Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (62)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui nasuc Eu am gasit pe site-ul de la Uni Freiburg cursuri de germana cu 750 euro pentru 11 saptamani (4 h/zi).
e scump, zic sa nu te grabesti, atunci cand soseti in Germania poti gasi ceva mai convenabil. stiu ca si in functie de venitul familiei poti sa nu platesti nimik. da, in august cam toata lumea e in vacanta.
Nu se merita sa faci cursuri la scoli private, nu de genul asta. Bine daca iti permiti poti face.Dar cele mai rentabile sunt cele de care vb..Sunt Integrationkurs care sunt platite de catre BAMF(Bundesamtes für Migration und Flüchtlinge), o parte din suma, kursantul urmand a plati doar 1e/h, asta daca face parte dintr-o tara UE sau nu plateste nimic daca face dovada ca beneficiaza de Sozialhilfe sau Arbeitslosengeld II. In momentul in care te Anmeldung-iesit aici te interesezi de scolile care tin astfel de cursuri.De fel cei de la Rathaus au lista acestor scoli. "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009
Citat:
citat din mesajul lui kariguld si la cea privata e la fel, iti poti face, insa ti se cere contul..... AOK este cam cea mai proasta casa de asigurari, e obligata sa preia toti arbeitlos chiar si cei Herz IV.
Am si eu o rugaminte la tine, ce anume intelegi prin asigurare proasta? Si care ar fi atunci mai buna dintre ele, si prin ce anume? ____________________________ harnici la [alap] de 36 de saptamani
cred ca exprimare nu a fost una prea buna. ma refeream de fapt la casa de asigurari AOK, care acopera doar o parte din serviciile medicale. aspectul asta il stiu de la medicul de familie. AOK are cei mai multi asigurati, din care multi sunt arbeitlos sau Hartz IV, deci cei care nu platesc nimik, dar beneficiaza de asigurare medicala.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009
Citat:
citat din mesajul lui kariguld si la cea privata e la fel, iti poti face, insa ti se cere contul..... AOK este cam cea mai proasta casa de asigurari, e obligata sa preia toti arbeitlos chiar si cei Herz IV.
Am si eu o rugaminte la tine, ce anume intelegi prin asigurare proasta? Si care ar fi atunci mai buna dintre ele, si prin ce anume? ____________________________ harnici la [alap] de 36 de saptamani
cred ca exprimare nu a fost una prea buna. ma refeream de fapt la casa de asigurari AOK, care acopera doar o parte din serviciile medicale. aspectul asta il stiu de la medicul de familie. AOK are cei mai multi asigurati, din care multi sunt arbeitlos sau Hartz IV, deci cei care nu platesc nimik, dar beneficiaza de asigurare medicala.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Trebuie sa te contrazic. Toate asigurarile asa-zise "gesetzlich" sunt la fel, adica au aceleasi "Leistungen". Toti asiguratii beneficiaza de absolut aceleasi tratamente. Si nicidecum cei cu Hartz 4 nu platesc in AOK, ci pentru ei plateste Arbeitsamtul si Sozialamtul si anume exact la fel de mult cit plateste cel angajat din salariul lui. Diferenta e atunci cind cineva se asigura "privat", asigurarile private se pot croi asa cum e nevoie. Se poate asigura putin si plati putin pe luna, sau se poate asigura mult si plati mult. >>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Yasmine Trebuie sa te contrazic. Toate asigurarile asa-zise "gesetzlich" sunt la fel, adica au aceleasi "Leistungen". Toti asiguratii beneficiaza de absolut aceleasi tratamente. Si nicidecum cei cu Hartz 4 nu platesc in AOK, ci pentru ei plateste Arbeitsamtul si Sozialamtul si anume exact la fel de mult cit plateste cel angajat din salariul lui. Diferenta e atunci cind cineva se asigura "privat", asigurarile private se pot croi asa cum e nevoie. Se poate asigura putin si plati putin pe luna, sau se poate asigura mult si plati mult.
