Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

pe 20 avem prima aniversare si "tati" a plecat cu


Recommended Posts

Happy, eu am renuntat, tu de ce te mai obosesti? [flo] I-am mai citit si ultimul mesaj si mi-am dat eu o palma! [:D] si apoi mi-am vazut de treaba. _____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita] [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

of delicatelor...promit ca dupa replica asta ma duc si eu si-mi trag 2 palme si va las sa vorbiti doar intre voi, ca e imposibil cu atata sensibitate, sa mai zici ceva... in caz ca n-ati vazut, e epidemie de parasiri.barbati tembeli care isi parasesc femeile, ori gravide, ori lauze, ori cu copil de varsta botezului, ori de scoala..etc. oare de ce? _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui babyblue
of delicatelor...promit ca dupa replica asta ma duc si eu si-mi trag 2 palme si va las sa vorbiti doar intre voi, ca e imposibil cu atata sensibitate, sa mai zici ceva... in caz ca n-ati vazut, e epidemie de parasiri.barbati tembeli care isi parasesc femeile, ori gravide, ori lauze, ori cu copil de varsta botezului, ori de scoala..etc. oare de ce? _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
babyblue... ce sa zic... am senzatia ca in spatele nick name-ului tau zace The Terminator himself! pe bune acum, da' tu ai ceva uman in tine? asa, din bun simt, te-ai gandit ca femeile astea chiar sufera? te-ai pus vreo secunda in postura lor? scuza-ma, nu stiu daca ai copii sau nu, da' crede-ma pe cuvant ca sa fii cu burta la gura si sa plece de langa tine omul care ti-e sprijin... e un scenariu absolut horror. ti se termina mintea! si in nici un caz nu-ti foloseste sa vezi cum apare o viteaza care n-are nici un cuvant bun (cauta sa intelegi ca e o diferenta majora intre "cuvant bun" si "mila") pentru tine, ba mai mult te scoate singura vinovata de esecul tau, cu niste argumente care... ce sa zic... babyblue, ai vazut prea multe filme americane proaste. ma doare inima cand ma gandesc ca s-ar putea sa ai prieteni care sa se si uite in gura ta! iti doresc sa nu ajungi niciodata sa-ti urmezi sfaturile si sa probezi valabilitatea lor! revenind on topic, fetelor imi pare nespus de rau pentru ce vi se intampla! nu stiu cum va pot ajuta, dar daca aveti nevoie de ceva, orice, just shoot! http://picasaweb.google.ro/MihaiPop99
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui babyblue
Citat:
citat din mesajul lui ottilia
In aceasta dupamasa a plecat si sotul meu de acasa,nu e pt prima oara,i-am tolerat foarte multe,poate mult prea multe...sunt sigura ca e mai bine asa pt mine si micutul meu de un an si 3 luni...singura mea teama e ca se intoarce peste cateva zile si-si cere iertare,sper sa am puterea sa il refuz.Pot sa spun ca de cand il cunosc viata mi s-a schimbat radical si nu in bine,totul s-a invartit doar in jurul lui,i-am facut toate poftele,in speranta ca va fi bine,nu stiu pt ce motiv il iubeam,poate inca il mai iubesc sau poate a fost doar obisnuinta...poate m-am agatat in tot acest timp de o casnicie inexistenta...cum spune magdalena67,pt el casnicia pare o joaca probabil...nu stiu daca cineva isi poate inchipui ce a fost in sufletul meu cand fiul meu de un an si un pic ii facea cu mana razand tatalui sau care in timp ce acesta scotea masina incarcata de bagaje din curte... Cateodata viata poate fi cruda dar as vrea sa cred ca toate se intampla spre binele meu si al copilului meu.Cred ca e mai bine pt el sa creasca fara tata decat cu ambii parinti din care tatal mereu absent-fizic sau psihic-iar mama vesnic plansa,intr-o atmosfera plina de tensiune,prins la mijloc intre certuri,s.a.m.d. Capul sus,viata merge inainte!
