Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fibrom uterin (28)


Recommended Posts

Kiki, multumesc mult! Ma bucur ca sunteti si voi bine! Iti doresc serviciu usor si numai bine![pup] Violeta, imi pare rau ca ai si tu aceasta problema![bang] Eu am trait vreo 6 ani cu teroarea acestui fibrom si crede-ma ca este tare grea decizia de a te opera...este cea mai grea decizie pe care am fost nevoita sa o iau in viata mea. Nu esti niciodata convinsa ca faci ce trebuie...ca ai ales medicul care trebuie...esti plina de temeri, de nelinisti. Ceea ce m-a ajutat pe mine a fost faptul ca am renuntat sa mai vorbesc pe forumuri sau chiar cu cei din viata reala. Pentru ca de fiecare date cand vorbesti, parca cineva sau ceva din ceea ce discuti cu anumite persoane, te pune pe ganduri si dai un pas inapoi. Ba te face sa te ingrijorezi din cauza medicului, ba te face sa crezi ca nu vei mai avea uter dupa operatie...etc. Eu mi-am luat aliati in aceasta lupta doar pe Dumnezeu si pe sotu meu. Crede-ma ca am incercat si naturiste...si sa raman gravida cu acest fibrom...insa asteptarea aceasta a facut ca fibromul meu sa ajunga la 3 kg si ceva!!! Da! Cititi bine! Am avut in mine un fibrom cat un copil! Insa nu regret ca nu am facut asta mai devreme! Nu! Eu sunt de parere ca acum a fost aleasa ziua...acum a fost momentul. Pentru toate exista un moment, iar la mine acum a fost. Am cautat multi medici in Romania...am fost si la Viena, la un super doctor...ei bine...este ca si in viata sentimentala...pana nu gasesti pe acel THE ONE nu faci pasul. Ai impresia ca ai gasit medicul potrivit...insa inima tot are indoieli. Am facut pasul spre operatie cand am simtit ca am gasit medicul potrivit cu tot sufletul meu. In fine...am zis ca voi scrie o poveste, pentru ca da, pentru mine anul acesta a fost un film, o poveste...insa inca nu ma simt in stare sa retraiesc anumite aspecte. A fost un drum greu, inceput in aprilie si finalizat in august. Insa acum sunt ok...si pentru ca tu Violeta ai spus ca ai urmarit acest topic ca pe un film...eu pot spune doar atat: EXISTA VIATA DUPA MIOMECTOMIE! Eu una simt ca invat din nou sa traiesc...fiecare zi imi aduce ceva bun, invat sa visez iar, invat sa zambesc iar cu toata fiinta mea. Eu am descris starea mea de dupa operatie ca aceea a unui nevazator care este operat si vede din nou. Exact asa e senzatia. Nu imi vine sa cred ca merg la medic si nu mai exclama...vaiii, wow, ce aveti aici! Citeam chiar ieri un articol cu un interviu dat de Mihaela Tatu, care s-a operat si ea in mai anul acesta...ma regaseam mult in ce spunea acolo. Hai ca o sa mai revin...important e Violeta ca se poate!!! Sa te lumineze Dumnezeu in a lua cea mai inteleapta decizie pentru tine si familia ta! [url="http://dgdm.daisypath.com/BV5qp3.png"]Visul nostru[/url] [ruga] Nu te-am tinut în brate, dar te simt/Nu ai vorbit, dar te aud/Nu te-am cunoscut, dar te iubesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Incepusem sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai scrie nimeni nimic la subiectul nostru (ceea ce, intr-un fel, era de bine, insemna ca toate suntem bine) si azi am avut un "feeling" si mi-am zis, ia sa mai intru eu si aici si ...dau de Niniaid="red"> cu o veste buna [pk], de Kikiid="red">, dar si de noi prietene, Luluid="red"> [flo] si Violetaid="red"> [flo]

 

Niniaid="red">, ma bucur ca ai scapat de monstrul de 3 kg [bang] si ca de acum incepi o noua viata! Ai dreptate, degeaba citesti, te documentezi, asculti sfaturi si experiente de la doctori, prieteni, cunoscuti, forumisti, etc, pana nu vine si nu simti tu MOMENTUL, nu faci si nu decizi nimic....dupa, simti o usurare teribila si incepi sa gusti viata din nou! Probabil dupa 6-12 luni, te apuci de bb, nu? Multa bafta! [pup]

 

