Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

LMA-Copilasi de Iulie-August 2004 * 53


Recommended Posts

eu acum lucrez in industria de petrol si gaze [:D] pe parte de explorare si productie (si cu asta am spus totul ca extractie in ro nu face decat o firma [:D])

dar ca profesie sunt inginer de telecom/IT si de fapt fac integrari de sisteme (proiecte de investitii mari si foarte mari), inainte am lucrat 10 ani de telecom, pot spune cu mana pe inima ca stiu cca 60 % din infrastructura de telecom a romaniei si nu la high level ci chiar la detalii.

 

Daria, imi pare rau de incidente [flo] pupam printesa [pup]

 

 

 

 

 

 

Andries

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E vorba de faze de genul: se joaca si capata una din senin peste fata sau o impinsatura sau e apucata de codite si ce face Giulia in acest caz ? Nimic.

Ramane cu o fatzuca mirata si revoltata, dar tace malc.

Nu-mi doresc sa se ia la tranta, dar sa spuna un "nu mai pune mana pe mine" tare si raspicat, da, as vrea sa spuna.

Intr-adevar eu i repet mereu, ai grija ca sunt si copii mai mici, te rog nu ridica mana spre nimeni ca poate din neatentie va scoateti ochii, etc.

Ma doare si de cate ori pot le spun eu copiilor ca daca nu se stiu comporta frumos, ca niste prieteni ce sunt, sa nu o mai cheme pe Giulia la joc. Majoritatea se pototolesc, insa nu trec 2 zile si iar se reiau sicanarile.

 

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red"> cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza] Selaid="Trebuchet MS">id="red">

_____________________id="red">"Meglio sole, che mall`accompagnate !"id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai trebuie sa o inveti sa dea si ea. Imi pare rau, dar asta-i viata. Eu am fost educata cam cum spui tu ca o educi pe Giulia si in prima saptamana in clasa I mi-am luat la bataie de la scoala, vreo 3 zile... si mi-au furat si rechizitele. Eu nu zic sa o inveti batausa, dar asa nu se poate. Si nu trebuie sa intervii tu sa ii "potolesti" pe partenerii de joaca, ea trebuie sa-i potoleasca. Al meu de exemplu nu sare la bataie din proprie initiativa niciodata, dar provocat fiind a troznit pe altii la greu. Cel mai greu a fost sa il invat ca nu trebuie sa provoace.

 

Andries

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va merge la curs de judo sau karate, asta i-am spus deja [:I]

Faza e ca ea nu se asteapta sa fie lovita :( de aici nedumerirea si lipsa de raspuns, cred. Si revolta mea, evident.

 

 

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red"> cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza] Selaid="Trebuchet MS">id="red">

_____________________id="red">"Meglio sole, che mall`accompagnate !"id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani cu intarziere Cristalinei, Ilincai si pentru azi la multi ani Andreiusului !

 

Sanatate lui Tudorel, cred ca azi e mai bine. Si copiii mei mai mucesc, mai putin, slava Domnului, si noi asteptam sa le treaca sa putem merge la munte putin, am amanat deja cu o saptamana plecarea ca de duminica trecuta a inceput Dea, apoi miercuri a inceput si Dani, evident si eu....Gabi, noi am cumparat in aprilie un aparat de aerosoli la recomandarea dr si atunci lui Danut i-am facut aerosoli cu ACC, ser si dexametazona ca era superinfundat si tusea. Tura asta i-am facut aerosoli doar cu ser fiziologic si eu am vazut efecte de fiecare data... Am citit pe net si am vazut ca multi parinti folosesc nebulizatorul la raceli si scapa de multe complicatii ce le pot da mucii, noi l-am luat pt ca ne-a zis dr ca mai ales in sezonul rece e bun cand debuteaza orice raceala sa-l bagam in functie la amadoi copiii, si asa sa mai reducem din efectele secundare ale mucilor, plus sa mai scapam de disconfortul dat de tuse si congestie.

 

