Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 259
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Andreea (AB), da-mi te rog un telefon, eu am pierdut numerele din celular cand cu accidentul din California. Vreau sa discutam ceva detalii in legaturca cu cc calatoria, de genul voi cand ajungeti si cand plecati, cum ajungem de la aeroport la hotel, ar tb sa inchiriem o masina sau nu etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui LucasMom
lexi, eu sunt cu hartiile pe masa, le pregatesc sa-i fac piticului certificat romanesc. Se poate obtine apostila prin posta sau trebuie sa merg la ceva office sa o primesc?
align="right" id="quote2">pe siteul dat de Lexi scrie ca trebuie sa aplici in persoana la consulatul din LA. Liris zice ca a trimis prin posta la Sacramento. m-ar interesa si pe mine cum e, pana la urma? o sa-i sun maine.daca nu aduceati voi discutia, as fi uitat pe veci de certificatul romanesc, asa ca multumesc.reclama mascataid="size1">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la Sacramento a trimis prin posta certificatul de nastere american ca sa obtina apostila dar daca ti-e mai usor poti sa obtii apostila la unul din birourile regionale.

http://www.sos.ca.gov/business/notary/notary_authentication.htm

In California exista birouri regionale in San Diego, Los Angeles si San Francisco si Sacramento.

 

Ce nu stiu sigur e daca pt a obtine apostila la certificatul de nastere american mai am nevoie de alta hartie in afara de certificatul de nastere american;

 

In linkul de mai sus am vazut:

Documents submitted to the Secretary of State for signature authentication must be currently certified by the appropriate public official or must be notarized by a California Notary Public.

 

 

____________________

Alina, Mama to Luc 3/08

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar apostila se poate obtine prin posta, trimiti certificatul de nastere la Secretary of State din statul in care a avut loc nasterea, alaturi de un cec de 15-20 de marafeti. Pentru California, uite aici.

 

Certificatul de nastere romanesc eu stiu ca nu se poate obtine prin posta, ci e nevoie de prezenta a cel putin unuia dintre parinti in fata ofiterului consular. Daca unul dintre parinti nu e cetatean roman, alta belea! [:)] E nevoie de o alta declaratie precum ca e de acord ca parintele roman sa ceara certificat romanesc. Iar declaratia asta se face la consulat, nu te pui cu ghiseul roman (emoticon cu rabdare si tutun).

 

Taxele alea sunt, Alina, erau $80 cand le-am facut eu, dar cu recesiunea asta...

Traducerea se face acasa, in format Word, dar trebuie sa urmareasca linie cu linie certificatul american.

 

oi fi raspuns la toate intrebarile?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, la apostilat se trimite certified copy, pe care l-ai luat de la County. Daca nu ai de la nastere, ii poti contacta si iti trimit, contra cost.

Mi-am mai adus aminte ca, atunci cand ceri apostilarea, trebuie sa mentionezi ca documentul va fi folosit in Romania. Nu stiu de ce, au si ei falitii lor. [:D] N-om fi noi cu birocratia cea mai cu motz.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lexi
Doar apostila se poate obtine prin posta, trimiti certificatul de nastere la Secretary of State din statul in care a avut loc nasterea, alaturi de un cec de 15-20 de marafeti. Pentru California, uite aici.Certificatul de nastere romanesc eu stiu ca nu se poate obtine prin posta, ci e nevoie de prezenta a cel putin unuia dintre parinti in fata ofiterului consular. Daca unul dintre parinti nu e cetatean roman, alta belea! [:)] E nevoie de o alta declaratie precum ca e de acord ca parintele roman sa ceara certificat romanesc. Iar declaratia asta se face la consulat, nu te pui cu ghiseul roman (emoticon cu rabdare si tutun).Taxele alea sunt, Alina, erau $80 cand le-am facut eu, dar cu recesiunea asta...Traducerea se face acasa, in format Word, dar trebuie sa urmareasca linie cu linie certificatul american. oi fi raspuns la toate intrebarile?
align="right" id="quote2">omg...sonia s-a nascut in florida. e clar, ramane ca-n tren...multumesc oricum pentru info. [pup]reclama mascataid="size1">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mama ce bine ca vb de certificate.. nici noi inca nu i-am facut.. intai ar trebui sa rezolvam cu apostila asta..

si cand am sunat la Consulat in LA asa ne-a zis ca trebuie sa fim prezenti amandoi parintii acolo.. deci pt noi ar insemna o mini-vacanta sa mergem in LA.. numai ca sotul tot lucreaza si lucreaza si noi nu mai ajungem sa ne si rezolvam si alte probleme..

 

 

Mihaela, mamik fericit de [copil]Andraid="pink"> - 29 martie 2008

 

Pozici

Primul anisor

Povestea americancei

Povestea noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc lexi, mi-e clar acum. Nu stiam ce treaba mai au si notarii in afacerea asta dar probabil ca paragraful ala se referea la alte acte. Cred ca o sa dau fuga pana in down town LA sa iau apostila ca e mai rapid si nu poa' sa dureze o coada acolo jumate de zi. Certificatul de nastere american l-am luat la vreo 3 saptamani dupa nasere, tot on line am completat informatiile si am primit acasa certificate. Am avut optiunea sa cer cate exemplare doresc. Am luat doua, sa fie, in caz ca unul se pierde la consulatul romanesc [:D]

 

____________________

Alina, Mama to Luc 3/08

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...