Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu dragoste din IASI!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui buli
Carmen, mie mi se pare ca esti ca prea exigenta. nu te supara, dar daca acum nu se joaca si nu face ce-l taie capul, atunci cind? chiar numai reguli si ordine toata viata? poate sint contra curentului, nu stiu, dar eu sint total de acord cu cei care spun ca pina la 6 ani ocupatia exclusiva trebuie sa fie joaca. restul de activitati, doar daca le face din placere.
Nu sunt prea exigenta sa stii... adica copii mai mici sau de varsta lui se concentreaza pe cand el nu. Ma ingrijoreaza modul lui de a pune problema, superficial, trage tare pana obtine ce doreste apoi se lasa pe tanjeala, adica poate dar nu e constant in efort, sufera de boala romanesca clasica aceea de a fi bun dar lenes... Ii place la tenis de abia asteapta sa mearga la tenis insa acolo totul e luat in ras... nu e atent la ce spune profesorul, mai mult alearga dupa mingi decat sa fie atent, si cand spun atent e valabil pt orice activitate de la ora de tenis; de exemplu a avut concurs cu colegii de echipa: si-au pus rachetele la 10 m si pe rachete doua mingi de tenis. Trebuiau sa alerge pana la racheta si sa ia cate o minge si sa o aduca inapoi pana aduceau mingile la locul de start si apoi invers. Normal, Alex s-a grabit, si, dupa ce pe prima parte a iesit primul la urmatoarea a aruncat mingile pe racheta si nu au nimerit sau nu au ramas pe racheta... In plus ceilalti copii mai repeta si in restul zilelor fara antrenament loviturile, noi nu il punem sa faca asta in ideea ca merge acolo sa faca miscare nu sa faca performanta... probabil si asta e o idee... Dar problema pe are o semnalez eu este aceea ca nu se concentreaza suficient, adica exista un moment pentru jucat, altul pentru spalat, pentru mancat, imbracat ,tenis, desenat, germana etc... fiecare se face in timpul lui si nu se amesteca activitatile. Asta e la el: facem totul repede si daca iese bine e ok, daca nu, nu. Numai sa termine repede si primul. Ce daca face de toate dar numai unul iese bine si restul prost... nu conteaza... La asta incerc sa lucrez: orice face sa faca pe indelete, bine si sa nu conteze ca e primul sau nu ci calitatea acelui lucru... problema e ca nu imi prea iese dar nu abandonez inca. Sa stii Anca, chiar se joaca mereu, nu este obligat sa faca nimic asa pur si simplu doar ca sa il tin ocupat. Adica are activitati insa intai e joaca. Si la cate jucarii are sa stii ca chiar nu rateaza momentul, cu toate prin toate trece... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lacramioara, scuza-ma pentru aseara, chiar te-am confundat, abia acum imi dau seama... Te-am confundat cu o fosta colega de facultate si ma uitam la tine cat de schimbata mi se parea!!!![bang] Scuza-ma, ma bucur ca ne-am intalnit. Ai o fetita delicioasa... Acvi, succes, sper din toata inima sa fie ce e mai bun pentru Alex. Nu promit ca ajungem deseara, daca ploua venim!, pentru ca ora de tenis incepe acum de la 17,45 si ar insemna sa ajungem la Carturesti la ora 19,00... Anca, si eu ii spun lui Alex gnadacel... si nu ma supar, am expus problema aici pentru a primi un sfat nu felicitari! Orice opinie e binevenita...[flo] Despre Livaki... nu stiu ce sa spun, nu cred... ma simt obosita tare in ultimul timp, iar cand ajung acasa, mai iesim pe terenul de sport la liceului unde alergam un pic, mai incercam un mers cu rolele sau cu bicicleta fara roti ajutatoare, sau mai joaca baietii un fotbal, un badminton noi adultii, orice se numeste miscare, ca sta asta mic -ca si noi de altfel - prea mult in casa si are nevoie de sport... Il pun pe asta mic sa alerge la greu, sa faca ture pur si simplu... E musai sa se miste... si profitam sa alergam si noi pe langa el cat mai putem[:D]. In plus de cand il pun la miscare a inceput sa si manance... deci imi face si mie bine la stress[:-@]... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buli
