Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (188)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Codritu - multam, o sa iti mai trimit un PeMeu cu oaresce intrebari. La Dawson sta sotul din dotare cu lupa pe un program (AEC), pe care l-ar face la timp plin categoric. La mine, microprogramul e la UdeM si certificatul la HEC. Eu imi iau doar 2 cursuri pentru ca imi da voie copilul (mare inventie treaba asta in Qc!) Nu am inteles insa cu echivalarea (a propos de termenii astia...). Tu vorbesti de hartiuta aia, evaluarea comparativa de la emgirari? Pe aia au cerut-o? Sotul meu a facut politehnica in tara, dar evaluarea nu am facut-o aici. Dureaza 6 luni mai nou si iti opresc si originalele pana sondeaza ei ce si cum. Traducerile, le avem deja in franceza. Sper ca e ok si cu ele in franceza. (observati ca e 5 dimineata da? [:D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iselin
Am mai scris un mesaj nelogata fiind si s-a dus totul aiurea [bang] 1. LA MULTI ANI Diana[flo][flo][flo], asa virtual cum ne cunoastem. Si eu de ziua mea sunt sarbatorita de colegii mei quebecosi, ma scot la resto, imi comanda felia de tort... a fost mai ciudat cand s-a intamplat prima data, caci eu nu stiam de ce iesim la resto tocmai in ziua aia, din intamplare in timpul saptamanii, pentru ca teoretic ei nu stiau cand e ziua mea. Acum m-am obisnuit, dar tot urarea copilului dis de dimineata conteaza cel mai mult. 2.Unde gasesc si eu un penar cu trei buzunare? Nu am decat cu o inchidere, le trebuie trei anul acesta. Si in mare parte sunt cu o ichidere, nu cu trei. Intreb daca ati vazut pe undeva, caci eu m-am uitat in vreo trei magazine si n-am vazut. 3.Cele care aveti copiii la camp de vara: aveti camp asigurat si pentru saptamana viitoare (?), caci scoala nu incepe inca, campurile nu mai au activitate, sunt 2 zile pedagogice, dar nu 5. 4.Ce tragedie la Giulesti! Inconstienta, accident minor, efecte tragice. Dar ma intreb echipamentele acelea nu sunt verificate? Racordarile electrice parca nu se fac asa dupa ureche mai ales intr-un spital. Durerea mamelor nu poate fi stearsa de nici o scuza sau despagubire. 5.Ana si mie imi vin mesaje de la chestii romanesti nesolicitate. dar eu le-am dat SPAM unora. Unele din ele m-au gasit datorita contului FB, probabil am legatura cu careva care a vazut profilul si a utilizat/ dat mai departe adresa. Oricum nu dau prea multa atentie, sunt prea ocupata, dar m-au deranjat si pe mine fosti amici, pretinsi prieteni, nu stiam cum sa scap. Contul asta de FB poate deveni o sursa/ o forma de hartuire si stress. Mai este pe FB o asociatie romanesca Acces sau ceva de genul asta care conecteaza romanii din MTL, dar la baza sunt cativa agenti imobiliari, vanzatori de asigurari, etc. 6. La botezul la care am fost acum doua saptamani DJ era un roman, el este si agent imobiliar pe Rive Sud cred. Tortul a fost facut de o romanaca, brasoveanca, care face torturi, prajituri f bune, noi suntem clienti de la venirea lor in Canada (pe ea v-o recomand cu drag) Mai era un inspector in batimenete. Deci pe fiecare masa se gaseau cateva carti de vizita ale romanilor professionnels. 7.Simona daca pianul era aici, eu eram interesata. In Ro doar anunt in ziar sau un intermediar. 8.Simi sanatate copilului. Si fratele meu facea caderi in adolescenta si pompa mama vitamine in el dupa ce il culegea de pe jos. El forta prea mult la sala + lipsa de somn. O zi buna![flo]
Ma citez moi-meme... Deci la punctul 2, cu penarul acela, am gasit cu doua buzunare, dar cu trei despratituri nu. A vazut cineva? (Parca dau anunt pentru catel disparut...) Ana, mai esti suparata pe aia cu spamurile? Anka bafta la inscriere[pup]. Eu pur si simplu nu inteleg cum trebuie 6 luni pentru echivalarea diplomelor, nu inteleg pentru ca noua ne-a luat 1.5 luni, nu ne-au scris ei cam tot ce-am fi vrut noi in echivalare, dar macar au facut rapid hartiile alea albastre. Si daca nu ai echivalarea (hartia comparativa de la minister) dar te duci cu originalele si cu acele traduceri autorizate facute aici, aratand ca esti in curs sa-ti ceri echivalarea, eu zic ca ar trebui sa gasesti intelegere, nu? si sa-ti accepte dosarul. Ti-am zis eu ca te misti prea repede pentru societatea de aici...