Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

La plaja se ajunge cu "Trocariciul", anul trecut costa 2.5 lei. Distanta de la pensiune pana la plaja este cam de 3 km. De recomandat daca pleci cu bebe dupa tine sa nu mergi pe jos. Intr-o zi tractorul era defect si am luat-o pe jos catre plaja ... cu fetita de 3.5 ani dupa mine. A fost un calvar, majoritatea drumului am dus in brate 15 kg, in afara de cele pt. plaja. (sotul era la pescuit) Despre mancarea fara peste: ei, aici este o problema. Nici eu nu mananc peste asa ca am vb la pensiune pt meniu fara peste. Daca locuitorii Deltei exceleaza in prepararea mancarurilor pe baza de peste, in schimb la capitolul "fara" nu stau prea bine. Dar ca alternativa ai complexul Dolphin, la marginea satului, unde poti manca preparate fara peste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor! Dupa ce am citit toate parerile si sfaturile, m-ati convins, saptamana viitoare ne intalnim in Delta cu copil cu tot (oare cati copii s-au nascut si crescut in Delta). [:D] Eu zic sa o lasati mai usor cu faza cu tantarii (ca acu 3 saptamani am fost la Piatra Neamt si ne-au nenorocit tantarii) si cu lipsa conditiilor ca poti sa faci enterocolita si la Paris [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu am fost in Delta acu' 2 ani tot la Sf. Ghe si chiar a fost o experienta interesanta. Noi am stat la casute la satul de vara Delfinul, 7 nopti, nu mai stiu cat a costat dar nu a fost scump din cate imi amintesc in plus aveam apa calda tot timpul, wc-uri curate, cum ar veni conditii bune. Nu era galagie si culmea dar nici tantari, desi noi am mers pregatiti cu tot felul de creme pentru ei. Nici nu cred sa ma fi muscat vreunul. Acest sat de vacanta are si o parte de vile, dar acolo poate fi mai scump, datorita conditiilor net superioare. Tot acest complex se afla la 10 minute de mers pe jos de plaja, noi am mers numai pe jos de mai multe ori pe zi si chiar nu a stricat miscarea asta. Plaja e chiar foarte frumoasa si nu atat de aglomerata ca in marile statiuni de la Marea Neagr#259;, mi-a placut si faptul ca la Sf. Ghe poti vedea locul unde Dunarea se varsa in Mare (defapt e o imbinare nu o deversare). Apoi puteti merge in rezervatie cu o barca inchiriata de la localnici, ei sunt cei care va vor duce si daca aveti noroc si explica cum stau lucrurile cu pasarile si plantele de pe acolo. Foarte interesant si pentru copii zic eu, adica eu la 22 de ani am fost foarte incantata, ce sa zic despre un copil, cred ca ii va placea. Singurul inconvenient a fost pentru noi drumul: Cluj-Medgidia (schimb) Medgidia-Tulcea (personal foarte urat) apoi cu Bac-ul Tulcea- Sf .Ghe (foarte aglomerat). Dar per total a fost o vacanta foarte frumoasa si oarecum diferita. Puteti vedea poze la Pozele mele. Daca doriti mai pot furniza informatii, aici sunt. Blogul meu: www.celina-bianca.blogspot.com Pozele mele: http://picasaweb.google.com/bianca.tripon
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am debarcat din Sf. Gheorghe - Delta. Am fost de joi pana ieri, pentru prima oara. O experienta de neuitat!! Am lasat masina in Tulcea, langa gara fluviala (noi cautam portul si ni s-a spus ca nu exista port...). Orarul curselor cu pasagerul, adica vaporul spre Tulcea, se poate afla de la Navrom Tulcea. Un bilet este 30 de lei de persoana si dureaza 4 ore. Noi am facut o rezervare prin telefon la o pensiune de 2 stele luata de pe internet, dupa ce am sunat la peste 5 pensiuni, de maxim 3 stele si toate erau ocupate. Cand am ajuns erau oameni ai locului care ofereau cazare. Pensiunea noastra era o casa, chiar langa primarie, vis-a-vis de magazinul central si o terasa. Intr-adevar distanta pana la plaja era cam mare, dar asa cum s-a mai scris era trocariciul si inca o remorca trasa de un 4x4, care inteleg ca a circulat cand era stricat trocariciul. Un bilet este 2 lei, gratis pentru copii. Circula destul de des. Nu stiu la ce ora este primul, dar ultimul pleaca de pe plaja la 8 si jumatate. Desi am fost sceptici la inceput privind cazarea, am plecat de acolo super incantati. Am intrebat si alti localnici si se pare ca preturiel sunt cam aceleasi, respectiv 80 de lei de persoana - masa si cazarea. Cele 2 mese de la pranz si seara au fost numai din peste, asta am si vrut de fapt. Asa cum s-a mai spus, nu exista portie, ni s-a pus oala cu ciorba pe masa si platourile cu peste preparat in fel si chip, chiftelute, ciorba de perisoare, scordolea(sper ca am scris bine)si diverse garnituri. Am mancat niste vinete... Am fost si la pescuit, o zi am fost pe un canal langa sat si o zi ne-a dus un localnic cu barca undeva pe Dunare. Pot sa va spun ca o rama(momeala) costa 50 de bani... Plimbarile cu barca sunt la preturi diverse, functie de puterea motorului, de nr. de persoane, distanta, etc. Este plin pe toti stalpii de afise cu nr. de telefon. Tzantzarii apar seara pe la 9 si sunt mai multi sau mai putini, functie de vant. Plaja este cat vezi cu ochii, liniste, iar nisipul este atat de fin, parca este praf! Erau destul de multi copii, unii chiar de cateva luni! Este o alta lume! Acum am observat ca nu iti place pestele mamacangur. Daca mergi la particular trebuie sa spui ca sa stie, dar la pensiunile de 3 stele sigur ai ce manca, preturile insa sunt cam mari, ca la mare. Dar pot sa iti spun ca am avut in grup persoana care nu manca peste, dar a mancat numai peste... Cel putin perisoarele, ardeiul umplut, sarmalele, adica tot ce contine peste tocat nu avea gust, doar ca mai scapa cate un oscior... Daca nu te intereseaza pretul cazare gen hotel gasesti la Green village, Delfinul si Cormoran. Vacanta placuta si asteptam povesti la intoarcere!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...