Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dr Catalin Haiduc (5)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui felix76
XIO, esti gravi si te urmareste Haiduc sau vrei sa nasti la Filantropia??? Eu cred ca e un subiect delicat pentru noi astea cu burta la gura care ne-am cam orientat pe unde sa nastem. Ma gandesc ca ar fi bine sa pastrezi parerile despre spitalele din Romania, noi vb aici despre un spital anume si despre ceea ce s-a discutat la un curs tinut la acel spital, nu despre spitale in general... Daca ai informatii concrete despre ceea ce se discuta aici e ok, daca nu, cred ca nu e cazul sa facem polemici si discutii de amorul artei. Felix [gravired] 17+ mutatie A1298C homozigota tratament in sarcina arefam 200 mg 3/zi, duphaston 2/zi, aspenter 1/zi, magneB6 2/zi, folowise 1/zi, clexane 0,4 1/zi, acifol 1/zi, femibion 1/zi If you smile,through your fear and sorrow Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile... That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying? You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile
M-am gandit sa va spun oleaca despre motivele pt. care se fac anumite manevre ce va ingrozesc/oripileaza/ridica semne de intrebare. dar daca nu va intereseaza e ok, imi pare rau ca v-am deranjat cu explicatii medicale si nu cu pareri personale de "gravida cu burta la gura". Motivele pt. care sunt arhiprezenta sunt mai multe, printre ele numarandu-se si faptul ca fac garzi la ginecologie, ca ma pasioneaza domeniul asta si ca vroiam sa va dau informatii medicale, nu pareri auzite de la vecini sau interpretate gresit.i nu in utlimul rand pt. ca si eu si colegele aveam aceleasi intrebari despre epizio/perineo, cezariana, nastere naturala, pozitii de nastere samd , si a fost lamurite in timp ce invatam ginecologia la spital. M-am gandit ca poate vreti sa aflati si voi , asa cum am vrut si noi. Din nou, imi cer scuze. Am sters informatiile date, din pacate vor citi ce scrieti aici alte femei care nu au terminat medicina sau care nu lucreaza in domeniu si care vor prelua infomatiile gresite. dar asta e viata. ***Fur is for petting** http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1 http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro www.accesoriisihaine.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Xio, vand in vedere ca discutia e concreta nu stiu cat de utile ne sunt informatiile tale, chiar si bine intentionate. Alinushca a fost la curs si si-a exprimat parerea vis a vis de ceea ce s-a spus acolo. Nu stiu cat de tare ne folosesc informatiile medicale si ceea ce ar trebui sa se faca, daca la Filantropia se procedeaza asa cum scrie mai sus. Hai ca am deviat-o rau de la subiect, numai de justificari din astea nu e nevoie la subiectul asta... Felix [gravired] 17+ mutatie A1298C homozigota tratament in sarcina arefam 200 mg 3/zi, duphaston 2/zi, aspenter 1/zi, magneB6 2/zi, folowise 1/zi, clexane 0,4 1/zi, acifol 1/zi, femibion 1/zi If you smile,through your fear and sorrow Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile... That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying? You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu voi naste la Filantropia, asa ca promit sa va povestesc cum a fost. Sa dea DD sa fie bebe bine si sanatoasa, ca de restul avem noi grija. Nu? -------------------------------------------------- Sunt o [buburuza] cu Raisa Nicoleta[fetita] de 35+ [url="http://picasaweb.google.ro/105791852560755416762/Diverse#5462937032327796146"]Minunea noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinushca, daca o sa incerce sa ma lege careva pe masa nu stiu daca nu o sa ma isterizez la culme! Nu