Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (62)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In primul rand scuzati interventia.........dar voi sunteti vecinele mele si cum elvetiencele s-au mutat de muuult de pe aici,din cand in cadn va citesc pe voi

Adriana, eu cred ca depinde de la spital la spital. ciorapi speciali am avut doar in timpul primei cezariene. Dupa operatie mi i-au dat joi. La urmatoarele 2 cezariene nu am avut deloc (am nascut la un alt spital).Am avut probleme cu varicele si am primit de la medic o pereche de purtat pana nasc. Injectiile in picior sunt injectii cu heparina, previn eventuale probleme, cheaguri care se pot forma in urma operatiei, embolia, si nu au nimic de a face cu mobilitatea. Eu "le-am primit" de fiecare data vreo 5 zile parca. .........sper totusi sa se intoarca printesa si sa numai fie nevoie de cezariana. Numai bine

 

Un weekend placut.!!

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.

id="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, dar eu am trombocite foarte scazute, sansa de cheaguri e minima ma gandesc din moment ce nici injectie epidurala nu pot avea, de frica sangerarii in spatiul epidural...cand m-au verificat aveam 95000 care e la absolut limita acceptabila, normal limita e la 100000 dar ma accepta si asa, daca scade la 90000 trebuie anestezie generala.

 

Adriana 39+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani

A ticket to hell has never been funnier

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau nu mai sa va imbratisez repede, voi scrie mai pe larg in urmatoarele zile. Azi am revenit din concediu. Sarcini usoare in continuare gravidutelor, si daca a nascut cineva intre timp, sa fie intr-un ceas bun. Voi citi din urma.

 

>>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

C+AN+YS+ML

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mira, ma bucur sa te vad...

susse, abonamentul il faci in tara, pe numele vostru daca mai aveti domicilui sau pe numele altcuiva, care trebuie sa plateasca taxa lunara, cineva oricum trebuie sa faca asta, se poate plati si anual...

aici iti trebuie o antena de dimensiuni min. 80 cm, ca sa poti prinde semnalul, cel mai ieftin iesi cu antena si lnb cumparate tot din ro

e mai dificil cu gasitul satelitului dar sper sa gasesti pe cineva sa va ajute, noi pe Sirius avem cartele

cand inchei abonamentul trebuie sa cumperi si receiver de la aceeasi firma, am incercat cartela de la alta firma sau pe receivere cumparate de aici si nu functioneaza

un tips bun e ca acum gasesti provideri care au oferta de a vedea la 2 tv-uri cu un singur abonament, la unul din tv e cuplat receiverul, iar la celalalt tv e un dispozitiv micut (si telecomanda, normal) , intre ele e legatura cu fir, nu wirelles, dar se merita sa pozezi firul ca sa ai programe la 2 tv, independent

noi avem la vapor asa ceva, acasa, fiindca am abonament mai de demult e la un singur tv, poate o sa-l schimb si acolo candva...

dezavantajul e ca in caz de se intampla ceva cu cartela trebuie s-o trimiti in ro si dureaza, si inca ceva, firmele astea au viata destul de scurta, adica eu platesc pt. primul abonament intr-un cont dar firma nu mai e de gasit, in caz de ceva....

si inca ceva, au mai fost discutii: antena nu se poate monta oriunde, depinde de proprieta, de restul vecinilor....intreaba inainte de a cumpara ce posibilitati ai

mult succes!

 

 

 

 

gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Daca as fi in locul vostru as inchiria casa si asa as plati ratele.Asa ati avea mereu o casa in Germania pe care o puteti vinde mai tarziu sau pastra in caz ca vreti sa va intoarceti.Adriana 39+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 aniA ticket to hell has never been funnier
align="right" id="quote2">Asa as face si eu! Cel mai bine intreaba un avocat.>>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta
Vikinga, mersi de info. Ciorapi de astia am si eu, comandati prin farmacie (dupa ce mi s-au luat masurile), pe reteta compensata de la medic (n-am platit nimic pe ei). II port si imi fac tare bine.Eu ma mirasem ca se poarta si la nastere, dar acum m-ai lamurit.Adriana, am gasit un link dragutel pe tema Beckendlage si posibile proceduri pt rotirea bebeului.Vezi poate linkul te va interesa pt alte info. http://www.hebamme4u.net/geburt/beckenendlage/wendungen.html[flo]
align="right" id="quote2">Si eu am purtat toata sarcina, mi-au facut tare bine. Nu am facut retentie de apa de loc.>>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui susse
As dori si eu niste informatii referitoare la procurarea de pachet de la Digi tv, eu fiind in germania.Imi poate spune va rog cineva, care a facut chestia asta recent despre cum ar fi procedeul?Va multumesc!
align="right" id="quote2">Noi avem abonament de la Dolce, facut in tara(de fapt mama a facut pe numele ei si am mai cumparat inca un receiver, antena o aveam cumparata de aici). Daca au parintii tai in tara abonament la Dolce sau Digi, poti incerca asa, practic platiti doar un abonament, le spune ca mai vrea pt. inca un televizor inca un receiver si tu il poti cumpara, nu le spune ca il scoti tu afara din tara, ca am inteles ca nu este voie, dar ei oricum nu verifica.Si da, intereseaza-te mai inainte daca iti dau voie sa ti-o montezisi locul unde poti s-o montezi.Eu am scris cu ceva timp in urma ca nu ne-au dat voie asociatia de propietari s-o montam la geam si am fost nevoiti sa o dam jos.Acum suntem pe drumul cel bun, am fost la avocat, am luat toate aprobarile necesare, ne-au indicat ei exact locul unde putem s-o montam(adica pe acoperis costa 100 euro cu firma montajul), acum urmeaza sa faca scrierea avocatul asociatiei de propietari, in urma careia speram sa fie de acord si in final sa nu mai ajungem la judecata.Voi daca veti intampina probleme, nu va lasati si mergeti mai departe, aveti castig chiar si in instanta, asa ne-a spus si noua avocatul.Dar poate la voi e mai simplu, noi suntem in centrul istoric al orasului si de aceea am inteles ca avem nevoie de atatea aprobari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult de detalii.

 

Cu abonamentul de facut in romania e mai complicat ca nici unul din ai mei nu mai sunt in tara, suntem plecati care incotro. Dar am sa rog un prieten ceva.

 

Inainte de a scrie pe forum am studiat problema de cum vine satelitul, unde trebe pusa antena,s-au gasit solutii. Prietenul meu a citit ieri si eu, ca straina in germania, am dreptul sa-mi pun antena, ca sa raman informata etc :). Si cum televiziuni romanesti nu poti prinde prin cablu normal (cum se poate de ex cu cele turcesti) este dreptul meu sa cer sa fiu lasata sa imi pun antena.

Avantaju e si ca stam la ultimul etaj si deci antena va sta probabil in coltul baclonului. Oricum, clar, o sa vorbim maine cu proprietarul apartamentului.

 

Si Antena din Romania nu am cum sa iar, doar receiverul si cartela o sa imi fie trimise si pe urma, le instalama si sa speram ca va merge totul ok.

 

Mersi mult inca o data!

O seara placuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...