Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ahhh si sunt tare suparata pt ca aidan iar a venit muscat de la gradi, azi de doua ori l-a muscat acelasi baietel, mai acum doua saptamani iar a fost muscat, mi-e frica sa nu fie vreun copil cu HIV sau altceva, nu ai de unde sa stii...le-am spus sa ia masuri pt ca nu e normal ca in decurs de cateva saptamani sa fie muscat de 4 ori. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"]Baby Gator[/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 239
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bine v-am gasit, fetelor. Sunt relativ nou venita pe forum, si sper sa ma ajutati cu un sfat.

 

Eu incerc sa raman, dar degeaba. Spermograma sotului e buna, analizele mele au fost OK. Dr. m-a programat pt un test in ziua 21, pt confirmarea ovlulatiei, si pt un test de histerosalpingografie HSG luna viitoare. Din pacate, nu mi-a spus nimic de masurarea endometrului, sau observarea foliculilor, teste care sunt standard in Romania, dupa cum vad pe forum, si care IMO sunt mai putin invasive decat o HSG.

 

Ati fost in situatia de a apela la sistemul medical american pt a deveni insarcinata? Ce sfat imi dati?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lai, felicitari! Trebuie sa sarbatoresti cum se cuvine. A fost ceremonia?

 

 

Miere, ma bucur sa aud ca Aidan e mai bine.

Noi suntem pe langa Iowa City,la 30 de mile, daca aici vine prietena ta, da un semn. E frumos in Iowa City, foarte european, cu stradute, terase, baruri, cosmopolit asa.

 


www.razvanphotography.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chri70 bine ai venit!

Parca Delia21 a trecut prin experientele astea, poate intra ea si iti spune mai multe. Oricum sistemul e total diferit fata de cel din Ro, plus ca e foarte scump, multe investigatii legate de infertilitate nu sunt acoperite de asigurare, dar banuiesc ca tu stii deja asta. Bafta multa si poate nu o sa fie nevoie de prea multe teste![flo]

 

Baby Gatorid="size1">

 

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, dragelor.

 

Josefine, ceremonia a fost in mai (e o singura data pe an), dar teza am predat-o saptamana trecuta. Am fost la ceremonie, a venit si familionul din Romania, a fost foarte frumos, doar ca eu eram cam stresata, inca aveam sabia deasupra capului (adica nu terminasem) si ma simteam aiurea cand lumea ma tot felicita. Acum insa am rasuflat usurata si imi tihneste si mie [:)]

 

Chri, eu am - din pacate - experienta cu treburile astea. Ce analize ai facut pana acum si de cand incerci sa ramai? Daca vrei, putem sa vorbim pe PM.

Primul lucru trebuie sa vezi ce acopera asigurarea ta (nu e intotdeauna usor de aflat a priori [bang]). Apoi, mai ales daca incerci de ceva vreme (un an daca ai sub 35 de ani, 6 luni daca ai peste 35) sau daca stii ca ai o problema (eu stiam si am fost imediat cum am putut), cauta sa mergi la un Reproductive Endocrinologist (RE) - depinzand de asigurare, e posibil sa ai nevoie de trimitere de la doctorul de familie. Un ob-gyn obisnuit o cam lalaie si de regula nu te monitorizeaza (mai sunt si exceptii). La mine la RE primii pasi au fost urmatorii - o serie de teste hormonale, monitorizare ovulatie pe un ciclu natural, spermograma la sot, HSG. HSG-ul nu este foarte invaziv si merita facut la inceput, pentru ca, daca ai probleme cu trompele, te chinui degeaba cu tratamente de stimulare. Asa macar stai linistita ca e ok pe partea asta.

 

Lai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...