La Dea va fi primul an de colectivitate, la Dani, ca si primul, insa amandoi asteapta cu nerabdare inceperea gradinitei asa ca sunt convinsa ca bunadispozitie si aparatul de aerosoli o sa-i ajute sa faca slalom cu succes printre virusii si bacteriile colectivitatii. Avem si-o salina in zona, daca o fi cazul apelam si la aceasta ca la Praid nu ajungem. Indiferent cum, anul acesta scolar este obligatoriu de frecventat pt ca Dani intra in grupa pregatitoare pt scoala si eu simt ca are nevoie sa se "formeze" putin din toate punctele de vedere. Trebuie sa invete sa faca fata solicitarilor diverse, unui program strict, sa faca fata competitiei, are deja 6 anisori si cum zicea Daria din punct de vedere comportamental e prea "softy" mai ales ca e baiat. Nu riposteaza mai ales daca singur la joaca si e lovit, stropit, impins. Daca e cu Andreea e alt om parca in anumite privinte, desi nu foarte diferit: alaturi de Dea stie sa aiba atitudine, nu agresiva dar hotarata, adica daca cineva incearca sa il loveasca sau sa-i ia jucariile fara permisiune ia atitudine si comunica ferm ca nu doreste sa fie lovit, sau daca are nevoie de jucarie si-o ia inapoi. Singur nu are insa aceeasi hotarare. Si s-au invatat amandoi sa fie impreuna la joaca....acasa se mai cearta, se lovesc chiar, desi in afara casei nu lovesc absolut pe nimeni, si nici noi nu-i indemnam sa loveasca, ci sa se apere, ei intre ei se mai palia o pauzasc rareori, pt ca nu le permit, le vorbesc de fiecare data ca sunt frati si niciodata fratii nu trebuie sa se loveasca, cu atat mai mult cu cat nici fata de copiii straini nu riposteaza prin violenta, totusi acasa se mai cearta, eu pun punct disputei si ii trimit in cate o camera, stau suparati 10, 20, 30 min sau cat au nevoie pt a se gandi daca merita sa se certe, in liniste, dar afara sunt mereu o echipa, si se apara reciproc. Am vazut insa in parcuri multi copii violenti verbal, fizic, care chiar mai mici decat ai mei tipa, se reped sa arunce cu nisip in ochii celorlalti, sa loveasca cu lopatita, sa impinga/traga de bluza.

 

Mie de ex mi-a venit acum 2 saptamani o madama sa ma urecheze ca i-a cazut copilul cu spatele de lemnul de la groapa de nisip din cauza baiatului meu si sa ma intrebe de ce ii dau voie sa se poarte urat cu ceilalti copii....asta in conditiile in care ea statea pe o banca la umbra si citea, nu aveam habar a cui mama e, iar baiatul ei era la groapa de nisip si sacaia copiii, el neavand nici o jucarie. Eu stateam pe marginea de lemn a gropii si urmaream sa vad cum se descurca Danut cu el. Ai mei aveau cate o lopata si isi construisera un castel, baiatul a venit, l-a daramat cand n-a putut sa=i smulga lopata din mana lui Dea. A incercat si cu Danut, el fiind in picioare, a tras de lopata lui, Danut i-a zis ca nu i-o da ca i-o trebuie, s-a intors cu spatele, baiatul ala l-a apucat de tricou, l-a tras, Danut a facut un pas in spate, n-a cazut, dar baiatul ala a cazut in fund pe nisip dar s-a lovit la spate de lemnul de pe margine. Avea si copilul ala aceeasi varsta dupa ce-mi dau eu seama, sau mai mare, pt ca parea mult prea versat si bagacios. Oricum ce sa invete el sa comunice frumos daca maica-sa il lasa asa de capul lui? Imi plac copiii care vin la copiii mei, se prezinta frumos si ii intreaba "vrei sa ne jucam impreuna?", pt ca de fiecare data asa le spun si eu alor mei sa se poarte daca vor sa lege un joc cu ceilalti. Nu sa mearga sa le smulga din mana orice ar avea, sa zbiere, sa plesneasca si sa se imbranceasca. Ai mei nu reactioneaza bine la stilul "smuls" insa intotdeauna accepta sa se joace daca li se vorbeste frumos.

 

ma duc acum sa le dau siropelele la copii si sa fac gomboti ca le-am promis

 

o zi buna tuturor

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza! [:D]

La multi ani, Ilinca!id="red"> [flo]Carmen. sa-ti traiasca balerina!

La multi ani, Andrei! id="blue">[flo] Alice, multa sanatate si impliniri!

In avans pentru maine: La multi ani, Stefania!id="red">[flo] Andreea, multa fericire!

 

Monica, multumesc de intrebare, baietii vor mai ramane inca o saptamana la Tg Jiu. Daca totul e OK (adica soacra ramane intreaga) o sa ii las impreuna inca o saptamana acolo. Asta din motive de bona inca indisponibila.

Dar maine seara plec eu la Tg Jiu. Mi-e un dor de ei, maaama, mama!

Multa sanatate!

 

Gabitza, multa sanatate si lui Tudor! Si felicitari pentru Stefan!

 

Daria, felicitari innotatoarei! Pentru cele 8 bazine! Eu cred ca, cu judo / karate sau fara, reactiile ei vor fi aceleasi. Mai tarziu va lua pozitie, acum inca nu! [pup]

 

Andries, hehehe ce perseverent! Victor al meu mi le-ar fi pasat din prima si ar fi dus el hainele [:D] Mey, da' cum e saltul asta de la fire la uleiuri? [:D]

 

Mitzule, spor la treburi! Cele mai productive ore de invatat au fost pentru mine foarte de dimineatza, pe la 6. Acu' nu mai poci... as dormi non-stop...

