Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere fara tati...


Recommended Posts

Intr-o casnicie, sunt doi oameni. Uneori, 3 sau 4 sau mai multi implicati. Daca unul dintre soti o ia razna la un moment dat, cel mai indicat ar fi ca partenerul sa inteleaga de ce s-au intamplat toate... O casnicie, daca se transforma intr-un razboi al orgoliilor, se va ajunge la divort [bang]. Muuult mai intelept este sa se discute pe indelete despre orice se intampla intre cei doi... Bataia cu pumnii si cu picioarele este buna ca efect de scena. lisaelisa mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu sunt de acord cu babyblue. Omul merita sa-i dai peste bot si sa-l pui pe liber. Si-apoi, e preferabil sa te desparti si sa fii linistita decat sa stai langa un om pe care sa stii ca nu te poti baza "la greu". Sau mai bine sa-l ia inapoi si sa se uite dupa el cum pleaca de fiecare data cand apare vreo problema: cand copilul va avea colici si va plange "taticul" nu o sa stie ce sa faca si cum sa fie "tatic" si o sa-i dea iar prin gand sa plece; cand o sa raceasca copilul / o sa faca temperatura "taticul" o sa se sperie si o sa fuga in loc sa duca copilul la medic... si asa mai departe... Halal "tatic". Decat asa mai bine lipsa! Emilia M Copii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lisaelisa
Intr-o casnicie, sunt doi oameni. Uneori, 3 sau 4 sau mai multi implicati. Daca unul dintre soti o ia razna la un moment dat, cel mai indicat ar fi ca partenerul sa inteleaga de ce s-au intamplat toate... O casnicie, daca se transforma intr-un razboi al orgoliilor, se va ajunge la divort [bang]. Muuult mai intelept este sa se discute pe indelete despre orice se intampla intre cei doi... Bataia cu pumnii si cu picioarele este buna ca efect de scena. lisaelisa mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas
discuti cand si dc ai cu cine, nimeni nu educa pe nimeni, nu la varsta asta. ce sa discuti cu un sot pe care il rogi sa iti dea reject ca sa stii ca n-a murit. sau suferinta, toleranta si maturitatea trebuie sa fie de o singura parte? femeile din ziua de azi, au un mare defect. nu mai stiu sa fie radicale, demne si mandre. prea multa libertate, a dus la o chestie prost inteleasa si absurda, aceea ca femeia ajunge sa tolereze si sa inghita tot mai multe mizerii. femeia se ofera mult prea repede, gratis (nu in sensul financiar, ci fara niciun gest care sa ii demonstreze ca este dorita cu adevarat si pt ea insasi), apoi ajunge sa nu mai fie respectata si apreciata. pluseaza, in speranta ca va castiga respect si din contra, ajunge sa fie injosita si batuta si parasita. si apoi tot ea iarta si sta la discutii. eu zic ca e f gresit. o femeie ar trebui sa fie mandra, sa se lase greu, in ideea in care asta ar presupune sa nu se arunce cu capul inainte si sa se ofere primului dobitoc care o baga in seama, ci sa=si acorde timp sa-l cunoasca,nu din fitzosenie sa se lase greu.ar trebui sa fie ferma si sa taxeze de la inceput fiecare greseala. dc o femeie nu stie sa se protejeze singura, degeaba plange apoi. e verificata. si eu sunt femeie si m am dat cu capul de pragul de sus si nu o data. dar am ajuns la aceasta concluzie de viata si o aplic si de atunci imi merge f bine. cel putin am exclus din viata mea mitocanii si scursurile umane. linistea interioara pe care ti-o da o viata calma in care esti apreciata si mandra si inconjurata de oameni si barbati care te respecta, e benefica...nu mai ai atatea framantari interioare care duc la boala si nebunie. eu din motivul asta am atitudinea asta si as sfatui toate femeile sa fie mandre si radicale cu viata lor si sa taxeze aspru mizeria din viata lor, am cunoscut si partea asta neagra a vietii si pe cea buna. si stiu ca 90% chiar depinde de noi, de atitudinea noastra in ceea ce priveste propria bunastare psihica si emotionala. si nu e vb ca sunt un monstru si nu le compatimesc, ba le compatimesc, caci am trait dramele astea sub diverse forme si la diferite intensitati, si mie in viata mi-a mers bine, cand am inceput sa fiu mai radicala si mai ferma. ceea cele doresc si lor, doar fericire. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Babyblue, da-mi voie sa iti povestesc eu o poveste pe cat de scurt pot: eu am fost disperata ani de zile sa am un copil si cand am ramas gravida, eram in al 19-lea cer de fericire, si eu si daddy. Ei, aici te duci cam cu o luna inainte de data de nastere sa te pre-inregistrezi la spital, ca atunci cand nasti sa nu pierzi vremea. Crede-ma ca am iesit de acolo plangand, ca atunci m-a "palit" asa, deodata faptul ca copilasul nostru va veni pe lume peste o luna!!! (am fost in 25 Aprilie si Victoria s-a nascut in 22 mai).Daca eu, ca mama, am "inghetat" (nu gasesc alt cuvant acum), poate si el (sotul Liviei) si-a dat seama acum cat e de real ce se intampla. MamiLivia, poate ca si el (cum am avut eu) are nevoie de incurajari; poate simte ca nu stie sa fie tatic. Vorbeste cu el, vezi exact ce se intampla, ce e in sufletul lui. [pup] si sper din suflet ca totul sa fie bine. _____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita] [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
