Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Parasita cu o luna inainte de nunta


Recommended Posts

Ieri mi-a telefonat prietena mea sa ma anunte ca e posibil sa divorteze...eu si sotul ne pregatisem deja ptr nunta care ar fi trebuit sa aiba loc la sfarsitul lui iunie...la inceput am crezut ca e o gluma dar ,din pacate ptr prietena mea, viata bate filmul... La ei totul s-a intamplat foarte repede...la cateva luni de cand s-au cunoscut au luat hotararea sa se casatoreasca legal,in vara anului trecut...dragoste mare, radiau de fericire, ea a ramas insarcinata si abia asteptau sa li se nasca puiutul...pareau asa fericiti si indragostiti ...lumea toata era a lor...aveau planuri mari de viitor,situatie financiara foarte buna, si-au cumparat teren ,au accesat un credit ptr a construi o casa...erau o familie implinita . Din nefericire, la 5-6 luni,la ecograf prietena mea a aflat ca sarcina s-a oprit in evolutie ...au suferit foarte mult si aceasta suferinta parca i-a legat si mai mult...au hotarat sa se casatoreasca si religios in aceasta vara, au cumparat verighete, rochie de mireasa, aconturi,tot ceea ce este necesar ptr organizarea nuntii. In urma cu doua saptamani, intre probele la rochia de mireasa si confirmarea localului, sotul a anuntat-o pe prietena mea ca vrea sa divorteze, ca este implicat intr-o alta relatie si ca si-a dat seama ca nu o mai iubeste...ca el suporta toate costurile anularii nuntii, a returnat creditul la banca si doreste divortul cu acordul partilor...la primirea unei asemenea vesti prietena mea , pur si simplu, a simtit cum ii fuge pamantul de sub picioare...pana in acel moment nu avusese nicio indoiala, nicio suspiciune...totul era perfect si nu-i venea sa creada ceea ce i se intampla... Eiii, toate ca toate, dar cand a aflat si cine e domnisoara era sa cada pe spate...tipa e o manechina,cu un pictorial la activ in playboy...prietena mea stia ca sotul ei fusese coleg in liceu cu respectiva, ca vorbeste cu ea pe mess ocazional, ca fusese indragostit de ea in adolescenta ca de altfel majoritatea baietiilor din liceu...dar ca o va parasi ptr o asemenea femeie, extrem de frumoasa cu care chiar e greu de concurat dpdv fizic , nu i-ar fi trecut vreodata prin cap...asta din cauza ca sotul ei nu se incadreaza nicidecum in target-ul unei manechine , chiar daca aceasta e momentan intr-un con de umbra...nu este un tip frumos, nu este bogat, nu are masini de fite...de fapt nu are nici permis,castiga vreo 2000 euro/lunar dar cam atat...e un tip inteligent,educat dar ca aspect nu se incadreaza deloc in categoria aratosi... Initial nu l-a crezut dar a discutat cu respectiva pe mess si aceasta i-a garantat ca in 2 saptamani sotul ii va pleca de acasa... in discutiile lor, acesta i-a propus sa amane nunta, sa incerce sa-si mai dea o sansa dar numai cu conditia sa accepte sa o ajute financiar pe respectiva domnita... Mie imi pare incredibila o asemenea poveste chiar daca am toate dovezile ca este foarte reala... nu stiu ce sa o sfatuiesc...eu un asemenea prost nu am vazut in viata mea...banuim ca intre ei nici nu exista o relatie sexuala, cred ca asta se topeste doar daca ii arata domnita glezna-i fina... Prietena mea e disperata...ii este rusine de gura lumii...innebuneste numai la gandul ca-si pune parintii intr-o asemenea situatie penibila...ar incerca sa discute cu el, ar vrea sa poata sa-l faca sa inteleaga stupiditatea acestei situatii dar, pe alta parte ,ii este teama sa nu fie parasita chiar la altar...in aceste momente tipul e capabil de orice...azi vrea nunta, maine contramandeaza totul... Nu mi-am imaginat niciodata o asemenea situatie si nu stiu cum sa o ajut, ce sa-i spun...ma intreba eu ce as face in situatia ei si chiar nu am un raspuns...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Groaznic, te poti astepta la orice in ziua de azi. Chiar dupa o viata ajungi sa iti dai seama ca nu-l cunosti pe cel de langa tine. Eu zic sa o sfatuiesti, sa nu-i mai pese de gura lumii. Mai bine ca s-a terminat mai repede, decat mai tarziu. Viata merge inainte. Fii alaturi de ea, incurajeaz-o, inveseleste-o , chiar dc e f greu. Viata merge inainte. Bine ca nu a aflat ce om are langa ea mai tarziu, cand poate mai era si un copil la mijloc si l-ar fi afectat si pe el. Multa putere. andreea Alegeti viata! Avortul opreste o inima care bate plina de sperante... http://community.webshots.com/user/andreeagogo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu gura lumii este importanta in asemenea momente dar sunt totusi lucruri care trebuiesc facute...a impartit toate invitatiile ptr nunta si-i este extrem de greu sa sune la fiecare in parte si sa dea explicatiile de rigoare...dupa ce i-a provocat o asemenea suferinta si dezamagire a mai pus-o si in situatia asta penibila...ei locuiesc in Bucuresti dar nunta trebuia sa aiba loc in orasul ei natal,deci practic aproape toti invitatii vor trebui sa afle de la ea si de la familia ei despre contramandarea evenimentului...chiar nu are putere sa faca chestia asta...parintii ei sunt alaturi de ea, o sustin si fac tot posibilul sa o faca sa iasa din starea asta... Acum a plecat spre Bucuresti ptr a avea o ultima discutie cu el...el si-a mutat deja lucrurile din apartamentul ei ...azi a instiintat-o ca 'ptr o discutie civilizata" ar trebui cica sa comunice prin mail si sa stabileasca detaliile divortului...un las...