Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fibrom uterin (28)


Recommended Posts

Buna fetelor

 

Capshumikid="red">, scuze ca nu ti-am raspuns mai devreme, dar intru mai rar acum ...Da, eu am facut cezariana avand mai multe fibroame pe traseu [:D], m-a operat Prof. Peltecu la Filantropia, n-am avut nicio problema, a avut mana buna ....stiu doar ca mi-a spus la un moment dat ca trebuie sa se gandeasca cum taie, eu am vazut dupa, taietura e foarte foarte jos si spre stanga putin ridicata de colt (ceea ce e foarte convenabil, nu se vede nici din cel mai mic bikini [pk], dar imi aduc aminte ca in timpul operatiei simteam ca mi se rupe altceva [:D])Totul va fi bine, ai sa vezi! [pup]

 

Mariaid="red">, Sa iti traiasca si sa te bucuri de el toata viata!

 

Violetaid="red">, Sa treci cu bine de embolizare si sa ai o recuperare rapida si apoi ...la treaba! [:D]

 

Va doresc tuturor un decembrie feeric, plin de minuni, liniute, nasteri usoare, operatii reusite, etc!

 

PS. Acum 4 ani Mos Nicolae imi aducea si mie 2 liniute perfecte! [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, eu nu am mai scris aici de ani de zile,am fost posesoarea unui fibrom de 9 cm,care in timpul sarcinii a ajuns la 13 cm.Pe langa acesta am mai avut doua fibroame mai mici de 2 si 3 cm.Am nascut prematur,iar medicii au considerat ca a fost din cauza fibroamelor.Au incercat indepartarea lor laparoscopic,n-a fost posibil,asa ca doua din ele au fost scoase prin operatie clasica.Va scriu fiindca aici mi-au spus ca nu vor sa faca embolizare fiindca pot risca sa taie si vase care alimenteaza uterul si avand in vedere ca se doreste o sarcina nu risca asa ceva.Asta m-a mirat,pentru ca am vazut ca in Romania se prefera embolizarea.

 

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prettysunshine[flo]imi pare rau pt pierderea suferita..oricum cuvintele sunt de prisos...

Embolizarea intravedar prezinta riscuri, dar e ca la orice operatie...la orice operatie exista riscuri...la 9 cm nici nu cred ca se preta la embolizarea....e prea mare fibromul...

 

Fetelor care faceti embolizarea si eu am facut si am gemeni de 2 ani si 3 luni. Nu mi-a parut rau nici o secunda ca a facut-o.Va doresc bafta la toate!

 

Va pupa Kiki!

 

KIKI mamica fericita de gemenii Alex&Razvan (3 septembrie 2009)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kiki cri,ma bucur ca ai mai intrat[pup]

fetele,voi sti ca eu am facut embolizare pt un fibrom de 9cm care a ajuns la 6 cm dupa embolizare si am facut si miomectomie pana la urma.Am facut 3 FIV-uri nereusite-ultimele 2 la Budapesta ,la al 2-lea am avut o tentativa de prindere..endometrul a ajuns doar la 9cm ,minimu' ca sa zic asa,dupa stimulari...pe ciclu natural ajunge la 6 si ceva..nicio sansa sa se prinda ...si acum mi-a zis dr ca din cauza embolizarii uterul nu este alimentat cum trebuie si nu creste endometrul..ca pot sa incerc cu niste estradiol ,dar depinde cat de receptiv este endometrul..si ca nu se recomanda embolizare la femeile care mai vor copii

sincer eu una nu as mai face embolizare dc as stii..sunt si fete care au ramas dupa...dar la mine se adevereste tot ce mi-a zis dr de la Budapesta..si dc as face cu ovocite donate ,ar fi tot problema cu nidarea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lyly_mar,si eu care m-am gandit ca mi-au spus astia prostii aici,insa se vede ca stiau ei ce stiau.Mi-au mai spus si ca fibroamele se refac in cele mai multe cazuri,asa ca sper sa pot ramane insarcinata repede si sa nu trebuiasca sa ajung la inseminare sau FIV.

kiki_cri,multumesc!Tu ai ramas insarcinata pe cale naturala?

 

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pretty, imi pare rau ca ai suferit aceasta pierdere! Sa te ajute Dumnezeu sa ai bb mult dorit!

Si pe mine m-a tentat intr-o perioada sa fac embolizarea, dar ma bucur ca nu am facut-o! Oricum nu mergea in cazul meu, fibromul fiind f mare!

 

Kiki,[pup] ce fac copiii?

 

Blue, tu nu incepi proiectul bb2? Poate anul asta vezi 2 liniute perfecte de Craciun![olala]

 

Lyly,[pup]

 

Arina, tu ce mai faci? Nu ai mai intrat de mult. Sper ca esti bine.

 

Va pup pe toate si va doresc o luna a cadourilor linistita si frumoasa![flo]

 

Visul nostru [ruga]

Nu te-am tinut în brate, dar te simt/Nu ai vorbit, dar te aud/Nu te-am cunoscut, dar te iubesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Ninia[pup]multumesc de intrebare, suntem bine toti.Copilasii sunt niste nazdravani...cu multa, multa energie, dar multumesc lui D-zeu suntem sanatosi si am si ajutor pe mama si soacra cateodata:).

Eu m-am readaptat la serviciu si acum e mai bine...dar prima luna mi-a fost taaaaaaare greu. Am fost si eu la control si fibromul meu e tot acolo linistit:)))e acum de 6/6 cm, dar pana nu ma deranjeaza il las acolo ....Hai ca nu mai ai mult nici tu pana poti sa incerci sa vina bebe!!!! Abia astept momentul!!!!!

