Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

aparat dentar. la ce varsta?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui patou
baietelul meu are 6 ani jumate si au inceput sa-i creasca primii dinti definitivi. De fapt primul incisiv inferior definitiv. Dupa cate imi dau eu seama dintele respectiv nu are destul spatiu asa ca a crescut mult in spatele celor de lapte. Nu am fost inca la dentist pentru aceasta problema, pentru ca as vrea sa evit orice radiografie inutila, mai ales ca parerea mea este ca nu se poate face inca nimic cata vreme nu au crescut toti dintii definitivi. As vrea sa intreb daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si la ce varsta copilul a inceput sa poarte aparat dentar, daca aparatul respectiv se poate purta doar dupa ce au crescut toti dintii definitivi sau e posibil sa fie purtat inainte? Cosmarul meu este ca va fi nevoie chiar de o chirurgie in sensul de a extrage cativa dinti pentru a le face loc celor definitivi. V-ati confruntat cu asa ceva? Care e procedura? Daca ma duc la dentist, sau ortodontist si ii face o radiografie ajuta la ceva, sau dupa ce o va face ne va recomanda sa mai asteptam? [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Eu l-am dus la radiografie si, intr-adevar, nu era destul loc pentru 2 dinti de sus. Doctorul ortodont mi-a zis ca aparatul va distanta dintii facandu-le astfel loc celor noi sa creasca. E vorba de incisivii laterali superiori, ei n-au loc. Copilul meu are 8 ani si va trebui sa poarte aparatul pana la 10 ani, dar numai acasa si noaptea - ziua, la scoala, poate sa nu-l poarte, este de ajuns cat il tine in rest.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 13 years later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...