Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (62)


Recommended Posts

Mycya, felicitari!!!!! refacere rapida si bebica mancacioasa!! Atat de mult te-au tinut in spital? Adriana 36+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
Fetelor am incercat sa deschid capitolul 61 si nu merge, imi spune ca nu a drept sa il editez. Mai da cuiva eroare? Poate pune cineva un link care merge? Am tot primit o gramada de reclame la diverse "babybonus" (Rossmann, DM; Hipp, Pampers, etc). La care se merita sa ma inscriu? De vineri l-a apucat pe sot panica (desi nu recunoaste [:D]), ca i-au povestit colegii la servici cam cum e si ce trebuie, si nu m-a lasat pina nu am cumparat deja o punga cu lapte pre, biberon si diverse creme de bebei [pup]. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
De la DM primesti un Heft cu o gramada de reduceri la diverse produse, de la mancare la biberoane, balsam de rufe...in plus e si o jucarie animal-care-nu-seamana-a-nimic care se poate pune si pe mana bebelusului...la noi a fost vreme de vreo trei luni, la iesirea dintilor preferata.. De la Hipp primesti regulat si oferte, si probe mici de papa, un bonus de 20 de euro pt cec la copil la o anume banca, ultima oara a fost in pachet si o periuta de dinti...numai bine la tanc venise [:D] Rosmann nu am in zona Pampers: in prima luna dupa nastere si numai atunci si numai sa ajunga in prima luna, poti comanda tricou pt copil cu nume data nasterii si spitalul unde s-a nascut. in rest sunt diverse gutscheine pt scutece vezi ca si la Real te poti inscrie, si acolo primesti Gutscheine Vezi ca la spital vei primi o geantuta plina de tot felul de mostre si info, cat despre lapte si creme de bebelusi de obiceiau oricum hebamme-le mostre cu duiumul, chiar si de ceaiuri de alaptat, cere cu tupeu! Dar sa sti ca in mare nu ai nevoie de multe din ele, pentru ca pentru spalat de orice am folosit doar apa clara, l-am dat cu ulei de masline si ceai negru ca sa nu se irite. Nu pudra, nu servetele umede! _________________ Don't feed the trolls!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a recomandat moasa produsele de la Babylove (pt Babypflege), ca or fi sau nu bune nu pot spune. Ca ceai pt sustinerea alaptarii - Bio Stilltee, e un amestec de diverse Kräuter (Anis, Fenchel, Kümmel).Toate se gasesc la Schlecker. Faza idioata e ca nu mi-a spus marimea la hainutele pe care ar tb sa le cumpar, pt bebe. De parca eu as putea sti dinainte, sau as avea macar idee ce si cum. Acum ma limitez si eu la un strict necesar, bebe am inteles ca oricum creste rapid in prima perioada...si ma mai orientez si eu dupa alte chestii citite prin carti (mersi de recomandari). Am cumparat intre timp carucior pt bebe, e un Kombi de la BabyOne, facut special pt magazin, se numeste BO1. Noua ne-a placut, desi initial ne orientasem spre alta marca. Am dat si un pret mai "lejer" pe el. LG
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza fetele! Multumim din suflet pt urari![flo][pup] Aschiutza,tinem pumnii sa nasti usor si rpd! Panseluta,caruciorul de care zici tu il are si vecina mea si zice ca e multumita de el,bebele ei are aproape 3 luni.Hainute eu zic sa iei si tu citeva bucati 56 si apoi 62-68,eu am avut la ambii copii hainute 56 neimbracate,la bebe Stefan unele nu i-au venit ca el a fost mare,54 cm si salopetele cu totul ii erau fixe intre picioare [:)].Da,cresc rapid in primele luni.Produsele Babylove in primele luni nu le-am folosit(cred ca pe la 4 luni am mai luat scutece de la ei),am luat numai de la Weleda.Defapt eu mare lucru nu folosesc,doar ulei de masaj(exista si la farmacii,natural,Mandelöl sau poti folosi de masline) si ceva crema de spalat sau sapun special pt bebei,bio cu schafmilch.Servetele umede doar in deplasare. Blackpantero,si pe mine m-au tinut in spital o saptamina,de luni pina luni desi m-am simtit perfect,eu de vineri tot vroiam sa plec dar cica asa e protocolul lor dupa cezariana si nu am reusit sa-i conving sa ma lase mai rpd. Helbi,multumesc de intrebare,mama e relativ bine acum,e la noi si mai sta pina in 20 august.O dor picioarele,talpile,sunt inca urmele citostaticelor.Dupa