Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 241
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Am vrut sa intreb de IB (International Baccalaureate) - care e chestia si cu asta? Liceul nostru nu are, dar este altul in school district care ofera asa ceva si daca vrei chestia asta poti sa mergi acolo. Cum e cu AP vs. IB?
align="right" id="quote2">

Aceste IB programs fac parte dintr-o asoc din asta internationala ,ceva fancy asa ca un club select,zic ei.Cica daca vrei sa te duci la Paris de ex la college ai sanse mai mari cu IB decit cu cel mai tare magnet din america pt ca dplomele lor sunt internationale .Din cite stiu eu toate materiile se fac in AP la ei .Insa aceste IB nu sunt licee de sine statatoare ci sunt sectii in cadrul altor licee care de regula nu sunt asa de stralucite ceea ce explica poate scorurile mici pe care le-ati vazut si procentul mare de free lunch.
Ioana a aplicat la doua si a intrat la amindoua insa nu s-a dus .Procesul de admisie a fost incomparabil mai lejer decit la acele selective enrolment HS care sunt magnet ,unde s-a dat examen de admitere in toata regula ca pe vremuri in RO si concurenta a fost acerba.
In legatura cu lista aia din ziar ..e total diferit decit ceea ce stiu eu despre liceele din Il ca si parinte care a trecut prin admitere in liceu.Adica sunt pe lista aia licee la care nu se prea inghesuie copiii pe aici si lipsesc cu desavirsire altele cotate f bine pe plan local.
In principiu cred ca e cum zice Andrada ,admiterea la college bune e o combinatie de factori nu numai reputatia sau scorul liceului.Liceu bun dupa mine e ala care e safe ,aproape de casa ,cu academicu cel putin la mediu asa .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci din ce ziceti voi, am avut dreptate ca sunt criteriile cam discutabile. Liceul nostru e 10/10 si nu sunt deloc informata de ce APuri ofera, dar stiu din auzite ca elevii iau clase avansate la Purdue, nu neaparat la liceu, fiind cumva afiliat cu Purdue liceul asta. Chiar nu stiu nimic despre aceeste clase AP, ar tb sa ma informez. Liceul nostru e f.f. bun nu pt. ca sunt profesorii buni, inca odata, ei sunt OK, dar liceul e bun din cauza factorului demografic, adica pt ca este extrem de competitiv si parintii sunt f. pushy, emigranti, majoritate profesori, adica asa ca mine [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxij afiseaza pe site ul scolii ce AP ofera.

 

NU i rece ptr plaja?! la noi a fost inorat si cam racoare...

 

 

Miere, Andreea imi luai baby k'tan si Ralu si al meu rad de mine ca practic cu o papusa si ma incurc toata. Si ma mai incurca si burtica asta!

 

Don't throw with stones if you live in a glass house.

 

corina mama Ralucai

 

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, da' ce mai discutati despre licee pe-aici [:D] Aveti copii de liceu deja? Sau macar de middle school? [:D] Cine stie cum s-or mai schimba in 5-10 ani (si mai mult, in cazul nostru) [alcool]

Eu abia ma uit la elementary schools, le iau asa, pas cu pas. [bibe]

 

 

Oana si [majoreta] Eva (29 iunie 2005)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...