Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Philip, in ce clasa sunteti? Succes! Sunt sigura ca va fi bine!

 

Sanzi, lasa ca isi aduce David aminte!

 

Eu am sunat azi sa il inscriu pe fi-miu la tenis, dar am sunat prea tarziu si nu mai erau locuri. Asa ca am zis sa ma puna in contact cu un prof. privat, desi e cam scump. Acum sa vad dc. ma suna inapoi, ca cica ma "match" cu cineva si aia ne suna. Mie imi place cand e fi-miu la scoala, imi place sa imi povesteasca ce s-a intamplat, imi place sa facem lectii... Eu ii dau mult timp de joaca nestructurata, am impresia ca mai mult ca altii, nu stiu dc. o fi bine, dar cred ca o fac pt. ca am tot avut impresia ca tb sa insist la el pe social skills. De aia am si taiat un inotul, nu doar ca nu mai voi, dar era si prea des si avem si teme, nu mai ramane timp de joaca. IN loc de echipa, o sa il duc eu la piscina 1/saptamana si o sa il pun sa faca ceva laps. Programul nostru e asa. Vine acasa la 3.30pm, e nanny acasa, dar nu face lectii cu el, el isi face totusi Kumon singur pana vin eu, pe la 4.30 vin eu, la 5-5.30 facem lectii pana pe la 6-6.30, mancam si se joaca afara pana la 8.30. La 9 ne culcam. La noi se intuneca inca la 9, suntem Eastern time, dar dupa soare cred ca ar tbsa fim central, asa ca avem mai multa lumina decat "normal", ceea ce imi place. De fapt se schimba "zona" la 20 mile de noi, deci suntem fix pe granita. La 9 mergem sus, facem dush rapid si citeste juma de ora in pat. Ne trezim la 7.30. La pian fi-miu nu exerseaza suficient, altfel ar fi departe, dar eu nu prea insist pe performante, e doar de placere. Avanseaza totusi, a facut progrese destul de mari si canta cantece ceva mai complicate. Dar nu sta 1h/zi la repetat. Sanzi, banuiesc ca nu profesorul e de vina, dar ca sa avanseze repede tb sa repete f. mult. Ieri am vb cu un vecin (chinez[:D]) si l-am intrebat de ce fetita lui, care e in clasa cu fi-miu, nu se joaca cu ceilalti copii si el cica: ea are o problema, dupa cina tb sa cante la pian. Pai cat canta la pian? Cred ca ccc canta 1h/zi. Are un profesor rus, strict. Eu am ales profesoara mai lejera, intentionat. Nu toata lumea o place, tocmai ca nu e stricta ca rusul. Asa cu unu rau si exersat 1h/zi, sa vezi ce avanseaza copilul. Al meu canta de trei ori fiecare piesa care o are pt. saptamana aia si are de obicei doar 2, maxim 3. Eu totusi cred ca joaca e f. importanta, dar cateodata ma indoiesc de mine, parca altii stau mai mult prin casa si fi-miu e ala de care o zice lumea "copilul ala e tot timpul pe afara, cand invata?"[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 239
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sinzi, pediatrul l-a testat (clasic) si a picat Alex cu brio. Ma cam asteptam, ca l-am vazut "squinting" in ultima vreme. Tot pediatrul ne-a recomandat si oftalmolog.

Alex ar uri pianul daca ar trebui sa repete atita! Anyway, o patiram si noi ca n-am gasit loc sa-l mai inscriu in toamna asta. Eu lectii private nu platesc, ca-s prea scumpe si n-avem nici noi ambitz de performanta. El este si cam afon (zic eu, care oricum nu ma pricep deloc), dar daca-i place si mai vrea sa faca I'm fine with that. Deocamdata repeta singurel toate cintecele ce le-a invatat vreodata.

M-am perpelit toata ca incepura copiii scoala si am avut emotii mai mari decit ei. Ana a avut si gimnastica astazi, e prastie saracuta.

I-a placut, am intrebat-o daca mai vrea si miine si cica da...[:D]

 

Lume multa, oameni putini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Programul nostru e cam asa:

Adica...azi a fost prima zi de scoala...dar in general facem asa:

La 3.00 pm e acasa de la scoala...pana pe la 4.00 mananca se schimba si casca gura[:D]...

