Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fibrom uterin (28)


Recommended Posts

buna dimineata fetelor !

dana si arwen imi pare rau ca si voi va loviti de fibroamele astea pacatoase care ne duc la exasperare .

 

Nu stiu daca ati citit povestea mea dar eu am embolizat fibromul. Va zic pe scurt , acum 3 ani l-am descoperit si era imens 8/9 cm si crestea ca Fat Frumos , ca si tine arwen am colindat mai multi medici renumiti din Cluj din partea carora am primit tot felul de diagnostice printre care si histrotomie ( scoaterea uterului ) , inacceptabil , avand in vedere ca nu am copii si ca fibromul crestea ca la el acasa si acest lucru ar fi ajuns sa imi compromita tot uterul am decis ca embolizarea este cea mai buna solutie . In momentul embolizarii nu stiam ce tip de fibrom am subseros , intramural sau cel submucos .

 

Am facut embolizarea si fibromul a scazut la 5/6 cm si s-a stabilizat la dimensiunea aceasta . Am facit HSG-ul si am vazut ca trompele sunt permeabile , am facut apoi 3 IUI fara succes si m-am decis sa fac FIV.

 

Cand am ajuns pentru FIV doctorul mi-a cerut o intervnetie histeroscopie pe care am facut-o la Debrecen si am aflat ca fibromul este subseros prezent pe fata anterioara a uterului deci se poate scoate laparoscopic ceea ce e foarte bine . Doctorul din Ungaria cu care urmeaza sa fac FIV mi-a zis ca e foarte bine ca fibromul e embolizat pt ca : - nu mai creste

- nu este vascularizat , deci nici hemoragia nu va fi mare

- datorita embolizarii fibromul este foarte bine incapsulat si delimitat de peretele uterului

 

Acum nu neg ca in ficare problema nu sunt si cazuri nefericite , dar in cazul unui fibrom subseros nu afecteaza cavitatea intrauterina cum este si in cazul meu deci se poate ramane insarcinata ulterior si se poate face FIV . Situatiile mai nefericite sunt cele cu fibroame intramurale si submucoase cand intradevar se taie din mucoasa uterina.

 

Ca si in cazul tau arwen pentru ca fibromul este situat pe peretele anterior imi modifica anatomia uterului si nu reusesc sa raman insarcinata natural dar dupa laparoscopie cine stie ? eu sper.

 

Fetelor nu vreau sa va suparati pe mine da la fel am patit si nu m-am lasat pana nu am gasit cat mai multe informatii de la diversi doctori . In ceea ce ma priveste pe mine nu imi pare rau ca am facut embolizare .

[pup]


 

- fibrom uterin embolizat

- sarcina oprita din evolutie la 8 saptamani

- 3 IUI nereusite la Cluj

- urmeaza FIV la debrecen

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

@Dana1122, si eu am auzit ca Dr Ion Ionut de la Giulesti este un om si un dr extraordinar dar nu am fost niciodata la el. E drept ca eu umblu mai mult la particulari, unde de fapt sunt aceiasi doctori de la stat, dar asta pentru ca nu am timp sa stau dupa ei prin spitale si sa alerg pt o consultatie. O impresie foarte buna mi-a lasat si Dr Cocei, si dansa este tot la Giulesti, face parte din echipa renumitului Dr Marinescu. Eu am fost la ea la Columna si mi s-a parut ca este de pastrat. Numai ca la ei este ft scump FIV-ul asa ca ma duc la Medlife sa-l fac cu Dr Albu. Si la dansul am mai fost si e un om extraordinar.

@olimp am citit cazul tau, nu retinusem ca ai facut deja embolizare, dar al tau era mult prea mare. Eu in afara de ala pe care l-am operat in 2007 si avea 6 cm, nu am avut asa de mare. Probabil ca si eu as fi facut la fel, ca indiferent ca e subseros, fiind atat de mare, tot te poate face sa pierzi o sarcina, sau doamne fereste sa o opreasca din evolutie din cauza ca se hraneste dobitocul. Eu ma apuc acum de investigatii serioase si am o vaga banuiala ca nu mi se ingroasa endometrul asa cum ar trebui. Pe 2 martie am facut eco transvaginala si colac peste pupaza am avut si un chist hemoragic de 6,5/5,7 cm pe ovarul stang care nu se mai afla la locul lui ci era impins de monstru tocmai in fundul de sac Douglas. Sper ca acum la cm sa se fii absorbit, n-am reusit sa ma programez inca pana sapt viitoare. Fibroamele cresc si e musai si din cauza varstei ca anul asta sa raman intr-un fel sau altul. Pe de alta parte eram in ziua 16-a si endometrul era doar de 1,04 cm (???). Eu zic ca e mult prea mic!!! Iar fluxul la cm este extrem de mic, ma tine o zi sangerarea efectiva. Marti a fost prima zi si de ieri deja nu se mai vede, iar miercuri mai nimic. O ajuta si asta la cresterea fibroamelor?

olimp, eu iti doresc din toata inima sa ramai dupa laparo, pentru ca asa mi-au zis si mie, dar.... :( nu s-a intamplat la mine. Insa suntem diferite asa ca tinem pumnii ca la tine sa se intample in mod natural.

 

35 ani, ma pregatesc de primul FIV ca nu am incotro, nu stiu cauza infertilitatii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

arwen ce rau imi pare , situatia intradevar nu cea mai placuta dar atat timp cat exista sansa ne legam cu dintii de ea .

Vreau sa-ti spun ca si eu inainte de embolizare aproape nu mai aveam menstruatie de loc , o zi si si atunci sangele era maroniu , ei bine dupa embolizare imi vine normal 4-5 zile si sangerarea rosie si abundenta asa cum o aveam cand eram tinerica [:D][:D][:D].