off...nu stiu ce sa mai zic. sa dea domnul sa fie cum ziceti voi. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, eu sunt de acord cu ce spui tu! Asa ar merita sa ii faca. Intr-adevar nu e un om pe care se poate baza la greu. Eu spuneam doar ce am simtit eu cand am realizat cat de real e copilul. Si sotul meu a fost langa mine, m-a incurajat tot timpul. In ziua in care am fost la pre-inregistrare (dimineata), dupa-masa am plecat in Cuba si crede-ma ca trei ore in avion, sotul nu a facut altceva decat sa imi explice cum functioneaza 'instinctul de mama' si cum acest instinct imi va dicta exact ce si cum sa fac. Si a avut dreptate, desi atunci nu intelegeam, nu am inteles pana in momentul in care Victoria s-a nascut. DAR!!! Asta nu ii justifica comportamentul, nici egoismul, nici lasitatea. Eu nu am avut nici macar ptr. o secunda ganduri de genul, nasc si fug, il las cu copilul si plec in lumea larga. Nici gand de asa ceva. Eu spuneam ca inteleg numai partea aia in care el e speriat de realitatea copilului. Nu o inteleg si pe aia cu fuga lui si ca si-a lasat sotia singura. _____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita] [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Babyblue, eu sunt de acord cu ce spui tu! Asa ar merita sa ii faca. Intr-adevar nu e un om pe care se poate baza la greu. Eu spuneam doar ce am simtit eu cand am realizat cat de real e copilul. Si sotul meu a fost langa mine, m-a incurajat tot timpul. In ziua in care am fost la pre-inregistrare (dimineata), dupa-masa am plecat in Cuba si crede-ma ca trei ore in avion, sotul nu a facut altceva decat sa imi explice cum functioneaza 'instinctul de mama' si cum acest instinct imi va dicta exact ce si cum sa fac. Si a avut dreptate, desi atunci nu intelegeam, nu am inteles pana in momentul in care Victoria s-a nascut. DAR!!! Asta nu ii justifica comportamentul, nici egoismul, nici lasitatea. Eu nu am avut nici macar ptr. o secunda ganduri de genul, nasc si fug, il las cu copilul si plec in lumea larga. Nici gand de asa ceva. Eu spuneam ca inteleg numai partea aia in care el e speriat de realitatea copilului. Nu o inteleg si pe aia cu fuga lui si ca si-a lasat sotia singura. _____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita] [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
sotul tau, din ce povestesti, e minunat. ma bucur pt tine si pt ca aveti un ingeras in viata voastra. panica e una, o inteleg. dar a fi uman si responsabil, e o datorie de onoare pana la urma, pacat ca nu o au toti.e vb de demnitatea ta ca om, ca barbat. mie imi pare extrem de rau pt livia. in sufletul ei e un cosmar... si e f nedrept ce i se intampla. in societatea de azi s-a pierdut ff mult acel cod al onoarei, demnitatea umana, care pune pe primul loc datoriile omenesti si de onoare, nu placerile de moment, strechea si egoismul. ca femeie, nu pot sa am pretentia ca pot educa barbatii cu care intru in contact. pot doar, sa ma protejez, avand o atitudine ferma si radicala. atat. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui babyblue sotul tau, din ce povestesti, e minunat. ma bucur pt tine si pt ca aveti un ingeras in viata voastra. panica e una, o inteleg. dar a fi uman si responsabil, e o datorie de onoare pana la urma, pacat ca nu o au toti.e vb de demnitatea ta ca om, ca barbat. mie imi pare extrem de rau pt livia. in sufletul ei e un cosmar... si e f nedrept ce i se intampla. in societatea de azi s-a pierdut ff mult acel cod al onoarei, demnitatea umana, care pune pe primul loc datoriile omenesti si de onoare, nu placerile de moment, strechea si egoismul. ca femeie, nu pot sa am pretentia ca pot educa barbatii cu care intru in contact. pot doar, sa ma protejez, avand o atitudine ferma si radicala. atat. