Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (145)


Recommended Posts

Salut !

 

Am intrat si eu sa va salut, ca nici eu nu am mare lucru sa va spun [:D]. Am fost azi la doctor si cica totul e ok, i-am povestit de presiunea aia care am simtit-o mai acum doua saptamani si mi-a zis ca daca nu am avut contractii sau sangerari, sa nu-mi fac probleme. Bebe cred ca dormea, ca se auzeau mai putin agitat bataile inimii. Sa nu-l deochi pe mijloc, dar tare bine sta in burtica de la un timp, e foarte "gentle" la miscari.

 

Victor e si el bine, vorbeste din ce in ce mai mult (sa nu va inchipuiti ca zice Catelus cu parul cret, dar a trecut de la cuvinte izolate la 2 sau trei legate). E innebunit dupa vecini (mai ales vecine [olala]), ultima oara cand l-a lasat barbati-miu cu o italianca cat sa tunda gazonul, l-a gasit la masa intinsa cu ea, ii zicea: "carne, bun". Maine dimineata avem spectacol pe strada, trece masina de gunoi aia noua care prinde tomberonul cu o gheara si arunca continutul in bena fara sa se dea soferul jos. Victor e in delir si eu la fel ca mai prind o juma de ora de motait pana termina masina de golit tomberoanele pe ambele parti ale strazii.

 

Neliaid="red"> unde esti ? N-ai mai semnat condica de ceva zile.

 

Daiopriid="red">, gandurile noastre frumoase sunt cu tine.

 

Maruid="red">, te-am lamurit bustean sper [:D]

 

Gata, inchid pravalia ca s-a mai terminat o zi si mai trebuie sa ajungem si pe acasa.

Noapte buna tuturor !

 

 

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si [gravi] +25s cu [am]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna seara fetelor dragi,

 

Iaca apar si eu ca o floare dupa o saptamana de disparitie...nu ca s-ar fi impacientat careva :) .

Pana scriu eu ce am de zis, vreau sa o felicit pe Inacanaa pt promul lui Sanzi, superba fata, superba rochia dar mie mi-a placut si deckul pe care erati cand ati facut toti 4 fotografia...e la voi acasa ? Mi-a placut ca era multa verdeata in jur. Si multumesc Ina ca ne-ai zis si noua de benzile alea adezive, nu se stie never la ce ne-o trebui si noua , candva...

 

Diana, asa e si cu David, marti dimineata isi ia scaunelul si se instaleaza la geam si nu pierde din ochi masinile de gunoi...ca vin vreo 3 : pt reciclabile, pt organice si pt gunoiul-gunoi. Nu stiu ce-i asa fascinant, dar el parca stie cand e marti, se trezeste si mai repede ca sa nu piarda nimic.

 

Simonna, si alte mamici in cautare de adidasi, sa nu credeti ca se-ntampla doar la baieti, eu i-am luat niste adidasi Ioanei si dupa 2 saptamani aveau talpa dezlipita si pielea jupuita ...aratau de parca ii daduse careva

la gunoi dupa ce-i purtase vreo 4 ani...anul trecut a avut aceeasi marca de adidas si au tinut-o tare mult si bine, de aia i-am luat tot LA Gear...asa ca tot Walmart a scris si pe noi....

 

Daiopri, multa sanatate si sa stii ca ne gandim la tine !

 

Olga, ce s-a rezolvat cu galma micutei Sophia ?

 

Mqqm, adicatelea tu tre sa nasti peste o luna si n-ai pus si tut ceva, o poza cu burta ? Unbelievable domle !!!

 

Si acum sa va insir epoppea: v-am zis ca joi seara am gasiit la posta scrisoare de la Immigration in care ne anuntau ca i-au lungit mamei viza cu doar 3 luni in loc de 4 , cat cerusem...eram disperati...cautam bielete de avion pt 1 iunie, sambata era botezul, pe 4 iunie examenul pt G full, ne trebuia baby-sitter de urgenta la copiii, sotul sa se mute pe alt schimb la serviciu...balamuc curat !

