Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (146)


Recommended Posts

Monicutza,id="red"> dar poate chiar se simte rau si/sau poate nu-i place aici, mama mea asa a patit si chiar ne gandeam cu parere de rau s-o trimitem acasa mai devreme. Si de mancat manca, dar a plecat acasa scandura [bang] Si afara de ea mai stiu o mama venit aici care tot asa s-a imbonlavit. Mama saraca chiar a tras-o rau, s-au speriat cand a ajuns acasa. Daca tu stii ca sanatatea ei e buna incearca sa discuti deschis cu ea, spunei ce astepti, cum vezi viata ta aici (cu ei sau fara), incearca sa ramai numai tu cu ea acasa, si adu discutia deschis, sa nu se simta lezata. [pup]

 

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daiopri, [pup] erou meu!

 

Olga, cum? N-a sunat nik pe-aci. Te sun eu soon. Numa' sa te-aud ca mi-am pus henna-n freza si imi fashaie punga-n cap.[:D]

 

Denisam, bine c-ati scapat!

 

Ana, felicitari flacaului!

 

Apropos discutiilor despre parinti, asta raspunde tare bine intrebarilor pe care le-am primit pe ici pe colo daca vine mama cand nasc.[:D] Oricum ea niciodata nu sta mai mult de o luna, doua si asa darama poarta la aeroport cand pleaca. Trebuie lasati intr-ale lor.

 

Intrebare pt Ontario:

Are cineva cartea "The vaccine book" a lui Dr. Sears sa mi-o imprumute? As vrea sa vad ce zice, si-am zis sa intreb inainte sa fug la chapters, ca am destule de-alea de colectat praful.

 

Nu mai stiu cine intreba, mai e o luna, dupa calculatii.

 

Tot io, dup-o ora: Simonna73, eu nu stiu pe nimeni sa vina la curatat, dar daca afli pe cineva da-mi si mie de stire.

 


Common sense is not so common...id="red">[Voltaire]
id="left">

id="size1">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MQQM dar de site-ul asta stii?

http://www.askdrsears.com/thevaccinebook/

 

Si parca am inteles ca esti in Toronto: uite ce am gasit la biblioteca: http://catalogue.torontopubliclibrary.ca/uhtbin/cgisirsi/bFd3ld3G8E/TPL/83050798/8/7020323/The+vaccine+book+:+making+the+right+decision+for+your+child+%5E2F

 

N-am vazut insa nimic disponibil. Eventual rezervi cartea.

 

id="right">

 

Monicutza imi pare rau ca esti suparata. Dar eu cred ca ea si-a facut niste sperante desarte sa te intorci inapoi. Si poate e si obosita. La mine mama s-a imbolnavit pe bune cand a venit aici. Cu 4 zile in spital. [bang] Dar macar i s-a pus un diagnostic corect, ceea ce desteptii de doctori in Romania nu au reusit in 5 ani de zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicutzaid="red">, si eu tot de asta am intrat, sa-ti spun ca nici sanatatea nu trebuie neglijata. Poate ca se simte rau, desi eu cred ca tulburarile si agitatia de pe planul psihic ii afecteaza sanatate fizica. Dar nici cu asta nu e de glumit, pentru ca poate sa se imbolnaveasca mai rau daca nu e linistita si multumita sufleteste. Sincer, eu in locul tau si al ei, daca vezi ca nu se inzdraveneste si situatia din casa ramine aceeasi, iar starea ei fizica se inrautateste, as vorbi deschis cu ea si i-as schimba biletul de avion pentru o data mai recenta, cind vrea ea. Soacra mea a fost realista, si-a luat bilet pentru trei luni si atit a rezistat. Adica are rezistat fix trei luni fara o zi, pentru ca in ultima deja exploda, ceea ce s-a si intimplat de altfel.[:D]

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katyushka, bine ai venit la noi si sa stai cat mai mult ! In afara de dureri de cap, alte simptome neplacute ai ? Nu stiu ce sa-ti zic pt dureri de cap, dar te intreb totusi : ai cumva tensiunea mica ? Asta e la mine de ex cauza durerilor de cap...

 

Olga, imi pare rau de ce se-ntampla cu socrul tau, imi inchipui ca sotul tau este distrus...eu zic totusi sa continui cu botezul, ca nu stii cand se va intampla cu sotul tau, petrecerea amanati-o ca si-asa nu va e gandul la asa ceva si mergeti doar la biserica.

Cand ai timp, mai da pe la noi !

 

Daisy, tu esti serioasa cand zici ca a nins la voi la Calgary??? Faleu, pai parca e mai bine aici la noi la Ontario, mai bate vantul, ploua da' nu ninge macar...

Tu sa-mi raspunzi la emailuri cand ai timp, ca toti suntem ocupati si scriem in masura timpului disponibil.

 

 

Ana , felicitari lui Tudor !

