Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (146)


Recommended Posts

mQQm am eu cartea dr Sears. Daca vrei pot sa ti-o dau cu imprumut. Danut a avut probleme dupa primul vaccin de la 2 luni, vre-o doua saptamani dupa vaccin am avut alerte de la monitorul lui de miscare.(Angelcare)Asa ca am inceput sa ma documentez. Pediatrul meu a fost extrem de maleabil, i-a facut vaccinurile ulterioare despartite in 2 sesiuni.O data pc si dupa aia Dtap dupa alte 2 luni.

 

Daiopri multa sanatate, [pup], Nelia condoleante, pentru toti bolnaviorii multa sanatate.

Am luat azi pauza de la munca pe santier.[:D]

Denisam n-am inteles exact ca am citit din 2 in 2 dar multa sanatate, Kristin poate ne vedem cat de curand, ca m-am saturat de munca, il iau pe cel mic si il las pe sotu la santier, undeva printr-un parc sau la mall.

Katyuscha21, progesteronu din primele luni iti poate da peste cap bila, hence greturi si dureri de cap. Mie asa mi s-a intamplat, ca m-au si burdusit cu progesteron la greu in plus, asa sa fie. Eu am facut cezariana si au avut super grija de mine in spital. Doctorita mea ginecoloaga a avut prea mare grija de mine, m-a capiat cu appointment-uri si ecografii,ca am avut infectii, diabet, am luat sute de kg in plus, care s-au dovedit a fi jumatate apa.M-a trimis la un doctor care facea ecografii, care dupa tehnician, venea si el si se uita pe ecran, ca in Romania.Trebuie sa aiba grija, daca nu au schimba-i. Du-te sa vizitezi spitalul, sa vezi cum e, daca nu, schimba planul si du-te in alta parte.Discuta tot ce te intereseaza cu ei, fa-ti lista dinainte cu ceea ce vrei sa intrebi.

 

Aveti grija de voi.

Ritah

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Laura, sunt foarte serioasa cand e vorba de vreme aici:) A nins toata noaptea vinerea trecuta, sambata a plouat cu grindina si spre seara erau 15 grade... Asa e aici, dimineata pleci cu pufoaica pe tine iar la pranz te plimbi in tricou, seara cum o mai vrea Chinook-ul (vantul care mananca zapada si bate dinspre Rockies)...deci total imprevizibil, din pacate. Daca ar fi dupa mine, m-as lafai numai la 30 de grade, cu plus, desigur!

Azi au fost in jur de 25-27 si acum, cand scriu, ora 9 seara sunt 22, asta ca sa va faceti o idee de diferentele de temperatura de pe aici de la o zi la alta. Plus ca la 11 noaptea, vara aici citesti ziarul pe strada (fara sa stai sub felinar), asa lumina e afara...pana noaptea tarziu. Dar nu ma intrebati cum e iarna...pleci la munca pe intuneric (7-8 dimineata) si te intorci tot asa, chiar daca e doar 5 PM.

 

Monica, nu fi suparata, e o chestie generala, asa se intampla cu parintii....si mama mea are doar 54 de ani, vorbeste engleza si franceza fluent si tot nu am reusit sa o fac sa-i placa...a stat doar o luna si o saptamana... Mancarea nu avea gust, la TV nu avea la ce uita, distantele erau prea mari si nu putea sa faca shopping asa cum era ea obisnuita dar in schimb era deosebit de incantata ca ne veneau in fiecare dimineata iepuri pe deck|:) Acum zice ca ar mai veni dar nu mai mult de o luna...dar sincera sa fiu nu stiu daca mai am eu nervi, mai ales in situatia in care sunt acum...

 

Si noi avem program de scoala in vacanta aceasta, Andreea va merge la summer school pentru 3 saptamani in iulie, 2 ore de english si 2 de math pe zi, dupa-amiaza - camp, sper sa merite, ca la cat a costat...mai bine o trimiteam in Mexic:)[q]

 

Va pup,

 

"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ritah, super, mersi, poate la intalnirea mult-asteptata, daca vii!

 

Eu ar trebui sa fiu pregatita, unul mi-a facut bronsita asmatiforma si ailalta pertussis(de la 2 luni la 5 [q]). Sa imi fac macar un plan in cazu-n-care si-asta-i cu figuri...

 

mikiion, mersi de cautare [pup], io m-am uitat saptamana trecuta si nu am vazut-o, ca sa vezi ce prapad prin materia cenusie. Rezerv cartea la biblioteca oricum, daca vine inainte s-o primesc bine, daca nu, iara bine.

 

Ce mai fac bolnaviorii?[pup]

 

Daisy, tu suni optimista acolo cand descrii grozaviile meteo de la voi. Dau cu ceva in aer? [:D]

Ma duc acum sa-mi iau tumsu', incepe party-ul in balon.

 


Common sense is not so common...id="red">[Voltaire]
id="left">

id="size1">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ceva dragut si m-am gandit sa va impartasesc si voua.

 

A Motivational Smile - Dust If You Must

Rose Milligan of Lancaster England

 

"A house becomes a home when you can write, 'I love you' on the furniture.

 

I can't tell you how many countless hours that I have spent CLEANING! I used to spend at least 8 hours every weekend making sure things were just perfect -"in case someone came over". Then I realized one day that no one came over; they were all out living life and having fun!