 

Diana 2007, sa stii ca te-am sunat joi seara sa vad daca ma poti ajuta cu o rezervare , dar pana la urma agenta noastra a raspuns la emailurile noastre disperate si a rezervat pt 1 iunie biletul mamei.

 

Noroc ca Iulian nu a lucrat vineri, asa ca s-a dus la Immigration si le-a explicat astora ca mama nu poate pleca asa tam-nesam, rezervarea e facuta din februarie pt sf lui iunie, instiintarea a venit prea tarziu...ei au zis ca e OK, insa sa anexam la un dosar plicul si o nota explicativa pt mama la aeroport, sa se stie de ce nu a plecat cand au vrut ei. Mie vineri mi s-au parut tare logice explicatiile lui Iulian, acum sper ca vamesii sa fie la fel de convinsi ca si mine la plecarea mamei.

 

Sambata dimineata Iulian a luat-o pe Ioana si a dus-o la soccre, de unde nu putea lipsi ca aveau si picture day...a lasat-o acolo si s-a dus dupa cateva cumparaturi pe ultima suta de metri; eu, am luat restul familiei si i-am dus la primarie ca se desfasura Ziua Romano-canadiana, si i-am lasat sa aiba si ei putin fun. Apoi am plecat la coafor, ca doar de, eram nasa mare, si la 12 eram la primarie, unde deja ajunsese si cealalta parte a familiei.

Pacat ca nu am mai putut sta, dar a fost tare frumos, multa lume in costume po****re ( printre care si noi ), mici, kurtos, clatite, muzica si dansuri romanesti, o atmosfera ff placuta.

Cat Ioana a stat sa-si ia premiul, David lua cate un balon de la organizatori, il batea de ciment pana facea poc, si apoi pleca dupa altul...va dati seama ca ma faceam ca nu-i copilul meu, nu ?

 

In sfarsit, la 1 am ajuns acasa, ne-am pregatit si la 3 ne-am dus sa luam fina ( adica simbolic) si am plecat la Toronto la biserica. Tare frumoasa biserica, mare, spatioasa, slujba a fost deosebita.

Va dati seama, 12 perechi de nasi, noi in centru si restul formau un evantai in spatele nostru, dulceata aia mica a stat cuminte in bratele mele, doar a scancit putin, dar dupa ce a bagat-o in apa, s-a potolit de tot. S-o fi vazut in rochita ce mandra statea la fotografiat...asa copil cuminte sa tot faci !

 

Noroc cu Victor al lui Maru ca a aparut la momentul oportul si ne-a facut foto , sa avem si cu aparatul nostru, si sincer, mi-au dat lacrimile la un moment dat, ma uiytam la Crinia, apoi la Maru si ma gandeam ce norocosi suntem ca ne-am gasit si ne-am imprietenit.

 

Duap ce ne-am schimbat tinutele am plecat la restaurant, insa pe drum a inceput o ploaie siroaie, am zis ca se rupe cerul; o sa fie bogata finutza asta nu gluma, ca se zice ca ploaia la nunta ori botez e semn de bogatie !

 

Despre petrecerea in sine ce sa va zic, ma gandeam ca botezul lui David a fost de saracuti comparativ cu al Cristinei...si eu cica eram mandra de ce facusem la crestinarea lui...

Eu asa mancare buna n-am mancat de cand am venit in Canada, ce aranjamente, ce delicii, mi-au scapat vreo 3 feluri din cele 16 care au fost, trebuie sa mai merg o data , sa recuperez...Maru, te iau, nu scapi !

In aceeasi sala mai erau 5 petreceri, o aniversare de casatorie la o familie de basarabeni, o petrecere la evrei rusi, alta la adjerbagieni ( asa se scrie) si alta la armeni si georgieni.

Pai cele 3 soliste, care cantau pe rand in romana-engleza-rusa-italiana erau la intrecere, pe urma au fost dansuri traditionale...asa chef n-am tras de mult, era aproape 3 dimineata si nu ne dadeam plecati acasa . Puteti sa va inchipuiti ca in timpul asta micuta a stat acolo, a mai dormit, a mai mancat, dar n-a plans deloc-deloc !

