Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere fara tati...


Recommended Posts

livia, ai pe cineva care sa fie aproape de tine in aceste momente grele (mama, sora, prietena, etc? )? Cred ca important este sa nu fii singura la propriu, sa incerci sa gindesti doar pe termen scurt, sa iti faci un plan care sa includa nasterea si perioada de dupa, asa ca si cum el nici nu ar mai exista. Gindeste-te la copilul tau si canalizeaza-ti toata energia in directia asta. Si nu uita, suntem aici, alaturi de tine ! Agnes [gravi] 38+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Haide sa iti spun un secret: barbatii nu pleaca de linga sotii pentru ca sint neingrijite sau pentru ca relatiile intime nu mai exista. Pleaca pentru ca li se face de duca. Si top modele au fost parasite, printese si Miss Univers la fel. El o fi fost om responsabil pina acum, dar la testul final nu s-a prezentat... Lasa-l sa se duca pe drumul lui iar tu concentreaza-te pe tine si pe minunea care va veni in viata ta in timp foarte scurt. Ai parintii aproape? Ai vreo sora care poate sta cu tine in ultima luna? O prietena buna care te poate ajuta? Este foarte important ca sa fi inconjurata de suport moral acum in perioada asta atit de delicata. Vei avea nevoie de un cerc de suport si dupa nastere cind se poate sa ai ceea ce se numeste "baby blues". Ai grija de tine! Maninca regulat si sanatos, bea apa multa, mergi pe jos. Este important!!! Nu trece peste mese pentru ca plingi prea mult dupa Mr. Iresponsabil, ii va face rau beleninei. Arunca telefonul pe geam! Nu il mai suna si nu te mai ruga de el! Punct! Iesi cu prietenele in parc, la un suc sau la o inghetata. Da-te cu ruj si zimbeste-ti in oglinda. Citeste o carte care te intereseaza. Dormi in mijlocul patului. Nu te va mai busi plinsul cind vei vedea partea lui neatinsa dimineata... Cind el vrea sa vorbeasca despre ceea ce s-a intimplat, nu ii sari in brate imediat. Stai la masa cu el si asculta-l. Nu incerca sa il aduci inapoi cu mani****re involuntara (nu ti-a fost dor de noi?.. nu ma mai iubesti?..) si cere-i timp sa te gindesti la rece la relatia voastra... Este o perioada furtunoasa in viata ta care din ghinion a coincis si cu o perioada minunata... Sau din fericire??? Gindeste-te la tine si la prioritatile tale. Totul o sa fie bine, o sa vezi![flo] PS. baby blue, vezi ca se poate sa fii fata buna?? [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamilivia, poate ca pur si simplu a intrat in panica cand si-a dat seama cat de aproape este de a fi tata. Se mai intampla. Si doar asa a stiut el sa faca fata problemei, fugind. Lasa-i o perioada sa isi rezolve problemele. Care e relatia lui cu propriul tatal? Care a fost rolul tatalui lui in copilarie? E drept ca momentul e foarte prost ales, dar incearca sa nu te ingrijorezi. Lasa-i timp fara sa il mai cauti. Poate ca nu vrea sa vorbeasca cu tine pentru ca pur si simplu nu stie ce sa iti spuna, pentru ca inca nu a gasit raspunsurile la propriile lui probleme. Daca va reusi sau nu, asta nu mai depinde de tine. Poate ca firma e in faliment si tu nu stii sau nu mai are mult. La serviciu stii cumva daca se mai duce? Cunosti pe cineva pe care ai putea intreba? Asta doar ca sa te linistesti tu. Poate a facut o cadere nervoasa de prea mult stress. Dar, indiferent de ce se intampla cu el, tu trebuie sa ai grija de tine si de fiica ta. Asa ca ia lucrurile usor, cum vin. In loc sa iti risipesti energia pentru el, concentreaza-te pe lucrurile marunte pe care trebuie sa le faci - o dieta sanatoasa, miscare, muzica, pregatirea lucrurilor pentru cea mica. Traieste prezentul, nu ai de unde sa stii ce va fi peste o saptamana sau doua si nu are sens sa iti faci ganduri negre pentru ce ar putea sa se intample. Mai important acum e sa te mobilizezi sa ii asiguri celei mici o primire frumoasa in viata. Daca el va vrea sau nu sa va fie alaturi, nu ai de unde sa stii si nici nu e cel mai important lucru in acest moment. Fetita ta are nevoie macar de un parinte care sa o primeasca cu bucurie si iubire. Ai grija de tine si de burtica. Si scrie aici de cate ori simti nevoia sa te descarci. Vei gasi totdeauna un umar care sa te sprijine. [pup] [flo] "We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca si-a gasit pe alta ... dupa explicatiile pe care le da. E greu sa accepti asta, incearca sa nu te mai gandesti. Fa ce ti-a spusi Ruxij, nu-l mai suna, nu-l mai cauta ...si ce daca copilul tau n-o sa aiba un tata in certificat ? O sa te aiba pe tine si tu pe el si poate e mai bine asa. E greu acum la inceput, dar o sa treaca cu timpul si copilul o sa-ti lumineze viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soacra-mea are o vorba: Eu sunt pe primul loc si dupa mine pauza, abia apoi ceilalti. Asa ar trebui sa gandesti si tu in acest moment: tu si fetita ta contati acum, nu el. Cu cat ii vei cauta mai mult in coarne cu atat va fi mai indaratnic. Lasa-l in pace. Vezi-ti de problemele tale si de fetita care va veni. Oricum e un mare magar sa faca asa ceva, parerea mea...oricare ar fi motivul pentru care a plecat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui mamilivia saptamana trecuta mi-a spus ca nu isi poate lua astfel de responsabilitati fara a avea o baza materiala.