 

Now, when people visit, I find no need to explain the "condition" of my home. They are more interested in hearing about the things I've been doing while I was away living life and having fun. If you haven't figured this out yet, please heed this advice.

 

Life is short. Enjoy it!

 

- Dust if you must, but wouldn't it be better to paint a picture or write a letter, bake a cake or plant a seed, ponder the difference between want and need?

 

Dust if you must, but there's not much time, with rivers to swim and mountains to climb, music to hear and books to read, friends to cherish and life to lead.

 

Dust if you must, but the world's out there with the sun in your eyes, the wind in your hair, a flutter of snow, a shower of rain. This day will not come around again.

 

Dust if you must, but bear in mind, old age will come and it's not kind. And when you go - and go you must - you, yourself will make more dust! -

 

 

It's not what you gather,

but what you scatter that tells what kind of life you have lived."

 

 

"Less is more" - Mies van der Rohe
id="right">id="purple">id="size1">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pitilacheid="red">, perfect de acord! La mine-i numai daca-i must, apoi se face, daca nu si se mai poate, nu![:D] Asta nu inseamna insa a fac in schimb ce scrie acolo... pentru ca soare nu-i deloc, cu atit mai putin in ochi, vintul bate si prin vint si pe unde vrei sau nu vrei, muntii-s la mama dracului, prietenii sint si pe undeva dar toti ocupati etc. - dar avem zapada si ploaie din plin macar![:D]

 

Multumim frumos, foarte frumos scris![flo]

 

Dom'le, ce simpla pare engleza asta... cind o scrie altu'. Bineinteles ca e I've been doing while si nu altfel cind citesti negru pe alb, e logic! Dar ma intreb de ce cind am testul in fata nu mi se mai pare atit de logic, ci dimpotriva, orice merge acolo mai putin forma corecta!?![bang] Ce inseamna scatter?

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mQQm, cartea de care zici tu chiar nu am citit-o, dar am citit altele multe. uite aici si un alt fel de informatie http://www.vran.org/. am vrut sa ma informez inainte sa-l nasc pe number 2. si am reusit sa ma decid ce sa fac, desi mi-a luat ceva timp.

laurajr, am o mare dilema. stiu ca nu se potriveste la toata lumea, deci e dilema mea [:D]. in seara asta e finala de hockey la cupa Stanley. nu inteleg de ce nu au verificat si ei inainte evenimentele culturale ca sa puna meciul ala in alta zi. uf. deocamdata sunt chitita ca mergem la Bregovic, dar trebuie sa fac un plan, cand plecam, cu ce etc. si asta cat mai repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata!

 

Olga, despre intalnire, eu incerc sa fiu disponibila in amandoua datile, asa ca hai sa mai trage de maneca si restul ontariencelor sa vedem cine ce si cum

 

Plus ca tare mi-ar place sa vad burta de mQQm si sa o cunosc pe Romanitza. Si in parc suna bine, ca eu sunt la dieta serioasa si nu crred ca poci sa ma abtiu daca ma bagati intr-un loc cu bunatati!

 

mQQm, vrei sa iti iau eu de aici din biblioteca?

 

Emma Aida e inger[ruga]

Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-a impresionat[q]... saracul copilas, bietii parinti![bang] Uite, ca toata paranoia mea legata de aceste infectii la urechi, care sint tratate destul de superficial zic eu aici (prin simplul faptul ca se da acelasi antibiotic la toti copiii si pentru toate afectiunile, ca nu se fac niste analize mai amanuntite, doar se uita in ureche si poc! antibioticul, veniti peste o luna, daca nu e vindecata, din nou cu antibioticul.. si uite asa, 7-8 otite e deja normalul la 2-3 ani[bang]).

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138392

 

La 11 ma duc la pediatra, Lisandru imi urla in brate si toata noaptea a plins, siguuur are din nou otita. Nu mai spun ca de cind am fost ultima oara si i-a bagat instrumentul ala in ureche, nu ma lasa nici macar sa ma uit la urechiusa respectiva, darminte sa o ating...[q]

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://Nelia care copilas? asa e cu antibioticele astea. se dau fara cap. eu cu fiu-meu ala mare era sa o patzesc. avea 3 ani jumate si tocmai terminase o runda de antibiotice pentru strep si dupa cateva zile s-a plans de ureche. m-am dus la dr de familie, nu la pediatrul lui. s-a uitat in ureche si cica e inceput de infectie in ureche si mi-a dat antibiotic. mi-a fost cam frica, dar nu i-am dat, am asteptat o zi. ei bine, nu a mai avut nimic. nici nu-mi prea place dr asta de familie, parca ne ia pe banda rulanta.

 

despre concertul din Dundas Square, am inceput sa ma gandesc sa-mi iau bilete pentru sambata si rezolv si cu meciul [:D]

tot nu m-am hotarat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

ON-Si eu as vrea sa vad pe toata lumea si mai ales burticile.Asa ca voi decideti dc e 20 sau 27- sincera sa fiu prefer 27,pe 20 sunt in Ro- dc nu va vad va doresc o intalneala pe cinste-pupici si un WE minunat!

 

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...