accept asa ceva si pace, indiferent ce vor zice ei. Acu daca in protocolul lor scrie sa stau in cap, eu trebuie sa execut? Pai ce? E dictatura??? Despre epiziotomie eu sper sa pot negocia cu Haiduc, mai ales ca vreau sa fac masaj perineal, exercitii Kegel iar epidurala nu m-as incumeta sa fac, cu tot clexanele care-l bag in mine. Ionela, sa dea DD sa decurga totul bine si asa cum vrei tu! Mai e putin si ne vei povesti! Felix [gravired] 17+ mutatie A1298C homozigota tratament in sarcina arefam 200 mg 3/zi, duphaston 2/zi, aspenter 1/zi, magneB6 2/zi, folowise 1/zi, clexane 0,4 1/zi, acifol 1/zi, femibion 1/zi If you smile,through your fear and sorrow Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile... That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying? You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela, stii ca iti tinem pumnii stransi si sa fie totul bine si fara minuni gen astea discutate! [flo][flo] este super ca ai o atitudine relaxata. E cea mai buna atitudine in orice situatie. Felix, ma tem ca in momentele alea suntem mult prea vulnerabile si usor de convins... eu una ma indoiesc pur si simplu total ca pot sa nasc in asa o pozitie stupida. Multa minte le-a luat sa o introduca pe motive de "sterilitate"... Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/mmM0p2.png"]bb2[/url] s 31 [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost oarecum dezamagita de modul cum se desfasoara o nastere normala conform spuselor moasei. Mi s-a parut ca nasterea "spontana" (cum este numita)este mult complicata, cu proceduri care poate nu sunt mereu necesare. Cred ca trebuie discutat si cu dl. dr. si vazut exact ce parere are si dumnealui. Ionela, tu nu ai fost la curs miercuri? Tu deja mai ai putin si o sa ne poti impartasi si noua experienta ta [pup] [gravired] 24+ viitoare mami de [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lore, ba da, am fost la curs cu sotul. Nu stiam care erati fiecare. Eu am stat in partea stanga a moasei, cam in al patrulea rand, spre culoar [:D] Din cate stiu eu, dr. H militeaza pt nasterea naturala. Mai am vreo luna pana nasc, sapt viitoare ma intalnesc cu dr la spital, sa vedem cat a mai luat printesa mea si sa vad ce analize imi da sa fac -------------------------------------------------- Sunt o [buburuza] cu Raisa Nicoleta[fetita] de 35+ [url="http://picasaweb.google.ro/105791852560755416762/Diverse#5462937032327796146"]Minunea noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la curs, cu sotul. Noi am fost printre cei care au intarziat (eu am avut pantaloni trei sferturi rosii, iar sotul meu e blond - cel care a exclamat bucuros "Hai sa mergem acasa!" cand a vazut ca e aglomerat si care s-a fofilat elegant cand a primit, mai sa fie, un telefon chiar inainte de a se da imaginile. Nu a mai intrat inapoi "ca sa nu deranjeze". Dar e simpatic cum i se inrosesc lui ochii cand mi se ia sange sau chestii din astea... Oricum ar fi fost socat, cum am fost si eu cand am vazut filmarea cu epiziotomia.[q] Mie daca mi s-ar parea ca se ridica un pic tonul la mine, cum mi s-a parut la unul din filmulete , efectul va fi invers incurajarii. Banuiesc ca toate suntem sensibile in acele momente...Iar de faza cu legatul picioarelor si eu m-am mirat, dar nu pot spune ca sunt socata. Am incredere in dr. nostru, desi cred ca el nu participa chiar la tot procesul nasterii. Desi nu sunt cea mai optimista persoana din lume, imi spun ca TREBUIE sa ma ajut in primul rand eu printr-o gandire pozitiva. Sa vad daca imi iese... [gravi] 31 +