Apoi avem program de max 30 min math, max 30 min reading/spelling si cat mai e timp repeta la pian (dar nu in fiecare zi cam 15-20 min)....In jur de 5.30 a terminat cu toate temele...

Inca nu am inceput sporturi...dar....vreau sa mergem la tenis de 2 ori pe sapt cate o ora (sper ca 6-7pm) ....vineri avem pian de la 4.30 la 5.00

Eu ies cu el afara...dar aici nu ies copiii in fiecare zi [q]...si verificam sa vedem daca sunt pe strada, daca nu plimbam catelu sau iesim cu toti pe trasee cu bici....Daca sunt copiii pe strada , stam si noi de la 7-8.30 pm....(mai devreme e prea cald acum)

Si eu tanjesc dupa relatii sociale mai profunde[:D][:I]...si David are pb mari la social skills....dar...cu cine sa le inbunatatim?????[q]

Avem playdates destul de des....dar nu sunt suficiente...!!!!

 

Lia, eu nu ma astept sa avanseze f repede [:D][:D]....adica inainte de Ro...avea un ritm f bun (asa credeam eu)....dar acum...sunt uimita ca nu mai stie sa cante...nu ca nu a avansat....dar a uitat aproape tot[q]....

Eu am vrut sa ia lectii, tocmai sa nu uite!!!!....Si sa mai repete....

 

Eu l-as trimite afara...daca ar avea cu cine sa se joace!!!! Si ma enervez cand ciocane pe la vecini si astia se uita la nu's ce program de desene animate si nu vor sa iasa[alcool]!!!! Si prietenul lui care iese....oboseste repede...si sta si casca gura la ce vorbesc eu cu maica-sa si inca o vecina mai in varsta care iese tot timpul....

Ai noroc ca Bogdan are cu cine sa se joace!!!! Si eu am vazut diferenta intre David dupa Romania din pc asta de vedere....acolo a avut multi copiii de varste diferite cu care sa se joace, plus copiii prietenlor mele care sunt interesanti si de la care a avut de invatat si cu care a relationat f bine ....

 

Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul

[cool]

[foto]id="size1">

 

 

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, la ultimul control de 7 ani nu imi aduc aminte sa ii fi facut pediatrul test de vedere...hm....cred ca il schimb....nu imi place deloc de el!!! Ma intorc la rusul meu!!!!!

Si cum i-a placut Anutei prima zi de kinder? E incantata de colegi??? (Robert al Mirelelei i-a spus ca nu ii place scoala asta ca invatatoarea nu il lasa sa vorbeasca...ii spune mereu "shhh")

 

Ruxij, mie imi e greu acum cu David...pt ca maraie cand il rog sa faca ceva teme....foarte greu il urnesc...s-a invatat cu traiul de vara!!! Sper sa isi intre repede in ritm cu temele...Nici nu stiu ce sa ma astept acum de la el...in clasa a 2-a!!!

Oricum s-a obisnuit cu slugi care au facut totul pt el....

 

 

Stie cineva ceva de strabism??? Daca nu sunt ochii incurcusati mereu e considerat strabism?? Nu stiu daca sa ma agit....sau e normal sa le mai fuga cate un ochi din cand in cand[:D]

 

Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul

[cool]

[foto]id="size1">

 

 

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, clasa I. si zic si eu ca Sanzi, ce noroc ca are cu cine se juca, sunt si pe aici copii dar stau mai mult ascunsi, bine e si cald, numai pe la 100 F se invarte temperatura. cica de maine se racoreste pt vreo 3 zile, vom avea ploi si temperaturi de 80 F. Ramona, cum e forecastul la tine? [:D]

Sanzi, si Philip mi-a zis azi ca teacher vede tot ce fac ei., asta apropos de shhh-ul lui Robert. pupici Mirelei, mi-e tare dor de ea.

