Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Nu prea am timp sa intru, tot stau pe langa Ana. Nu am apucat sa va spun dar s-a trezit vineri dimineata cu ochiul stang umflat si rosuuu. Nu-mi dau seama de la ce, oftalmolog nu am gasit ca e weekend, iar pediatra ne-a dat unguent oftalmic cu kanamicina, aerius si ser fiziologic s-o curat inainte de unguent. Mi-e o frica cand o vad asa, parca i s-a mai retras putin rosul ala din ochi dar tot umflat e. Vineri avea numai firisoare de sange pe albul ochilor. Ma gandesc ca ori a fost lovita, ori muscata de vreo insecta, desi nu se observa nicio intepatura. Altceva nu stiu ce ar putea avea, vreo conjunctivita alergica, aflam luni.

 

Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei

Povestea nasterii

poze Ana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Maya, e posibil s-o fi muscat vreo gaza, eu am patit-o acum 1 an cam pe vremea asta, initial am crezut ca-i herpes, si am dat cu Aciclovir, iar a 2-a zi era umflat, era sambata, duminica eram si mai umflata( va spusesem ca ajung la doctor doar cand ardeee[:D]), iar luni deja nu mai vedeam cu ochiul acela, asa de umflat era, fapt ptr care intr-o zi am fost la 3 doctori[:D]: medicul de familie, oftalmolog si dermatolog. Aerius-ul e bun in cazul asta si vad ca i-a dat deja si Anei, daca stiam si luam de la inceput era bine.

Pe mine ma intepase undeva sub ochi, la vreo 3 mm sub ochi, dar si ochiul era rosu, asa cum spui tu, cu firisoare de sange , iar de la oftalmologie mi-a dat Tobrex. La conjuctivita nu stiu daca se umfla ochiul.

Sa se faca repede bine![pup]

 

Roxana,[mamica]de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mayaid="red"> sa ne mai spui cum evolueaza.Nu se sperie Ana?Poate e totusi cum zice Roxana si trece repede

 

eu am fost ieri la un botez dar nu la restaurant ci unul nonconformist la iarba verde.Noroc ca afost vreme foarte buna.Nu stiu daca va mai amintiti-va povesteam vara trecuta ca am fost cu cortul in Ceahlau cu un grup de prieteni,fosti colegi intr-un club de turism montan actualmente inruditi pentru ca aproape fiecare are un fin ,cumatru,nas dintre fostii colegi.Nu pot sa spun ca ne vedem foarte des sau tinem legatura telefonica cu toti dar ne face tuturor o mare placere cand reusim sa ne reunum mai ales ca sunt unii plecati in alte orase sau chiar in alte tari.Ieri am fost toti cu copii(sper sa fi iesit ceva poze,va pun daca e ceva de aratat) .Am descoperit noi burtici destul de mari deci ne asteapta si alte petreceri[:D]

 

pt cand va treziti aveti de la mine o [cafea] mare

[pup] fetele dragi

 

Mihaela [gravi] 11+ [copil] Daria-Stafaniaid="red">-16.11.2006

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana dupa cum descrii tu asa a evoluat si la Ana, la tine se vedea intepatura? Ca ma tot uit dar nu vad nicio intepatura. S-a mai retras umflatura dar cred ca-i ramane rosu in jurul ochiului sau vanataie. S-au retras firisoarele rosii de pe albul ochiului, ii tot dau cu kanamicina. Maine oricum o duc si la pediatru si la oftalmolog. Chestia ciudata e ca nu a durut-o nici nu a jenat-o deloc, nu dus manuta nicio secunda la ochi sau sa clipeasca ciudat. Nu-i curge nimic, incep sa cred ca a fost totusi o muscatura si a avut reactie alergica la ea. La infectie bacteriana cred eu ca trebuia sa curga si puroi ceva.

 

Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei

Povestea nasterii

poze Ana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angi ce rau imi pare e voi. Sper sa fie ultima oara pt mult timp ca tare ati mai depasit norma. Multa sanatate.

Maya sper ca Ana e bine. Sa ne spui ce ati facut la dr.

Dastefa da frumos chefuiti.

Dolores sa aveti un concediu placut si parte de vreme buna.

Roxana paru a inceput sa creasca da eu tot nu am descarcat pozele[:D]Carla voi ati terminat concediul? Cum a fost? Unde?

