Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Deschid acest subiect doar pentru a va impartasi ceea ce am ascultat la tv in Norvegia.Ei au multe ferme de somon de unde pestele pleaca la export...toate bune si frumoase,pestele e jos palaria,problema e alta...pentru a creste somon secatuim apele de celelalte tipuri de peste,somonii mananca fff multi alti pesti,iar unele specii sunt chiar pe cale de disparitie pt ca se pescuiesc fara limite...este gresit sa ucidem alte specii de pesti pt a manca somon!Nu ca s-ar cumpara f mult somon in Romania,dar totusi e bine de stiut pt cine e interesat...mancati mai rar somon!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Si ce sa mancam????? Pangasius din China hranit cu faina din oase de porc?? Mie-mi place mult somonul! Daca ar fi trait in ocean,tot ar fi mancat peste si sunt sigura ca nu s-ar fi uitat daca e vreo rasa pe cale de disparitie! Unii nu au ce face si-si fac de lucru,mai fac o emisiune tv.......... Raluca iti urez sanatate![flo] Violeta mamica de DAVID(9.7.2008), ALESSANDRA(26.7.2006),MAIRA (14.10.2004)si STEFAN(3.5.1998) Dragostea este indelung rabdatoare,este plina de bunatate,dragostea nu se lauda,nu se umfla de mandrie,nu se poarta necuviincios,nu cauta folosul sau,nu se manie,nu se gandeste la rau,nu se bucura de nelegiuire,ci se bucura de adevar,acopera totul,crede totul,nadajduieste totul,sufere totul. 1Corinteni 13:4-7
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[alcool] 1, Creadeam ca o sa gasesc retete cu somon 2.Pai logic ar fi ca sa faca si ferme cu pestii pe care ii mananca somonul, Cei de acolo ar trebuii sa se gandeasca sa nu distuga ecosistemul 3. e singurul peste pe care il mananca fiul meu, nu pot s-ai scot pestele din alimentatie numai pt asta! ------------------------ Someone's pleasure is another's pain! Alergic at stupidity.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca va scriu eu o reteta de somon,daca tot am intrat. Papiote de somon cu branza de capra si miere de salcie Papiotele de somon se fac din folie de aluminiu si hartie sulfurizata . Se pune in fiecare papiota sau pachetel daca vreti,un filet de somon,doua bucatele de branza de capra ,stropiti cu ulei de masline, cibulette taiata marunt, marar tocat si o lingurita de miere de salcam. Se inchid papiotele ca o punguta si se baga la cuptor 20minute la 180°C. Serviti cu o salata asortata sau cu orez basmati. Sophia 2ani 06.09.06 26.03.09 Sarah http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pare tare buna reteta ta Ionica. Uite ce ne place noua: Tagliatelles (Paste late si lungi) cu somon Ingrediente: 200g de tagliatelle proaspete 200g de somon afumat 50g smantana cateva fire de arpagic (sau ciboulette daca il gasiti sub denumirea asta in RO.. am vazut ca tu asa l-ai mentionat Ionica) Mod de preparare: Se fierb pastele. Se taie somonul afumat in lamele fine. Se taie marunt arpagicul. Cand pastele sunt fierte, se scot din apa, se adauga somonul, smantana si arpagicul. Pofta buna! E deeeeelicios! [pofta] (Cred ca ar trebui mutat subiectul la "LA BUCATARIE".[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca30, locuiesti in Norvegia? Norvegienii chiar au grija de tara lor, de flora si fauna. Nu demult discutam cu o prietena care e geolog. Nu au aprobat explorarea unor zone noi pentru a vedea cat petrol este acolo. Motivul a fost ca exploziile necesare ar speria pestii. Asta asa pe scurt, cand am timp pot scrie mai multe. Mami de [url="http://www.dropshots.com/otiliav"]Ana nazdravana[/url](18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134750"]Doua gogosele sagetele[/url] [url="http://community.webshots.com/user/otiliav78"]Pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Annie, Mindy, ca sa nu fiti total dezamagite [8D] uite inca o reteta pe langa cele care v-au fost date deja: Eu mestec unt topit, putina sare, zeama de lamaie, marar tocat si seminte de fenicul (optional) si ung somonul cu pasta asta apoi il pun pe gratar si-l mai ung o data de doua ori ca sa stea zemos. Tip: eu cand fac somonul la gratar iau din acela care are pielea pe o parte si-l asez cu pielea pe gratar, in felul asta cand e gata pestele se dezlipeste foarte usor de pielita si nici nu e ars. Iese foarte delicios si-l mananca si ce mici. Raluca, ca sa nu fiu total off topic, uite eu cumpar de preferinta cel salbatic si asta pentru ca e mai sanatos din cate stiam iar ce ai adus tu in discutie e ijnteresant asa ca voi continua cu cel salbatic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...