Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Cenia poti sa aplici pt financial aid pt scoala, returnezi imprumutul dupa terminarea studiilor, ai si o perioada de gratie de sase luni.

Nu am timp sa detaliez acum,.dar dc esti interesata revin mai tarziu cu un link.

 

Asa ca un estimation, eu am vreo 22.000 de dolari si va tb sa dau inapoi cam 270/luna, pe 10 ani parca, dar am ales sa am rate mai mari la inceput si mai mici spre sfarsit.

 

Baby Gator

FineArt gallery

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 241
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

CENIA eu am o prietena care tocmai a intrat la law school,la Universitate in Miami(am inteles ca depinde de stat si de scoli,ar fi diferite programe) si face 2 ani,ea este avocata in Ro...a trebuit sa dea un examen aici ca sa intre in acest program,e destul de greu am inteles,dar daca inveti se poate...ea nu a intrat de prima data,a invatat si dupa 6 luni a intrat....face deci 2 ani si o costa 120 de mii ...e foarte mult dar se pare ca merita[:D]...si exact cum a zissi MIERE,poti lua bani de la guvern...bafta!!!

 

 

 

 

 

Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)

Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

...sau aici...

http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dobanda e in jur 6% parca, si imprumutul e pe 10 ani, scuze...de fapt eu vreau sa imi fac o reesalonare si de aia aveam 15 ani in minte.Eu am ales initial o modalitate de plata prin care platesc rate mai mari la inceput si mai mici pe masura ce scade suma, de aia nu iti da tie calculul Corina, pt ca la inceput platesc mai mult si apoi din ce in ce mai putin. O sa ma uit maine in acte dc vrei sa iti spun exact, nu m-a interesat pana acum, va trebui prin ianuarie sa incep sa rambursez si nu vreau sa ma gandesc inca:)))

Oricum acum au dat o lege prin care se modifica modul de returnare a banilor, in functie de income, rata nu poate depasi un anumit procent din income, deci dc nu ai income nu platesti nimic. Pana acum, aveai o perioada de sase luni de gratie, de la terminarea studiilor si apoi trebuia sa platesti.

 

Aici sunt mai multe informatii despre tipurile de loan, eu am subsidized direct and unsubsidized direct. La subsidized nu se acumuleaza dobanda pe perioada in care esti in scoala, la celalalt da.

http://www.fafsa4caster.ed.gov/what010.htm

http://www.fafsa.ed.gov/faq001.htm

 

Baby Gator

FineArt gallery

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Listele astea de licee sint orientative (desi criteriile sint cumva corecte). Ptr facultate (ca asta conteaza in final) conteaza nr de AP pe care il ofera liceul care sa fie direct connectate cu profilul facultatii. Nu terminarea unui AP e importanta (de ex oriunde ai fi poti face AP-uri la college-ul de county) ci dintr-un motiv sau altul (banuiesc snobeala) facultatile tari (ivy league) vor liceele cu AP-uri multe (ala din texas avea parca 50!!!!).

Un alt criteriu ar fi lista de acceptare la facultati. Unliceu cu "record" bun are sanse sa fie recunoscut mai repede.

 

 

 

 

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai nostri nu's in lista, deci nu prea stiu cum e cu criteriile. La liceul nostru 95% merg la facultate. Nu situ cum e cu APurile si nu'sh ce alte teste care's luate drept criterii. Am vazut ca pe primele locuri sunt unii cu 49% dintre studenti in programul de free or reduced lunch (ochii ca la melc). Nu mi-as da copilul acolo, dc vad asa proportie de free/reduced lunch, la mine e un mare no.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce e un mare NO ? ... Free sau reduced lunch inseamna ca parintii nu au psibilitati materiale ...dar oare asta inseamna ca nici nu se ocupa de copii ?

Oare nu este o prejudecata ca daca esti sarac esti si prost ?

 

Mi-e ca aia care au bani, sutn mai ocupati si lasa soarta copiilor in mana altora ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Care teste? Ca vad ca criteriile sunt ceva cu APul si Cambrdige,cati le-au dat, nu cati au luat note bune la testele nationale/statale, nu prea am inteles cum e cu testele.

 

Dc. e procent mare de free/reduced lunch mi-e ca's multi negri/hispanici sau ma rog, categorii defavorizate. Da, eu sunt snoaba, mi-e teama de anturaj prost. Nu inseamna ca tu Corina ai bube, dar mie asa un procent mare de dezavantajati nu imi place. In general nivelul de income si educatie al parintilor se coreleaza cu succesul scolar al copiilor, statistic vorbind (cu exceptiile de rigoare).

 

Stiu ca e politically incorect ce zic eu, dar mi se cam...stiti voi de political correctness.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...