Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

In final conteaza ce au pe lista facultatile pe care le vizezi atunci cind te uiti la highschool.

Daca vrei county college sau state university, citeva AP-uri acolo would do it si un SAT bunicel.

Daca insa tintesti MIT probabil ca nici 50 de AP-uri si primul pe lista HS din lume nu suplineste lipsa personalitatii (un eseu extraordinar).

Un caz recent, cind princetonul a preferat nu valedictorianul tocilar dintr-un HS de renume de aici ci o colega cu note mai mici (isteata nu-i vorba) dar altfel un "character"!.

 

Si mai e ceva ptr copiii f isteti universitatile din stat-ul respectiv acorda de obicei bursa integrala indiferent de venitul parintilor, ceea ce nu-i de colea deloc.

 

 

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 241
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai mai fetelor, nu va mai certati pentru atita!

Ruxij, tu n-ai inteles ca liceele despre care vorbim sint Magnet Schools, deci nu e orice liceu de cartier. Asa se explica faptul ca desi procentajul de minoritati/dezavantajati financiar au totusi rezultate foarte bune. Sint copii destepti si/sau parintii lor s-au ocupat mult de ei.

Liceul ala din Dallas de pe locul doi parca avea peste 50% hispanici si 48% cu free lunch. Dar e de ani de zile pe primele locuri, mi se pare ca exact la MIT merg un procentaj destul de consistent dintre ei.

Valedictorian de anul asta de la liceul de care apartinem (asian, of course!) merge la Harvard. Cam asa e in fiecare an din cite am vazut: Harvard sau Yale.

 

Multumesc de sfaturile cu inotul, cred ca o sa intreb pe vreun coach assistant, poate daca ia citeva lectii private se rezolva problema. Deja am vazut ca astazi a observat ca nu face bine si l-a ajutat. Cu ce i-am mai spus si noi acasa, a fost ceva mai bine. Vineri are primul concurs, vai de noi!

 

Cenia, ma bucur ca ati rezolvat cu foreclosure.

 

Lume multa, oameni putini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici liceul de care apartinem noi nu e pe lista [alcool] si e cotat 9 din 10, deci liceu bun. Asta e, nu pot toti sa mearga la Harvard.[:D]

Sincer, sunt acolo pe lista licee cotate 4-5 din 10, deci mie una lista nu mi se pare foarte accurate. Licee cotate 9 si 10 din 10 nu sunt pe lista si sunt licee cotate 4 sau 5. E adevarat ca n-or avea AP suficiente, dar totusi testele alea sunt luate de niste copiii inteligenti daca au reusit sa ridice scorul atat de sus.

 

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

 

Ajutati-o pe Diana!id="red">

 

Povestea nasterii!id="blue">

 

4 anisori...uraaa! id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca a zis Andrada de AP, am mers pe site-ul scolii si am numarat 17 cursuri din astea, nu stiu daca le-am gasit pe toate.

Am vrut sa intreb de IB (International Baccalaureate) - care e chestia si cu asta? Liceul nostru nu are, dar este altul in school district care ofera asa ceva si daca vrei chestia asta poti sa mergi acolo. Cum e cu AP vs. IB?

 

Scuze ca n-am trimis pina acum semintele, am adunat mai greu de la regina noptii alba. Sotul e de vina, ca mi-a aruncat prima serie de seminte (din greseala, l-am iertat dupa o vreme...[:D]). Am notat fetele care mi-au dat adrese, Sinzi si Andrada ziceati ca vreti si voi dar nu mi-ati dat adresa. Daca mai vrea cineva, acum e momentul sa-mi spuneti ca sa fac imparteala.[:D]

 

Lume multa, oameni putini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat mai bine, sint 31 de AP courses. Te ia durerea de cap - latina?! Sau Chinese Language and Culture?!

 

Anyway, spuneti please daca stie cineva cum e vazut programul AP fata de IB cind e vorba de college applications. Din cite am vazut trebuie sa programezi destul de din timp anumite cursuri, inca din middle school daca vrei sa urmezi unul din programele astea. Pina acum ma gindeam ca ma interesez prea devreme...

 

Lume multa, oameni putini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Carmenbr
Nici liceul de care apartinem noi nu e pe lista [alcool] si e cotat 9 din 10, deci liceu bun. Asta e, nu pot toti sa mearga la Harvard.[:D]Sincer, sunt acolo pe lista licee cotate 4-5 din 10, deci mie una lista nu mi se pare foarte accurate. Licee cotate 9 si 10 din 10 nu sunt pe lista si sunt licee cotate 4 sau 5. E adevarat ca n-or avea AP suficiente, dar totusi testele alea sunt luate de niste copiii inteligenti daca au reusit sa ridice scorul atat de sus.
align="right" id="quote2">Pai inseaman ca Ruxij a avut dreptate ...lista aia e facuta pentru cei care au dat testele nu pentru cei care le-au luat. Asa se explica de ce sunt pe lista licee cotate 4-5.Eu cred ca conteaza cine ia testele astea, ca asaaaaaa ... de dat il pot da toti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona

 

si eu as vrea regina noptii dar mai bine nu! vara mor toate ca nici noaptea nu coboara temperatura. ciudat e ca am o crizantema care rezista eroic.

 

latina? am facut 4 ani in liceu si am da si teza! diriginta super dar materia....pierdere de timp. parerea mea. doar daca se indreapa dupa aceea spre arheologie, istorie, sau limbile antice era in ROmania, la facultate si putin ajuta la medicina. e insa avantaj pt romani ca suntem latini si invatam mai repede. desi regulile de gramatica iti prinzi urechile. toata clasa era pasionata de latina numai eu nu. si profa si-a dat seama. mi se parea inutil sa invat o limba moarta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu care licee sint cotate asa rau si sint pe lista. Astea din Dallas la care m-am uitat eu au 10 si pe Greatschools de exemplu. Top schools sint recunoscute local ca fiind bine, am citit undeva ca peste 10% intra la MIT (sper sa nu spun prostii, am uitat procentajul exact ca am citit mai demult).

Lista asta e buna orientativ, sa-ti faci o idee despre scolile bune. Eu cred ca un copil bun poate avea rezultate si la o scoala so-so, dar e mult mai usor daca-i intr-un mediu prielnic.

 

Cenia, daca vrei sa incerci iti trimit niste seminte. O fi mai greu pina apar primele, apoi se imprastie semintele si rasar si alte flori. Cred ca-i bine sa nu le pui acum, am vazut ca eu am avut succes cind am pus seminte prin februarie. Cine mai stie? Inca incerc sa "figure out" cum e mai bine la clima asta.

 

Lume multa, oameni putini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...