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut acum 2 saptamani la filantropia. Sper sa nu va apuce noaptea contractiile[alcool][alcool] pt ca si moasele sunt oameni si fac nani [nani][nani][nani] asa ca veti fi singurele toata noaptea. Daca vreti sa chemati o asistenta in timp ce stati singurica in sala de travaliu singurul mod este ............. sa tipati [bang][bang][bang]......... bine si asa nu va baga nimeni in seama [alcool][alcool]. De taiat ... ei zic ca fac asta ca sa nu te rupi in zig zag [alcool][alcool]. Eu nu stiu cand m-a taiat [alcool][alcool].... cred ca inainte sa foloseasca forcepsu sau dupa [alcool][alcool]......... in fine. De la epidurala mi-a scazut tensiunea la 9 [alcool][alcool]. Cand iti face epidurala trebuie sa stai nemiscata ca sa nu ajunga cumva prea departe cu acu [bang][bang].... hi hiiiii sa stai nemiscat cand ai contractii la minut ....... destul de greu...... dar am reusit intr-un final ..... parca dupa ce a bagat acu mi s-a miscat putin un piciorus asa singur[alcool][alcool] Dilatatia s-a pordus foarte greu ........... daca nu ar fi pus diverse in perfuzie cred ca as fi nascut marti si nu luni. Efectu la prima anestezie incepuse sa treaca la dilatatie 7 [alcool][alcool] .... asa ca inca un rand de anestezie....... iara mi-a scazut tensiunea[alcool][alcool][alcool].... alte chestii in perfuzie ca sa-mi revin........ dar mi-a placut ca nu am simtit cand a folosit forcepsu (copilu avea cordonu in juru gatului) si cand m-a "brodat" [:D][:D] Oricum sincer fara anestezie nu as fi suportat......... am avut niste dureri ingrozitoare de spate[bang][bang][bang]...... durerile de burta au fost floare la ureche ...... asa ca am vrut sa se termine totu mai repede si sa faca ce or vrea numa sa nu ma mai doara. Poate voi o sa rezistati fara anestezie[pup]..... eu nu am reusit. Durerile nu's mai mari sunt doar mai dese[alcool].... poate nu o sa va paraseasca vitejia cum m-a parasit pe mine[pup]. De ridicat din pat nu te lasa........ mi-a explicat moasa din tura de noapte cum sta treaba........ nu ai voie sa te ridici, dar daca se "murdareste" carpa, pe care mi-a pus-o pe post de tampon, mi-a aratat unde sa o arunc si de unde sa iau alta curata[:D][:D] dar fara sa ma ridic din pat[:D][:D]. Dupa ce s-a dus la nani eu am bantuit linistita pe unde am vrut ........ toata lumea facea nani [nani][nani]...... miscarea si masaju (daca poti) ajuta ...... parca suporti durerea mai usor. Acum mi-e dor de momentele cand bebelina mea se misca foarte energic in burtica mea......... dar parca momentele cand zambeste in somn sunt mult mai frumoasa...... cine stie poate intr-o zi o sa ma hotarasc sa mai fac un copilas pt moment imi ajunge experienta asta. Si cand ma gandesc ca pe la 4 luni eram disperata ca aveam risc crescut de sindrom down si sindrom edwards [bang][bang][bang] si ar fi trebuit sa renunt la sarcina asa pe la 5 luni[bang][bang].... dar a avut grija DD sa am o bebelina sanatoasa si destul de linistita. Pt ca am prins schimbu de garda am fost "controlata" de toata lumea [alcool][alcool]....... hi dupa ce a trecut efectu la anestezie am inceput sa simt numa degetele miscatoare[:D][:D] Dar a trecut .......... si parca nu s-ar fi intamplat nimic. Sper sa aveti o nastere usoara ........... sa nasteti cum vreti, sa aveti colege de salon cu care sa va intelegeti (eu am avut parte de o colega foarte draguta)[pup][pup][pup][flo][flo] si cel mai important sa aveti bebelusi sanatosi sa va bucurati de ei. Eu per total am fost multumita de cum au decurs lucrurile si ca dr H nu m-a lasat sa ma chinui la nesfarsit... [alcool][alcool](durerile au inceput duminica pe la 16 si am nascut luni la 13.45 .......... destul zic eu). Daca o sa mai vreau un copil tot la el o sa ma duc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...