 

Si sa nu va povestesc ce elegante erau femeile din local, ce rochii, ce pantofi !!! Parca eram in Romania la o petrecere...daca mai zic, poate credeti ca exagerez, dar jos palaria , oamenii astia stiu sa se distreze si sa se respecte .

 

A doua zi, dupa ce am dormit la niste prieteni de-ai nostri, am plecat spre casa dar ne-a sunat Crnia sa facem scalda Cristinei: am ajuns acasa, am desfacut bagajele ( ca va dati seama ca eu nu plec la drum fara bagaje, logic, nu :) ?) si am inceput sa adun cele necesare baitei.

 

Sa va zic ca iar s-a lasat cu chef, cu shishlik, vinuri, baie cu flori si lapte, descantece ? Multe ar fi povestit dragele mele, dar n-as vrea sa va plicitsesc, Maru are mai mult farmec decat mine.

Cert este ca inca ma refac dupa botez...am imbatranit.

 

Si sa nu uit : azi am luat examenul de Gfull !

 

Ca sa inchei, va multumesc ca v-ati gandit la noi si va pup pe toate !

 

Jos am pus pdf de la ziarul in care apare Ioana mea. Gata, am tacut !!!

 

 

 

http://www.agendaromaneasca.com/resources/AgendaRomaneasca-40.pdf

 

 

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !

Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor! va scriu in graba inainte sa merg la nani.

Sambata fost si botezul micutului nostru super reusit, cu niste nasi tineri si frumosi, try si sotul ei Florin. Am format un grup vesel cu mari si mici, ne-am simtit excelent. Aidan a fost super cuminte pe toata durata botezului, inclusiv la scaldat, spre final insa a inceput sa planga...de foame, fireste. Duminica am fost la nasi pentru baitza de mir, si asa am incheiat si crestinarea. Voi pune poze cat de curand pot, ca mai toata ziua suntem pe-afara sa profitam la maxim de vremea insorita, iar weekendul asta avem programata o iesire la Niagara Falls.

Referitor la intalnire, eu as veni oricand unde pot gravidutele Mqqm si Romanitza, si fetele din Kitchener, apoi Magda si Try...Olga si cu mine ne gandeam la Mandarinul unde v-ati mai intalnit, ca sa fie mai aproape de majoritate, iar ca data, sa zicem, dupa 14 iunie, cand e lumea disponibila. O s-o anunt si pe Try, din cate stiu e si ea dornica. Daca aveti alte propuneri de locatie, exprimati-le. Eu pot oricand in weekenduri, cata vreme e undeva in Mississauga.

Daiopri, iti doresc si eu tot binele din lume![flo]

Laura, si Vlad al meu e dintotdeauna fascinat de camioanele de gunoi, cele de maturat drumurile, masinile de tuns iarba si altele asemenea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va traiasca bebeii si finutele/finutii cuminti si frumosi, si voi alaturi de ei. Moama ce distractii bagati!!![olala]

 

Laurajr, am citit bine? Cum adica atatia nasi? La un copil???

Felicitari Ioanei pt rezultate, uite ca acu' un an iti faceai tot felul de probleme si ce bine ii merge cu scoala![pup]

 

Sunt haiosi astia mici cu fascinatia garbigiorilor.[:D]

 

cge, mai zi si tu de ai tai ca-s tare funny.

 

Eu am promis poze, dar v-am zis ca va coc una si dureaza. Patience please.[:D]

 

In rest, cine vrea sa ma vada, sa zica tare. Live ovcors.[:D]

 

Pupaturi la toata gashca![pup]

 


Common sense is not so common...id="red">[Voltaire]
id="left">

id="size1">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow,Laurajr…ce povestesti tu acolo…mey, dar voi sunteti bine organizati prin partile alea..ce fain..auzi, petreceri, nunti, botezuri, ..ca la mama-acasa.altfel cum esti ? cum te mai simti ?