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Of, si mie imi pare tare rau ptr. Livia. Mai ales acum ca am un copil. Of, pacat ca taticul asta nu stie cat de mult pierde daca nu va fio langa copilul lui. Eu am avut muuuuuuulte certuri cu sotul meu ptr. ca el a insistat sa fie in sala de nasteri cand i se naste fiica. In final, am acceptat ptr. ca pur si simplu am considerat nedrept sa nu il las. Si el a taiat cordonul. Si cat am facut eu dus dupa nastere, el a tinut-o in brate, si cand au dus-o pe Victoria la baita, el s-a dus cu ea. Si cand a ras Victoria ptr. prima oara l-am sunat, era in drum spre casa de la servici, si l-am sunat sa o auda razand. Apoi daca facea ceva ptr. prima oara o inregistram, am plecat in Germania mi-a cerut sa iau camera de luat vederi cu mine, ca poate incepe fiica-sa sa mearga in 4 labute si sa nu piarda... Of, daca 'taticul' asta al Liviei ar putea intelege cat de special e un copilas, cata fericire pura poate aduce in viata unui cuplu o manutza de om, daca ar stii ca atunci cand iti prinde prima oara degetul in pumnulet, un bebe mic iti prinde in pumn imina, ptr. totdeauna, daca ar stii toate astea, poate i-ar mai veni mintea la cap. Ptr. ca, din pacate, fiecare copilas face un lucrusor ptr. priam oara o singura data in viata, nu va repeta primul hohot de ras, nici primul pas mai tarziu, ptr. ca s-a gandit si tati sa apara prin zona... of, ce trist e ca un om isi poate pune propriile sentimente si frici si insecuritati si lasitati si ce mai sti eu ce pe primul loc, inaintea propriului copil!!! Ce trist! Of... eu ma uit la Victoria mea perfecta si nu imi pot imagina sa nu fiu aproape de ea nici macar ptr. o zi, daramite sa fug de langa ea ptr. totdeauna. As prefera sa nu traiesc decat sa traiesc departe de ea. Of! _____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita] [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

faza nasoala e ca poti spune asta unui om de mii de ori..el nu le va inregistra nicaieri, caci dc nu e in firea lui, nu il poti educa. nu educi un om sa fie bun si bland si iubitor..dc el nu e. si dc candva a fost si iubirea pt tine a murit, iar..nu prea ai ce face. e f frumos ce povestesti tu... [flo] in viata, e chestie de noroc sa gasesti pe cineva bun, dar pana la urma, singuratatea este o optiune, decat sa stai sa suporti mizerii de la orisicine. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna... Imi pare foarte rau ca treci printr-o asa situatie...si sincer, cam stiu ce e in sufletul tau.Si eu voi naste tot in iulie, pe 22 daca merge totul bine.Nu sunt casatorita, locuiesc cu prietenul meu iar sarcina nu a fost tocmai planificata.Cand am aflat ca sunt insarcinata, am hotarat sa pastrez copilul...fiindca mi-a fost mila, fiindca nu as fi putut sa fac un avort, fiindca e prima sarcina, fiindca undeva in suflet imi doream mult un copil.Tati nostru a facut foarte urat, nu a vorbit cu mine luni in sir ( vreo 5 mai exact :D ), ma facea in toate felurile, ma trimitea sa fac avort...am plans si m-am rugat foarte mult...simteam ca mor, dar am zis ca orice ar fi, trebuie sa il fac sa inteleaga ca O SA AVEM UN COPIL!De la un timp pare ca s-a obisnuit cu ideea, ma mangaie pe burtica, ne pupa mereu, ne spune ca ne iubeste.Dar parca am ramas tot cu teama...aceeasi teama ca si a ta, de a nu avea o liniuta in dreptul tatalui. Ideea este ca eu ma gandesc asa : trebuie sa fiu puternica ptr copilasul meu, trebuie sa trec peste tot.Daca tati nu vrea si nu vrea...asta este pana la urma, el pierde... Poate ca isi va reveni, tu sa fi tare, fetita ta are nevoie de multa iubire si putere de la tine.Tati se va trezi si el intr-un final...eu cred ca este foarte speriat...dar isi va da seama ca are doua comori si ca nu vrea sa le piarda. Mult noroc, nastere usoara...si putere multa!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo bayblue. Foarte bine spus totul. Lumea in ziua de azi nu se gandeste decat la azi si la propria persoana. Un egoism feroce. Iar pentru ankank8686, eu nu inteleg de ce te ai incapatanat sa faci un copil cu un om care nu vrea. Nu spun ca avortul e ceva bun. E de preferat sa te feresti, decat sa ajungi sa faci avort. Dar, risti ca peste catva timp sa vii si tu aici si sa te plangi ca tati ne-a parasit. Barbatii sunt foarte egoisti, si un copil nu iti garanteaza ca il vei avea langa tine. Nu stii cand i se pune pata si pleaca, mai ales unul care initial nu si-a dorit un copil. Mamalivia iti doresc o nastere usoara si un copil sanatos. Si ai incredere in Dumnezeu, pentru ca El stie de ce se intampla tot ce ni se intampla.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...