pe Matei il mai alint gindac[:D] [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
aaa, da, cu "gandaci" din astia de-ai nostri da, accept! [:)]
Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen: sa stii ca asa sunt baietii, marea lor majoritate. Eu observasem asta la fii-meu, dar odata ajuns la scoala acest obicei a devenit suparator de-a dreptul. Nu se concentreaza suficient, face cum o fi numai sa termine. Citeam zilele trecute un comentariu al unui psiholog referitor la faptul ca in primii 200 de obsolventi de clasa a VIII-a, doar 33 sunt baieti (Ziarul de Iasi). Cica pe baieti mai intai ii intereseaza masinile, apoi fotbalul (sau jocul cu mingea, in general) si apoi fetele... In timpul asta, fetitele sunt mai ordonate, mai sarguincioase, mai dornice sa se faca placute. Situatia se inverseaza pe la 30-35 de ani, cand femeile devin preocupate de familie, copii si lasa cariera pe locul al doilea... Cam asta e realitatea, trebuie sa recunoastem. In alta ordine de idei: pe unde fac copiii vostri tenis? Stiu de locatia din Pacurari, apoi in spatele Halei Centrale. Alceva? M-ar interesa un teren de tenis mai aproape de Nicolina, daca exista. Multumesc! Ioana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

al meu face la clubul CFR - aproape de piata din Alexandru. daca ti se pare mai aproape de voi si ai nevoie de detalii imi spui.
Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ioana In alta ordine de idei: pe unde fac copiii vostri tenis? Stiu de locatia din Pacurari, apoi in spatele Halei Centrale. Alceva? M-ar interesa un teren de tenis mai aproape de Nicolina, daca exista. Multumesc! Ioana.
mai este unul pe Primaverii, in intersectia cu Tesatura, in statia de tramvai unde e o cladire mai inalta.
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/"]Vladutz[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/"]Maritza[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/"]Fulgushor[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/"]Miki[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Carmen, nu ai de ce sa te scuzi... si eu am intervenit cumva cam brusc... Ca dupa ce am ajuns acasa chiar ma mustram.... Eu v-am mai vazut si alta data, dar pana nu ai povestit tu ca s-a lovit Alex acolo in curte, n-am stiut ca voi sunteti... Multumesc pentru compliment... era cam mucioasa si murdara.... Astept sa o iau de la cresa sa vedem pe unde mai mergem astazi... Sa vad ce planuri are dansa... astept sa-mi povesteasca Scufita rosie, ca azi iar au avut teatru de papusi la cresa... Si sper sa nu mai fie mofturoasa.... Lacramioara si [copil] Stefania Iulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, in mare stiam si eu asta, numai ca schimbarea e cam brusca la el. Lucram la capitolul asta daca imi iese ceva va spun si voua cum am facut. Multumesc... si numai bine pentru baietii nostri! Tuturor. Lacramioara imi pare bine ca ne-am cunoscut. Ieri am vazut-o si pe Dana si pe printesele ei, felicitari pentru Magda inca o data Dana, pentru clasa a V-a la National. Ieri nu am mai ajuns la Carturesti pentru ca sotul meu a plecat sa jaoce tenis de la 19.00 si l-a luat si pe Alex copil de mingi ca ii e cam greu sa alerge dupa mingi - de teama sa nu dea jos burta - lucru care i-a placut la nebunie copilului, fiindca e exact ce ii place lui mai mult la tenis, sa alerge si sa adune mingi!!!! In rest? la ora lui de antrenament a continuat sa nu se concentreze, indiferent ce i-am spus noi. Pur si simplu ceilalti ce spun ceilalti copii e mai important decat antrenorul si ce spunem noi! Un week-end placut si numai de bine. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...