Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iubire cu fluturi


Recommended Posts

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai ma zapaciti de cap de nu mai inteleg nimic. Ca e dragoste toxica inteleg. C e dependenta stiu si incerc sa curm. Dar ca n-a cunoscut iubirea cu asta nu sint de acord. Nu v-am spus ca a fost si este marea ei iubire de la 16 ani. Poi daca in liceu nu e iubire atunci ce e? Inca din liceu i se inmuiau genunchii si isi pierdea firul ratiunii si asa e si acum. Pot sa ii recit eu ca tipul nu e de ea ca nu e responsabil, ca e mai bine ca a parasit-o pt ca nu-i trebuie unul ca el. E suficient sa o apuce un moment de melancolie si sa-l sune sau - si mai rau - sa o sune el. ATunci da, tremura toata, s topeste si s-a dus pe apa simbetei toata teoria mea. Din cauza asta tot incerc sa o conving sa caute pe cineva pe net; macar sa stea de vorba, sa iasa, sa cunoasca. Il uita pe acela si... nu stii de unde sare iepurele. Pt ca pofta mai vine mincind.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui giulia71
Mah si io am o sora care vrea sa se marite, da sa iubeasca asa cu fluturi, molii si zburatoare d'astea. Yo i-am zis ca pot sa apara si ideal e sa apara, dar ea nu si nu, vrea roiu. Asa ca...mai asteapta[:D] uneori gandesc prea mult....
citi ani are sora? daca o sponsorizezi pt o croaziera de 2 saptamini in MMediterana vine maritata si nimic altceva
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monabella
Mai ma zapaciti de cap de nu mai inteleg nimic. Ca e dragoste toxica inteleg. C e dependenta stiu si incerc sa curm. Dar ca n-a cunoscut iubirea cu asta nu sint de acord. Nu v-am spus ca a fost si este marea ei iubire de la 16 ani. Poi daca in liceu nu e iubire atunci ce e? Inca din liceu i se inmuiau genunchii si isi pierdea firul ratiunii si asa e si acum. Pot sa ii recit eu ca tipul nu e de ea ca nu e responsabil, ca e mai bine ca a parasit-o pt ca nu-i trebuie unul ca el. E suficient sa o apuce un moment de melancolie si sa-l sune sau - si mai rau - sa o sune el. ATunci da, tremura toata, s topeste si s-a dus pe apa simbetei toata teoria mea. Din cauza asta tot incerc sa o conving sa caute pe cineva pe net; macar sa stea de vorba, sa iasa, sa cunoasca. Il uita pe acela si... nu stii de unde sare iepurele. Pt ca pofta mai vine mincind.
Fluturii sunt doar inceputul, iubirea are nevoie de spatiu pentru a se dezvolta si a creste. In cazul prietenei tale acest spatiu e inexistent. Probabil ca ceva din trecutul ei o impiedica sa iubeasca si s-a refugiat in acest impas pentru a avea o scuza fata de sine insusi. Situatii similare sunt explicate in cartea lui Alice Miller "Femei care iubesc prea mult". Nu stiu daca se poate cumpara in RO dar stiu ca exista fete pe forum care o au in format electronic. [gravi] 38+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, nu mai comparati iubirea de la 16 ani cu aia de la 30+. Eu sunt de parere ca pana in 20 de ani iubim cu ochii, dupa 20 cu ochii si inima, dupa 30 cu ochii, inima si cu capul. Devenim mai selectivi, mai rationali, nu ne mai ajunge sa aiba ochii adanci si sa ni se inmoaie picioarele mergand spre locul intalnirii. Dupa 30, cu experienta de viata, iti pui niste intrebari, esti mai circumspect, mai atent. Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea! Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria! ___________________________________________________ Suferinta din dragoste e de preferat celei din lipsa de dragoste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca nici o iubire nu se compare cu prima, cu fluturii ei cu tot. Cu primul sau cu prima ... la mine fluturii au fost o mare invazie pe la 9 ani si au ramas pana la 18 pentru acelasi tip[alcool]. Si pentru sot am avut fluturi dar el mi-a oferit mult mai multa iubire, siguranta,liniste sufleteasca ... tocmai deasta fluturii din adolescenta sunt diferiti http://alina-vachim.magix.net AVoogt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui blue eyes
Mai, nu mai comparati iubirea de la 16 ani cu aia de la 30+. Eu sunt de parere ca pana in 20 de ani iubim cu ochii, dupa 20 cu ochii si inima, dupa 30 cu ochii, inima si cu capul. Devenim mai selectivi, mai rationali, nu ne mai ajunge sa aiba ochii adanci si sa ni se inmoaie picioarele mergand spre locul intalnirii. Dupa 30, cu experienta de viata, iti pui niste intrebari, esti mai circumspect, mai atent. Ba eu una iubesc la 30 spre 40 la fel ca la 16. Oi fi fost eu mai precoce [:D] [gravi] 38+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prima iubire mi se pare cea mai nesemnificativa! simti acei fluturasi cu o intensitate mare deoarece e prima data in viata cand experimentezi ceva de genul acesta - apropierea fizica . e similar cu a gusta o mancare grozava....prima data. asta nu inseamna ca iubirea adevarata la care te vei opri mai tarziu, daca esti printre fericiti, nu are o intensitate f. mare sau mai mare decat a primei. cele doua nu pot fi comparate - in primul caz este vorba de muuulti hormoni care abia atunci se pun in miscare si sunt nerabdatori sa vada ce si cum, iar mai tarziu de-abia.....apar sentimente adevarate, inima bate cu adevarat, sufletul se contopeste cu al celuilalt. ca daca ar fi prima iubire adevarata.......am ramane cu totii cu primii/primele prietene si totul ar fi mult mai simplu. de ce aceste relatii nu tin in timp, de ce nu trec testul adevarat, cel al timpului? pentru ca sunt niste experimente menite sa ne arate ce ne dorim de la un om, ce vrem de la o relatie, experimentam apropierea fizica......s.a. ca s-a nimerit x-ulescu sa fie primul...ok, si? ultimul /ultima conteaza!!! ca de-asta nu te-ai oprit pana la ultima/ultimul - ca a fost ceva care nu ti-a convenit si ai cautat mai departe. [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...