Programul lui Philip e scularea la 7 AM, mic dejun, scoala la 7.50. termina la 3 PM, vine, face lectii, se mai joaca cu Nick, cu noi, obligatoriu tv si cam atat. baie la 8 si in pat de la 8 jumate ca sa adoarma dupa 9 [bang]eu abia astept sa inceapa sporturile ca sa-si mai consume din energie si sa mai scapam de tv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, ca avem noroc ca avem cu cine ne juca. Totusi nu toti copiii ies afara, sunt doi de varsta lui care nu ies: chinezoaica asta care invata f. mult si un indian. Restul sunt o gasca de 6 copii, dar au programe diferite. Unii ies de la 5 la 7, unu'iese la 7.30 pm si doua fetite ies cam dupa cina, ca si fi-miu. De curand mai vad doi pitici care se acuiaza si ei, unul, un indian dragut foc, are doar 4 ani, dar e pus pe treaba. Merge pe o bicla cu doua roti, fara roti ajutatoare si e tare infipt. Eu cand l-am lasat pe fi-miu la 4 ani jumate sa se plimbe cu masinuta aia cu baterie prin fata casei, mi-a sunat una la usa ca cica copiul meu e afara singur asa ca de atunci pana la 7 ani nu l-am mai lasat, vad ca asta mic n-are probleme d'astea[:D] TVul la noi merge doar iarna, din Oct-Nov incolo. Ma uit si eu la iCarly[:D]

 

Sanzi, cum adica a uitat tot? Nu mai stie cantecele pe de rost? Eu vad ca si al meu le uita pe cele din urma, nu stiu, nu e normal? Pune-l sa cante pe cele care le-a repetat in Ro, care sunt mai proaspete.

 

Philip succes cu a 1a. Nu e prea grea. A doua mi s-a parut grea, ca nivel de cunostinte cerute, fata de a 1a, dar nu avea teme in fiecare zi. Venea cu un dosar lunea si il facea atunci in ziua aia si in rest nu mai avea teme de facut, doar Kumon si spelling, dar cum spellingul e talentul lui natural, nu prea repeta, se uita pe ele joia. Acum n-au primit inca teme, dar m-am pus eu pe el preventiv. Am cumparat cartile dupa care face la scoala, ma uit pe orar si fac "inainte" cu o zi la gramatica. La matematica e mult prea usor deocamdata si am decis ca nu am ce sa fac cu el. De citit citeste Harry Potter. Cred ca il opresc dupa Vol 1 ca auzii ca e cam scary si mi-a zis si el ca deja devine putin scary din vol 1. A dat primul spelling test, cuvinte ridicol de simple, ca pentru inceput. Totusi i-a scazut un punct din 27, pe nedrept, zic eu, a facut litera L prea scurta si parea e, dar era clar ca nu a intentionat sa scrie cu e...deci o fi a naibii invatatoarea asta dc. scade asa... Fi-miu scrie urat si uneori tb sa ghicesti. Cu asta s-ar putea sa avem ceva probleme din pricina asta.

 

Sanzi, pt a nu avea vaicareli la teme, la mine a functionat pastrarea aceleiasi rutine zi de zi. Intr-a 2a, in iarna, temele (i.e. Kumon) se faceau dupa dinner si pt. ca fi-miu e cu respectarea regulilor, la ora aia facea temele si basta. Acum, pt ca's copii afara, am rodat cateva scheme sapt. trecuta si am decis impreuna ca cea mai buna varianta este terminarea a tot ce e de facut inainte de a iesi afara. Se mai si racoreste intre timp si ies si copiii afara tot cam mai dupa dinner.

 

Deja a scos fi-miu ceva perle pe la scoala. Li s-a cerut sa scrie in jurnal ceva despre ei insisi si, printre altele, fi-miu a scris: "I daydream a lot, but I'm working on it. This year, I will only daydream if I think that what you're saying is not important. So please let me know if you catch mea daydreaming". [:D] Nah, i-a zis deja profei ca ce zice ea s-ar putea sa nu prea fie important:)

 

Alta faza, l-a batut fi-miu, in premiera, pe un copil. Ala i-a trantit intentionat Nintendo DSi pe ciment, fi-miu si-a iesit din minti ca i l-a stricat si l-a trantit si i-a tras si un sut baiatului aluia. Bineinteles ca l-am certat si l-am pedepsit, i-am luat DSi-ul pt trei zile. A sustinut ca a fost legitima aparare si i-am spus ca nu a fost legitima aparare, ci razbunare. Asta e reversul medaliei, ca eu si tac'su, stiindu-l mamaliga, l-am tot batut la cap cu "da si tu" si acu' nu mai stie copilul cand sa dea si cand sa nu, e greu de decis pt el cand e ligitima aparare si cand nu. E greu...

