Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fibrom uterin (28)


Recommended Posts

Reptila[pup] [:D]nu am crezut ca voi pupa vreodata vreo reptila[:D]multumesc de intrebare. La control am fost in decembrie si a zis ca este ok operatia. Uterul curat...se vedea ca tocmai ovulasem...

Deocamdata nu avem ok-ul pt bebe, deoarece nici nu au trecut cele 6 luni- perioada minima recomandata de medici intre operatie si bebe.

In rest...eu ma simt super ok, nici nu zici ca am fost vreodata operata (doar cicatricea tradeaza asta[:D] dar nici pe ea nu o bag in seama pt ca arata si ea destul de bine.[pk]

 

Sa stii ca si eu am incercat sa reduc dimensiunile fibromului cu tratament naturist, insa am reusit doar 1-2 cm, iar apoi a crescut la loc. Deci...parerea mea este ca nu intotdeauna sunt eficiente.

Intr-o perioada eram dispusa sa mananc si kk numai sa scap de operatie[:D]

La tine oricum va fi mai usor pt ca faci laparo si refacerea este rapida.Cred ca si prestatul pt bebe il vei avea mai rpd decat mine care sunt operata clasic.

Nu ne-ai scris la ce medic te vei opera.

 

va pup pe toate dragelor si va doresc tuturor bebei sanatosi celor care ii aveti deja si liniute frumos colorate celor care presteaza pt bebe!

 

Visul nostru [ruga]

Nu te-am tinut în brate, dar te simt/Nu ai vorbit, dar te aud/Nu te-am cunoscut, dar te iubesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ninia81, m-am gandit la Dr Cristescu, de la Spitalul Giulesti, s-au operat doua amice de ale mele la el pentru trompe infundate, laparoscopic, mi-au zis ca au fost foarte multumita de el. inca nu am luat legatura cu dansul in februarie il voi suna pentru o programare, pe mine intai trebuie sa ma consulte+ecograf, dupa aceea se stabilim data interventiei, probabil in luna martie.

Si eu trebuie sa astept 6luni dupa interventie daca vreau bb. lasa ca in curand iti va da si tie medicul ok pentru bb, esti inca tanara, ai timp pentru bb. ma bucur ca esti bine, ok dupa interventie. si sotia unui verisor de al meu a facut aceeasi interventie ca tine la 32ani, au trecut 4ani de atunci si este ok. va mai dau vesti, sper cat mai curand

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor ce mai faceti? eu sunt bine, dar m-am razgandit..nu mai vreau miomectomie laparoscopica, vreau embolizare. acum 2zile am vazut pe Youtube filmulete cu interventie de miomectomie laparoscopica si..nu mi-a placut, mi-e cam frica, am vazut ca inseamna... taietura pe uter, apoi te coase, vreo 4-5copci/fibrom. si eu am 2fibroame, nu unul. si daca vreu copii tot 6luni trebuie asteptat su dupa embolizare si dupa miomectomie laparoscopica. asa ca..as opta pentru embolizare. care se poate face si la mine in Craiova chiar astazi am fost la radiologie si am intrebat care sunt pasii pentru inertventie. deocamdata ma documentez, nu sunt inca hotarata daca fac interventia la Craiova sau SUUBucuresti.

Violeta ND, tu unde ai facut interventia? cat te-a costat? + "atentiile". Daca ai facut la Spitalul de Urgenta Bucuresti ce medic ginecolog ti-a dat "acordul" pentru embolizare? ce analize ti-a cerut? papanicolau, examen de secretie? alte analize de sange? le-ai facut in Galati sau ti le-au facut ei in Spital? am citit ca pe 25 ai avut control, cum a fost? sper ca ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

reptila,parerea mea e sa faci laparo..atata timp cat poti sa faci laparo..esti o norocoasa!!eu am facut embolizare si am ajuns tot la operatie clasica pt ca fibromul a scazut f putin dupa embode la embolizare am probleme cu endometru ..care nu mai creste,ca mi-am iradiat zona..asa zice dr de la Budapesta cu care am facut FIV....nu neg ca exista si fete care au ramas dupa embolizare..dar eu nu as mai face embo sub nicio forma[pup]soer sa faci cea mai buna alegere
Citat:
citat din mesajul lui reptila
fetelor ce mai faceti? eu sunt bine, dar m-am razgandit..nu mai vreau miomectomie laparoscopica, vreau embolizare. acum 2zile am vazut pe Youtube filmulete cu interventie de miomectomie laparoscopica si..nu mi-a placut, mi-e cam frica, am vazut ca inseamna... taietura pe uter, apoi te coase, vreo 4-5copci/fibrom. si eu am 2fibroame, nu unul. si daca vreu copii tot 6luni trebuie asteptat su dupa embolizare si dupa miomectomie laparoscopica. asa ca..as opta pentru embolizare. care se poate face si la mine in Craiova chiar astazi am fost la radiologie si am intrebat care sunt pasii pentru inertventie. deocamdata ma documentez, nu sunt inca hotarata daca fac interventia la Craiova sau SUUBucuresti.Violeta ND, tu unde ai facut interventia? cat te-a costat? + "atentiile". Daca ai facut la Spitalul de Urgenta Bucuresti ce medic ginecolog ti-a dat "acordul" pentru embolizare? ce analize ti-a cerut? papanicolau, examen de secretie? alte analize de sange? le-ai facut in Galati sau ti le-au facut ei in Spital? am citit ca pe 25 ai avut control, cum a fost? sper ca ok.
align="right" id="quote2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor

 

Pe scurt povestea...