Iti tin pumnii si tie sa ai parte de rezltatul mult dorit.[ruga][grup]


 

- fibrom uterin embolizat

- sarcina oprita din evolutie la 8 saptamani

- 3 IUI nereusite la Cluj

- urmeaza FIV la debrecen

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu..nu mai inteleg nimic [alcool] Deci endometrul tb sa fie mai gros? Eu la ecografia din ianuarie (facuta cu 4 zile inainte de CM), aveam 1.06 cm endometrul. La ecografia din martie (facuta in ziua 17, deci fix la mijloc, intre 2 menstruatii), endometrul avea 0.6 cm. Iar dr Anca imi tot spunea zilele trecute ca tb sa se subtieze endometrul (asta ar face, printre altele, si contraceptivul prescris, din ce am priceput). Oare am inteles eu gresit si de fapt e indicat sa se ingroase...? Cat despre embolizare, va pot doar spune ce mi-a zis dr Anca, dar mai cu cuvintele mele [:D]: uterul este impanzit de o retea de artere/vene/vinisoare care comunica intre ele si ca se intampla ca odata astupata una dintre aceste artere, intreaga irigare a uterului cu sange sa aiba de suferit. El a spus ca a intalnit paciente care facusera embolizare si care aveau probleme cu endometrul (se uscase sau cam asa ceva...zicea de sinechii uterine, care eu stiu ca inseamna cand se lipesc peretii uterului). Din ce am citit, embolizarea merge daca ai fibrom unic, bine vascularizat si de dimensiuni relativ mari.

Da, si eu prefer sa ma duc la cabinete particulare, clinici particulare, chiar daca m-au zvantat foarte mult de finante. Am fost la camera de garda din Giulesti si am ramas interzisa...nici nu stiam pe cine sa interpelez, cat sa astept, nu ma baga nimeni in seama...nu mai spun conditiile (de igiena).

Mi s-au propus multe variante - embolizare, miomectomie clasica (laparotomie), contraceptive pt a incerca sa-l tin pe loc, dar efectiv nu ma pot decide, toate mi se par riscante. Toate serile nu fac decat sa citesc si sa analizez variantele, pana cand simt ca o iau razna. Si atunci m-apuc sa caut buruieni, cabinete de reflexo si de bioenergie. [:I] La mine e f aiurea si ca n-am partener. Macar incercam sa obtin o sarcina, sa stiu ca e laie sau balaie.

Anyway, incepe weekend-ul, sa ne bucuram de el! [pk]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@ Arwin 76: cum se numesc anticonceptionalele prescrise de acea dr, din cauza carora ti s-a dublat fibromul? Nici eu n-am mai luat anticonceptionale pana acum. Mi s-a recomandat Cezarette, care este monohormonal (are doar progesteron), dar eu am citit ca "Progesteronul pare sa stimuleze cresterea fibroamelor, chiar in absenta estrogenilor."

Eu nu inteleg nici de ce mi-a crescut atat de brusc si de mult fibromul dupa 3 luni de luat gemoderivate (arin alb, zmeur, tuia). Practic, au facut rau fibromului, desi menstruatia au reglat-o.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor nu prea am timp sa scriu

dar urmaresc cu interes subiectul :fibrom uterin

deoarece am avut mari probleme din cauza lor

pt DANA MAI FETELOR NU MAI ASCULTATI PARERI NE AVIZATE DESPRE EMBOLIZARE SI INTREBATI DOCTORII AVIZATI IN DOMENIUL EMBOLIZARII

astea sunt prostii cum ca nu mai se ingroasa endometrul si afecteaza fertilitate -va spun din experienta si nu va lasati pe mana primului ginecolog

va pup ANNA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin cu amanunte

am avut 2 fibroame ff mari 9 cm si

5 cm ambele intramurale cum este mai rau

toti doctorii{nu putini ) au zis operatie

incapatanarea din mine a zis nu si bine am facut,

pentru embolizare la spital am fost refuzata {nu vreti

sa stiti pe ce motive de oameni in domeniu)de eminentul doctor

sef de sectie de la sp.de urgenta bucuresti unde se fac embolizari;

binenteles a trebuit sa merg la clinica particulara

Fibromul cel de 5 cm dupa 2 ani nu mai exista ,cel mare de 9 cm

are acum nici 1 cm si am facut 3FIV am avut o sarcina gemelara

pierduta din motive de trombofilie.

In urma embolizarii nu am avut nici un fel de probleme de irigare

sau ingrosare a endometrului sau altfel de probleme va dati seama ca am facut stimulari pentru FIV ceea ce inseamna hormoni si totusi fibroamele au scazut in timp.

 

un weekend fain

va pup ANNA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata dana da e greu sa iei o decizie in ceea ce priveste tratamentul fibromului , la mine era simplu ori il embolizam ori ma sugea el de sange de tot , era urias si unic , in cazul tau chear ca e greu ...eu macar il am pe sotulache care ma sprijina si luam deciziile impreuna . De multe ori ma gandesc ca era mai bine daca faceam copii la 20 de ani , acum erau mari si nu aveam batai de cap , dar de ne trebuie cariera ! cat despre anticonceptionale nu te pot indruma pentru ca nu am utilizat niciodata , dar cred ca ar fi mai bine sa discuti cu doctorul de care sa iei , sti fiecare anticonceptional contine doze diferite de hormoni care pot afecta intr-un fel sau altul .
- fibrom uterin embolizat - sarcina oprita din evolutie la 8 saptamani - 3 IUI nereusite la Cluj - urmeaza FIV la debrecen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...