de un an, pana nu implinesc din nou un an de sedere nu au gratuitate la urgente, de ex. Stiu doua cazuri concrete: o persoana care lucra aici de mai putin de un an, cu acte inregula, criza de rinichi putrnica, chemat salvarea de urgenta, dusa la spital, tratata si dupa o perioada de cateva luni i-a venit factura de plata acasa. Un alt caz, o prietena insarcinata in cinci luni cand a ajuns in UK, se inscrie la GP, merge la controale, etc, totul ok, sarcina pretioasa in care se prescria cezariana..nimeni nu spune nimic de plata. La 8 luni afla ca din pacate va trebui sa plateasca spitalizarea si eventuala cezariana ce insuma cateva mii de pounds. Si asta pentru ca s-a gandit sa se intereseze la spital, sa fie siguri. Facuse o ecografie cu ceva timp in urma, si factura de aproape 200 de pounds i-a venit prin posta dupa o perioada de timp. La mai bine de 8 luni de sarcina a plecat si a nascut in Romania. Poate exista gap in sistem si unii scapa fara plata.. nu stiu, sau poate ca sotii lor au mai bine de un an de sedere si se califica si ele.. nu stiu asta.. Trebuie aflat concret.. e vorba de sume destul de mari. Numai bine si bafta in ceea ce va doriti. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...