Sunt posesoarea unui "frumos" fibrom de 11.5 cm.. primul medic mi-a spus interventie chirurgicala fara garantarea pastrarii uterului... evident nu am acceptat.. al doilea medic mi-a spus miomectomie, idee cu care incerc din ce in ce mai mult sa ma obisnuiesc pentru ca imi doresc foarte mult un copil in viitorul apropiat si este clar ca masuri trebuiesc luate..

Sunt obosita psihic..mi-e teama de interventie si mi-as dori sa ma trezesc intr-o zi din somn si sa constat ca treaba asta a fost doar un vis neplacut dar realitatea ma bate pe umar [mariaj] .. m-am gandit si la embolizare dar la asemenea dimensiuni nu cred ca ar avea vreun efect din cate am tot citit...

Nu am incercat pana acum sa raman insarcinata dar acum stiind de marimea fibromului nu prea imi vine sa risc..

In fine.. sunt usor dezorganizata in ganduri, va doresc muulta sanatate pentru ca e cea mai importanta si va urmaresc de-acum (pentru ca v-am descoperit) cu mult interes si sa dea Dumnezeu copii sanatosi tuturor!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

delia,fa si o intrebare la dr tutunaru..ca mie mi-a zis ca de ce mi-am facut embolizare si miomectomie ,chiar dc am avut fibrom de 9 cm,ca el il scotea laparoscopic...nu pierzi nimic cu o intrebare..la miomectomie stii ca te umplii de aderente[flo]
Citat:
citat din mesajul lui delia28
Buna fetelorPe scurt povestea... Sunt posesoarea unui "frumos" fibrom de 11.5 cm.. primul medic mi-a spus interventie chirurgicala fara garantarea pastrarii uterului... evident nu am acceptat.. al doilea medic mi-a spus miomectomie, idee cu care incerc din ce in ce mai mult sa ma obisnuiesc pentru ca imi doresc foarte mult un copil in viitorul apropiat si este clar ca masuri trebuiesc luate..Sunt obosita psihic..mi-e teama de interventie si mi-as dori sa ma trezesc intr-o zi din somn si sa constat ca treaba asta a fost doar un vis neplacut dar realitatea ma bate pe umar [mariaj] .. m-am gandit si la embolizare dar la asemenea dimensiuni nu cred ca ar avea vreun efect din cate am tot citit... Nu am incercat pana acum sa raman insarcinata dar acum stiind de marimea fibromului nu prea imi vine sa risc.. In fine.. sunt usor dezorganizata in ganduri, va doresc muulta sanatate pentru ca e cea mai importanta si va urmaresc de-acum (pentru ca v-am descoperit) cu mult interes si sa dea Dumnezeu copii sanatosi tuturor!!
align="right" id="quote2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reptila, nici eu nu ti-as recomanda embolizarea, dar cel mai bine faci cum simti. Stiu prea bine prin ce treci acum...esti plina de ganduri, incertitudini...citesti 1000 de pareri...azi simti ca faci un pas in fata, maine simti ca faci un pas inapoi. Nu imi este deloc strain ce scrii tu si chiar mi-a dat lacrimile putin cand am citit postarea ta, dar si cea a Deliei.

Sunt una dintre femeile greu incercate in lupta asta cu fibromul...insa sunt si una dintre cele care au reusit sa isi pastreze uterul intact dupa miomectomie. Si nu am avut un fibrom mic...am avut un fibrom de aproape 4 kg.

 

Delia, un fibrom la 11 cm este un fibrom mare. Nu stiu unde il ai tu pozitionat. Al meu a fost subseros pediculat...La mine contactul fibromului cu uterul a fost f mic, de aceea chiar daca a fost mare fibromul, operatia nu a fost una f grea.

Plus ca ecograful nu spune intotdeauna totul. La ecograf nu se mai vedea pediculul in cazul meu.

Cere parerea mai multor doctori si fa pasul spre operatie atunci cand medicul din fata ta iti garanteaza conservarea uterului si ceea ce este cel mai important...sa ai incredere ca o va si face.[flo]

 

Visul nostru [ruga]

Nu te-am tinut în brate, dar te simt/Nu ai vorbit, dar te aud/Nu te-am cunoscut, dar te iubesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pana acum am fost la 2 medici care mi-au spus acelasi lucru... operatie clar din cauza marimii..

 

primul a zis ca nu-mi garanteaza nimic si mie imi pare rau dar nu pot renunta la uter la 28 de ani... imi doresc din suflet un copil si voi lupta sa-l am pe-al meu.. poate este egoist dar in primul rand asta imi doresc, daca nu se va putea.. Doamne fereste.. atunci fara indoiala voi adopta.. dar nu vreau sa ma gandesc acum la asta.

 

cel de-al doilea mi-a spus ca face miomectomie.. nicio vorba de uter, mi-a spus ca va face tot ce este omeneste posibil ca lucrurile sa fie in regula... eu tot ii repetam obsesiv :)) ca imi doresc din suflet un copil macar...

 

mai nasol este ca nu am nicio ecografie.. a ramas la el si nu am retinut decat ca este pozitionat.. anterior, lateral stanga... o sa ma duc la el si il voi intreba exact pentru ca trebuie sa ma lamuresc....

 

va multumesc mult pentru sfaturi.. conteaza mult orice experienta a altcuiva in situatia asta dupa cum bine stiti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...