Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gustul bucatariei romanesti!


Recommended Posts

Apoi, iaca veni si timpu' meu de povestit ce si cum cu mancarea traditionala romaneasca... Totul a inceput acum 8 ani in urma cand (pe atunci inca nu)sotul meu a venit in vizita in Romania ... la orice pas, mai bine spus la fiece imbucatura, atat spuneam americanului :"You don't have to eat if you think you don't like it!!!" si o regula am avut pentru mama - sa nu serveasca "mancarea saracului"(fasole de nici un fel!- ajunsi inapoi m-a intrebat voi fasole nu mancati???) Habar n-aveam eu pe atunci ce la mancare romaneasca o sa gatesc de-a lungul casniciei noastre! A mancat Mark al meu de toate-de la retete fine pentru impresionat musafirii pana la traditionalele bucate moldovenesti dar mai ales cighirii in prapura de miel pregatiti inainte de Paste! Primul an petrecut in State am combinat "bucatariile" . In toamna lui 2002 cand am venit inapoi acasa pentru MY BIG FAT ROMANIAN WEDDING atata preferinta a avut si omu' meu - ca unul din felurile de mancare servite mesenilor la nunta noastra sa fie total si fara comentarii pur traditional si asa cazuram de acord sa avem un ceaun mare cu mamaliga un altul si mai mare cu pastrama de miel si sticla cu tuica langa - ii facuram americanului moftu'! Ehehe dar de acolo mi se trage mie totul cre'ca - caci veniti inapoi pe plaiuri americane n-a mai vrut decat mancare straina(romaneasca zic!) Si uite de aia fac eu mancaruri de feliu aista: * bors de fasole (servit rece! si cu ceapa rosie) * bors de carofi, smantana si sfecla rosie * bors cu leustean * supa de pui cu orez si sos de lamaie ( seamana cumva cu supa greceasca avlegomono) * supa de burta * racituri de pui * mancarica de spanac * mancarica de ciuperci * pilaf cu spanac/ ciuperci ( as vrea eu si cu urzici dar de unde?!?) * fasole pastai(late neaparat!)cu un pui de mamaliguta si maioneza de usturoi * creier prajit * ficatei de pui prajiti * ostropel de pui cu mazare si sos * iahnie de fasole cu prajeala de ceapa dulce si usturoi * zacusca de peste * tocana de legume cu orez * cartofi de "baba" * pui cu legume la tava * salata de vinete cu ceapa * salata cu rosii, castraveti, ceapa rosie si marar * placintele cu umplutura de varza murata sau ciuperci * placinte "cu mii de foi" umplute cu spanac sau ciuperci * papanasi din branza de vaca cu gem de cirese negre * coltunasi cu branza de vaca * cornulete bicolore cu rahat * clatite cu branza de vaca, stafide si rom * tort de mere cu frisca * tort cu crema de nuca si cacao... ci cate altele... ca ARE CINE le manca! Acu' daca e sa vorbim de strambat din nas singura problema am avut-o cu fetele de la servici care s-au (elegant) ingretosat doar dupa ce au aflat ce mancasera cu atata pofta de juma' de ora si trei baghete frantuzesti de paine incoace - salata de icre - ah! ca buna si pufoasa mai era! FISH EGGS!?!?! YECH!!!so grouse! - ce stiu ele, saracele! Am realizat si mai mult ce important e ca partenerul de viata (intr-o casatorie mixta mai ales)sa imbratiseze cultura si bucataria si obiceiurile cand a aparut cea mica!- Lucky her!-sa aiba un tatic asa roman prin infuzie! mamicutza de Ilincutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sotul meu e italian si adora micii, fripturile, ciorba de burta, fasolea frecata, zacusca, salata de vinete (el nu manca vinete deloc inainte de a ma cunoaste), salata orientala, salata de icre, oua umplute, ciuperci cu maioneza, placinte cu branza sau cu varza, dulciurile toate (cozonac, cremes, papanasi cu branza de vaci, gomboti cu prune etc etc ). Nu se da in vant dupa ciorbe, tocani sau sarmale. Prietenii nostri sau rudele sotului asteapta cu nerabdare sa-i invit la masa si sa pregatesc mancare romaneasca; mai ales ca noi, romancele, suntem obisnuite sa aranjam frumos masa, sa ornam farfuriile si platourile. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...