Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scorpie de sefa


Recommended Posts

Va scriu aici pentru ca nu mai suport si vreau sa ma descarc cuiva sa-mi treaca nervii. Am o scorpie de sefa. Ca sa ma intelege-ti va prezint situatia. Lucrez la o firma nu foarte mare, la biroul de contabilitate. Suntem sase fete impartite in doua tabere: eu cu doua doamne mai in varsta carora le e teama riposteze de frica pierderii serviciului si in tabara cealalta sefa impreuna cu doua fete de seama cu mine care toata ziua se dau pe langa sefa cu lugu lugu si o pupa in fund toata ziua. Fiecare are treaba ei: una banca, alta casa, una salarii etc. Certurile nu au inceput acum. Programul de lucru normal e 8.00 -16.00. Am inceput sa ne certam in momentul cand imi spunea sa stau peste program si ma anunta la 15.30, chiar si la 15.55. Am avut discutii cu sefa si i-am spus sa ma anunte cu cel putin o zi inainte cand trebuie sa stam peste program, pentru ca am si eu o familie, trebuie sa-mi iau copilul de la gradinita. Din momentul acela m-a anuntat de vreo doua ori ca o sa stam peste program, apoi a inceput iar sa ma anunte foarte tarziu. S-a intamplat sa pierd programari la doctori sau sa fie nevoit sotul meu sa ia copilul de la gradinita si sa-l duca la el la servici pana ieseam eu. Picatura care a umplut paharul a fost cand una dintre cele doua lingusitoare a ramas insarcinata si a spus ca ea nu vrea sa ramana in crestere copil, o sa-si ia concediu, mai vine iar, pe urma alt concediu. Si ce crede-ti ca a hotarat sefa mea: ca eu sa-i tin locul. Bine, ii tin locul, dar salariul meu este acelasi? Si eu nu pot sa fac tot, pentru ca le am si eu pe ale mele de facut. Atunci a promis ca ma ajuta si lingusitoarea numarul 2. In sfarsit, a sosit momentul ca prima sa-si ia concediu de odihna si in acelasi timp inca o colega. Normal ca a trebuit sa le tin locul la amandoua. Numai eu stiu cum le-am tinut locul, sarind peste mese, lucrand in continuu fara pauze, in timp ce lingusitoarea nr 2 statea la tigari si la barfe, iar sefa nu se sinchisea sa mearga nici macar la xerox sa faca o copie sau la imprimanta sa-si ia foile listate si ma trimitea doar pe mine. Faceam si casa, si banca si salarii, facturi de intrare, iesire, mai mergeam si cu declaratii si banca. Cine e contabil cunoaste calvarul. Astazi am rugat-o sa ma ajute sa fac un tabel, nu intru in amanunte, pentru cea plecata in concediu, tabel care trebuia predat administratorului. I-am spus ca nu stiu sa-l fac pentru ca nu mi-a spus inainte sa plece tot ce trebuie trecut in el. Si scorpia a inceput sa tipe la mine sa-mi spuna cu tupeu ca trebuia sa stiu cum se face ca e in interesul meu. I-am spus ca nu e interesul meu sa stiu asta, ca era interesul colegei, pentru ca ea a plecat in concediu, nu eu, si trebuia sa-si lase toate problemele rezolvate, nu sa i le fac eu. I-am spus ca nu mi se pare corect ca eu sa tin locul la doua persoane in acelasi timp, iar cand sunt eu plecata in concediu sa nu-mi tina nimeni locul si sa gasesc biroul plin de acte. Sa vedeti ce replica mi-a dat: ca e avantajul meu ca stiu de toate si pot sa le tin locul, iar ele nu stiu sa-mi tina mie. I-am raspuns ca nu e avantajul meu, ca e avantajul lor ca eu muncesc pentru trei. Si i-as fi spus eu mai multe, dar la nervii pe care-i aveam nu imi mai veneau replicile. Sunt intr-o situatie proasta si as pleca la alta firma daca mi s-ar ivi ocazia, dar pe criza asta nu gasesc nimic. M-am saturat, sunt mereu stressata, mereu pe fuga sa termin tot ce am de facut pana la 16. Administratorul firmei nu stie ce se intampla. Banuiesc ca el crede ca celelalte muncesc mai mult, pentru ca ele raman peste program ca sa vada seful ca sunt silitoare si tin cu firma. De fapt ele stau si joaca solitaire pe calculator. I-as spune administratorului ce se intampla, dar mi-e teama ca se vor inrautatii relatiile. Uneori incerc sa ma incurajez singura si imi spun ca nu va dura mult, doar cat e colega in concediu, dar mi-e teama ca nu o sa rezist pana atunci, nici fizic, nici psihic. Nu am ganduri de sinucidere, Doamne fereste, am un copil de crescut, am o familie. Dar cred ca o sa ma imbolnavesc daca o tin tot asa. Ce sa va zic, sotul ma sprijina si ma incurajeaza, imi spune sa mai suport putin. De plecat in alta parte nu am cum pentru ca nu gasesc nimic, iar demisia nu pot sa mi-o dau, am rate la banci, nu ne descurcam cu un singur salariu. Prietenii spun sa zic merci ca am un servici, ca altii nu-l au nici pe acesta. V-am scris mai mult ca sa ma incurajati, sa am un sprijin in plus, sa pot trece peste asta. Va multumesc mult si sper sa fim cat mai uniti in familia "Despre copii" ca sa putem trece peste toate greutatile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Este clar ca te afli intr-un cerc vicios, din care numai cu rabare ai sa iesi. Fa si tu ce poti si cum poti pana vin colegele din concediu si apoi ve-i ramane numai cu treaba ta. Si mai este o chestie , cand tii locul la cineva nu esti obligat sa-i faci absolut toate chestiile la zi, fa si tu numai ce nu suporta amanare , in rest pune si tu acetele pe biroul respectivei care le v-a rezolva cand vine din concediu. Daca sefa ta este o tipa careia ii place lingusita , este o problema pentru ca de asta nu o mai lecuieste nimeni. In