Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum anunti prietenilor/cunostintelor divortul?


Recommended Posts

Stiu ca multora li se va parea ridicol sau banal titlul acestui subiect, insa eu intotdeauna am avut o mare retinere in a discuta despre viata mea personala cu cei din jurul meu. Astfel, am divortat anul trecut, familia si prietenii apropiati stiu despre asta, bineinteles, dar colegii mei de serviciu sau cunostinte cu care nu m-am intalnit de mult timp nu sunt la curent cu aceasta schimbare din viata mea. Fara un motiv anume, imi vine foarte greu sa vorbesc despre acest lucru, si astfel am ajuns sa evit sa ma intalnesc cu diverse persoane din acest motiv, ceea ce nu este normal deloc. Intrucat mi-am schimbat in sfarsit numele, va trebui sa fac anuntul de rigoare la serviciu, dar nu stiu inca in ce mod. Sa trimit un email? De grup / personal? Ce ma sfatuiti? Va multumesc! Ilinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

daca ai multi colegi, da trimite-le un mail,daca sunt putinisi poti sa le spui de exemplu in pauza de pranz, spune-le:) Nu ai de ce sa te temi sau sa-ti fie rusine. Mult succes si nu uita sa razi cand le dai vestea:) [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze [/url] blog personal www.de-azi.ro pentru cine crede ca nu mai poate... http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poi eu le-am zis pur si simplu: am divortat. Cine a vrut sa intrebe ceva a intrebat, cine nu a preluat informatia si a digerat-o in tacere [:D] Eu am trimis e-mail de genul "felicita-ma, de azi sunt domnisoara" [:D][:D][:D] ------- Daria & felina fioroasa[zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url] ------- [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]Port in suflet povestea licuriciului Emma[/url] "Stelele care cad nu pier, Stelele care cad se duc pe un alt cer"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi suntem multi si nici nu mai bagam de seama schimbarile de nume; iar la fete mereu avem dileme...nu stim daca s-au casatorit si e cazul sa le felicitam cu "casa de piatra" sau daca au divortat si-atunci raman felicitarile dar modificam textul[:D] edit: nu stiu de ce am mentionat acest la fete de mai sus, ca doar baietii nu si-au schimbat numele niciodata. o eroare, mi-a scapat pur si simplu. ideea este ca in mod normal, la serviciu, schimbarea se anunta la resurse umane, la managerul direct si atunci soliciti modificarea adresei de email (iar cand ai actele modificate aduci actele noi ca sa te inregistreze in toate bazele de date). daca sunteti firma mica si doresti sa-i anunti pe toti,anuntul ar putea cuprinde doar: dragi colegi, datele mele de contact s-au modificat dupa cum urmeaza xxxx. de la cei mai curiosi vei primi ceva intrebari, de la cei curiosi dar carora le e lene sa scrie vei primi intrebari cand te vor vedea, se va vorbi fix 2 zile pe tema asta, te vor avea trecuta cu numele vechi in telefon pret de inca 6 luni si dupa aceea nimeni nu-si va mai aduce aminte ca ai fost casatorita si sub ce nume te-au cunoscut prima oara. prietenii stiu deja. pentru cunostinte tot un text simplu, cand te intalnesti cu ele: am divortat acum x luni si gata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu vad rostul in a-ti anunta public divortul. e suficient sa duci copie la personal, dupa certif de divort. eu am spus la prietenii intimi, cu care ma mai confesam pe vremea aceea. cei cu care ma vedeam mai rar, au aflat prin telefonul fara fir= barfa de rigoare. nu m-am sinchisit sa fac publica "barfa" si nici sa anunt pe careva. nici mkr pe rude..au aflat intre ei, de la veri etc... la noul colectiv de munca, au mai aparut si persoane din trecut, care stiau sau nu, eu nu le-am dat explicatii. dc ma intrebau in mod direct, ce face ex sotul, le ziceam simpla "am divortat", dc nu ma intrebau, cu atat mai bine. barfele pe la spate nu m-au interesat niciodata. parerea mea este sa nu dai explicatii la nimeni, chiar si un anunt oficial mi se pare o explicatie in plus. stai linistita, oamenii stiu, ca oricum nu-i intereseaza pe multi, decat barfa. mi se pare ca te stresezi prea mult. e suficient sa anunti 1-2 colege mai apropiate si isi fac ele treaba pentru tine apoi, in maxim o saptamana stie tot serviciul tau.:) parol!! faza cu mailul, mie nu-mi place deloc deloc. nici aia cu anuntul oficial. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, subscriu. Si eu am anuntat doar cateva rude si cativa prieteni cu care mai stau la o barfa. Restul au aflat de la ei. Si cu cei cu care ma intalnesc, nu simt nevoia sa trambitez ca am divortat, in definitiv e viata mea intima si nu cred ca e cazul sa fac anunturi in stanga si-n dreapta. Daca ma intreaba ce face sotul, le zic, daca nu, nu. Diana si [copil] Mircea (2.01.2004) [url="http://www.freewebs.com/bbianfeb2004/index.htm"]Bebelusi de ian-feb 2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...