Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

otiliav- sotul meu e norvegian..da norvegienii au grija de natura,le pasa in general...au chiar si pshiholog pt pesti sau asa ceva...sa verifice daca nu sunt pestii nefericiti in ferme[:D],daca au spatiu destul de inotat,mancare,daca zambesc..glumesc somonul in general in Norvegia se consuma,fiert,la gratar neaparat cu un sos alb sau afumat/marinat..de Craciun al meu sot mananca mereu paine prajita cu oua jumari pe ele si somon marinat...e un peste f bun..pacat doar ca nu au gasit un echilibru intre a hrani fermele si a salva ceilalti pesti de la disparitie..dar asta e,poate gasesc ei vreo solutie...Totusi somonul consumat acolo e f diferit de cel care ajunge in Ro,difera calitatea f mult. Fac o paranteza aici la subiect,am mai mancat si carne de balena acolo,e super,totusi e f neplacut prinderea balenelor si uciderea lor,dar acum cica s-au inmultit balenele si mananca prea mult peste si mai trebuie sa le vaneze... un studiu al norvegienilor au aratat ca daca pescuitul va continua in acelasi ritm,curand apele vor ramane fara peste..chestie care va duce la multe probleme de ecosistem,dar si foamete pt amaratii care pescuiesc si traiesc din pescuit...lumea noastra e pe duca[q]doar ca noi continuam in acelasi ritm fara sa ne pese.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Raluca, eu sunt rezident in Norvegia de 3 ani si ceva. Acum sunt in concediu si stam in Ro pana in toamna. Dar zau ca nu m-a preocupat daca-i somon salbatic sau din ferma. La servici destul de des este servit somonul la cantina. E pus la cuptor, partea cu pielea obligatoriu in jos. Se serveste cu cartofi intregi fierti si cu smantana. Acasa nu prea mai gatesc somon dar e greu sa gasesc altceva care imi place. Macrou de exemplu, nu am gasit proaspat decat in sezon. Stau tare prost la capitoul marfa proaspata in magazinele obisnuite, peste proaspat mai mult in orase mari la piata de peste. A, se pot lua medalioane si se pune pe hartie de copt la cuptor iar ca si garnitura de obicei eu cumpar amestec de legume (morcov, mazare, porumb). Somon afumat nu consum decat rar. Norvegienii de-i cunosc eu, zona Stavanger, mananca la Craciun carne de oaie si niste carnati/caltabosi, tare nasol miroase cand ii fierb, te stie toata strada. Cat despre viitor nu-i vaitca se termina pestele si petrolul lor. Ca doar iau impozite uriase din salariu ca sa puna bani deoparte pentru generatiile viitoare. Mami de [url="http://www.dropshots.com/otiliav"]Ana nazdravana[/url](18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134750"]Doua gogosele sagetele[/url] [url="http://community.webshots.com/user/otiliav78"]Pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

otiliav-sigur ca difera zonele si traditiile,in nord nord se mananca altele decat in sud ,sau vest ,est..unii mananca carne de ren,peste putrezit(e ceva care sta in nisip multa vreme parca),kompe cu peste,iar in sud kompe cu carne sarata de porc(galusti,nu stiu daca ai mancat asa ceva)...sotul meu e din sudul Norvegiei...si ei mananca cartofi fierti la orice si musai un sos...in rest paine cu orice,cam asta e la ei...sigur oaia e pt al meu sot la mare cinste[:D]coastele alea sarate,iar toamna Fårikål.Somonul il preferam marinat sau la gratar. Si apropo de impozitele uriase,cu tot respectul compara No si Ro si vezi diferenta...acolo toti sunt civilizati,platesc taxele,dar la batranete ce pensie au si ce drepturi,ce aziluri au pentru batrani,plus multe alte facilitati,nu stau sa le enumar aici,dar eu zic ca se merita sa plateste taxe in No. Ro nu va fii niciodata ca No atat timp cat lumea nu se auto educa.In Ro toti vor sa fure,sa scape de taxe,etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de ceilalti pesti si in general respect natura, dar in cazul somonului... ma tem ca nu am de ales. Este foarte bun pt copii si pt gravide, deoarece contine cantitati mari de acizi grasi omega 3 si mult mai putin mercur decat alti pesti. Asa ca il recomand fie ca atare, fie doar uleiul extras din el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...