Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (62)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Alina
Aschiutza,sa-ti traiasca baietelul,sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii si zile senine! Deci e leut de 10 august?[:D] Maruntzica,eu pt un tort cu o papusa Barbie,am folosit pt rochie,foaie de martzipan cumparata de la Kaufland,drept ii ca a fost alba-crem si i-am pus volane roz si perlute argintii din alea mincabile.Succes si sa ne arati tortul![:)] Alina,mami de 2 copii minunati
Si eu am facut cu foaie de martipan, o gasesti deja gata intinsa, rotunda, deci trebuie numai facuta o gaura la mijloc in care bagi picioarele lui Barbie, invelite in folie (sa slabeasca [:)][:)]) Eu am facut odata cu foaie de matipan un Lightinig McQueen, dupa ce am acoperit masina cu foaia de martipan, am vosit-o cu pensula cu Lebensmittelfarbe rosie. Cu fondant am acoperit odata un tort Hello Kitty, m-am inspirat de aici: http://www.youtube.com/watch?v=IG23lB1-5qM Vezi si aici: http://www.youtube.com/watch?v=Sfo-FF4DmsE&feature=related >>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
[pk] Fetelor, gata, sunt mamica![pk] Marti a sosit pe lume Florian Alexander, 51 cm , 3480 g [:D]. M-a luat pe neasteptate (daca se poate spune asta dupa 39 saptamini de sarcina [:D]). La 9 seara luni s-a rupt apa, a doua zi la 12:08 il aveam in brate (dupa lupta si lupta care mi-au adus o contuzie la coaste). Deocamdata ne luptam cu dormitul noaptea(nu avem probleme ziua [:-@]), cu dureri la alaptat si cu durerile de coaste ... Sunshine, multzam de raspuns, cred ca mavoi inscrie in citeva din cluburile astea, Florian maninca Pampersi pe piine ... ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Felicitari, sa-ti traiasca, sa fie sanatos si sa creasca precum Fat Frumos! [flo] [gravi]28+ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,fetele! Multumim de urarile de sf Maria!Cu intirziere,"La multi ani!"si de la noi. Helbi,gata,la voi a inceput scoala? Aici e groaznica vremea,e toamna.Adio haine flu-flu pe anul asta [:D],noroc ca mergem in Mallorca. Care graviduta urmeaza la rind?Ziceti ca sa scoatem agitatele [:)]. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, am nevoie de cateva informatii si m-am gandit sa va intreb pe voi, poate puteti sa ma ajutati. Despre ce e vorba: avem in plan sa venim in Germania (Freiburg) pentru o perioada de 6-7 luni (poate mai mult, dar nu e sigur). Ne-ar trebui o masina pe perioada asta. Oare ar fi posibil sa cumparam o masina, sa o folosim pe perioada cat stam in DE si apoi s-o vindem, binenteles cat mai avantajos pentru noi. Am citit ca ar fi ceva norme noi EURO 3 si EURO 4, si ca daca masina ar fi mai veche, impozitul platit pentru ea ar fi mai mare. Plus ca ma gandesc ca ar fi mai greu sa scapam de masina cand o sa ne intoarcem in Canada. Ceva sugestii? Scoala in DE? Cat de greu (imposibil?) i-ar fi fetitei mele sa se integreze la scoala? O sa fie intr-a 4a. In cel mai rau caz o sa optam pentru home schooling, dar ea e foarte sociabila, ii place f. mult sa fie in comunitate de copii, si ar suferi daca ar fi tot timpul numai cu noi. Ah, si exista vreo "obligatie" din partea scolii sa o primeasca? S-ar putea spune ca fiind doar pentru o perioada scurta, ei nu se mai incurca cu un elev nou. Oare as avea nevoie sa-mi stabilesc resedinta in DE ca sa o pot da la scoala? Varianta unei scoli private am exclus-o din start. E prea scump! Cum se obtine rezidenta? Mi-ar fi mai de folos cetatenia romana (ca stat EU) decat cea canadiana la stabilirea resedintei? Drept de munca. Oare as putea spera la un loc de munca daca nu sunt "overqualified" si nici nu as accepta orice? Asigurare. Ce fel de asigurare am putea avea daca nu avem contract de lucru? Asigurarile private sunt destul de piparate, iar asigurarea nostra din Canada ne acopera urgentele pentru primele 3 luni, dupa aia ... suntem pe cont propriu. Orice informatie, sugestie, recomandare e apreciata. daca aveti ceva link-uri, chiar daca sunt in germana, sunt binevenite. Danke! [asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasuc, homeschooling e ilegal in Germania asa ca poate puteti sa gasiti o scoala internationala.6-7 luni va fi mult prea putin ca fetita sa se acomodeza si sa invete limba...asta daca ea nu e deschisa la idee, daca ii place mult poate o sa ii fie usor. Masina cred ca nu o sa fie o problema. Restul nu cunosc... Adriana 37+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...