Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna tuturor! Sunt noua pe acest forum si as dori foarte mult sa aflu ceva informatii despre sistemul scolar in germania. Planuiesc sa ma stabilesc in Germania si am un baiat elev in clasa a-6-a incepe in toamna, intentionez ca acesta sa fie ultimul nostru an in tara, ca urmare ar trebui sa fie inscris in clasa a-7-a in Germania, dar nici unul din noi nu stim limba , pt mine imi fac mai putine griji , sper ca in acest an timp in care mai ramanem in tara sa reusesc sa vorbesc germana macar la nivel conversational, dar nu stiu ce sa ma fac cu baiatul, limba si scoala in gemania[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Melekbb, prea multe de scoala aici nu stiu eu sa iti zic, inca nu am copii la scoala. Dar clasa a saptea deja in toate landurile nu apartine de scoala primara ca in Romania, ci elevii sunt deja impartiti dupa cite stiu ei in diverse scoli. Gimnaziul ar fii cea mai buna si mai de viitor, de exemplu. De aceea pt copilul tau poate sa fie un neajuns mare daca nu vorbeste germana - s-ar putea sa fie "distribuit" la o scoala sub nivelul lui real numai pt ca nu intelege. Stiu ca exista si scoli internationale unde se preda in engleza si se da bacalaureat international, dar nu stiu daca sunt de stat si gratis. Asta ar fi poate o alternativa pt baiatul tau. Copii invata destul de repede o limba straina, germana nu e asa de bau-bau precum pare. Mai greu ii va fii insa sa scrie corect gramatical. Daca sunteti seriosi cu venirea aici, sa invete anul asta pe brinci, mai ales gramatica - vocabularul il va prinde f repede printre colegi! ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de raspuns aschiutza, suntem seriosi in intentia de a ne muta aici, de 3 saptamani chiar suntem in vacanta in partea de west a germaniei la vreo 100 si ceva de km de Frankfurt este un mic orasel St.Ingbert. Ne simtim deja bine aici, dar baiatul deja a prins o oroare de limba auzand-o in jurul lui si vazand ca nu intelege nimic[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietena mea a venit aici cand copiii ei erau in clasa a 8-a, cel mare, si intr-a doua, cel mic. A mers cu ei la o evaluare pentru a-i putea inscrie la scoala, si s-a decis asa: cel mic urmeaza clasa a doua, iar cel mare, in baza foii matricole aduse din tara si a faptului ca nu stia deloc germana, a fost dat cu o clasa inapoi si acceptat la Realschule, ceea ce nu prea a fost pe gustul parintilor. Copilul invata bine in tara, e studios si a reusit sa invete f bine germana cam intr-un an, a dat diferente la Gymnasium si si-a terminat f bine scoala. Asta se intampla acum 7 ani in NRW, cred ca depinde si de Land, intereseaza-te cum e acolo unde va mutati. Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...