Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere fara tati...


Recommended Posts

Eu nu cred ca oamenii se schimba deci speranta ca o sa fie bine este numai o speranta. Apoi explicatiile astea cu "nu tu esti de vina, eu sunt un nemernic, mi-e teama ca nu o sa ma descurc ca tata ...etc" sunt explicatiile unui om care VREA sa plece, stie ca raneste, se simte vinovat si incearca sa faca lovitura pe care o da mai usoara. Eu nu spun sa te razbuni, spun doar sa nu SPERI in mare lucru de la el, sa nu te bazezi pe el, sa-ti vezi de viata inaine cu gandul ca esti singura si sa faci ce-ti vine, atunci cand el se intoarce la tine. Vrea sa faca si el parte din viata voastra, daca tie iti vine sa-l lasi, il lasi, daca tu esti furioasa pe el sau nu-l mai poti ierta, ii tii la geam si inchizi geamurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

...si eu spun sa nu speri mare lucru de la el. Poate ca nu e vorba de alta sau ca vrea el sa plece, dar in mod clar are niste probleme de ordin psihiatric - vreo depresie ceva. Cand iti va fi lumea mai draga il poate apuca vreo depresie din asta. Nimic de condamnat, doar ca e greu de suportat. Nu-ti pune prea mai baze in el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu majoritatea.. o alta persoana mai disponibila si alturi de care viata ar parea mai simpla probabil a aparut. insa eu cred ca va revenii in forta cand sau inainte de a i se naste fetita...si nu neaparat ptr a-si cere scz ci mai mult ptr a avea drepturi...nush ce-i cu barbatii si cu nevoia asta de drepturi.. Ai grija, nu ii mai cadea in plasa, cine face asa ceva e in stare de multe, negandite... O sa vezi cum el va fi egal cu zero dupa ce se naste fetita...si alaturi de voi sa fie, importanta lui tot va pali in fata ei, extraordinar de mult... Insa ai nevoie de sprijin, atat financiar cat si moral, caci cu sau fara sot a avea un bebe mic nu e usor deloc initial... Sorina, mami de [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatavi20070508_0_Adriana+Renata+is.png"]Adriana Renata (08.05.2007)[/url] [url="http://community.webshots.com/user/ang3lt0uch"]Poze NOI cu...noi:)[/url] [url="http://adrianarenatas.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=176933780"]Poze cu ingerasul mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui babyblue dar NU exista explicatii ca ai innebunit inainte sa-ti nasca nevasta. NU exista asa ceva.
Las' ca si eu stiu un caz asemanator: in timp ce cei 2 se vorbeau cum il va chema pe copil, in luna a-7-a, domnu' anunta foarte ganditor ca de fapt nu prea are importanta cum il va chema... si ca in plus ar prefera sa nu-i poarte numele LUI ca asta ar insemna ca ar fi obligat sa plateasca pensie alim. Dar de fapt cu ce-ar incurca o liniuta in certificatul copilului, ca daca ei 2 se vor intelege... Vrbim despre acel barbat care-si dorise initial acel copil! In definitiv si-a "revenit" la ganduri mai bune, a fost iertat (din pacare) pt acea ratacire... Ar fi fost cu muuuult mai simple lucurile acum daca fata i-ar fi dat peste bot cand a venit cu capun-n pamant sa-si ceara iertare!!! Maaare ti-e gradina doamne... Ramona si Vlad-Gabriel (13 dec 07)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui babyblue
a si inca ceva...(cum ziceam, dispar apoi) eu nu pricep o chestie, poate imi explicati voi: dc pe barbati ii tin nervii si au atata "sange" in ei, incat sa loveasca sub centura in halul asta si sa bage cutitul in rana si sa faca gesturi extreme, socante...pe voi de ce nu va tin nervii sa-i pedepsiti la fel de socant si de dur si de cutin in sange? mkr ca sunteti justificate!!! de ce voi va gandati cum sa=i iertati mai repede, nici mkr n-au fost formulate cererile de iertare si voi va ganditi cum sa i iertati??? cand ei n-au avut nici un scrupul si v-au SOCAT cu gesturi extreme???? eu as face si eu un gest la fel de extrem si socant si l-as pedepsi in ultimul hal. de ex: nu i-as mai raspunde la telefon 6 luni, as refuza categoric sa apara la nastere, l-as da afara cu politia din spital, as trece copilul fix pe numele meu si as refuza categoric sa-l recunoasca. sa-l doar mah si pe el, sa-l socheze. ce, pe tine nu te=a socat gestul sau extrem??? n-am inteles, de ce trebuie sa fie femeia mai inteleapta, iertatoare, adika mai fraiera???? sa-mi explicati va rog.
