Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce pot face cu branza sarata?


Recommended Posts

Am cumparat in weekend de la munte un kg de branza sarata de oaie. Ce pot gati cu ea? Inafara de mamaliguta cu branza [pofta]. [mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008) [url="http://good-times.webshots.com/album/569822717vQYGmk"]Stefi[foto][/url] Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery [url="http://tickers.tickerfactory.com/ezt/t/w5I2Fpj/weight.png"]Cum se topesc kilogramele[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Puisorule, daca e branza din aia framantata si e ff sarata, poti sa o amesteci cu branza proaspata de vaci si sa faci budinca de paste cu ou. Fierbi pastele, le amesteci cu branza si ou batut si le dai la cuptor, intr-o cratita/tava/vas de sticla termorezistenta unsa cu unt. Daca vrei mancare sarata (adica nu dulce, vreau sa zic [:D]), poti sa adaugi, in amestecul de paste si branza si ou, suc de rosii si ierburi (eu pun cimbru). Daca vrei ceva mai dulce, pui multa branza de vaci in compozitie, pui zahar, poti sa pui si un pic de iaurt/lapte, pui vanilie si stafide. Eu n-am facut niciodata budinca dulce cu branza de oaie (care si miroase cumva a oaie [:D]), da' am facut cu amestec cu telemea sarata de vaca si a fost buna. Poti sa faci o mamaliga moale, s-o amesteci cu branza in cauza, cu unt, s-o pui intr-un vas, sa faci cateva gropite la suprafata, in ele sa spargi oua (ca pt ochiuri) si sa dai tot la cuptor, pana se fac ouale. Poti sa mai presari si pe paste cu sos de rosii si cu ce mai vrei tu, iese sigur ceva bun. Daca e telemea de oaie, o poti desara (taiata felii groase, in apa rece, la frigider, 1-2 zile) si o folosesti cum folosesti orice branza. Evident, la niciuna din retete nu mai adaugi pic de sare! Pofta buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa asta poti sa amesteci o parte din ea cu smantana si cu marar - iese o pasta foarte gustoasa pe care o poti intinde pe paine si o mananci cu rosii [pofta] Eventual o pui inainte un pic la desarat in apa,daca e chiar foarte sarata.
MONI [gravi] [baietel] 30s+ SI [url="http://www.dropshots.com/DIA1"]DIANA NAZDRAVANA [/url](01.01.2006)
"Daca traiesti cu ochii pe cer afli mai multe despre Pamint. Daca stai cu ochii in pamint, nu afli mare lucru despre cer."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. o poti servi la o salata de spanac, deasupra, exact inainte de servire. eu o mai pun deasupra pilafului -cald sau rece. 2. o poti adauga la cartofi, marar,unt, si totul introdus la cuptor, garnitura pt diverse fripturi. multe altele.... imaginatia conteaza! pupici la gagici!!![pup][pup][pup] astept inca o minune in viata mea!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am in permanenta cel putin 1kg de branza de oaie, ai mei au oi si ma alimenteaza mereu[:D] In primul rand de mare ajutor este robotul, o faramiteaza si jumatate de munca este gata, nu trebuie sa mai stau cu razatoarea. Asa ca o folosesc cu brio la: 1. paste. Le fierb si apoi fierbinti le amestec cu branza pana aceasta se topeste si de aici sunt multe variante: cu sos, servite imediat, gratinate, cu ou si cascaval etc. 2. pasta de branza, un fel de almette: branza sarata, branza dulce sau urda, smatana, unt, marar cu care umplu rosii sau jumatati de ardei verde 3. placinta cu branza sarata 4. o adaug in salata de rosii, alaturi de castraveti, ardei ceapa 5. cartofi frantuzesti: Se fierb cartofii in coaja, se curata, se taie felii rotunde si apoi se aseaza in vas de yena uns, un strat de cartofi, unul de branza sarata. Se termina cu strat de branza sarata. Se baga la cuptor, la foc mediu, jumatate de ora, apoi se bat doua oua cu 100-150 ml de smantana si se toarna peste cartofi, se mai tine vasul 15 min la cuptor si gata[pofta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt idei. Chiar, poate nu imi ajunge branza [:D] [mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008) [url="http://good-times.webshots.com/album/569822717vQYGmk"]Stefi[foto][/url] Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery [url="http://tickers.tickerfactory.com/ezt/t/w9rQXmd/weight.png"]Cum se topesc kilogramele[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...