 

Rocs, fie-ti mila de noi si zi-mi de unde ai luat foto cu masina de gunoi...ai vreo foto ceva, un link la magazin ? Ca David taaaare incantat ar fi sa aiba asa ceva !

 

 

Nelia, daca tu iti inchipui ca e usor s-o urnesti pe Ioana la teme, te-nseli...de obicei merge cu santaj, cearta, amenintari si nervi...eu nu prea o las sa-mi raspunda ca ma enervez instant, si ca sa evitam scandalurile, ii ofer varianta : Vrei in parc la joaca, ori la un centru de distractie ( indoor playground iarna) ori la Mc Do la joaca ? Ei atunci, faci la engleza si mate...

Ioana e mare visatoare si greseste din neatentie, cand e acasa mi se pare ca are capacitatea de concentrare scazuta, dar vad ca la scoala la teste se descurca f bine si mereu o lauda invatatoarea ei.

Si i-a placut si ei ca i s-a publicat fotografia in ziar, ca a fost premiata, ca e bagata in seama, i-am zis ca faima cu munca se tine...

 

Monicutza, tare rau imi pare de ce scrii acolo despre noua ta relatie cu mama ta...pai eu ti-as sugera sa -i dai sa citeasca ce scriai tu inainte de a veni la tine, cat de fericita erai !

 

In general, daca vine doar un parinte in Canada si celalalt ramane in Ro, nici unul nu se simte bine, nu-si gasesc locul...o colega de-a mea zicea ca mama ei statea la telefon cu orele cu sotul, parca ar fi fost in liceu; dupa 6 saptamani de altfel a si plecat zacand ca nu se poate adapta...

 

La noi e alta situatie, mama mea e despartita de mai bine de 20 de ani de tatal meu, deci nu are in Ro in afara de fratele ei si familia lui cineva de care sa fie f apropiata.E si tanara ( eu cel putin asa o vad, la 58 de ani), e o natura curioasa care merge singura cu autobuzul ( eu ii fac scheme pe unde sa coboare, ce rute sa ia), intra in vorba in statia de school bus , la modul rudimentar, dar macar incearca sa socializeze si in general ii place viata in Canada, natura, curatenia, oamenii.

Cred ca am avut cu totii noroc, prima oara a fost mai greu ca stateam intr-un townhouse inchiriat, micut, si fiecare are nevoie de spatiu personal.

Incerc ca macar o data pe saptamana sa iesim numai noi 2 la cascat gura prin magazine, in we iesim cu totii, incercam sa tinem o balanta.

Si mama daca are ceva de comentat vizavi de viata mea de familie ori imi zice doar mie ori se abtine.

Nu zic ca e usor pt noi toti, dar m-ar durea sufletul, sa trebuiasca sa aleg intre ea si familia mea, ca e singura, sunt singurul ei copil si sprijin. Din fericire, pana acum nu a fost cazul si nici nu sper sa fie vreodata.

 

Monicutza, eu de ex stiu ca mamei ii plac florile, asa ca de cand a venit prima oara, am incurajat-o sa-si faca o gradinutza de care sa aiba grija , de cand stam la casa e responsabila cu florile, o linisteste si-i place...

aaaa, si avem satelit si se uita zilnic la TVR INt, am invatat-o sa citeasca presa, deci tine legatura cu ce se intampla in tara...nu se simte singura, aude romaneste, sa stii ca asta conteaza tare mult.

 

Eu sper ca mama ta va reveni la sentimente mai bune si veti profita cu totii de prezentaei aici!

 

Maru, ai scris asa frumos de mama, parca mi-ai fi citit gandurile...

 

Denisam, sper ca Alex si-a revenit fara probleme dupa mica operatie; voi parca plecati pe 18 ori te-ntorci tu atunci ? Eu iti urez de pe-acuma drum bun!

 

 

Eu am facut marti o vizita intempensiva la walk-in clinic ca mi-a scazut tensiunea rau de tot, la 80 cu 48, mi-au facut EKG, analize de sange...nu stiu ce sa mai incerc pt ridicarea tensiunii...eu cafea nu beau, cu apa cam putin, si stiu ca nu e bine...

 

Vine careva maine la Bregovic? Biscu, se aude la tine ???

 

 

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !

Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

id="red">LAURAJR id="black">nu am tensiune mika am verificato si doktorul a zis ca e normala da nu stiu ce se intampla ca dupa[sex]a doua zi nu mai am nimik si dupa vreo 2 zile incepe iarasi durerea de cap.poate fi din cauza hormonilor?sa stiti ca nu simt nevoia de[sex]nici macar nu ma gandesc la durerea de cap care o am numai la asta nu ma mai gandesc.[bang][bang]desi poate ar trebui poate nu o sa ma mai doara [:D][:D]

 

Mami de baietel dulce ANDREI 2 ANI SI 9 LUNI (26.09.2006)

[gravi]18+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...