Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (62)


Recommended Posts

Christel, ne auzim pe WE sau seara, cu exceptia zilei de miercuri, cind ajung spre 9.30. Nasuc. cei mici incep cel tarziu la ora 8 si termina cel tarziu la 13.15 (cei de clasa a 4-a, care pot avea si 6 ore intr-o zi). Au o pauza de 5 min de mic dejun, una de 20 min. (pauza mare) si inca una de 5 nim. daca au 6 ore. Copii sunt luatzi de parintzi dupa ore, sau merg in Hort (daca prinzi loc, ca si aici e o pb.de care va trebui sa te interesezi, mai ales ca e vb de mijlocul anului scolar). La fata mea nu se platesc activitatile extra. Ce am scriu eu, e numai ce va face ea. Pt a 5-a se mai ofera: orchestra, percutie, cor, flaut, gradinarit, caiac-canoe, si Kunstlicht. La www.vhs.de potzi alege localitatea si apoi vezi ce cursuri au. A aparut deja programul valabil pina la sf. lui ianuarie si, ar fi bine, daca stii ca venitzi pina atunci, sa te inscrii, caci dureaza pina primesti un loc (sau asa e in Frankfurt). Exista mai multe scoli de limba, vezi ca pe prima pagina la subiect, erau trecute niste link-uri. Potzi primi si cursuri de integrare, platesti 1 Euro/ora, esti "obligata" sa faci 600 ore si apoi sa dai un examen, din ce am inteles. Didialex a scris despre asta, poate revine cu info, cind revine din RO. Pune intrebari si, in masura in care ne pricepem, incercam sa te lamurim. Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nasuc, sunt foarte multe scoli unde poti face cursuri. cred ca in fiecare oras este la fel. ma refer, in afara de VHS. helbi, eu stiam ca numai auslanderii care provin din tarile ne-UE trebuie sa dea acel examen. cei care au nevoie de viza sau trebuie sa obtina un drept de sedere aici, cam asa ceva. copii mei merg la Realschule, iar dupa orele de scoala, merg la treffschule. unde stau pana pe la ora 17-18. platim se3parat pentru mancare plus o taxa lunara pentru fiecare copil. acolo fac diverse activitati, gradinarit, kunstlich, sport, muzica. anul trecut in februarie i-am transferat de la o scoala din alta tara si a fost putin mai dificil cu treffschule, pentruca nu erau locuri. dar, daca insiti si cauti gasesti ceva. PS si al noi e frig, de-ala de toamna. am scos hainele groase ca nu se mai poate. bafta tuturor in toate!
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui helbi Exista mai multe scoli de limba, vezi ca pe prima pagina la subiect, erau trecute niste link-uri. Potzi primi si cursuri de integrare, platesti 1 Euro/ora, esti "obligata" sa faci 600 ore si apoi sa dai un examen, din ce am inteles. Didialex a scris despre asta, poate revine cu info, cind revine din RO.
Din cate am inteles eu de la nasuc ea stie ceva germana, deci n-are nevoie de toate modulele.Cele 600 de ore se fac de la 0(ceea ce nu e cazul ei).Se da examen dupa fiecare modul(sunt 6 module a cate 100h incepand cu A1,terminand cu B2), iar la finalul ultimului modul (B2) se da examen (DTZ = Deutsch Test für Zuwanderer ). "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai bine merge la un Einstuffungstest si vede atunci la ce nivel o incadreaza. Nasuc, noi la clasele mici am platit si Hort si activitai extra: dans, tenis, engleza, teatru. Acum, la Gymnasiul asta la care a intrat, vad ca nu se plateste nici un Wahlunterricht, nu se plateste nici Nachmittagsbetreuung, ci doar masa. Insa, in Germania fiecare Land are alte reguli, alte perioade de vacanta, alta organizare. Cel mai bine sa incerci sa te informezi la cei de la "fata locului". Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