 

Ana, pt noi exercitiul de evacuare a fost luni… io n-am decat 8 etaje de coborat #61514;. sper sa-mi gasesc vreme de-o cafea cu voi sapt viitoare…chiar asa Nelia, pe unde esti ? ..eu am inceput orarul de vara si daca mai stau in pauza la birou capat zile sau dupa-amieze libere , cand si cand…as vrea sa acumulez ceva, ca tare mai am nevoie de-un respiro pe ici, pe colo…

 

Simi, pupici…oare tot asa ocupat e pe vara nea Marco ? ca vreau sa ma lucreze si pe mine #61514;

 

Mqqm, poze VREEEEEEEEEEEEMM…..se aude ??

 

Denisa, sunteti ok ???

 

Olga . trimis.

 

 

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca asteptam rezultatele de la scaun. Radiografiile si ultrasound-ul presupun ca-s ok ca nu m-a sunat nimeni

Ieri Sophia a luat vaccinurile. Jale mare. Tony a luat un robot peste ochi de la un copil in parc,Tony fiind sub "atenta" supraveghere a bunicului. Asa ca iar este "stricat" de ziua lui. In toate pozele iese ca scapat din razboi.

 

Mai fetele cu intalnirea sper ca nu va ganditi ca am cum sa organizez ca sincer nu am cand. Vin cu cel mai mare drag, particip din toate punctele de vedere dar...cu un copil de tzatza si altul de poale si singura nu am timp nici sa mananc ziua, nu sa dau telefoane.

 

khristin pai cum sa fie secret iubita? Ce secret? Poate indraznesti sa nu vii! Hai ca nu te-am vazut de cand erai cu Anthony la purtator.

 

Ce pacat ca Denisa nu-i pe 14!

 

Abia astept sa va revad!

 

Va las ca incep nebunia cu gatitul si curatenia. Maine am party-ul lui Tony.

 

Olga

 

Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta.

Albert Schweitzer

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin ca am uitat.

 

Daiopri te pup si te imbratisez!

 

Ktrinel multumesc din suflet!

 

Simonna iti trimit saptamana viitoare, ok? Ca acum pana marti cand pleaca taica-meu nici o sanza. Bine a fi?

 

mqqm cand vrei sa pregatesc hainutze? Cum facem? Mai tragi o tura de Brampton?

 

Laura felicitari pt G full!

 

Mona pt mine Mandarinul ala e ok.

 

Acum chiar ca dispar.

 

Olga

 

Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta.

Albert Schweitzer

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata in asa o zi frumoasa.

 

Eu lucrez de acasa azi, mi-am udat florile, am dat tircoale la piscina (e ca gheata) si gata, la munca acum.

 

Laura, felicitari ptr finuta, ce frumos ai descris botezul, eu una mi-as fi dorit sa locuiesc mai aproape de voi,sa fi fost si eu invitata.Chiar asa de ce 12 nasi??

 

Si ce masina organica trece pe la voi? Pe la noi nu e decit aia de gunoi si cea de reciclabile.

 

Ah si ce e "shishlik"?

 

Felicitari ptr carnet.

 

Maru, de ce te apuca disperarea? ca sa te simti bine sa stii ca nu esti singura. Eu am pus vreo 2 kg de la Paste si cu tot antrenamentul la sala nu se vede nimic[bang]. Am incercat si regimul cu varza dar nu am putut trece de prima zi. Ciorba a iesit meseriasa la gust dar nu va imaginati ce gaze am avut spre seara[bang] Nu era chip sa merg la servici si sa continui, era inuman.

 

Asa ca am incercat sa-mi zic ca e mai important sa fiu sanatoasa (as acum pot fi adica) si sa incerc sa ma accept la noile kg. Uita-te la Queen Latifah ce bine se simte in pielea ei. Hai nu mai fii disperata[flo]

 

Fetele gravidute vrem poze recente... pe Simonna am reusit s-o vad (nu stiu cum erai la Radu dar la Zarzara radiezi)dar restul? Cristina, mai ai un picutz [pup]

 

mai vin io mai tirziu

 

Born to shop, forced to work.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...