Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gustul bucatariei romanesti!


Recommended Posts

Dana, da incoace reteta aia de ficatei cu usturoi poate reusesc sa-l corup si pe al meu. Eu sunt fan ficatei de pasare gatiti in orice fel, iar el considera ca e unul din lucrurile pe care le arunci de la gaina...in concluzie nu prea fac nici pentru mine, parca nu-mi vine sa fac ceva ce mananc doar eu. Aaa, si mancarea de varza cu mamaliga daca ai timp. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am experienta cu persoane din Germania si Cehia, si au mancat de toate. Chiar un prieten din Cehia, cand vine in tara, se vaita ca sufera cumplit de un conflict interior: ar manca de toate cu mare pofta, dar stie ca daca nu se pondereaza pleaca acasa cu indigestie.... :D Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela sotzul tau nu-i roman,nu-i asa?[:D] Ficatzeii de pasare,perpelizi in tigaie cu putzin ulei,sare si piper,iar cind a scazut apa lasata din ei se adauga usturoiul pisat sau marunt tocat! Alaturi de o mamaligutza asa molicica[:D]si personal maninc cu brinza cu smintina...delicatese nu alta![:D] Varza,este mincare de varza cu carne,acrita cu bors[:D](in cazul meu cu bors magic ca n-am eu bors de putinica),merge tare bine cu ardei iute[:D]si mamaliga!Daca nu stii cum se face varza,da un semn!(varza cu poala de porc am facut aseara[:D]) Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Dana. Nu e roman e canadian. O sa incerc ficatul sapatamana ce vine si-ti voi raporta nivelul de succes pe care l-a avut. [8D] Varza cu carne am mai mancat dar n-am facut eu, asa ca da-mi te rog in linii mari ce ingrediente folosesti si cand le adaugi in mancare si daca se poate inlocui borsul cu altceva in caz ca nu gasesc pe aici. Sper ca nu deviem prea tare subiectul, e oricum vorba de macare romaneasca cu succes in alte parti. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor mi-ati facut pofta de ficatei cu ceapa si mamaliga (niste castraveciori murati langa). Am avut doi pui intregi si nu stiu de ce am aruncat ficatul:((( Sarmale nu am mai facut de un car de vreme. Eu o pun in congelator inainte sa o folosesc si iese ca si cea murata. Deloc dietetice mancarurile romanesti: afumaturi, carnati, prajeli, smantana din belsung.. rele da' bune! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela eu fac varza cu carne in felul urmator! Intr-o oala(acum depinde de cantitatea de varza dar eu fac asa intr-una de 5l pentru o familie de 3 persoane dar maninca doar 2 ,eu si sotzul, si ne ajunge cam 2 zile)pun la prajit poala de porc,taiata subtzire ca nu-mi prea place grasimea[:D],intre timp tai vaarza in fisii subtziri(o potzi da si prin razatoare de aia smechera sau chiar la robor)si cind carnea este prajita pun varza peste carne,pun putzina apa si acopar cu capac sa fiarba innabusit! Sare, piper,patrunjel,verde si marar,thymian(nu-mi iese acum cuvintul)si eu pun si putzin busuioc uscat,dar asta este optzional!Cind este gata fiarta se pun rosiile date prin razatoare sau bulionul,se acreste cu bors(asta iar cred ca este optzional in functzie de zona de provenientza a bucatarului[:D]si eu adaug(ca asa stiu ede la mama)vreo doi ,trei catzei de usturoi taiatzi subtzire! Cu ardei la otzet si mamaliga[pofta][pofta],este foarte buna! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca gusturile mai depind si de cat de scosi an lume sunt mancaii...persoanele obisnuite sa calatoreasca mult,au papilele adaptate,considera interesante savorurile diferite,combinatiile straine lor... la nunta am avut invitati de multe natii si culori,am avut un bufet cu mancare internationala si un bufet cu mancare romaneasca...la cel cu mancare ro.....era coada,nu exagerez,repetau de 2,3 ori fiecare fel....si acum asi amintesc de mancarea de la nunta si au trecut 7 ani. am o prietena venezolanca care a mers in romania doar pentru ca a atras-o mancarea ro[:D] noi nu avem nici un prieten caruia sa nu-i fi placut ceva din bucataria noastra...eeee cu piftia nu prea se omoara ei,dar nici ea nu ramane in farfurie. de dulciuri,nici nu vorbesc...cea mai faimoasa cofetarie este cofetaria Dunarea..[:D] ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Amicii spanioli adora salata de boeuf(fac doar cand gasesc castraveti acrii cornison, cu ingrediente spaniole nu iese la fel, deci nu fac decat 100% romanesc). Sarmalele sunt superinteresante pentru ei, si toti au mancat cu pofta. salata de vinete nu toti, ca este cine nu agreeaza ceapa cruda. Ciorba mi-o arunca-n cap sotiorul meu(atatea verdeturi la un loc nu-i de el...si nici de familia lui) dar in astia 7 ani de casnicie s-a dat pe breazda si incei incet accepta ficatelul inabusit, spanacul cu lapte, sarmalele, placinta cu nuca sau cu branza. la randul meu, cand am baut prima data supa lor de vara gazpacho mi s-a intors stomacul pe dos. de raci sa nu va povestesc...ei acum le gatesc de numa. odata la o ecuatorianca acasa am refuzat sa gust platoul de mancare de-a lor fiinda mi-a fost greata de uleiul ars din tigaia in care-a gatit. Si daca merg la cineva si vad bucataria mizerabila nu mananc...fie ea romaneasca, coreana sau bulgareasca... PD. Sotul meu mananca lunar melci cu sos...bleah, ii cumpar gata gatiti, eu nu-mi spurc oalele [:D] Dbunny si [copil] Daniel [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] I never said it would be easy, I only said it would be worth it...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

exerienta mea cu norvegienii[:D](sotul e norvegian)..nu le place mai nimic din bucataria noastra,nu sarmale,nu mici,nu ficat,nu vinete,nu mamaliga,nu ciorbe acre,nu ardei umpluti,foarte multe de "NU",le place salata boeuf si cam orice alte salate cu peste,sotului meu ii place si tocanita dar numai cu vita sau miel,nu le place pestele mic,gen stavrid,hamsie,scrumbie...dulciuri ok,dar prefera inghetata...mofturosi domne rau[:D]...poate altii sunt mai usor de multumit dar cei pe care ii cunosc eu nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...