[asia] Nelia, esti inca in tara, si eu am citi despre coafura Irinai Loghin...daca astea erau gusturile coafezei, macar sa nu uiti momentul![:D] Anka, sigur ca ai voie sa faci 2 programe in paralel, atat timp cat nu ceri intr-unul din ele sa-ti echivaleze cursuri pe care le faci in cel de-al doilea.Nu stiu daca m-am facut inteleasa, deci cat timp respecti programa fiecaruia ca fiind doua trasee separate, nici o problema. Va [pup] pentru astazi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anka poti sa faci cele doua programe in acelasi timp. Dar nu o sa accepte pret si bursa asta. Cred ca noi am stat prea mult prin scoli [:D] Ca si situatia asta am trait-o.... Sotul a facut un semestru de master si unul de doctorat in acelasi timp[bang]( se cheama admintere accelerata chestia asta), dar la pret si bursa nu i-au recunoscut decat un program si in consecinta frais de scolarizare au fost platiti de ei, doar pentru un singur program. Dar nu inteleg de ce nu opresti masterul si nu incepi certificatul direct..... Si eu ti-am zis ca esti norocoasa ca n-aveai ca mine doar experienta invatamantului. Plus ca stii limba.... Si spun si eu ca Iselin, te misti prea repede pentru tara asta[:D]
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ISELIN - dar de ce nu iei doua penare si le cosi sau lipesti intre ele, si obtii astfel si 4 despartituri daca vrei... (asta daca tot nu vei gasi...) Asa zic astia ca dureaza acum... 6 luni, raspuns oficial de la emigrari. Unii zic ca vin din ce in ce mai multi emigranti, ei zic, oficial, ca si-au schimbat staff-ul, ca au iesit multi la pensie (stiti placa aia cu pensia... de 7 ani o tot servesc ei...) si ca au personal nou care nu e trainuit (airuea!) Cu miscatul repede... chiar am lalait treaba asta cu diplomele, ca la universitate nu mi-au cerut, asa ca n-am vrut sa omor 105$ asa, ca sa ma aflu in treaba [:D] Programele - da, n-au nimic in comun unul cu altul. Miki - certificatul ar incepe in ianuarie 2011. Masterul l-am inlocuit deja cu un microprogram. Dar asta, fiind scurt, ma tenteaza sa il fac, mai ales ca se incheie cu un stagiu furnizat de ei. Bursa - eu as avea oricum bursa de timp plin. Ca nr de credite, nu as depasi 12 per trimestru (de fapt poate nici 9). Socoteala mea e sa fac asa: toamna 2010 2 cursuri la microprogram. Iarna 2011 2 cursuri la microprogram si 1 (sau 2) cursuri la certificat), primavara 2011 as face stagiul (3 credite, ultimele) si as completa din certificat. In cazul asta cum m-ar afecta la bursa? as avea doua facturi, 2 transe de carti, insa nr de cursuri nu ar depasi timpul plin normal. ma duc sa culc boboacele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ankalaura, pentru AEC regulile sunt altele ca la DEC, programele mai flexibile ca orar. Eu incep scoala saptamana viitoare daca vrei sa intreb ceva scrie-mi. Echivalare eu am avut una facuta in Toronto si mi-au acceptat-o si cei de la Dawson( numai echivalarea asta mi-o recunosc cei de la ordinul federal; am incercat mai multe variante inainte de a merge la scoala si mi-am facut echivalarile pe federal). Din cate am auzit daca nu ai echivalare platesti la colegiu, dai actele traduse si fac ei o echivalare. Cred ca asa e si la universitati. [url="http://picasaweb.google.com/smt934"][bonjovi]si[autoroz][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu echivalarea studiilor, daca obtii o scrisoare de la un angajator ca au nevoie de documentul respectiv pana la data x cand ai interviul de exemplu, te duci cu ea si cu dosarul + banii in persoana si il depui, in maxim o saptamana e gata. Sotul a facut chestia asta in primavara. Iar durata de sase luni nu mi se mai pare asa de lunga, eu una parca m-am lovit de o groaza de delay-uri din astea astronomice. Ultima patanie, ca sa iti reinnoiesti cardul de rezident (in cazul in care nu devii cetatean pana iti expira si ai nevoie ca sa iesi/reintri in tara) timpul de prelucrare a cererilor este de 200 de zile !!! Eu am depus in februarie, am fost si m-am intors din RO (mi-am luat viza de acolo) si tot nu mi-a sosit cardul [:D]. Si nu v-am zis-o pe-aia cu condusul sase luni fara permis aici ca nu ma lasau sa dau examen ca n-aveam nu stiu ce IMM. A durat sase luni ca sa-mi trimita o copie la xerox [:D] cu stampila lor. Dar aici nimeni nu se agita, cand o veni, o veni, si de-aia poate traiesc si asa de mult. Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...