 

Cam asta deocamdata, eu vin cu limbarita cand incepe scoala[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de Buflea, mi-a zis si fi-miu azi "I wish I could change your brain...with a nicer one...so you would be nicer" Pt. ca i-am zis ca nu ii dau voie sa se joace in casa cu gasca de copii. Toata vara a stat cu toti copiii aia in casa la mine, ca le era cald, si acum intra si ies pe usi ca la ei acasa, imi umbla in pantry, imi consuma tot, cumpar pahare de hartie la greu, fac scandal...gata, m-am facut rea [:D]

 

Ah, si vara asta n-au mai sarit pe trambulina. Doar in primavara. Cred ca pt. ca a fost prea cald, dar prevad ca o dau jos la anul...sau in max doi ani. Deci dc. va ganditi la trambulina, cam intre 5 si 8-9 ani, dupa aia nu prea ii mai intere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea succes la scoala lui Philip!!!

 

Sanzi nu i normal sa i fuga nici un ochi niciodata. Pai si scoala Sanzi?! acolo nu relationeaza 7 ore? intotdeauna m am intrebat de ce o lalaie 7 ore???

 

Noi abia acum am primit rezultatele la testele de pe CA. A luat matza maximum la mate si engleza si avansat la science (am intrebat o daca le a soptit teacher ul raspunsurile ca eu pe ea invatand nu am cam vazut o). Sunt f bucuroasa de rezultate ptr ca pe baza lor se face plasamentul in clase SAS si ASAS la middle school.

 

Voi parca vorbiti SF, inca ptr noi; ehe la noi inca trei saptamani vacantaaaaaaaaa. Mai sunt si doua spectacole, mai movies, mai water park, mai...

 

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

 

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce figura-i Bogdan, i-a zis-o lui teacher!

 

Figura si Robert.[:D]

 

Andreea, ieri am fiert pe aici, nici azi nu-i mult mai bine dar cica vine un pic de racoare in zilele urmatoare. Deocamdata sintem la 30 de zile peste o suta in vara asta.

 

Sinzi, nu trebuie mai sa-i fuga ochiul! Du copilul la dr. pentru linistea ta, poate ti se pare.

 

Corina, how nice ca mai aveti vacanta! Felicitari Ralucai pentru scor.

 

Ana inca nu s-a prins exact care-i mersul lucrurilor. Dimineata uitase sa-si scoata folderul si snackul din rucsac inainte sa-l puna la locul lui. Nu-i convine deloc cind greseste ceva, asa ca s-a hotarit sa ma certe pe mine "I told you to take out the snack"[:D]. Ieri si-a lasat apa la scoala, ba cred ca nici n-a baut din ea, ca am luat-o cu buzele uscate. Sa nu mai zic ca n-a mincat nici lunch, doar ce mai era pe linga...

 

Lume multa, oameni putini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place ca s-a animat atmosfera cu inceperea scolii, mai invat si eu una alta din experientele voastre. Ma ajuta mult de tot, caci uneori imi pun in balanta capacitatile mele de a fi parinte … apropos ... Buflea [flo].

Buflea, al meu are 5 anisori, nu mi-a spus idiot … dar a folosit de cateva ori stupid … nu la adresa noastra dar in diferite ocazii … de ce … findca cei mari la daycare il folosesc si el crede ca e cool!

Ce metoda iau ca sa-l pedepsesc , cum au spus si alte fete e privarea de ceea ce-l doare. Punishment -ul se ia imediat dupa actiunea / fapta rea chiar daca e de genul : deseara nu primesti cele 10 min de TV inainte de culcare. Si ma tin tare si chiar daca e dupa 5 ore, nu primeste TV … sa-l vezi cand vine seara si vremea de TV iar el zice si acum .. ne uitam la TV. Eu ma uit la el intrebatoare … iar el o intoarce imediat …o yes, I forgot [:-@] … deci nu uita ca e pedepsit … doar isi inceraca norocul, doar, doar am uitat eu. Sau nu Nitendo, nu Wii … depinde ... le rotesc si in functie de gravitatea faptei se acorda si perioada de "gratie".