Draga, nu stiu cati ani ai, dar vorbesti din filme si din carti. Viata iti ofera muuulte surprize placute sau neplacute... Daca te apuci sa dai la cap ori de cate ori nu-ti convine ceva, ti se va da si tie la cap... mamilivia, Pt buna continuare a casniciei, este vitala o discutie lamuritoare cu sotul tau. Si abia apoi, vei sti ce ai de facut pt mai departe. Mult succes si putere iti doresc ! [flo] lisaelisa mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, da-mi voie sa iti povestesc eu o poveste pe cat de scurt pot: eu am fost disperata ani de zile sa am un copil si cand am ramas gravida, eram in al 19-lea cer de fericire, si eu si daddy. Ei, aici te duci cam cu o luna inainte de data de nastere sa te pre-inregistrezi la spital, ca atunci cand nasti sa nu pierzi vremea. Crede-ma ca am iesit de acolo plangand, ca atunci m-a "palit" asa, deodata faptul ca copilasul nostru va veni pe lume peste o luna!!! (am fost in 25 Aprilie si Victoria s-a nascut in 22 mai).Daca eu, ca mama, am "inghetat" (nu gasesc alt cuvant acum), poate si el (sotul Liviei) si-a dat seama acum cat e de real ce se intampla. MamiLivia, poate ca si el (cum am avut eu) are nevoie de incurajari; poate simte ca nu stie sa fie tatic. Vorbeste cu el, vezi exact ce se intampla, ce e in sufletul lui. [pup] si sper din suflet ca totul sa fie bine. _____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita] [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat intamplator aici si am citit cam ce s-a spus...poate toate aveti dreptate pe undeva...nu putem totusi judeca din afara situatia asta..de genul el nu e serios,responsabil,da-i papucii..etc...(ma intreb ce varsta are acest barbat)omul asta e probabil f incoltit de stituatie acum,sotia gravida(gravidele au si ele toanele lor,sa ma scuze),afacerea probabil e pe duca,isi vede viitorul ratat si colac peste pupaza mai vine si un copil in viata lor..probabil e terminat psihic si efectiv are nevoie de o perioada singur...eu zic mamilivia sa-l lasi singur o vreme,daca vorbesti cu el intreaba-l daca vrea sa vina cand nasti si atunci sa-si tina telefonul deschis,iar pana atunci lasa omul singur sa se linisteasca...poate suna aiurea dar am mai intalnit un caz asemanator,si dupa nastere barbatul respectiv si-a revenit in totalitate[:D](cazul unei verisoare de a mea)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lisaelisa
Citat:
citat din mesajul lui babyblue
a si inca ceva...(cum ziceam, dispar apoi) eu nu pricep o chestie, poate imi explicati voi: dc pe barbati ii tin nervii si au atata "sange" in ei, incat sa loveasca sub centura in halul asta si sa bage cutitul in rana si sa faca gesturi extreme, socante...pe voi de ce nu va tin nervii sa-i pedepsiti la fel de socant si de dur si de cutin in sange? mkr ca sunteti justificate!!! de ce voi va gandati cum sa=i iertati mai repede, nici mkr n-au fost formulate cererile de iertare si voi va ganditi cum sa i iertati??? cand ei n-au avut nici un scrupul si v-au SOCAT cu gesturi extreme???? eu as face si eu un gest la fel de extrem si socant si l-as pedepsi in ultimul hal. de ex: nu i-as mai raspunde la telefon 6 luni, as refuza categoric sa apara la nastere, l-as da afara cu politia din spital, as trece copilul fix pe numele meu si as refuza categoric sa-l recunoasca. sa-l doar mah si pe el, sa-l socheze. ce, pe tine nu te=a socat gestul sau extrem??? n-am inteles, de ce trebuie sa fie femeia mai inteleapta, iertatoare, adika mai fraiera???? sa-mi explicati va rog.