si eu m-am gandit ca 600 de ore de germana e pentru cineva care nu vorbeste germana deloc, dar pretul e foarte atractiv. Eu am gasit pe site-ul de la Uni Freiburg cursuri de germana cu 750 euro pentru 11 saptamani (4 h/zi). Oricum, eu mai citesc in germana, nu inteleg toate cuvintele, dar stiti voi cum e, intelegi sensul si dai pagina. Chiar recomand cu placere "die Schachnovelle" de Stefan Zweig. Am inteles cam 70-75%, dar e atat de bine scrisa si asa de interesanta ca n-am lasat-o din mana. Insa am incercat sa citesc un text dintr-un pachet de legi... pai mi-au iesit ochii ca la melc. Citeam fiecare cuvant, parca intelegeam sensul fiecarui cuvant, dar nu puteam sa inteleg sensul frazei. Dar , tre' sa recunoastem ca cei care fac legile sunt maestri la asa ceva.

Oricum, ca mai inteleg eu cate ceva e una, dar nu sunt capabila sa vorbesc! Am mai facut concedii in DE si am incercat, dar din 5 cuvinte , 2 sunt in engleza. Si nu stiu cum se face, dar germanii sunt foarte buni la engleza. Cum ma prindeau ca inteleg mai bine engleza, cum isi exersau ei engleza pe mine, si trebuie sa recunosc ca sunt buni. De exemplu am fost la posta, sa pun un colet, si acolo nu'sh ce-am avut de cerut, am inceput frumos in germana, pana la un moment dat cand mi-a "scapat" un cuvant in engleza. Oh, pai dup'aia, functionara numai in engleza mi-a mai vorbit. Si foarte frumos. Degeaba am mai dat eu s-o intorc pe germana, numai in engleza a mai continuat. La fel la un magazin alimentar, imi trebuia o cutie mica de carton si-am scapat printre celelelalte cuvinte in germana si un "box", atata mi-a fost, ca a inceput in engleza si asa am continuat pana la sfarsit. Mie mi-ar fi foarte folositoare niste ore de conversatie si, binenteles, gramatica! Ca e mult de cand am invat-o si ... s-a pus (ales?) praful pe ea!

 

Daca as poate da un Einstuffung test ca sa-mi aprecieze nivelul si apoi sa continui in clasa corespunzatoare, mi-ar conveni.

 

Asa... acum sa trecem la treburi serioase :)

 

Am scris un mesaj la o soala din Fr, dar se pare ca e vacanta pana pe 12 septembrie, nici un raspuns deocamdata.

 

Rasfoind site-ul universitatii am vazut ca acum se platesc taxe /semestru. Hm, acum 10-12 ani nu se plateau deloc, sau s-or fi platind la Freiburg dar noi am fost in alt land si acolo nu se plateau?

 

Am googalit un pic pentru asigurari. Se pare ca pentru cetatenii romani exista un card medical european (sau cam asa ceva) cu care sunt asigurati in orice tara din EU. Noi nu ne calificam, ca n-am platit in ultimii 5 ani cotizatia la asigurare.

 

Raman asigurarile private. Ceva sfaturi sau sugestii? pe care sa o alegem?

cand spuneti asiguare de stat in DE, va referiti la AOK? mai sunt si altele de stat?

 

O alta intrebare: cetatenii romani au drept de sedere si de lucru de indata ce se intregistreaza la Landratsamt?

 

(imi cer scuze daca intrebarile s-au mai pus. sau daca s-a mai raspuns pe undeva, spuneti-mi si ma "duc" acolo sa citesc. Am rasfoit prima pagina, am gasit cateva info foarte utile acolo. ma simt de parca as mai emigra o data :)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helbi, e grozava scoala fetitei tale. Bravo ei! Pentru toate activitatile alea extra , noi aici nu numai ca platim, dar si umblam cu ei in timpul ramas liber dupa scoala, ceea ce face ca unele zile sa fie aglomerate, de exemplu vine de la sc. pe la 16:00 o ducem la o activitate, sa zicem la dans (balet si jazz) la 17:30. O luam la 19:30, ajungem acasa si ne mai invartim vreo ora si gata, a trecut ziua.