ce pleaca de la noi,merge in Timisoara la control,abia in octombrie trebuie sa-si faca tomograf si atunci as vrea sa trag si eu o fuga in tara. Zi faina!Aici va fi cit de cit frumos,ne-am saturat de ploi si frig![bang] Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah ce ma enerveaza situatia asta...daca trebuie sa stau 1 saptamana ma urc pe pereti...mai ales ca impart camera cu alta mamica si bebe ei...altfel trebuie sa platesc 50 euro/noapte si la 1 saptamana nu imi permit. Adriana 36+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Stiu ca sunt pe dinafara de subiectul vostru si imi cer scuze pentru asta![pup] Am o problema si nu stiu unde sa apelez...baietelului meu,in urma unui exudat nazal facut la Cantacuzino,i-a iesit un stafilococ auriu in nas.Inainte de acest exudat i-au iesit in cursul a 2 luni 3 furuncule(unul pe frunte,unul la ochi si unul pe nasuc).Celui din urma,adica cel de pe nasuc,tot la cantacuzino s-a recoltat si a iesit stafilococ auriu.In fine,am intels ca foarte bun este BACTROBAN(unguent nazal pentru interiorul nasului si mai este unul pentru exterior adica pentru partile de pe piele unde apar acele asa zise furuncule)[q][q][q]numai ca nu stiu cum sa fac sa intru in posesia acestor 2 unguente Bactroban.Am inteles ca sunt afara,asa ca vreuna dintre voi daca doreste sa ma ajute,as fi tare recunoscatoare.Platesc tot ce inseamna costuri,numai sa intru in posesia acestor unguente. Adresa mea de mail este sacha28puiut@yahoo.com...daca cineva doreste sa ma ajute astept un mail. Va multumesc mult fetelor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mateibogdan, m-am uitat rapid pe net si vad ca pt Bactroban e nevoie de reteta de la medic (cred ca si din Romania merge). Sora mea vine Vineri incoace si sta 2 saptamani. Daca faci repede rost de reteta (pana joi inclusiv) si poti astepta pana pe 29 cand se intoarce ea, eu ma ofer sa ti le iau de aici.Astept raspuns Uite si linkul de care vorbesc: http://www.apotheke.de/suche_artikel.php?suche=Bactroban&IMAGE.x=0&IMAGE.y=0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu reuseste sa faca rost de reteta, iti fac eu o reteta aici si o trimit la Hamburg sa iei tu unguentul si sa-l trimiti prin sora ta in Romania. Dati-mi PM daca e nevoie, pana vineri ca de saptamana viitoare sunt in concediu. >>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mateibogdan
Buna fetelor! Stiu ca sunt pe dinafara de subiectul vostru si imi cer scuze pentru asta![pup] Am o problema si nu stiu unde sa apelez...baietelului meu,in urma unui exudat nazal facut la Cantacuzino,i-a iesit un stafilococ auriu in nas.Inainte de acest exudat i-au iesit in cursul a 2 luni 3 furuncule(unul pe frunte,unul la ochi si unul pe nasuc).Celui din urma,adica cel de pe nasuc,tot la cantacuzino s-a recoltat si a iesit stafilococ auriu.In fine,am intels ca foarte bun este BACTROBAN(unguent nazal pentru interiorul nasului si mai este unul pentru exterior adica pentru partile de pe piele unde apar acele asa zise furuncule)[q][q][q]numai ca nu stiu cum sa fac sa intru in posesia acestor 2 unguente Bactroban.Am inteles ca sunt afara,asa ca vreuna dintre voi daca doreste sa ma ajute,as fi tare recunoscatoare.Platesc tot ce inseamna costuri,numai sa intru in posesia acestor unguente. Adresa mea de mail este sacha28puiut@yahoo.com...daca cineva doreste sa ma ajute astept un mail. Va multumesc mult fetelor!
Sper ca ai rezolvat problema cu unguentul. Daca nu, pot sa intreb si eu aici la Frankfurt. Ideea este ca si eu am avut pb cu fetita mea cu furunculele, de bebelus mi-a facut...am tras mult cu antibiotice pana la 1 an, doctorii din Ro numai asta stiau. Aici folosesc cu recomandarea unui dermatolog, Octenisept (farblos)-solutie si Fucicort unguent. Functioneaza daca descoperi chiar din prima zi, din faza de pata rosie. Stiu cat este de greu si la ce tratamente sunt supusi copiii in Ro, incizie pe viu si alte atrocitati, de aceea m-am gandit sa-ti scriu experienta mea. La noi acum este bine(3,5 ani), ca nu mai prea apar sau apar sub forma unui cos mic. Numai bine. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...