 

 

[mamica]Anca cu [copil]Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)id="blue">poze,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar s-a trezit Ana cu ochiul si mai umflat, ieri parea mai bine. Azi am dus-o la pediatru, apoi la oftalmolog, dar niciuna nu stie clar ce are, asa ca nu am aflat nimic:(. O mai duc la al doilea oftalmolog dupa-amiaza sa mai auzim o parere. Ambele spun ca pare muscatura de paianjen sau de tantar, dar niciuna nu stia sa zica mai multe. Mi-a dat Tobradex, Ospexin la 8 ore si s-o curat mereu. Problema e ca nu am reusit deloc sa-i pun picaturi in ochi. A tinut-o si taica-sau si eu calare, nimic, nu pot sa-i deschid ochiul, e si f umflat, il mai si strange ea. Cum sa fac sa-i pun picaturile, aveti idee?

 

 

Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei

Povestea nasterii

poze Ana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine v-am regasit, aseara ne-am intors si noi de la munte, as mai fi stat vreo 2 luni minim[:D] dar buzunarul nu-mi permite.

 

casuta a fost ca un vis, exact ca si pe pagina lor web(aveam eu un pitic pe creier cum ca n-ar arata casa ca in poze) cu lumanari parfumate prin toata casa, cu dus de hidromasaj, si perfect decorata si echipata cu de toate. am urcat la munte, am coborat la vale, am fost si la centru comercial(dupa lapte, clar) ne-am dus si prin parcuri, pe la rauri si izvoare. am papat numai in restaurante, iar Dani s-a purtat excelent. I-a prins bine aerul curat.

 

 

am sa pun si poze...numa timp sa le incarc sa gasesc...

 

vad ca iulia tot prin spitale. Angiid="red">, imi auc aminte cand Dani a luat de vreo 5 ori antibiotic in acelsi sezon...partea proasta e ca cu fiecare tura el devine mai slab, mai anemic parca...e un cerc vicios antibioticul, sa va faceti repede bine[pup]

 

mayaid="red"> nici daca-i agati ceva sus de candelabru sa se uite-n sus? nici asa nu crezi c-o sa prinzi momentul sa-i pui picaturi?

 

pup

(ma duc sa-mi decorez terasa, ca in sfarsit am luat masa si scaune pt veranda, si.cu m-a apucat decoratul exterior [alcool])id="size1">

 

Dbunny si [copil] Daniel

poze Daniel

 

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut timp azi sa intru de la servici, de acasa nu pot intra decat cand dorm copiii.

 

Maya, du-te la un dermatolog, te va lamuri cel mai bine daca e intepatura sau nu. Pe mine cum m-a vazut mi-a zis, nici n-a stat sa se gandeasca. Si mi-am adus aminte ca mi-a dat ceva, un praf, nu mai retin cum se numeste, pe care il dizolvam intr-un litru de apa fiarta, il raceam, si puneam comprese. Ma tot chinui sa-mi aduc aminte dar .....nu reusesc. Cred ca daca mergi intr-o farmacie si intrebi stie despre ce-i vorba. Stiu ca suna ca o denumire de la chimie, dar nu mai stiu.

