Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (188)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ankalauraid="red">,maica-mea avea o reteta de humus, parca punea naut, pasta tahini si putin ulei de susan si era foarte bun.

Dianaid="red">, merci de pont, ajung negresit sa fac o vizita. Nu am mai fost demult in centrul de la Kirkland, cand lucram eram acolo aproape zilnic ca eram aproape, acum daca nu mai am masina tare greu ajung acolo, mai repede in Fairview.

Maruid="red"> si eu fac chiftelele la broil, sunt bune, dar parca imi plac mai mult prajite si nesanatoase.[:D]

 

[bonjovi]si[autoroz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, ce v-a venit cu toamna? Pe aici e cald si umed, de abia au cules piersicile din livezi. Ma speriati, nu mai vorbiti de toamna! [q]

 

rocs si mikion, aici se incepe scoala in anul in care copilul implineste 4 ani... si bebele meu face 4 ani in decembrie, e chiar bebe. E drept ca i-am vazut pe viitorii lui colegi si el e printre cei mai inalti, dar asa mic mi se pare, ca varsta chiar e printre cei mai mici... Ma rog, ma mai obisnuisem eu cu ideea, dar tot ma panichez cand si cand.

 

delia, nu ziceam ca esti clona [:)], ci doar ca citind invers nick-ul lu ailed mi-a dat tot Delia si ma gandeam ca asa o cheama si pe ea.

Felicitari pentru permis, enjoy!

 

maru, sa va bucurati de cottage si de vreme buna! Am fost si noi invitati la cineva la cottage acolo acum vreo luna, un vis!!! Atat ne-am plimbat cu diferite barci ca deja incep sa ma gandesc si eu la una [:D]

 

Dragaica, felicitari pentru baieti, sa fiti sanatosi si fericiti!

 

gabriella, noua ne cam place aici, insa doar tu poti sa decizi ce sa faci. Cum zicea si maru, citeste capitole mai vechi si o sa vezi ca discutia asta s-a tot reluat, o sa te ajute sa-ti faci o idee.

 

 


Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci duminica e sezatoare![:D] Noroc ca m-am trezit mai devreme, si am avut timp sa citesc cele 3 pagini scrise cat timp eu dormeam [;)]

rocs02, da, in Vancouver vrem sa venim. Ce bine imi pare ca ai scris! [olala] Am mai descoperit cateva fete din Vancouver de-a lungul capitolelor, dar nu stiu daca mai intra pe DC. (necsuta, si parca mai era cineva). Sper sa tinem legatura, si sa ne vedem in Vancouver!

Ankalaura, Miki, mai exista tarabe la Obor, le-au mutat un pic mai lateral. Noi locuim in zona, mai trecem sa luam legume si fructe.

Dragaica, pup si eu leutii! Probabil ca la un moment dat te voi ruga sa imi dai detalii despre Fiv in Canada (noi am facut in Bucuresti si Budapesta, deocamdata am facut pauza de la proiectul asta, sa ne ocupam de celalat.[:)])

gabriella, important e ca hotararea care iti aduca linistea, si sa pleci la drum cu optimism.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puiul il fac la termometru! adica bag in el sonda de la termometru, il pun descracanat pe tava, masat bine cu toate condimentele...cand bipaie termometrul opresc cuptorul si il mai las 5 minute sa seada...sa se odihneasca!
Citat:
citat din mesajul lui ankalaura
Eee... cam multe vreau si eu acuma, sa am fi high si low... N-am. M-am uitat. Este semnul de 500F, apoi scrie broil, apoi off.Puiul cum il faci? Cat il tii la broil?Miki - tocmai, piata aia de legume nu mai e, au daramat tot. Intai desfiintasera partea de tarabe, au facut parcare. Apoi tarabele. Au vrut sa faca acolo un mall, apoi au zis sa faca totusi o piata moderna. Inca n-au facut-o, pana sa plecam noi. Imprejmuisera insa terenul cu panouri de-astea, ca la constructii. Insa asta primavara crescusera acolo niste copaci semeti!A mai ramas hala veche, acolo se vinde carne, branza, mai e un plafar.Magazinul obor insa l-au modernizat. In cateva zone au pus si aer conditionat! Sotul din dotare face acum humus. Tot dadeam 4 dolari pe o cutiuta cu 200 de grame, ce naiba, ne-am zis, ia sa cumparam noi naut si sa experimentam "naut facaluit" adica humus. O sa va zic ce-a iesit.
align="right" id="quote2">Emma Aida e inger[ruga]Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of, donia si mie mi se rupe sufletul ca mai sunt doua saptamani si se duc astea mici la scoala... ale mele au ghiozdane cu dora[:)]