nu-i nevoie sa ma contrazici[:I] cei cu Hartz IV nu platesc din propriul buzunar, banii de la Arbeitsamt sau Sozialamt sunt din taxele celor ce muncesc, ale mele si ale tale. daca ai nevoie de echografie, platesti 40 euro sau in functie de taxa ceruta de cabinet. daca ai nevoie de salvare, platesti suplimentar din buzunar. daca ai nevoie de alte servicii medicale, platesti anumite taxe. asigurarea privata e alta discutie.[:I]
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Yasmine Trebuie sa te contrazic. Toate asigurarile asa-zise "gesetzlich" sunt la fel, adica au aceleasi "Leistungen". Toti asiguratii beneficiaza de absolut aceleasi tratamente. Si nicidecum cei cu Hartz 4 nu platesc in AOK, ci pentru ei plateste Arbeitsamtul si Sozialamtul si anume exact la fel de mult cit plateste cel angajat din salariul lui. Diferenta e atunci cind cineva se asigura "privat", asigurarile private se pot croi asa cum e nevoie. Se poate asigura putin si plati putin pe luna, sau se poate asigura mult si plati mult.
Bun, bun, deci sa inteleg ca pentru noi, "muritorii de rand" care suntem gesetzlich versichert nu ne ajuta la nimica sa tot schimbam casele de asigurari, ca tot aia este? M-ar fi interesat exact care sunt diferentele de "Leistungen".... ____________________________ harnici la [alap] de 36 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, da , inca, ceva cred ca treaba cu eco tine mult de cabinet, aparat si pt ce anume. In timpul sarcinii nu am platit nici unul din cele 14 US care mi-au fost facute, desi in mod normal se zice ca primesti doar 3 platite. Am platit doar cel 3D si Nackentransparezmessung, care sunt evident considerate de "lux" primul fiind doar sa-ti vezi copilul,cel de-al doilea il primesti gratuit daca indeplinesti niste criterii de risc care noi in mod normal nu le-am avut, dar am vrut sa fim siguri. ____________________________ harnici la [alap] de 36 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009
Citat:
citat din mesajul lui Yasmine Trebuie sa te contrazic. Toate asigurarile asa-zise "gesetzlich" sunt la fel, adica au aceleasi "Leistungen". Toti asiguratii beneficiaza de absolut aceleasi tratamente. Si nicidecum cei cu Hartz 4 nu platesc in AOK, ci pentru ei plateste Arbeitsamtul si Sozialamtul si anume exact la fel de mult cit plateste cel angajat din salariul lui. Diferenta e atunci cind cineva se asigura "privat", asigurarile private se pot croi asa cum e nevoie. Se poate asigura putin si plati putin pe luna, sau se poate asigura mult si plati mult.
Bun, bun, deci sa inteleg ca pentru noi, "muritorii de rand" care suntem gesetzlich versichert nu ne ajuta la nimica sa tot schimbam casele de asigurari, ca tot aia este? M-ar fi interesat exact care sunt diferentele de "Leistungen".... ____________________________ harnici la [alap] de 36 de saptamani
Nu sunt intre gesetzliche KK, pt ca toate se folosesc de acelasi Leistungskatalog. >>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yasmine, numai zilele trecute secretara de la firma noastra a completat cateva hartii pentru cinci persoane trimise de Arbeitsamt la firma noastra. unul din ei statea pe ARGE de mai mult de trei ani si erau aia satui de el si de mofturile pe care le facea la fiecare firma unde era trimis. i-am zis si eu zambind, :"dute si stai acasa, ca vezi tu la batrnete".

 

diferente intre casele de asigurari nu cred ca sunt prea mari, am sa-l intreb pe sotul meu ca-i mai informat ca mine.

 

editez ca sa mai spun, eu ma refeream la acea echografie anuala pe care o face orice femeie. nu la ceva sofisticat. si in general preturile la care am facut referire erau pentru servicii medicale obisnuite.

noi avem asigurari la TK, asemanatoare cu cea de la AOK cu diferenta ca pentru inca niste zeci de euro lunar,(ptr toata familia) nu platim costuri suplimentare la nevoie.


Bazar general pe DCid="Script MT Bold">id="size4">

 

*********************

 

 

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITAid="red">id="size3">[bonjovi]

Speranta si incredere pentru Davidid="red">id="size3"> id="red">[bonjovi]

 

M-am nascut pentru succes!id="size3">id="purple">

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...