Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Violenta si amenintari in cuplu?


Recommended Posts

Babyblue , oau, dar ce catalogari! Una doua i-ai impartit. Nici nu stiu de unde sa-ncep sa-ti explic cat de mult te inseli si cat de rau fac postarile tale altor doamne care pot citi aici. Tu, care zici ca traim intr-o lume violenta care nu-ti place, ce faci? Dai de pereti cu femeile abuzate.Le faci proaste sau nimfomane. Unde e diferenta dintre postarile tale si pumnul aluia care-si bate nevasta strigandu-i ca-i PROASTA si C---A? Problemele unei fiinte care traieste ani de zile in abuz nu se pot incadra la categoria ´´prostie´´cu P mare..Nici la ´´nimfomanie´´ E mult, mult mai complexa problema. Cred ca intentiile tale s-au dorit a fi bune, dar totusi ar trebui sa avem grija la ce cuvinte folosim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ladyJ, de aia mi-am si cerut scuze anticipat, stiam ca spun ceva f dur, pt anumite femei. totusi, sa ne trezim la realitate! si sa nu ne mai cocoloshim in spatele victimizarii, aoleu sunt abuzata, deci victima, deci societatea trb sa ma tolereze asa si sa ma ajute, iar eu sa nu fac nimic, decat sa fiu victima in continuare. societatea trb sa ajute astfel de femei, pt ca le este greu, dar si ele sa faca eforturi sa iasa din cercul vicios, ori multe nu fac. dar asta e alta discutie. eu n am vrut decat sa atrag atentia asupra faptului ca o femeie este abuzata si pt ca vrea sa fie, constient sau nu. am vrut sa subliniez vina femeii in acest caz. motivul pt care ea ajunge sa fie abuzata, desi ar putea sa evite acest lucru. pe omul naiv il trezesti la realitate, pe omul slab il stimulezi sa se intareasca, omului fara ajutor ii intizi o mana, insa cand lucrurile se perpetueaza la infinit, ai tot dreptul sa tragi in semnal de alarma: hei femeie, esti abuzata pt ca asta si vrei! sectiunea asta de forum, ar trebui fix asa sa se numeasca: abuzul domestic. pt ca de ani de zile, iar eu activez pe forum din 2004 parca, numai despre asta se vorbeste, femei batute, injurate, abuzate, care mai devreme sau mai tarziu isi cresc singure copiii....unele, in timp ce altele revin cu aceeasi problema...desi toata lumea le spune ca nu exista sansa. in fine, e problema fiecaruia, eu n-am vrut sa jignesc pe nimeni, eventual sa atrag atentia celor care sunt la inceputul unor astfel de relatii, sa aiba grija mare in a judeca un om, cu creierul, nu cu alte criterii, sa fie inteligente in a face o alegere de viata. pt ca vorba romanului: cum iti asterni, asa dormi. si restul, nu e decat lamentare inutila. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [ruga]In asteptarea unui ingeras in viata noastra.... ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, uite ca eu ma bucur ca ai reinceput sa postezi la aceasta sectiune, le-ai spus cum nu se poate mai bine [flo] (credeam ca numai eu vad atat de multe femei slabe ca sa nu spun "prostute" in relatiile cu barbatii), semnalul tau de alarma e bine tras! [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor.BABYBLU M-ai lasat fara cuvinte atat tu cat si cei care iti dau dreptate.Nu vad slaba si proasta si needucata o femeie care sta cu sotul ce o abuza sau o toaca psihic zi de zi.Sunt sigura ca multe din ele nu au alta sansa decat aia de a ramane cu el sperand ca se va schimba sau ca poate legea va avea toate probele sa-i incredinteze copilul.O spun din propria experienta si pot sa strig in gura mare ca nu este usor si stiu ce inseamna sa vb un pic mai rastit si copilul sa incepe sa planga sa vina la tine si sa strige mamiiiiiiiii.Dar uite ca stai daca nu vrei sa pleci si fara copil si datorii si multe altele. Nu mai judecati chiar asa,suntem toti destepti si imediat ce da startul cineva incepem [:-@][:-@][:-@]. Nu raspundeam la subiect daca nu atingeai punctul acesta. Va doresc o viata cat mai buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-a spus nimeni ca o femeie abuzata este o femeie proasta, needucata, etc, s-a afirmat ca daca nu exista o farama de vointa de a iesi din relatie abuziva, atunci nu se va putea face nimic din afara! Avem chiar aici pe forum un caz (nu dau ID, dar o salut, o felicit, va fi in mod clar un exemplu), degeaba s-au umplut zeci de capitole, pana nu a inteles ea si pana nu a vrut sa se smulga din relatia bolnavicioasa pe care o avea, nu s-a putut face absolut nimic! Nimeni nu spune ca e usor, dar nu e imposibil daca exista dorinta si vointa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