Noi ne-am limitat la doar 3 extra-activitati, tocmai fiindca nu ne mai ramanea timp sa petrecem impreuna daca am fi avut in fiecare zi cate ceva. In schimb, daca toate astea se fac la scoala si imediat dupa scoala, pare mai usor pentru parinti (mai putina alergatura) si mai mult timp petrecut impreuna in familie. Abia astept sa vad cum e :))

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasuc, daca sti cat de cat germana pt integrationskurs(cel de care vb de 600h) vei da un test ca sa vada la ce nivel te incadrezi. Raman asigurarile private. Ceva sfaturi sau sugestii? pe care sa o alegem? cand spuneti asiguare de stat in DE, va referiti la AOK? mai sunt si altele de stat? nu este doar AOK, mai exista BKK,TK,DAK,IKK.Daca or mai fi, nu stiu.Desi nu stiu cum se fac asigurarile aici daca nu esti angajat sau macar pe sozial,sau arbeitslos.Voi aici cum veniti, nu pe un contract ceva, sau pe cont propriu? O alta intrebare: cetatenii romani au drept de sedere si de lucru de indata ce se intregistreaza la Landratsamt? Nu.Drept de munca primesti abia dupa un an de lucru neintrerupt ,cu ctr, nu la negru.Bine sa zicem ca ai drept de munca,dar in anumite domenii cu care tarile nostre au acord si sunt destul de putine domeniile.E putin cam sensibil subiectul asta. "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nasuc Eu am gasit pe site-ul de la Uni Freiburg cursuri de germana cu 750 euro pentru 11 saptamani (4 h/zi).
e scump, zic sa nu te grabesti, atunci cand soseti in Germania poti gasi ceva mai convenabil. stiu ca si in functie de venitul familiei poti sa nu platesti nimik. da, in august cam toata lumea e in vacanta.
Citat:
Raman asigurarile private. Ceva sfaturi sau sugestii? pe care sa o alegem? cand spuneti asiguare de stat in DE, va referiti la AOK? mai sunt si altele de stat?
la fel cum zice tumpi. daca nu ai job si incerci sa-ti faci una platita din mana cum s-ar zice, la oricare din casele de asigurari te intreaba cum platesti asigurarea daca nu ai munca. si la cea privata e la fel, iti poti face, insa ti se cere contul..... AOK este cam cea mai proasta casa de asigurari, e obligata sa preia toti arbeitlos chiar si cei Herz IV.
Citat:
O alta intrebare: cetatenii romani au drept de sedere si de lucru de indata ce se intregistreaza la Landratsamt?
cetatenii romani au drept de sedere, dar de munca nu au. e foarte benefic ptr voi sa veniti cu contract de lucru. daca aveti si alta cetatenie in afara de cea romana, lucrurile se schimba. nu stiu amanunte in acest sens. daca veniti ca romani, indiferent in ce tara ati mai locuit, si nu aveti contract de munca obtinut inainte, trebuie sa va gasiti un job singuri, intreviurile sunt in limba germana. iar tu trebuie sa convingi angajatorul ca meriti acel post si el depune acte ptr tine la Arbetisamt ca sa-ti obtina acel drept de lucru. in ultimile luni se da din ce in ce mai greu acest drept si/sau se da numai ptr cateva ore pe zi si 3 sau 6 luni. depinde mult si de munca care urmeaza s-o faci. toata aceasta tevatura dureaza intre 4 si 6 saptamani, uneori mai mult. daca mai ai intrebari.... [:)]
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot io, cardul acela european pe care il obtii din Romania e valabil numai ptr urgente. nu-ti da dreptul sa te inscrii la un medic de familie. si de orice serviciu medical ai nevoie, primesti factura acasa apoi iti recuperezi banii de la casa de asigurari din Romania. ceea ce nu-i deloc rentabil din moment ce traiesti in Germania.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld si la cea privata e la fel, iti poti face, insa ti se cere contul..... AOK este cam cea mai proasta casa de asigurari, e obligata sa preia toti arbeitlos chiar si cei Herz IV.
Am si eu o rugaminte la tine, ce anume intelegi prin asigurare proasta? Si care ar fi atunci mai buna dintre ele, si prin ce anume? ____________________________ harnici la [alap] de 36 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...