Cand m-a intepat chestia aia( nu stiu ce-o fi fost) eram in drum spre Bacau, si pe drum era sotul la volan si eu in dreapta, langa el, iar geamul lui era deschis si tocmai aruncase tigarea, in mers, iar la un moment dat am simtit ca atunci cand te frigi cu tigarea, ca o arsura...ca o jena...nu stiu cum sa explic mai bine. Cu toate ca tigarea lui era departe de mine si nu avea cum sa sara, a fost ceva care a durat 2-3 secunde, si n-am dat importanta, n-am mai simtit apoi nimic. Asta era dupa amiaza, pe la 5 sa zic. Am ajuns acolo si de-abia pe seara am inceput sa simt o jena, initial nu se vedea nimic, cumnata mea mi-a dat sa pun o compresa rece, n-am dat importanta. Dimineata aratam ca si cum as fi tras curent, aveam ochiul foarte putin umflat si io, desteapta, am dat cu un unguent cu propolis seara, inainte sa ne culcam. Dimineata aveam ochiul si mai umflat si imi aparusera cateva bubite ca la herpes, probabil de la ung ala cu propolis, vreo reactie adversa...habar n-am. Si ma si manca putin, exact ca la herpes. Fapt ptr care am dat-o pe Aciclovir. Duminica ne-am intors acasa , iar luni dimineata aratam mai rau ca bau-bau[:D], nu mai vedeam cu ochiul ala, asa de umflat era. Ca sa nu mai zic ca eram la servici, cu ochelari de soare, [:D], iar o clienta m-a si intrebat "de ce m-a batut nenorocitul"[:D]. deci nici ochelarii nu acopereau prea bine[:D]. Si aveam si ochiul inrosit si cu firisoare de sange, cum ai spus si tu, iar oftalmoloaga mi-a zis ca m-am sters prea des cu comprese sterile si fiind aspre ma iritasem si o dadusem intr-un inceput de conjuctivita parca a zis...nu mai stiu, mi-a facut spalaturi si mi-a dat antibiotic si Tobrex. Cand am ajuns la dermatolog mi-a zis sa nu mai iau antibioticul si mi-a dat Aerius , Prednison , Omez, si parca mai era o pastila, plus praful ala sa pun comprese. Mi-a trebuit cam o saptamana sa revin la forma initiala[:D]. Si mi-a spus tot dermatoloaga ca aeriusul si Claritinul sunt bune ptr ca sunt antialergice. Daca luam de la inceput nu ajungeam in halul ala, cred

 

Gata, am povestit in detaliu, eu spun sa mergi cu Ana la un dr. dermatolog, daca oftalmologul a zis ca nu stie ce este, inseamna ca nu-i nimic legat de ochi, si dermatologul isi va da seama ce anume este, de la ce este.

 

Cat despre pus picaturi, incearca sa-i pui cand tine ochiul inchis, pui in coltul ochiului si apoi ii masezi usor pana ajunge peste tot. Cand pui cu ochiul deschis e neplacut, poate d-aia nu vrea sa stea. Si joaca-te cu ea, iti pune intai ea tie apoi tu ei, daca mai ai vreo papusa pui si papusii...vezi tu cum o fraieresti si numai ei ii pui ce trebuie, tie si papusii pui apa chioara[:D] Ii pui picaturi ptr ochi ? Mie atunci imi daduse sa curat ochiul cu ser fiziologic si apoi sa pun crema.

 

Gata, e 1 jumate noaptea, vad ca eu si Dastefa avem insomnii, dar macar ea stie ca-i de la sarcina. apropo, cand te duci la eco?

 

Dbunny, bine-ai revenit, ma bucur ca a fost ok. Te asteptam cu poze( eu vorbesc de poze....nici acum nu le-am pus)

 

Angi, cum mai sunteti?

 

Ank, voi?

 

Mirona cand se intoarce acasa, oare?

 

Dolores, voi sunteti cu bagajele gata?

 

Roxana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mayaione
Cum sa fac sa-i pun picaturile, aveti idee?
align="right" id="quote2">
Daca nu deschide ochiul ,poti sa-i pui ex:in loc de o picatura 2 asa cu ochiul inchis ,langa nas si intra si in ochi.Sau nu incerci sa-i deschizi ochiul complet ci tragi usor doar de partea de jos si acolo se poate pune f usor nr de picaturi indicate.
[ruga] Doamne ajuta!

oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*id="Tahoma">
id="purple">
[flo][flo2][floare3]
Bazar pentru Bogdanid="red">id="size1">
Blogul lui Bogdan-Andrei
_

goblenuri-relatii pe blogul Donului

_
id="right">
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!
id="red">

[ruga]Doamne ajuta!id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angi insanatosire grabnica;

 

dastefa sarcina usoara in continuare.

 

Scuze ca intru mai rar la voi...sunt prin zona cu nervii in pioneze tot din cauza de ochi ..dar ai lui Bogdan

Isabella e bine ceea ce va dorim si voua.

 

oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*id="Tahoma">

id="purple">

[flo][flo2][floare3]

Bazar pentru Bogdanid="red">id="size1">

Blogul lui Bogdan-Andrei

_

 

goblenuri-relatii pe blogul Donului

 

_

id="right">

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la

Dumnezeu imposibilul!

id="red">

[ruga]Doamne ajuta!id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...