Violetaid="red">, asa mi s-a intamplat si mie, m-am chinuit degeaba de la 25 de ani (tot din cauza sangerarilor la CM am descoperit primul fibrom) pana la 34, cand s-a intamplat minunea, cu tot felul de tratamente de toate tipurile (pe cele hormonale le-am facut doar 3 luni si cand vedeam ca nu am rezultate, renuntam), ma saturasem sa aud de la doctori doar pareri pesimiste, eu insami eram cu psihicul la pamant, acum imi vine sa rad [:D]...uite ca am si copil de 3 ani si o luna acum, am si uterul intreg si nu fac niciun tratament in mod special....pot spune ca la mine, doar sarcina a fost un tratament mai eficient, a mai micsorat fibroamele pe termen mai lung, desi in sarcina cel mare trecuse de 7 cm cand eram in vreo 5 luni (ca dupa, doctorul meu a renuntat sa mai masuram aiurea)...acum sunt bine, fibroamele n-au mai crescut asa mult, cel mare are in jur de 2 cm, nu le bag in seama, imi fac doar eco cand ma apuca [:D], dar, intr-adevar, am sangerari mari in ziua 2 de CM si mai nou, imi vine la 23-25 zile [bang][bang][bang], inainte era ceas la 28....; Iti doresc sa gasesti doctorul potrivit si sa faci ceea ce crezi ca e bine pentru tine! [flo]

 

Kikiid="red">, wow, te-ai intors la serviciu, inseamna ca pustii tai au facut deja 2 ani!!! pupam [pup][pup][pup]; noi mergem la gradinita de 3 saptamani, s-a acomodat surprinzator de bine si repede avand in vedere ca era super-dependent de mine pana acum vreo 3 luni si statea doar de fusta mea [:D]...acum mami cauta un job bun [olala] (din pacate, proiectul la care lucram inainte s-a terminat in Romania acum 1 an) si nu gaseste, merge la interviuri, dar nu ma multumeste nimic, cred ca sunt prea visatoare [:D] vom vedea, sper data viitoare cand mai dau vesti, sa dau si despre job!

 

Va pup pe toate si va astept cu noi vesti! [pup]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bluel, multumesc![pup][flo]Dupa 6 luni ma pot apuca de muncit la bebe![:D]Voi merge in ianuarie la un control si vedem ce zice dl doctor. Deocamdata ma bucur de starea asta de bine...mi s-a schimbat toata viata! Ma simt un alt om...d-abia acum vad care erau reactiile adverse de la fibrom. Brusc m-am trezit ca nu mai am o serie de probleme pe care cu el le aveam si nu imi dadeam seama ca sunt de la el.

Va pup pe toate si sper sa nu mai apara fete cu problema asta![pup]

 

 

Visul nostru [ruga]

Nu te-am tinut în brate, dar te simt/Nu ai vorbit, dar te aud/Nu te-am cunoscut, dar te iubesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai ce de vesti!!!![pk]

Ninia [pup]ma bucur enorm pt hotararea pe care ai luat-o si mai ales pt ca a iesit bine operatia!!!!![flo]Este extraordinar!!!Te cred ca ti s-a schimbat viata...3 kg e fff mult...si nu numai asta, dar si psihic cred ca esti diferita, ai O SPERANTA care mai mult ca sigur ca va deveni realitate!Abia astept sa ne dai vestea...Sincer chiar imi faceam probleme pt tine, dar acum sunt sigura ca va veni bebe!!![pk]

 

Bluel[pup]ce mari sunteti!!!3 ani!!!wau...imi amintesc cum "savuram" post-urile tale aici din perioada sarcinii, era ca un izvor de speranta pt mine!Job-ul lasa-l naibii ca vine el![:D] Vei gasi pana la urma ceva sa iti placa si sa ti se potriveasca.Eu aproape ca m-am reacomodat la job si cateodata am impresia ca nu am lipsit deloc de aici...

 

Va [pup]pe toate!

 

KIKI mamica fericita de gemenii Alex&Razvan (3 septembrie 2009)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup]Kiki! Ma bucur ca te-ai integrat din nou la munca...si eu o voi incepe curand si sincer sper sa ma reacomodez, pt ca ma simt un pic rupta de realitate.[:I]De la o viata f activa...m-am trezit brusc la o viata sedentara si chiar a fost un soc primele zile de dupa spital. Acum m-am mai obisnuit, dar tot imi e dor sa ma trezesc dimineata, sa ma agit cu plecatul la serviciu! Chiar imi e dor de asta...Acum stau, ma uit la TV, citesc o carte, merg in parc...dar lipseste agitatia cu care eram obisnuita![:D]

 

Visul nostru [ruga]