Ceva (necunoscut tie) s-a intamplat. Nu are logica, cu o luna inainte de nastere sa constate ca nu-si asuma responsabilitatea, desi pana atunci si-o asumase. Nici macar un avort nu mai poti face, sa poata spune ca el nu se baga...Adica mi se pare mai logic sa spuna ca nu vrea copil, ca nu-i place, sau nu mai vrea sa stea cu tine...urat, dar macar are sens. Daca chiar nu ai avut nici un semn din partea lui, pana la "solutia finala", eu zic sa nu te repezi cu concluzii (chiar daca se poarta...) si sa incerci sa afli ce se petrece. Mie nu mi-e clar de loc...
Astea sunt si parerile mele. lisaelisa mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca suferi...nu am cuvinte care sa te aline, sper sa gasesti puterea sa te concentrezi la copil... Doamne ajuta sa ai o nastere usoara si un bebe frumos si sanatos [flo] [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze [/url] blog personal www.de-azi.ro pentru cine crede ca nu mai poate... http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamilivia, incerca sa te gandesti ca iubita ta simte ceea ce simti si tu, singura diferenta este ca ea nu intelege de ce simte toate astea, ea nu il stie pe tati. Crezi tu ca starile astea ii fac bine? Imi dau seama ca nu-ti este usor, dar te rog ptr ea, incearca atat cat poti sa-ti gasesti linistea. Copii sunt legati de mama nu numai pe durata celor 9 luni dar si in primii ani dupa nastere. Si atunci cand vei putea s-o tii in brate toate temerile tale si toate angoasele si tot ceea ce vei simti negativ va simti si ea. Repet, stiu ca nu-ti este usor, si nu te condamn, dar te rog incerca sa faci tot ceea ce poti s-o feresti de astfel de lucruri care vrei sau nu, o vor marca. Ce este cel mai important - liniuta sau linistea voastra? Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O fi la mare bine merci si tu-ti faci griji. Citi ani are de ar fi asa plauzibila frica asta a lui subita? In citeva luni ai sa vezi cine va deveni centrul universului tau cu bara ori ba in dreptul numelui. Ca tata va deveni chit ca fuge acum ca un las lasindu-si femeia insarcinata in 8 luni. Ai sa vezi ca o sa te transformi intr-o leoaica pentru fetita ta si o sa te lupti sa-i cistigi drepturile: un nume de tata in certificatul de nastere si pensia alimentara indiferent de criza lui economica ori ba. Nu cred ca va fi un proces greu ori lent, sunt dovezi ca ati fost impreuna pina abia sa nasti. Casatoriti inteleg ca nu erati. Nu-l mai suna, nu-l mai cauta poate isi va pune si el problema ca ceva ti(vi) s-a intimplat, imi inchipui ca iti este greu dar din pacate altceva mai bun nu poti face. Asta e singura metoda care functioneaza. Chiar daca nu e usor incearca pe urma nici sa nu raspunzi la telefoane. Tu ai contact cu familia lui? Tu cum esti? Ai familie, prieteni aproape? Iti vei putea construi eventual o viata fara el cu fetita ta? Ai sa vezi ca o sa fie bine usor usor. Fetita ta sa fie sanatoasa! Vikinga [gravi]8+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...