Ce pot sa-ti spun , din ce am constatat eu, toti sunt la fel si uite din experinta proprie, duminica l-am invitat pe prietenul lui cel mai bun de la daycare Ryan, care e cu 1 an mai mare ptr. toata ziua sa o petreaca cu noi. Au plecat bunicii si am zis sa facem ceva sa-I fie mai usor copilului, am fost la Zoo, in park cu bikes .... A mai avut play dates cu Ryan, dar nu o zi intreaga si intotdeauna l-am vazut pe copilul asta exemplar de cuminte … noooo o zi intreaga cu el m-am lamurit ca toti sunt la fel, nici unul nu-I mai bun mai rau, toti sunt copii normali care invata sa se comporte, care inca nu intotdeauna au notiunea a ceea ce scot pe gura, chiar daca au o vaga idée ca nu e un cuvant bun.

Mai nou Patrick incepuse la pedeapsa sa-mi raspunda … that’s fine with me … OK … atunci daca asta e OK cu tine, o dublam. Sa vezi dupa doua iesiri din astea cum nu mai e fine with me! Si are doar 5 ani! Uneori ma mir si eu de unde pot aduna atata irritare , la numai 5 anisori!

Pentru ca inca nu stiu sa se stapaneasca, nu stiu cum sa deal-uiasca cu sentimentele care ii napadesc …

Parintii mei au plecat sambata inapoi in Ro. Patrick la aeroport a fost OK, dar cand am ajuns inapoi acasa era un gol imens ... a intrat in casa si a spus ... Mi-e dor de ei deja , I wish they didn't have to leave. Ne spune …ma duc sa ma joc, s-a dus la masuta cu Lego si a inceput sa planga incet. Seara la culcare m-a pus sa-i pun pe noptierea o poza cu ei sa le spuna noapte buna in fiecare seara, ca sa il auda din RO si sa doarma bine. Iar duminica dimineata dupa ce s-a trezit s-a dus la tati sa-i spuna un secret … dar sa nu spui la nimeni: Aseara am luat poza lor de pe noptiera in pat cu mine si am plans tare, caci mi-e dor de ei.

A crescut si incepe sa il doara sentimentele si saracutul nu prea stie cum sa deal-uiasca cu ele, ce e OK sa faci, daca e OK sa te simti asa ... din pacate, oricat incercam noi sa-I protejam, asta e viata si va trebui sa invete, sa deal-uiasca cu sentimentele.

Hai ca m-am intins, dar ceea ce vroiam sa-ti spun e ca nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi ca Alex va ajunge la 16 ani sa te dea afara din casa, sau sa te bata. Nici macar n-are inca 5 anisori! Da-I timp sa se maturizeze, da-I timp sa –si inteleaga sentimentele, sa invete cum sa deal cu ele [pup]

 

Miereamara, imi pare tare rau ca n-ati scapat de problema urechiuselor. Va tin pumnii, sa treceti cu bine peste operatia cu tuburile si sa sa nu mai aveti problem niciodata. Birrrrrrrrrr , m-a luat cu firori citind de patania cu incarcatorul din priza…

 

SinziAna, da ai dreptate si mie atat cat v-am vazut din poze si din ce povestesti despre David cred ca baietii nostri se aseamana mult in o gramada de privinte .. sporturi, compania fetelor [olala], dorinta de a incerca ce e nou … In schimb Patrick al meu nu ar merge fara noi nicaieri .. cel putin deocamdata, nu vrea nici macar la sleep over. Altfel la social skills … de multe ori ma gandesc ca e mult prea sociabil … dar asta I se trage de la noi .. in weekend ori avem musafiri, ori suntem plecati … [:D]

 

Ramona_J, daca o sa poarte ochelari se vor corecta dioptriile? Odata ce creste si se stabilizeaza se poate rezolva cu laser. Sau, cine stie poate sa fie un plus ca poarta ochelari .. mie mi-au placut intotdeauna barbatii mai carunti si cu ochelari [olala] … dau impresia ca sunt studiosi, inteligenti , sic

Ana si a inceput kindergarden-ul? E doar ½ zi sau full day?

