Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana(187)Bun venit Felix si Sebi!!


Recommended Posts

Ankalaura, daca aveti Highland Farms si acolo gasesti o varza murata taiata deja la borcane de 800 g. super buna. Pe borcan scrie varza acra [:D] sau pickled cabbage leaves. Dintre toate variantele, noua asta ne-a cazut cu tronc si ne-a luat ceva timp pana am descoperit-o. Ne-a facut soacra-mea niste sarmale de curand, chiar n-am simtit nicio diferenta fata de cele din RO, s-au devorat rapid. [pofta]

 

Buflea, sper sa te ajute fetele.

 

 

M-au terminat astia cu vacantele, majoritatea hotelurilor vor suma integrala pt. un copil de 2 ani [bang]. Spuneti-mi si mie daca stiti any tips [flo]

 

Cristina

 

Yasmineid="purple"> et [copil]Chris Anthonyid="blue">

 

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.id="blue">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Repede raspunsurile de dimineata:

1. Cocota adica cocotte e de fapt un fel de tuci, se pune pe aragaz sau in cuptor.

La mancarurile noastre traditionale nu mai trebuie pusa apa, totul se gateste incet si legumele isi lasa ele sos/suc.

http://www.starfrit.com/Products/kitchen/COOKWARE/Cast%20Iron/Starfrit/Starfrit/Cocottes/32136.aspx?sc_lang=fr-CA

 

2.

Anka, fa o vizita la fruteria ta[:D]

Fruiterie Anka

2610 BARCLAY AVE, MONTRÉAL, QC H3S 1J6

Phone: 514-731-5023

 

Gasesti si varza murata, muraturi, fructe si legume. Poate si gem si nu mai faci.

Eu am facut sarmale cu varza creata oparita. Au iesit bune.

 

3. Doloress, "La Multi Ani" sa fii sanatoasa si fericita alaturi de toti ai tai.

4. Khristin, si noi tot cu gandul la vacanta de iarna suntem.

Preturile o iau razna in perioada sarbatorilor.

 

A, da, si miroase a toamna. Am cumparat rechizite pentru 2 copii anul asta.[flo]

 

5. Azi e ziua lui Seba de Roxana (Pitilache)

Asadar, "La Multi Ani", sa fii sanatos si sa aduci numai bucurii familiei tale!!

Petrecere frumoasa cu cadouri multe.

 

O zi buna,

 

Cristina,

mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI DOLORESS!id="red">

 

LA MULTI ANI SEBA!id="blue">

 

 

 

1.Cine ma asaza si pe mine in lista aceea de inceput? Locuiesc in Laval, mariee, 35, un copil de 7, etc[:D]

 

2.Cocotta- am crezut ca vorbiti de mijotesue( ca d-asta am). Eu nu am cocotta, dar am vase din fonta, adica nu au capac ermetic dintr-ala, si tare mult imi place gustul mancarii preparate in ele.

 

3.Pentru sarbatoarea copiilor in parcul Jean Drapeau trebuie mers de dimineata, devine aglomerat dupa aceea (si plin de arabi, desolee). Copilul nostru ar merge, dar tati zice sa mai incercam si altceva, lui nu-i plac aglomeratiile si statul la coada. Doar ca fiind o activitate gratuita si populara e de asteptat sa fie asa.

 

4.Ati inceput achizitia de rechizite? Din ce magazine le luati de obicei? Gasiti speciale, reduceri?

 

5.Khristin, noi nu avem Highland Farms aici,sau nu stiu eu inca. Varza murata de la charcuterii ploneze, unguresti, magazinul Bucuresti, sau daca nu incercati frunze de vita de vie murate din Provigo. Mie nu-mi trebuie neaparat frunze murate pentru ca fac sarmalele in vin, sunt ff bune, e bataie pe ele intre prieteni.

 

6. Tot Khristin: si noi am avut aceeasi problema cu pretul biletului pentru copil in vacante. Ce am facut noi: am incercat sumisionari pentru toate posibilitatle de sejur pana cand am cazut pe un complex care ne convenea unde are copilul reducere sau nu plateste. Ce am observat noi: resorturile bine cotate,de mai multe stele (4,5 si +) au mai multe facilitati si reduceri pentru copii.

 

7. Ce este contul comun?

 

8. Dna. P. ai din nou fiara de calcat! Ce noroc pe familie! Zic Dna.P. caci mi-e tare greu sa zic intreg asa P... E numele de familie, nu?[flo]

 

***O zi buna va doresc![pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...