Draga, nu stiu cati ani ai, dar vorbesti din filme si din carti. Viata iti ofera muuulte surprize placute sau neplacute... Daca te apuci sa dai la cap ori de cate ori nu-ti convine ceva, ti se va da si tie la cap... mamilivia, Pt buna continuare a casniciei, este vitala o discutie lamuritoare cu sotul tau. Si abia apoi, vei sti ce ai de facut pt mai departe. Mult succes si putere iti doresc ! [flo] lisaelisa mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas
lisa elisa, am 28 de ani. nu draga mea, nu vorbesc din carti deloc. cine sta si diseca psihologic, ratacirile gravisime de genul asta, si apoi iarta, nu face decat sa-si are singura drumul suferintei. peste 4-5 ani, oricum o va lasa iar.POATE SI MAI DEVREME! sunt niste chestii umane, care NU se fac. oricat de ratacit ai fi, disperat, sechelar, depresiv, anxios...etc..pur si simplu, dc ai o limita a decentei umane in tine, o faramana de umanitate, NU PLECI. NU PARASESTI! NU ACUM! nu la greu! pot intelege ca o iubire se stinge. pot intelege ca s=a indragostit de alta. ca nu mai vrea copilul. dar nu pot intelege ca dispare asa inainte de nastere, fara sa dea un semn....si culmea tupeului, ea il roaga sa-i dea reject la telefon ca sa stie mkr dc mai traieste si el.... II DA DOM'LE REJECT LA TELEFON. asta mie mi se pare o chestie atat de deplasata ca n-am cuvinte!!! oameni buni...lasa-ti-ma cu visele astea.... realitate e dura. ce a facut el e dur. dc ea vrea sa-l ierte, treaba ei. dar mai devreme sau mai tarziu, tot la suferinta va ajunge cu el. pt ca ce a facut el nu e de iertat, e de neinteles.e absurd! eu nu sunt psiholog, cred ca e de patologie psihiatrica deja, nu de psihologi, nu as putea sa descriu la el vreun sindrom psihiatric..dar pe romaneste spus: omul e las, nesimtit, iresponsabil, egoist fara masura...un om pe care nu te poti baza! eu pe ea o inteleg..e disperata, e terminata emotional...si eu as fi la fel. cred ca as turba complet.as lua-o pe ulei. dar sa ajungi cu burta la gura sa te rogi de el sa-ti dea reject la telefon, mkr sa stii ca mai exista...asta depaseste orice realitate. deci eu sunt pur si simplu oripilata de gestul sau. ca i-a dat reject la telefon ca ea sa stie ca n-a murit. cat egoism!!!!!! INUMAN!!!! ea o sa=l ierte..e disperata, el e tatal copilului...o inteleg PERFECT si sincer o compatimesc...insa nu o vad bine. dc ii iarta acum, atat de repede nebunia asta, o va repeta cat de curand. dupa ce se naste copilul si va vedea ce greu e si va plange aia mica noaptea, se va plictisi iar de greu si va disparea in ceata. aa....si inca ceva lisa! dc eu gresesc colosal, chiar imi doresc ca cei pe care ii fac sa sufere sa-mi dea in cap. nu ma supara chestia asta, apropo de faptul ca ma acuzi de radicalitate.la ea nu se pune prb ca e radicala ca nu-i convine ceva. ca n-am zis sa-i dea in cap ca si-a lasat sotul sosetele la marginea patului. dc tie ti se pare de tolerat asa ceva...ei bine, suntem doar 2 femeie ff diferite. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...