acest caz tu trebuie sa eviti conflictele deschise cu ea pentru linistea ta. Tu esti realista si iti dai seama ca nu poti pleca de acolo pur si simplu, dar poate nu este rau sa iti mai cauti si in alta parte un servici, asa in paralel cu cei pe care il ai acum. Parerea mea : cu asemenea sefa si asemenea colege ai doua variante- ori te dai cu ele ori esti mai diplomata decat ele si fentezi elegant ceea ce nu-ti place.Acuma totul depinde de felul tau de a fi, de a relationa cu ceilalti. Eu iti doresc succes si intelepciune pentru a trece peste rautatea scorpiei de sefa ![:D] La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna eu as scrie o scrisoare recomandata& administratorului in care l as ruga sa faca o gradinita (valabila poate dupa ora 16 pt pers care au familie,copii la gradi normala pt ca tu stai pt servici ca sa faci munca la colegele tale) Sau sa platesca diferenta pt o gradinita cu orar prelungit As fi curioasa sa vad ce ti ar raspunde si asa ar intelege si el problemele de sub administratia lui... Iar tie iti doresc curaj caci imi dau seama ce greu este sa lucrezi in cond explicate de tine! numai bine![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru incurajari! Acum m-am mai linistit. Am discutat si cu sotul. Tot asa spune, sa mai am putina rabdare, sa nasca colega si sa se intoarca sa-si faca treaba. Intre timp o sa mai caut alt servici pentru ca nu-mi convine sa-si bata joc de mine. As vrea sa afle si administratorul, dar nu direct de la mine sau printr-o scrisoare. Mi-ar placea sa auda de la vreun coleg care e mai apropiat de dansul. Numai ca toate certurile se petrec in biroul nostru si ceilalti nu vad ce se petrece. De gradinita facuta de firma nu se pune problema, pentru ca nu suntem multe fete in firma si suntem putine cu copii mici. Celelalte ii au la scoala sau facultate sau nu au deloc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Incearca sa iti gasesti alt job. Stiu ca e greu in perioada asta, dar poate in domeniul tau vei gasi mai usor. Lucrezi in stres, e evident, si asta iti va afecta si viata de familie. Daca te simti mereu amenintata nu te poti concentra la treaba, traiesti intr-o tensiune permanenta, si pt ce? Ai grija de tine si incearca sa nu te enervezi, chit ca e ff greu... Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url] [url="http://www.arcb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2894&Itemid=419"]Monseniorul Vladimir Ghica[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am revenit dintr-un concediu placut de care m-am bucurat la maxim. Am aflat la intoarcere ca si sefa mea e insarcinata si ca nu o sa angajeze alta persoana. Asa ca ramane pe noi, celelalte sa le tinem locul. Acum sunt mai calma pentru ca am venit linistita si vesela din concediu si nu vreau sa ma enervez din primele zile. Vreau sa fiu mai optimista, sa ignor putin situatia si sa treaca mai repede lunile acestea grele. Vreau sa ma detasez putin de problemele de la servici si sa fiu mai aproape de familie, sa nu se reflecte problemele si asupra lor. O sa caut alt job in continuare. Va multumesc mult inca odata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit primul mesaj al tau si am simtit furnicaturi pe sira...mi-am amintit de magariile pe care trebuia eu sa le suport. de la lucru in exces, pana la manele si manelisme bagate cu forta pe gat. ma pandea la usa toaletei cand eram gravida si vomitam pana lesinam si imi batea cu degetul pe ceas ca am depasit cu 2 minute timpul de pauza. am avut amenintare de avort la 2 luni de sarcina si ea ma suna si ma ameninta ca-mi face plangere la director daca "nu-mi misc fundul" la job. asta in conditiile in care aveam aprobata cererea de scurtare a programului cu 2 ore. insa "doamnei" nu-i convenea ca mi le luasem dimineata si nu dupa amiaza, cand nu mai era de lucru. nu voia in ruptul capului sa priceapa ca analizele si vizitele la medic le faceam dimineata, nu seara. in fine...ajunsesem o frustrata, o stresata, depresiva. plangeam toata ziua, problemele sarcinii erau si mai grele din cauza asta. apoi am ramas in concediu si...s-a nascut ideea care m-a salvat de depresie si de durere sufleteasca. mi-am facut afacerea proprie, mica, clar nu castig averi din ea, insa suplineste salariul pe care il luam acolo. muncesc mult, sunt singura in treaba asta, este obositor, insa imi fac programul dupa nevoile mele, muncesc cat vreau si cum vreau (chiar daca de multe ori ma prinde 2 noaptea), dar stau acasa si ma bucur de copiii mei si ei de mine si nu mai inghit mizeriile nimanui. in fiecare zi multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat aceasta idee si m-a ajutat sa iau decizia cea mai buna pt mine. si eu te sfatuiesc sa iti cauti altceva, sa incerci sa o ignori si sa nu-ti mai faci nervii praf cu ea. nu merita! mi se pare ingrozitor sa stai (min) 8 ore pe zi, 5 zile, intr-un mediu atat de toxic pt psihic. nimeni nu-ti va ridica statuie, iar in caz ca vei avea nevoie vreodata, fii sigura ca nu-ti vor sari in ajutor. [pup]. multa bafta si sa alegi ce e mai bine pt tine! mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008) [URL="http://bebesiluan.blogspot.com/"] " SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!" [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...