 

Robi, [flo][pup]

 

Aventuri de la bunici: PAul nu adoarme cand e cu Victor singur in pat, pentru ca ei se harjonesc. Mai ales din cauza lui Victor, dar nici Paul nu se lasa [:-@] Asa ca ieri bunica n-a reusit sa-l adoarma la pranz pe Paul. Pe la 4 jumate omu' mic i-a cerut mancare - ca deh, foamea e mare cand te joci mult [:D] Numai ca oboseala a fost mult mai mare si copchilu' a adormit cu capul pe masa, mestecand...[:D][:D]

In seara asta Victor a intrat bombanind in casa la bunica-sa, suparat nevoie mare. Intrebat ce s-a intamplat a replicat: Ana (fetita vecinilor cu care se joaca toata ziua si care il asteapta dimineatza la poarta [olala]id="size1">) spune la toata lumea ca eu sunt iubitul ei. Mie nu-mi plac fetele astea care te pupa tot timpul, peste tot. Si apoi, Ana nu e genul meu!!! [:-@][pk][:-@]

Abia astept sa vaz ce-o sa-mi spuna maine. Daca tot sunt singura acasa mi-am facut unghiile verde prazuliu [:D] Asta pentru ca ieri mi-am luat 2 rochii si o pereche de pantofi, pentru nuntile care ma asteapta (la mare si la frate-miu).

 

Va las niste poze din vacanta.

http://family.webshots.com/album/578370127tZdLlH

 

 

Dana cu Victor Mihai (10.07.2004)1, 2, 3, 4 [copil] si Paul Bogdan (04.10.2008)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Trezireaaaaaaaaaaaa! Hai sus, cu voie buna, ca e soare, e frumos si e vacanta (macar la unii), adica ceva la ce visam jumatate de an. Cafeaua aici [cit]

 

La multi ani Andrei (pentru ieri) si La multi ani Stefania! Sa crsteti mari, sanatosi, frumosi si norocosi!

id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s][s]

ANDREIid="blue">

[s][s]

STEFANIAid="red">

[s][s]

 

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red"> cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza] Selaid="Trebuchet MS">id="red">

_____________________id="red">"Meglio sole, che mall`accompagnate !"id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]La multi ani Andrei![s]

Alice, sa va traiasca feciorul!

[s] La multi ani Stefania![s]

Sa va traiasca printesa amironeanu!

 

Azi dimineata am fost sa impartasesc galustile...au devenit mai cooperante (cand erau mici de Paste si Craciun trebuia sa chem preotul acasa, sa le pacalim ca sa deschida gura[:D][:D])

Ioana i-a zis bunica-sii ca se duce la biserica sa-i dea popa sa bea spirt [:D]

 

Daria, eu daca vad ca alt copil nu se joaca frumos pur si simplu le iau si plec. Nu cred ca ale mele ar reactiona daca ar da cineva in ele, cred ca ar avea aceeasi reactie ca a Giuliei...

Eu, ca sa nu isi scoata ochii intre ele, le fac tot timpul morala sa se poarte frumos asa ca nu pot sa le invat pe fiecare sa nu riposteze la sora ei si sa riposteze la alti copii...

Eu eram tare bataioasa cand eram mica, nu pot spune ca mi-a stricat dar pot spune sigur ca nu a fost la indemnul mamei mele...[:D]

Asa ca daca o sa-i fie firea mai bataioasa o sa se vada tarziu cand o sa aiba momente in care sa aiba singura grija de ea. Parerea mea :)

Nu stiu daca fusei prea clara...

 

In alta ordine de idei, felicitari pentru cele 8 bazine. Maria nu vrea sa dea din picioare nici 2 metri! Nu vrea ea sa faca miscare![bang]

 

Dana, si la noi e la fel, daca trebuie sa doarma impreuna s-a zis cu somnul...

Super Paul cu adormitul la masa[pk][:D]

 

Mitzu, spor la munca!

 

Ma duc sa ne pregatim de plimbarica. Daca aici e asa cald ma intreb cum e la Bucuresti. O zi excelenta sa avem!

 

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI ANDREI! LA MULTI ANI, STEFANIA! [pup]

 

Mamicile lor - va asteptam pe aici!

 

Dana, verde prazuliu, zici? Eu sunt mare fan lacuri unusual, cand m-am cunoscut Petro, acum 114 ani, aveam unghii albastre. intre timp, viata batand filmul, am mai lasat garda jos cu manichiura perfecta... nu se asorteaza cu oalele frecate, baia dezinfectata si tot asa...

 

Va pup, am un interviu...[:-@]

 

poze

Povestea nasterii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...