Nu te-am tinut în brate, dar te simt/Nu ai vorbit, dar te aud/Nu te-am cunoscut, dar te iubesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna seara! am si eu fibrom uterin necomplicat de f1- 20mm si f2- 30mm pe bordul stang uterin.ultimul control l-am facut in luna mai anul acesta, sincera sa fiu nu imi pune mari probleme,dar doamna dr mi-a spus ca ar fi cazul sa ma gandesc la o eventuala embolizare a uterului.am 34ani,nu am copii, sunt din Craiova, am inteles ca embolizarea se face la Spitalul Universitar din Bucuresti. Am si eu o intrebare pentru doamnele/domnisoarele care si-au facut deja embolizarea la Spitalul Universitar din Bucuresti: in cat timp se face programarea pentru operatie, cat dureaza spitalizarea, cat merg "atentiile" (ca sa stiu sa ma pregatesc si eu din timp)? va multumesc, astept raspunsuri si pe privat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reptila, desi aici sunt fete care au reusit sa ramane insarcinate dupa embolizare...eu ti-as recomanda sa nu o faci. Din cate am inteles embolizarea scade sansele de a ramane insarcinata. Si asta este o parere spusa de medic ginecolog. Daca nu iti ridica probleme deosebite si este micut, lasa-l acolo si incearca sa ramai insarcinata. Doctorii ce spun ca el este cauza pt care nu ai copii?[flo]

 

Visul nostru [ruga]

Nu te-am tinut în brate, dar te simt/Nu ai vorbit, dar te aud/Nu te-am cunoscut, dar te iubesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

reptila,eu ma facut si embolizare si operatie de fibrom,ca la mine embolizarea nu a vut efect,oricum eu am avut un fibrom de 9cm, dupa embolizare ajunsese la6cm.Dupa operatie am facut 2 FIV-uri ,la primul am avut probleme cu endometrul care nu a crescut si am anulat FIV-ul (nici embrioni calitativi nu am avut),la 2lea a crescut la 9 ,dar am luat vitamine la greu.FIV2 l-am facut la Budapesta,si dr mi-a zis ca embolizarea se recomanda femeilor care nu mai vor copii,pt ca mi-am iradiat zona si endometrul nu creste.Pe ciclu natural nu am nicio sansa sa raman,endometrul meu e in jur de 6 si ceva.Si alti 2 dr mi-au zis ca nu tb sa fac embolizare,unul este dr pelinescu de la filantropia.

Sunt si fete care au ramas dupa embolizare...dar cred ca, conteaza f tare marialul genetic....eu nu as face sub nicio forma embolizare,dc as fi in locul tau...si nu pricep cum sunt fibroamele tale..pe bordul uterului?? ti-a zis dr ca pozitia lor influenteaza o viitoare sarcina?

 

pupici la toate fetele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!! Nu am mai intrat de ceva vreme pt ca bebelusul ma solicita la maxim si acum cand visul meu a devenit realitate, traiesc si ma bucur de fiecare moment alaturi de minunea daruita de DD. Am crescut mari avem deja 1 anisor si 4 luni. Daca doriti sa ma vedeti puteti accesa http://www.facebook.com/media/set/?set=a.107170549349976.7232.100001710930631&l=ed3213eadb&type=1.. Ninia ma bucur pt decizia luata, sper sa fie de bun augur si sa ne bucuri cu vestea cea mare cat se poate de curand. Kiki te salut si multa grija de minuni in continuare. Lily tu ai fost cea care m-a incurajat anuntand ca ai facut embolizarea iar Kiki trecuse si ea cu succes prin asta nascand chiar gemeni. Am gandit pozitiv si mi-a iesit. in maternitate nu eram cea mai batrana, eu am nascut la 38 ani si inca 3 mamici aveau peste 42 una chiar 46 ani. Ce sa spun, la mine a functionat. am avut fibrom subseros fundic de 8,4 cm, m-am embolizat pe 19 iunie 2009 iar pe 5 octombrie 2009 eram deja insarcinata in 5 saptamani iar fibromul ajunsese la 6 cm. Acum la 2 ani dupa interventie si la 1 an si 4 luni de la nastere fibromul are 2,3cm. Va doresc sa vi se implineasca visul si sa va vad fericite! Gina mamica super fericita de Razvan!!!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pentru raspuns si sfaturi.Lyly Mar eu am cele 2 fibroame pe bordul stang al uterului. Nu imi influenteaza fibroamele o viitoare sarcina. Imi doresc copii, dar in prezent sunt singura...

eu am intrat pe forum sa va pun intrebari ca sa mai am si alte pareri/sfaturi de la fete in situatia mea. Imi zisese si mie un domn dr acum 2ani ca nu mi-ar recomanda embolizarea. Dar dupa controlul din luna mai anul acesta(la o doamna dr)cand ele au mai crescut un pic mi-am pus intrebarea ce fac cand or mai creste? si o sa aj la 4-5-6cm? vorbesc de fibroame. poate o sa imi puna sau nu probleme, hemoragii. ce interventie e buna in cazul fibroamelor mai mari? si dupa aceea sa poti face copii, sa duc o sarcina cu bine pana la capat? si la ce spital, dr e bine sa fac interventia? daca stiti un medic bun din Craiova

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...