pai tocmai de aia a plecat, ca i-ai facut toate poftele si ai trait pt el, nu pt tine. barbatii sunt niste pusti, iar astia de-s nascuti mai imaturi la cap asa, nu apreciaza ca le oferi tu, ba poate ii si haituiesti cu oferte generoase de mancarica, papica si alint, DESI O CER TOTI, ei apreciaza provocarea si distractia si femeile mai independente emotional de ei. si iar ma enervez cu educatia la femei... te=o fi iubit, dar s-a plictisit tocmai pt ca ai fost PREA draguta cu el.te=ai efortat PREA mult sa=i fii pe plac. asta= predictibilitate, sufocare, plictiseala. i-ai oferit pe tava motivele de a cauta provocarea in alta parte si de a testa la tine cat mai poti sa duci asa.desi nu cred ca=l omoara curiozitatea asta acum. si sincer, e ffff uman sa te saturi de bine! chiar si cel mai bun barbat, ajunge ca un tanc, dc il cauti in coarne, o sa vrea vada cat ii merge. iar dc tu mereu il ierti, e ca si facuta treaba. va face doar belele. in loc sa bocesti, n-ai pentru ce, du-te urgent si da-ti o palma, ca din vina ta pleaca de acasa sotul. schimba-te..ca in cazul tau problema e la tine. el e doar un carnat de barbat, din pleava multa de exista. nici mai bun, nici mai rau ca altii. schimba iala la usa, nr de tel, acorda-ti timp sa iti vezi doar de treburile tale, iesi cu altii si tine-l pe liber, cu lunile, dc se intoarce. da' nu cred sa ai taria asta... _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
din cate vad eu, babyblue a raspuns atat de dur pentru aceasta postare. eu nu prea vad de ce o puneti la zid. da, are o exprimare mai plastica, dar prostii nu spune. chiar cred ca sunt situatii in care femeia isi pierde vremea jelind mai ales ca nu are dupa cine sa jeleasca. ar putea face ceva constructiv pentru ea in timpul asta. daca ii va fi ei bine, ii va fi si copilului bine. a fost mai dura, da!! dar a considerat ca sunt destule persoane care o mangaie pe cap, ea a incercat o alta abordare. sincera sa fiu, daca as fi in locul persoanei in cauza, as prefera sa-mi dea cineva un sut in ...asa macar merg inainte decat sa ma tot mangaie pe crestet ..ca nu mai dezlipesc din locul ala...ca doar imi face alintul. si ca sa fie tacamul complet...am fost usor in situatia ei, singura diferenta fiind ca nu eram casatoriti si nu aveam copil. da, mi-am plans de mila o perioada buna pana cand singura mi-am dat seama ca nu am dupa cine plange, ca nu am pierdut nimic si ca cel mai sanatos e sa ma ridic si sa merg mai departe cu capul sus. respectivul nu merita lacrimile mele dar eu am fost destul de proasta sa-mi pierd timpul cu indeletnicirea asta. si da, ai nevoie de cineva sa-ti arate cine esti tu si cine e el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisbar, trei topicuri mai jos, la "nastere fara tati..." (un topic more or less asemanator cu acesta), aceeasi babyblue scrie: "imi pare extrem de rau..... incearca sa fii optimista, poate totusi lucrurile se vor rezolva in bine. dc nu raspunde la nimic, nu e acasa, poate i s-a intamplat ceva..vorbeste cu familia lui, cu prietenii... Doamne ajuta! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" tie a ce iti suna? caci mie, si asta ca sa fiu eleganta, imi suna cel putin a lipsa de constanta in principii... revenind la tema, da, desigur ca trebuie sa existe cineva care sa te trezeasca la realitate, desigur ca nu trebuie sa te mangaie toata lumea si sa verse lacrimi de crocodil alaturi de tine. da' e o diferenta majora intre a te scutura cineva si a trece cu tractorul prin sentimentele tale... http://picasaweb.google.ro/MihaiPop99
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