Patrick incepe numai peste 2 saptamani. El va merge ½ day la kindergarden, de la 11:30 p.m . la scoala Asa am ales, fiindca in felul acesta va merge in daycare de la 8 a.m., unde toate activitatile “inteligente” se desfasoara dimineata, iar apoi il vor trece strada la scoala, unde iar are activitati. Deci 6 ore pe zi va fi ocupat cu activitati. As putea dupa scoala sa-l las back in daycare dar mi se pare mult prea mult, asa ca incerc sa gasesc pe cineva sa-l ia la 3 acasa si pana venim noi la 5:30 – 6, sa pape, sa se joace, sa aiba free time si sa se relaxeze. Fiindca vrea sa faca si swimming si soccer , mi se pare mult prea mult, daca ar sta in daycare pana la 5 p.m.

Doua zile am rezolvat-o cu profesoara de germana care de obicei venea la 5 p.m., acum de 2 ori pe saptamana il va lua ea la 3 si va face germane mai mult cu el … superrrrr ca a acceptat Frau, asa am impuscat 2 iepuri deodata. Ea s-a pensionat anul acesta, are doar 57 de ani, a fost teacher si e plina de energie, stie cum sa-l ia. Orele de germane sunt de fapt joaca in limba germane, tot timpul vine cu idei super sa-l atraga pe Patrick.

Imi mai ramane sa gasesc pe cineva ptr. restul de saptamana. Daca rezolv si aia , sunt super multumita, caci asa va putea dupa scoala , pana venim noi acasa sa se odihneasca, joace iar apoi ne mai raman 3 ore / zi de alte activitati si sa ma ocup de el.

Patrick face 2 / saptamana innot cate 1h - 1 ½ hr fiindca e in swimming team , ei ar avea zi de zi dar el e inca mic, asa ca 2 zile/ saptamana ii ajung. Apoi inca o zi va avea soccer practice iar sambata de obicei e meci. Mai avea si germana, dar acum nu va mai fi dupa 5 p.m. Anul trecut a facut si dans, i-a placut dar anul asta a cerut sa ia o pauza de la dans. I-am spus ca nu-I nici o problema, in general daca incepe ceva si la jumatatea cursului / sezonului nu-I mai place, exact ca si Ramona ii spun ca e OK, ca nu mai luam cursul / sportul ala dar ca acum trebuie sa termine sesiunea. Nu-mi place sa lase lucrurile pe jumatatea facute … dar ca e Ok cu mine ca sa nu-l mai inscriu mai departe, la sesiunea urmatoare.

Cu innot-ul merge f.f.f bine, dar si noi am avut moment cand n-a avut chef, sau n-a vrut sa mearga. Erau zile cand poate a fost prea obosit, atunci il lasam sa se joace in bazin, vorbeam cu coach sa-l lase mai usor. Ei de cand Ryan prietenul lui e si el in echipa copilul meu nu mai zice niciodata ca nu mai vrea la swimming …. Asa ca Buflea, vezi cum ai putea sa-l motivezi, nu are nici un prieten in echipa, sau care ar vrea sa se inscribe cu el ???

Soccer-ul se gata la sfarsit de octombrie, iar pana in iarna ramane numai cu innot-ul. Peste iarna in weekend-uri mergem la ski si la patinoar cand nu e zapada afara.Al vrea el si hokey .. dar il consider un sport mult prea costisitor.

 

AB_AC, welcome back … chestia cu hartia igienica … si noi lucram la proiectul asta si nu ne prea iasa … am noroc ca Patrick nu face kk nici la daycare, si-a facut o rutina de dupa-masa, cand ajunge acasa. E tare fussy cu mersul la toaleta … bine ca-I baiat ca daca era fata nu s-ar fi pus pe alte WC-uri ptr. nimic in lume … cred ca ar fi tinut toata ziua pana vine acasa.

 

Corinadana, wow felicitari Ralucai ptr. performante, way to go! Mamico ai de ce sa fi mandra cu asa doua fetite [flo]. Cand se intoarce Carmen din RO?

 

Ruxij, mortal baietul tau [pk]... pai asa-i si bine sa spuna profei de la

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...