Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.......adoptie (29)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Arielabine ai venit! Si eu am depus dosarul de curand si acelasi raspuns am primit, ca nu avem voie sa ne cautam copilul. Problema este alta, mie mi s-au lungit urechile asteptand atestatul. La inceput mi-au spus ca pana vom termina cursurile(care au durat vreo luna jumate) sa aduc si dosarul, am terminat cursurile dar se apropia decembrie si sfatul a fost sa lasam sa treaca si luna dec. pt. ca oricum sunt sarbatori, concedii, nu se lucreaza, si mai bine sa avem atestatul in ianuarie. Iata ca trece si ianuarie si nici o sansa sa am atestat iar de cand am depus cererea sunt 4 luni. Pana acum am rabdat si nu am obiectat nimic, si imi dau seama ca a fost si vina mea ca prea i-am lasat in pace. O data ce avem atestatul nu cred ca ne pot interzice sa cautam copil. daphnyie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daphnyie, cererea de atestare cu ce data e (inregistrarea la dpc) ? vezi ca leagea (273/2004) zice foarte clar ca raspunsul la cererea de atestare se da in max. 60 zile de la data depunerii cererii !!! se poate prelungi cu max... cred ca 15 zile, dar trebuie instiintare in scris de la dpc, cu motivarea intarzierii !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariela bun venit in randurile noastre. Aissa te-a sfatuit bine in sensul ca daca stai sa iti gaseasca DPC-ul copil astepti muuuuuuuuuuuult si bine. intindeti antenutele iar din momentul in care ai atestatul poti cauta si adopta orice copil din tara asta. bafta in continuare si sa iti gasesti cat mai repede puiutul dorit. Minnie mult a fost putin a ramas, astia sunt oamenii nu se gandesc prea mult la ceea ce simt si altii.zilele astea trebuie sa se rezolve. sa ne povestesti cum e sa fi MAMICA. Noemi grea intrebare, cred ca tu trebuie sa pui in balanta ,,problema" este foarte greu sa iei o decizie. sa ne mai spui si noua ce ati hotarat. [pup] Daphnye suna si intereseazate ce sa intamplat de nu aveti atestatul pana acum. din experienta iti spun ca tu trebuie sa suni si sa ,,insisti" in rezolvarea anumitor acte ca altfel astepti mult si bine. [pup] Lorelei si [url="http://photos.yahoo.com/eduardfritz"]ROBERT[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cererea am depus-o acum patru luni, v-am zis, insa dosarul au spus sa nu-l depunem imediat, ca pana terminam cursurile avem timp. Apoi mi-au spus ca intra in concediu de sarbatori si nu au cand sa faca dosarul, iar in ianuarie asistenta e f. ocupata ! ??????????? De sunat am sunat, ne-am intalnit aproape saptamanal (cursuri, evaluari psihologice, vizite la domiciliu). Din partea mea a existat dornta si vointa, insa cred ca este o noua tactica de intarziere, din cauza numarului mare de familii atestate si lipsei de copii apti pentru adoptie. daphnyie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Noemi, grea alegere ai de facut! Daca te hotarasti sa DA eu cred ca ai putea intra pe adoptie in familie (la cum am facut eu calculul intra in rude pana la gr IV), adica: rude gradul I - parinti, frati rude gradul II - bunicii si fratii parintilor rude gradul III - strabunicii si verisorii primari Daca am gresit, corectati-ma! Ce mai pot sa spun este ca e greu sa nu afle tatal fetei dat fiind faptul ca toata corespondenta de la proces ii va veni acasa. Mimsi si [copil] Alexia(10.09.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noemi, eu daca ar fi sa judec situatia, nu as lua copilul, dar vezi tu, eu m-am convins ca cel putin aici nu se merge pe judecata! Eu pot sa-ti spun ce-as face eu (sau cel putin ce cred ca as face) nu as spune nimic, dar as astepta sa vad copilul, si as vedea oricare copil as avea sansa sa-l vad! Numai Dumnezeu ne poate indruma spre puiul nostru, noi trebuie sa avem antenutele la panda sa prindem mesajul. Daca e sa fie puiutul tau, va fi, daca va fi vei lupta pt el in orice conditii si cu oricine! Eu asa cred, si asta as face! Dapnyie, ma gandesc ca si pe mine m-au amanat si am luat atestatul in 100 de zile , dar am primit scrisoare cu motivatia prelungirii! In locul tau as face o adresa in scris, in care sa ceri motivarea amanarii, pt ca conf legii, in 60 de zile tre sa primesti atestatul! Sau poate ca e si mai bine sa vb cu asistenta ta si sa-i spui ca te gandesti sa mergi in audienta la director sa vezi ce se intampla, s-ar putea asa sa grabesti un pic obtinerea lui. Cat despre cautarea copiilor, totul e sa vrei, pt ca daca te zbati gasesti! Eu am avut noroc ca am dat intamplator, fara nici un fel de relatie, peste oameni extraordinari, care din suflet vor sa ajute acesti copii, si care si ei au copii infiati, deci stiu cum e! Eu am spus si o repet, cine e aproape de Cluj si vrea ajutor, in Oradea sunt fundatii care chiar se ocupa cu cautarea parintilor. Dar odata gasit, apoi incepe lupta pt clarificarea situatiei, copiii nu stau cu situatia rezolvata sa ne astepte pe noi, si daca va doriti un copil cu hotararea judecatoreasca de adoptabil, va expira atestatul! Parerea mea!Eu cand am primit atestatul am trimis cerere peste tot in tara, la multe dpc, am vb intai la tel, raspunsul a fost peste tot ca nu sunt copii adoptabili, dar scris nu am primit inca nici un raspuns! Si la Oradea mi s-a spus ca nu sunt copii adoptabili, dar cand am dat numele mi s-a spus ca poate deveni in timp (nu are sanse de reintegrare) asa ca trebuie sa stiti intai copilul cu sanse de a deveni adoptabil, si apoi sa luptati pt el. Dar daca copilul ajunge acasa, lupta e mult mai usoara! Pupici la toate luptatoarele! Dora,o mamica fericita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,sunt MAMICA.Am acasa mandrete de fatuca.Acum i-am facut baita,(bunica),si doarme.Dar ma duc la fiecare scancet d-al ei.Sunt un pic speriata pt.noapte,nu stiu cum va fi ,dar ma uit la ea si nu-mi vine a crede.Acum papa Humana,dar d-na Dr. ne-a zis sa trecem la an,ca-i mai bun.Acum am inceput trptat,sper sa-l tolereze.Ma tot gandeam la tine aissa cum ti-a vomitat la inceput,si de asta mi-e frica,sa nu-i placa Nanul.Va pup ,Minnie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...