iar fi-miu de abia asteapta sa inceapa scoala, el incepe high school

pe 1 septembrie fetele au party de 1 ora la scoala cu plastilina, iar baiatul are bbq organizat de colegii mai mari special pentru boboci[:)]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Donia
Inca una si ma duc!Vroiam sa o salut si pe iselin, reciteam acum ceva timp capitole vechi, vechi, din negura istoriei si ma intrebam pe unde ai disparut. Bine ai revenit!Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
align="right" id="quote2">Donia iti raspund cu placere, si eu imi mai amintesc de cateva dintre fetele de acum 6-7 ani, dar in realitate nu am cunoscut-o decat pe Ana S. cu ocazia unei colecte pentru o familie necajita din Bucuresti.Nu am plecat nicaieri neaparat, ar fi multe raspunsuri de dat, mai mult sau mai putin agreabile: m-am concentrat pe cariera mai mult, am facut scoala in acelasi timp, vedeti voi - lipsa de timp, a crescut copilul si ne-a solicitat mult mai mult, muncind f multe ore pe zi de fiecare data cand aveam ceva disponibil ca plaja orara profitam in familie, am mai avut ceva probleme de sanatate in familie, etc.. Si inainte de toate astea: undeva pe Rive sud intr-o mare companie am intalnit o fata de-a noastra romanca, din intamplare munceam in acelasi departament, doar ca eu ierarhic mai sus, am inceput o prietenie, a fost Ok apoi ne-am simtit utilizati, si apoi ea nu vorbea deloc frumos de celelalte prietene ale ei, prietene dintre care am cunoscut cateva, ma simteam si aiurea (vorbe multe pe la spatele lor), deci am zis PAS prieteniei.Si pentru ca stia cine sunt pe Desprecopii si pentru ca ne citea doar am luat o pauza. Desi mi-a mai scris ceva de Sarbatori, eu cred ca ea nu mai citeste acum, copilul ei fiind deja mare.Am terminat marturisirea in mare, sa nu ma judecati prea tare, ma astept sa ziceti ca nu a fost bine cum am facut, dar decat demoralizati in familie mai bine am taiat raul din radacina.[asia][asia][asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Iselin si eu zic la fel ca ai facut bine. Chiar ieri am iesit si am descoperit ca na romanilor le place sa barfeasca, poate na tuturor insa e bine sa mai stii si unde sa te opresti. Si eu am avut recent o experienta mai putin placuta cu cineva despre care credeam ca imi este prietene si de care ma simteam tare legata si am trait o mare dezamgire. Eu sunt genul tac tac inghit multe si se pare ca atunci cand iau atitudine si o zic , doare . Cel putin asa mi-a zis sotul meu, ca adevarul ii doare pe oameni. Nu degeaba se zice ca vorba e de argint si tacerea e de aur.

Acuma in legatura cu userul meu ailed15, eu sunt altcineva nu sunt delia 1979, e doar coincidenta de nume.

O saptamana frumoasa , vad ca afara e mult soare eu ma pregatesc sa ma duc la lucru, lucrez doar de dupa masa, sper intr-o buna zi sa se schimbe asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ailed , dar nu te invarti prea mult in mediu romanesc? Ca eu in situatia ta doar romanii ma intrebau si cand fac copii?

In rest te inteleg , ca si eu , ca si altii , am asa o poveste trista, care inca ma macina dupa aproape 4 ani....

Eu merg pe principiu, nu mai cer nimanui nimic. Am nevoie de ceva platesc.....

 

 

Maru ma faci tot mai curioasa cu broiler. O sa caut si eu pe net cum functioneza. Si o sa citesc si cartea masinii de gatit....Ca n-am fost in stare sa ma uit ca lumea de cand am cumparat-o....

 

Pentru vreme. Eu azi am impresia ca sunt in jur de 15 septembrie, ca incepe scoala.....la Bucuresti....

Iar despre cuvantul interzis, hai sa spunem ca dupa toamna incepe primavara....

 

Delia, te inteleg cu gatitul. Toate am trecut prin perioada asta, mai ales daca ai noroc si de un copil mai atomic( cum a fost si Marc).

 

Eu acum sunt in panica, ca Marc mananca de 3 ori mai mult decat acum 3 luni. Ni s-a intamplat sa nu am ce sa-i mai dau sa manace. Ca eu faceam portii ca pt. Marc cel vechi... Acum cu Marc cel nou ramanem fara mancarea noastra din farfurie. Trebuie sa i-o cedam lui..... Ne uitam si ne minunam.....

 

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...