 

Arinna[pup]nu stiu daca ne mai citesti...dar daca o faci te rog sa ne scri macar un rand...stiu ca tu ai acceptat ideea si ti-ai gasit implinirea pe alte planuri!Te imbratisez cu drag!

 

Prettysunshine[pup]da, pe cale naturala.Nici nu ma asteptam sa raman asa usor...credeam ca ma voi stradui macar 6 luni. Am avut mare noroc:)

 

Lyly[pup]imi amintesc de embolizarea ta...imi pare rau ca nu a functionat la tine...iti doresc mult noroc si sa ti se indeplineasca visul sa fii mamica!

 

KIKI mamica fericita de gemenii Alex&Razvan (3 septembrie 2009)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la mamici si aspirante

Am facut marti embolizarea, dupa ce luni nu a mai vrut sa functioneze aparatul. Eram prima si eram deja incarcata cu tot coctailul de narcotice, cateterul prin uter etc. Seara aveam tensiune mare. A doua zi am mers la Hemodinamic si am facut embolizarea care a decurs bine. M-am uitat pe ecran tot timpul. Dr Nechifor e de nota 10.

Dupa embolizare durerile au fost crancene. Am vomitat muuuuuuuult. Barbatul meu a stat langa mine tot timpul. Azi mi-a spus ca aproape am lesinat de durere ca mi-au luat tensiunea si era mare ca am raspuns la intrebari, dar eu nu-mi aduc aminte deloc. In general sunt curajoasa... [haibat]Am plecat miercuri acasa si am stat in pat pana vineri, cand m-am dus cateva ore la munca. M-au durut muschii de la picioare, mai ales de la pulpe. Ori de la statul in pat, ori trebuia sa stau cu picioarele intinse dupa embolizare.

A mai avut cineva problema asta?

Dar cu tensiunea arteriala? Am avut tensiune mare si miercuri seara. Eu nu am probleme cu tensiunea (11 cu 7) si nici nu sufar de alte afectiuni.

Acum sunt OK. Daca as face-o din nou? DA. Sunt doar 2-3 zile grele.

Sper sa fie totul bine si sa deschid fabrica de copii anul viitor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce s-a animat subiectul nostru, ma bucur sa mai aflu cate ceva despre voi, imi pare rau ca Arinnaid="red"> nu ne-a mai dat niciun semn de viata, dar ea stie ca noi ne gandim la ea! [flo]

 

Niniaid="red">, iti donez [:D] tie cele II liniute perfecte, e randul tau acum pentru un proiect bb. Mie proiectul nr. 1 bb imi e de ajuns, nu e deloc usor, sa stiti. Eu tocmai m-am externat din spital, Bubu ma exaspereaza, de cand suntem la gradinita, din 2 in 2 luni ajungem in spital cu viroze foarte urate. Acum mi se pare ca partea cea mai usoara a fost cea cu prestatul [:D], dupa ce apare bb pe lume, intri asa intr-un soi de vartej ca nu mai stii pe ce lume te afli si cand trece timpul....nu zic ca nu e frumos sa ai copil, numai cand te uiti in ochi lui uiti de toate greutatile, dar inca o data, nu e usor, nu e totul roz...., sigur, vorbesc din punctul meu de vedere, cum e atunci cand cresti un copil in doi, fara niciun fel de ajutor (nu ma refer la cel financiar), nu stiu multe mame ce inseamna sa nu t epoti misca de langa copil, ca nu ai cu cine sa-l lasi macar o ora, acum la 3 ani si ...! anyway, sa revin, in concluzie, sunt avantaje si dezavantaje, eu ma pregatisem si pentru o viata fara copii, dar a fost sa fie! Si pentru asta ii multumesc lui D-zeu, chiar daca ma mai plang uneori [:D]

 

Kikiid="red">, ce mari s-au facut nazdravanii, ce-ar fi sa-i intalnim pe toti 3, sa vezi ce iese! [pk] Eu inca nu ma pot gandi sa imi reiau viata de sclava (la serviciu),pt. ca nu ma lasa Bubu, am crezut ca scap cu gradinita, dar nici vorba, mai mult tot pe acasa si spital...Ce bine a o ai pe mama sa te ajute, nici nu iti imaginezi cum e fara ajutor, macar stai linistita la serviciu.

 

Lilyid="red"> [flo] eu tot mai cred in minuni asa ca astept vestea buna de la tine!

 

Violetaid="red">, recuperare usoara! [flo] Si eu am auzit ca sunt groaznice durerile dupa embolizare, dar trebuie sa treaca in cateva zile si sa te simti din ce in ce mai bine.

 

PrettySunshineid="red">, imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva! [q] Dar sunt convinsa ca D-zeu iti va darui un alt sufletel!

 

Va doresc un Craciun alb, linistit si imbelsugat ca la noi la romani! [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bluel, [:D]primesc cu mare drag liniutele. Imi pare rau ca va confruntati cu viroze, dar din pacate asa e sezonul asta rece. Sanatate multa va doresc!

 

Violeta, ma bucur ca a trecut cu bine embolizarea. Iti doresc sa iti aduca anul viitor un bebe sanatos si frumos.

 

Va pup pe toate si va doresc sarbatori minunate!

 

 

 

Visul nostru [ruga]

Nu te-am tinut în brate, dar te simt/Nu ai vorbit, dar te aud/Nu te-am cunoscut, dar te iubesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...