Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Castraveti pentru iarna


Recommended Posts

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu in timpul veri ii pun la soare pe balcon. La 4 litri de apa se pune o cana de otet si o jumatate de cana de sare (folosesc canile cu gradatii care se folosesc la prajituri). Se mai adauga marar si usturoi si se tine 3-4 zile la soare. In fiecare zi se intoarce borcanul. Ies crocanti. Prima data am pus prea multa sare, erau sarati dar buni de tot. Asa ai tot timpul castraveti murati. Mai aveam si reteta cum sa-i pui ptr iarna, dar trebuie sa o caut. Parca trebuiau fierte borcanele. Oricum stiu ca nu aveau conservanti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de obicei ii pun mai tarziu, august-septembrie, dar nu cred ca e vreo problema daca ii pui mai devreme. Eu ii pun in borcane de 800ml, pun pe fundul borcanului cateva boabe de mustar, ceapa, foi de dafin, pun castravetii, apoi pun o lingura de sare pentru muraturi(grunjoasa), o lingura de zahar si otet cam 80-100 ml la borcan. Apoi completez cu apa, pana in gura borcanului, adica, cat mai multa... Le inchid ermetic cu capace cu filet si apoi la fierb la bain-marie cam 10 minute din momentul in care da apa in clocot. