Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (188)


Recommended Posts

Mikionid="red"> deci mai exista speranta si la noi! [:D] Week-endul asta nu a mancat mai nimic si ma gandesc cu groaza ca am 2 saptamani de vacanta, o sa moara de inanitie. Si la gradi a inceput sa faca motocuri multe. Am ajuns sa-l mituim cu bombonele [bang] of, mi-am dat peste cap toate principiile educationale. Ieri a facut criza ca voia numai bombonele, asa ca le-am scos de tot din meniu.

 

Maruid="red"> da, e toamna! [pk] nu stiu, dar mie imi place la nebunie toamna, nu ma gandesc ca vine frigul inca. Pana la frigul cel mare mai e.

 

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si [gravi] -15+ cu posibil [baietel]

Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!

id="Comic Sans MS">id="size1">
id="right">

id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cu povestea mea acum, caci tot a scris si Miki, si tot nu va cunosc, deci nu vorbesc de voi, nu este singura experienta negativa din Ca, dar cea povestita e cea legata de Desprecopii.

 

Maru te gasesc asa speciala fara sa te stiu prea mult...

da, ai dreptate, e toamna, mie-mi place intr-un fel absolut. Cel mai mult vibreaza artistul din mine toamna. De aceea toamna daca avem macar 8 ore libere plecam departe spre padurea de foioase, Gatineau cu parcul mare, St-Sauveur si Tremblent, Niagara, Cantons de l'Est. Imi place foarte mult mersul prin padure toamna si frunzele cu multe nuante si zeci de sunete. Imi place mersul pe malul lacului Ontario si mai ales orasul acela superb inainte de Niagara Falls: Niagara on the Lake.

 

Ailed cu logatul am patit-o si eu, noroc ca-mi impun mereu sa am rabdare si rescriu ce-mi trece prin minte a doua oara.

 

Deliabravo pentru carnet, o sa-ti fie util.

 

Cine nu are curaj pentru carnet sa se intalneasca cu mine 30 minute pentru convingere, eu am avut sofer personal in Ro (sa nu ziceti nimic, asa era functia, etc...dar sunt si inconveniente: tot ce cumparam stia soferul, imi stia casa, mancam eu inghetata, manca si el, era ca si un fel de gardian personal[:D], noroc ca era discret.)

 

Deci eu nu am avut carnet in Ro, nu mi-a trebuit, dar aici e diferit, radea si se enerva sotul, teoreticul a fost usor, dar practicul, mama-mama, am povesti intregi, doar ca nu am abandonat. Am luat cateva ore cu Sorin pe Rive sud, dar nu m-a prea ajutat, era si scump si sotul meu ma incerca dupa ce veneam de la ore si nu prea era multumit.

 

Apoi am incercat si cu masina sotului, dar a lui era manuala si i-am stricat ambreiajul... sa moara acolo, si acum isi aminteste cum i-am ars bateria la masina si cum i-am blocat ambreiajul ...povesti v-am zis, apoi mi-a luat masina mea, un citron, si mergeam cu el alaturi avand teoreticul dat si luat, bine... ca saream arreturile, si nu dadeam prioritate de vedeam degete in aer, dar in doua luni a fost corect. Fara probleme am luat examenul si apoi am fost mandra de masina mea noua pe care am meritat-o intr-adevar[olala]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

islen, you made my day [pup]

si mie imi place la nebunie Niagara on the lake, mai ales magazinul ala de blanuri...ah ce imi place sa le probez, si sa ma holbez la tantile alea care le probeaza pe bune...Apoi e magazinul ala cu de toate de Craciun, pe care il evit constiincios, pe care tare l-as calca, dar mi-i ca aud vijgalaul printre rafturi...

 

eu is soferul casei, lui sos nu ii place sa sofeze, zici ca e constipat cronic si mortal cand ia volanul in mana... sa vedeti cand sunt in toane bune cum gesticulez si le zic cu mainile italieneste la canadienii astia nascuti politicosi :)

 

Emma Aida e inger[ruga]

Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc din tot sufletul pentru sfaturile voastre,pt mine sunt foarte importante.am 3 prietene bune in canada care nu au reusit sa se adapteze cred ca au fost nepregatite...nu stiu.ma bucura prietenia voastra,aveti timp sa va intiilniti la o cafea sau sunteti la distanta mare ?am sa citesc capitole din urma![pup]pe toate.multumesc maru donia carmen mikiion(stiu sa imbrac absolut orice femeie stil+avantaj stiu tehnologie a-z in a executa absolut orice produs vestimentar de la chilotei sexi pina la paltonase.dragostea mea si preocuparea mea de 27 de ani sunt prezentatile de moda)va urez o viata normala de fapt si eu vreau sa evadez din dragoste de viata si... de frica de ce se intimpla aici.nici un caz de foame[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, azi am gasit in ziarul local stirea cu tiganii ("care isi folosesc copiii pentru cersit si locuiesc in tabere mizere"_ expulzati din Franta! Plus inca o stire cu romani civili si militari care au omorat inre 300000 si 400000 de evrei. Cine stie cum e chestia cu civilii care au omorat evrei? Ca asa m-ar tenta sa le trimit un email astora... Trebuie sa fac o cercetare.

Ce bine ca nu ma duc maine la servici, ca sta ziarul pe masa din camera de lunch [:D]

 

mamaana, ce fain cu petrecerile copiilor! Parca le si vad pe cele mici cu rucsacel in spate [:)]

Ktrinel e inca linistita, la ea numai la anul vin emotiile.

Ktrinel, mai esti pe fir? Ce mai faceti? Julia ce mai zice?

 

iselin, stai linistita, nici vorba de judecat! Familia vine pe primul loc, iar daca trebuie protejata, apoi asta devine o prioritate.

Ca tot ai pomenit de Niagara, eu ma simt tare norocoasa ca ajung in 10 minute in Niagara on the Lake, mergem des acolo, fie mergem vara ca sa se joace copiii in parc, fie toamna/iarna ca sa bem o cafea delicioasa de la un magazinas de pe strada mare... yum! Magazinul asta are cafele, dar mai ales ceaiuri de toate soiurile, cesti si ceainice, ibrice, e un deliciu sa dau tarcoale prin magazin si sa miros toate sortimentele de ceaiuri, de cate ori intru pe acolo imi propun sa devin o mare bautoare de ceai [:D]

Si mai e un magazin care imi place mult, unde poti sa gusti dip-uri si sosuri de toate felurile, jeleuri facute din ice wine... numai delicateturi! Ne-am obisnuit sa ne cumparam condimente pentru dip de acolo, totul e foarte natural.

 

maru, daca tu ai spus "toamna", eu o sa spun "iarna", na! [:D] Da, iarna! Ca ai pomenit de magazinul ala cu ornamente de Craciun si m-am poment ca mi s-a facut dor de iarna. Prin magazinul ala am intrat, dar parca nu am simtit nevoia sa cumpar nimic, nu stiu... ca sa zic asa, nu m-a atins in mod special nimic de pe acolo.

 


Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen - Om fi fost vecine? Noi am stat putin mai sus de sectia 7. Unde au mutat tarabele? Ca eu nu le-am mai vazut. Toata bucata aia dintre Dimitrov, Colentina si Ziduri Mosi era un mare pustiu inconjurat de placi de-alea de gard de constructii...

La noi pe strada erau o gramada de aprozare cu aceleasi preturi ca la piata - si marfa la fel... Asa ca nu mai bateam drumul pana la obor. Cand mai zaream un taran in piata la obor, era sarbatoare! In rest, diversi comercianti care luau totul de la "angro" cum ziceau ei...

 

Mamaana - ce baiat mare ai si tu!

 

Miki - m-a distrat ce ai spus... Da, parca la romani e o fixatie - da' cand mai faci un copil? Da' nu faci si o fata? Da' nu faci si un baiat? (la noi e cu baiatul...)

 

Doloress - esti de-a mea [:D] Si mie imi place toamna!

 

Maru / Iselin - [:-)))]

 

Gabi - ce faina pasiune (si meserie) ai!

Sa iti zic ce nu imi place mie aici (la Mtl):

1. masinile de spalat (astea de emigrant incepator zic, la buanderia blocului in 90% din cazuri) sunt niste mizerii ordinare, niste porcarii care iti distrug hainele si platesti al naibii de scump, mai ales ca sa iti distruga ele garderoba!

DAR asta se intampla (probabil si) din cauza faptului ca lumea aici e mai relaxata, se imbraca mai degajat, hainele pot fi foarte ieftine si deci garderobele se schimba cu usurinta.

2. trotuarele au niste mici santulete, ca si cum ar fi placi patrate alaturate... Cand merg cu carutul, zdrangan copilu' de numa'

DAR nu au santuri de-alea ca in Ro, pe care le sapau si nu le mai astupau niciodata, si nu exista roata de masina pusa pe trotuar.

Ma opresc la astea doua [:D] Ideea e sa gasesti ceva bun in orice, sa iti setezi asteptarile mai degraba jos (pana ajungi aici), si vei fi surprinsa in mod placut. Dupa ce ajungi aici, incepi sa umbli la reglaj, ridici incet asteptarile...

E foarte important (zic eu) ca motivul pentru care vreti sa emigrati nu este unul strict financiar. Drept sa spun, cred ca cine vine din motive strict financiare are cea mai grea viata, poate si renunta. Mai cred ca viata grea au cei care nu se desprind de cordonul ombilical nici aici. Daca poti sa inchizi o usa in urma ta si sa privesti cu optimism viitorul, toate se vor derula bine. Daca nu inchizi usa aia, incet incet te poate trage inapoi. E important sa fii impacat, cu usa aia inchisa, pe care stii ca o vei mai deschide, dar de pe alt picior, sa zic asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragaica, inca o data felicitari!

 

Am vazut pozele si eu...tare sunteti frumosi si emotionanti [olala] Mi-au starnit amintiri...

 

Le urez si eu bun venit noilor "sezute"! Mereu am spus ca fetele de aici sunt niste dragute...primitoare si saritoare!

 

Oare pe unde in europa o fi IOANE?

 

NELIA da' acasa nu mai vii?

 

ANKA ma bucur pt. realizarile cu scoala...de cumparaturi eu nu mai vorbesc...am hotarat sa u-mi mai cump. nici o haina...caci m-i s-a luat de cand tot aranjez prin dulapuri si tot nu mai termin.

 

Cum e din nou acasa? Fain...savurez "ma campagne lointene". Am reinceput sa alerg dimineata...sa vad rasaritul soarelui din "Montagnes Noir"...singura in natura inca verde! Ce placere!

 

Pupicei...mai vin cand mai razbesc dintre cartoane!

 

[pup]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc ankalaura!eu daca zic verde verde ramine.am inchis usa de cite ori trebuie ca ia sa stea inchisa,dace este stricata...ii pun un scaun proptea si tot inchisa este.eu ma adaptez in orice loc pozitiv!asta este problema mea.nu imi place raul cu tot ce cuprinde!vorba stare pericole.sunt pozitiva!meseria mea este hoby ul meu,daca sunt suparata imi fac rapid ceva si gata temsiunea.asta si comformatia mea deranjaza in tara pe multi oameni din jur.acum in vacanta adica papa nani munte mare am pus 4kg alaturi de cele47.maninc mult si ard tot ca nu stau ...decit la tigari 5 minute si iar la treaba.[pup][pup][pup]ginduri bune
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DONIA, in ce ziar apare stirea sau mai bine zis unde as putea sa o citesc si eu? Eu nu stiam ca si civilii au facut rau, sunt destul de interesata de cele doua razboai mondiale ca fenomene care mi-au afectat familia, apoi Hitler si toata suita lui pentru nebuna indrazneata cu care au convertit un popor intreg.

Deci vreau si eu surse.

 

Maru, Carmen, etc, valabil si pentru mine personal[:D], pentru uitare in Ro mama mea fiind in sistem recomanda lecitina si glutaron sau metrofenoxat sau pyraceam dupa gravitate.

Aci,prietena noastra din Toronto ne spunea despre B-uri.

Una din sefele mele aici, ce a fost la doctor cu aceasta poblema a primit ceva pntru stimulare, dar si chestii anti-stres.

Sotul meu cand a spus medicului aici despre astfel de probleme i s-a spus ca e stressul si ca trebuie sa doarma mai mult si sa faca miscare ca sa oxigeneze creierul mai bine.

Alegerea ramane fiecaruia, fie mai natural sau nu, dar e in functie de gradul de pierdere al memorii, caci daca uiti unde ti-e casa sau cine e sotul...e grav, dar daca ai doar o memorie selectiva datorita multitudini de informatii acumulate zilnic, eu gasesc ca nu e atat de grav. Trebuie facuta diferenta intre memorie selectiva si uitare pur si smplu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...