presimt ca iese cu scandal la topicul asta....[alcool] draga mea, eu raman la parerea mea, pt mine este de netolerat sa mi supun copilul, ipotetic vorbind, la un tocaj zilnic al unui barbat abuziv, sa mi ingrop fericirea si zambetul intr-o relatie in care as fi injurata, balacarita, batuta si denigrata. sa ajung la balamuc, isterica sau senila, din cauza unei relatii, e destul stresul pe care ti-l ofera societatea in care traim. cred ca femeia care accepta asa ceva este fie proasta, naiva, fie are prb de personalitate la randul sau, fiind masochista. demnitatea ii lipseste cu desavarsire. stima de sine este sub zero. are prb de co-dependenta, sau cum s-o numi chestia asta. si dc esti "nebun", de tratezi, te duci la psihiatru sau la psiholog, te legi de calorifer, te sedezi, iti dai palme singur, nu stiu ce faci, dar pleci dintr-o relatie abuziva, dc esti prost, stai si inghiti si te lamentezi pe forum sau la amice, carora le faci capul calendar cu viata mediocra pe care o duci. oricat ai iubi o persoana si ai lupta sa faci din omul ala un tata de familie, totul are niste limite, care dupa parerea mea, ar trebui sa fie f stricte. nu stai c-o fi si o pati...nebunul ma strange de gat si mi cara pumni, dar eu sper ca-l fac om.... eu pe acest forum am auzit povesti f terifiante legate de acest abuz domestic, psihologic sau fizic. ca sincer nu stiu care e mai usor de tolerat.... o femeie abuzata este in primul rand o femeie manipulata, care sta si inghite mizerii, pt ca abuzatorul se joaca cu anumite slabiciuni ale ei! forumurile abunda de explicatii despre acest fenomen, exemple sunt cu sutele....cat sa fii de debil si sa mai crezi ca "sotul tau" va face exceptie de la regula si va deveni peste noapte, printul viselor tale... este clar ca mai devreme sau mai tarziu si povestea ta va sfarsi tragic, fie la stirile de ora 5, cand te va strange mai rau de gat, fie cu copilul internat la psihiatrie cu depresie severa, fie tu internata la balamuc, cu parul smuls din cap de nervi, fie accident de masina intr-o criza de furie, in cel mai bun caz o acalmie cu durata mai lunga si o batranete plina de frustrari si sechele ale batailor si injuraturilor primite de-a lungul anilor.... ce atata tam tam...viata unei femei abuzate este una trista, urata, cu un final previzibil, o femeie albita, uratita de griji si suferinta, de stresul certurilor zilnice, de frustrarea neimplinirii afective....dc voi vreti sa fiti martirele unei astfel de vieti, succes, nu o sa vina nimeni sa va salveze. pt mine, ramane inca intrebarea: pt ce sa iti sacrifici toata viata pt o relatie si pt un anume barbat? _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [ruga]In asteptarea unui ingeras in viata noastra.... ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui babyblue ce atata tam tam...
Da chiar, ce atata tam tam si ce atata bla bla - as adauga eu.... Si de ce te obosesti tu sa te pui in locul unei femei abuzate si sa iti imaginezi ce ai face si ce n-ai face? Nu vad rostul si nu ghicesc motivatia pentru care esti atat de inversunata. Parca abia astepti ocazia sa mai trantesti niste epitete la adresa acestei categorii. Si eu cred ca ai putea gasi ceva mai bun de facut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:)) cercul vicios al unei relatii abuzive isi va afla finalul in momentul in care femeile se vor trezi!!! abuzivii sunt semi nebuni si ei nu se vor schimba, decat dc nicio femeie nu va mai accepta nicio mitocanie, iar femeile se vor educa suficient de mult cat sa fie f ferme, stapane pe sine, in a pretinde si a oferi, o relatie bazata exclusiv pe respect reciproc. asta e parerea mea. inversunarea mea fata de femei, pleaca din acest considerent, ca in loc sa se trezeasca si sa ia masuri pozitive pt viata lor, stau si suporta cosmaruri de relatii. cat despre a stii ce simte o femeie abuzata, stiu f bine. m-am luptat sa mi ajut persoane dragi mie si oricum cunosc tipologia barbatului abuziv prin proprie experienta. eu niciodata nu voi mai mangaia pe cap, a la long, o femeie abuzata. oricarui om i se acorda un timp delta T, in care sa se trezeasca la realitate si sa ia masuri. dc o nu face, trece pe langa viata....compasiunea e eficace, ca orice tratament, in doze mici! ma retrag de la subiect, voi stiti mai bine. succes! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [ruga]In asteptarea unui ingeras in viata noastra.... ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am spus ca nu mai scriu dar chiar nu ma pot abtine cand citesc inca o data ca femeiile abuzate sunt femei needucate[alcool],proaste etc.Tu chiar nu-ti dai seama ce vorbesti si nu stiu de ce moderatorii telasa sa scrii toate aberatiile astea si sa arunci cuvinte fara respect la adresa femeiilor abuzate.Nu cred ca stii ce inseamna,daca ai stii ai sta linistit(a) si ai intelege ca daca inghite toate cele nu e ca-i place sau e masochista.Nu cred ca e vre-o femeie sa-i placa sa fie batuta,jignita etc.Daca sta cu acel om sigur nu are alta sansa mai buna. Repet inca o data dece moderatorii te lasa sa jignesti femeiile acelea care numai ele stiu prin ce trec si pt ce lupta in continuare. Sa-ti fie rusine ca iti permiti sa jignesti si sa judeci fara sa cunosti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...