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala situatie, si eu cunosc un caz in Ro cu anulare de nunta cu o luna inainte de data stabilita cand invitatiile erau deja impartite, situatie similara cu a prietenei tale.. Reactile oameniilor invitati la nunta au fost foarte ok, toti spuneau ca e mai bine ca s-a intamplat acum decat sa ii astepte o casnicie nefericita. Oamenii deja casatoriti stiu ce vorbesc. Sa nu ii fie rusine de ce zice lumea.. daca se simte stanjenita de reactiile oamenilor, sa isi lase parintii sa faca anunturile cu anularea. E tare dureros pentru ea, isi facea vise, se vedea mireasa si petrecandu-si tot restul vietii cu el. Va suferi o perioada dar ii va trece. S-ar prea putea ca focul de paie al 'mirelui' cu iepurasul playboy sa se stinga rapid si sa revina la ea cu coada intre picioare. Dar il va mai ierta ea oare? dupa starile prin care a trecut. Spune-i sa nu se umileasca in fata lui, ce sens mai are discutia cu el de la Bucuresti? Cum spune Ruxi, negocierile nu sunt binevenite acum. Cum sa o ajuti? Fii alaturi de ea, incearca sa nu ii plangi de mila. Nu cred ca ii prinde bine sa vada ca toata lumea o compatimeste. Ofera-i umarul sa planga, las-o sa se descarce si apoi incearca sa o incurajezi. Sa-i spui sa aiba grija de ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine este o chestiune de demnitate. In locul ei as fi de acord cu pronuntarea divortului. Acum ca sa fiu bagacios si sa ma las prada barfei daca vor divorta ea se va alege mai devreme sau mai tarziu cu o alta relatie normala, el nu se va alege cu nimic decat cu un icior in fund cum se zice din partea frumoasei manechine si cam atat. In niciun caz nu as mai vedea viitorul cu un astfel de el. Drum bun si cale batuta! [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] /[url="http://secure.smilebox.com/ecom/openTheBox?sendevent=4e5449344d7a51784e4877784d4441324d7a51334f413d3d0d0a&sb=1"] Tot noi[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] / [url="http://www.youtube.com/user/mariuspernes"] Video [/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai asta-i...ca am impresia ca se umileste in fata lui si asta ii face tot ei rau...dupa ce a primit mailul de la el l-a sunat...eram de fata si chiar nu mi-a placut tonul ei impaciutor ...se oferea sa-i duca ea hainele cu masina la mamicuta lui, undeva langa Bucuresti, sa nu mearga saracutul cu transportul in comun...am incercat sa-i explic ca nu rezolva nimic daca se umileste dar ei ii intrase in cap sa plece la Bucuresti sa vb cu el si pace... am incercat s-o fac sa-si imagineze cum se va simti ea, mireasa, la o mascarada de nunta,facuta asa de gura lumii...ar fi de o mie de ori mai greu ptr ea ...sper sa o fac sa inteleaga desi nu pot interveni chiar brutal in viata ei...mi-a cerut sa-i zic parerea sotului meu , parerea lui de barbat...sotul meu i-a zis ca ,din pacate, prostia nu se vindeca niciodata si sa zica mersi ca a scapat de un prost... editez: Marius cam tot asa gandeste si sotul meu ...sintetizat asta i-a transmis si el, daca tot i-a cerut parerea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles exact: el ar mai sta sa acorde o sansa relatiei daca intre timp ii da bani iepurasului? Prietena ta poate afla exact daca relatia dintre ei s-a consumat? Tind sa cred ca iepurasul il ia de fraier cu bani si o sa-l scuipe repede cand o sa se convinga cum sta situatia. Poate nu e totul pierdut si el sa priceapa ca nu e vorba de dragoste eterna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clover, asta banuiesc si eu...tipa asta nu l-ar baga in seama niciodata daca nu ar avea ceva interese materiale...ce,naiba...toti avem oglinzi prin casa si ne mai uitam in trecere prin ele...e o discrepanta foarte mare intre ei doi dpdv fizic... Dar nu inteleg cum de el nu constientizeaza acest lucru...haide, inteleg ca-l maguleste atentia printesei dar sa-si piarda simtul realitatii in asemenea hal?...dragostea e oarba dar chiar te prosteste asa? ...cand ma gandesc ce indragostit parea acum cateva luni de prietena mea si ce fericit era ca nu plecase din tara,cum si-ar fi dorit...cica ii multumea tarii asteia ca l-a retinut aici ca sa-si gaseasca o sotie perfecta...bla,bla...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...