biricica, nu pricepi pt ca nu pricepi. e o diferenta, intre a compatimi o femeie cu burta la gura, parasita inainte de nastere si alta care are deja copil de 3 ani, pe care sotul o paraseste periodic si ea inca nu stie dc o sa-l ierite si de data asta, cand a fugit cu banii. nu stiu dc sunt sau nu un monstru, dar pot compatimi o femeie parasita de aiurea, cand ea e cu burta la gura, insa nu pot compatimi o femeie care inghite nespe parasiri de la sot si in loc sa puna piciorul in prag, sta si jeleste prostia ei.adika o compatimesc si pe ea, dar as vrea sa-i insuflu sa aiba nitica mandrie si sa nu mai inghita asemenea tratament din partea sotului. si doar EI i-am adresat acel mesaj. nu celorlalte. e o mare mica diferenta. pacat ca nu o pricepi. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

babyblue are dreptate. Poate e prea dura in exprimare dar eu am inteles ideea si o impartasesc. Asta cu barbatul care e soarele dupa care se invart toate si toti e o mentalitate de mult apusa. Sotul are si el responsabilitati la fel ca si partenerul. De ce doar femeia trebuie sa-i faca toate poftele, sa-l rasfete, sa-l scarpine dupa urechi, sa gateasca, sa spele, sa faca piata, sa calce, sa ingrijeasca copilul bolnav... Domunul ce face de atat bine? Pleca la alta care stie sa-l tina in sah si sa-i ofere atentie cu lingurita. Si apoi tot ea, victima, sa-l ierte cand va catadicsi el sa revina. O prietena era genul asta si a parasit-o sotul de plictiseala si pentru ca se simtea sufocat de atentia ei, nu pentru ca i-ar fi reprosat ceva. Pe de alta parte nici extrema cealata nu e buna dar calea de mijloc o poti gasi. Viata nu se rezuma la un barbat care nu stie sa aprecieze ce are langa el. [url="http://by.lilypie.com/UoGup2.png"]Mara[/url] si [url="http://by.lilypie.com/MWckp2.png"]Matei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu carujo. Eu sunt una dintre femeile careia nu ai ce sa-mi reprosezi decat ca i-am suflat prea mult in coarne si l-am sufocat din prea multa grija sa ne fie bine. De fapt din speranta sa fie bine. De frica sa nu ma paraseasca, sa nu ma lase cu copil pe drumuri. Prietena mea isi tine iubitii in sah si-i perpeleste de le sar capacele si sa vezi ce stau la coada la ea mai ceva ca la carne pe vremea lui ceasca. Si ea mereu ma certa ca de ce inghit, de ce-i permit, de ce-i mai suflu in coarne, de ce ma mai perpelesc atat? Si mare dreptate avea. Cu atatitdine iertatoare si impaciuitoare devi victima sigura a divortului, parasirii si desconsiderarii barbatului din viata ta. Si asta nu este lipsa de respect fata de barbati, este o realitate umana care nu cred ca tine doar de o anumita categorie sexuala. Noi cei parasiti gresim prin faptul ca stam si suferim si tot noi ne ducem sa tragem de cel care face pe copilul imbufnat, pana se invata ca i se cuvine si se comporta apoi ca un copil rasfata caruia tre sa-i faci toate poftele, fuge de responsabilitati si in final te lasa cu ochii in soare. Intradevar, ceea ce vrea sa ilustreze babyblue prin acele cuvinte greu de suportat pentru autoarea topicului (acum pe bune babyblue esti prea cruda cu un om care e cazut) este ca era de asteptat sa i s eintample ce i s-a intamplat pentru ca a permis, mai precis comportamentul lui a fost determinat chiar de ea. Ceea ce s-a intamplat era predestinat, prin modalitatea fiintei umane de a raspunde la provocari sau la lipsa lor, la nevoi acoperite excesiv si neacoperite. Normal ca nu apreciezi ceea ce ai daca esti satul ca ai. Orice nevoie, daca este acoperita excesiv devine sufocanta, inclusiv nevoia de securitate, de familie, de stabilitate, de afectivitate si tot specific uman este sa tinzi sa-ti reactualizezi campul de nevoi odata ce ti le-ai satisfacut pe cele vechi. De aceea se duc barbatii nostri spre alte femei, spre alte orizonturi. E foarte aiurea ca aceste nevoi acoperite excesiv accentueaza nevoia de a iesi din situatiia care a creat satisfacerea excesiva a nevoilor lui, transformandu-l intr-un frustrat si nevoia devine atat de mare incat e mai importanata decat nevoia de a fi responsabil. Nici responsabil nu poti fi fata de copil si nevasta daca nu esti motivat. E pura logica cu notiuni de psihologie de balta, invatata dupa ureche. Acum daca gresesc sa ma iertati. ... DAR ... Fiecare are nevoie de un timp sa se obisnuiasca cu un esec, cu o pierdere si are nevoie sa-si linga ranile, sa planga amarul si sa fie compatimit. Atat cat simte persoana respectiva nevoia. Respectul fata de suferinta celorlalti ne face umani... si aici babyblue, poate ca ti-ai scos cam tare coltii. Douafetemici, imi pare extrem de rau ca lumea ta s-a prabusit. O sa fie foarte greu sa infrunti ceea ce va veni de una singura, dar cu cat iti asumi mai repede problemele si le accepti, cu cat treci mai repede peste, cu atat vei putea sa te ridici din tarana si sa mergi mai departe cu fruntea sus, ca sa triumfi. Stii... copilul cand cade jos si se loveste... plange. Sunt mame care il ridica si-l iau in brate si il compatimesc in bratele lor, il lasa sa planga cat are nevoie si apoi il invata sa treaca mai departe. Sunt mame care-si cearta copilul ca a cazut si-i spun sa se ridice si sa nu mai planga, sa-si inghita plansul si sa mearga mai departe. Sunt mame care se uita la copil cum cade ii spune sa se ridice singur si copilul plange singur, apoi la un moment dat merge singur mai departe. Asa e si in viata. Cazi, plangi, te ridici, mergi mai departe(in sensul figurat). E un ciclu specific uman. Noi cele de pe fprum suntem cele carora ne pasa de suferinta ta. Toate, dar avem stiluri diferite. Sfat, asta e parerea mea: depinde de tine cat hotaresti sa consumi din energia ta dupa ce ai "cazut" ca sa plangi, sa te ridici si sa mergi mai departe. Ideal ar fi sa mergi mai departe cat mai repede. Pentru asta tre sa te sugestionezi cat mai mult si sa te ambitionezi sa treci peste mai repede, ca sa iti pastrezi energia sa lupti pentru tine si copkii tai. Multa putere si sanatat iti doresc. Si Nervi de otel. Sa nu abdici in fata vietii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...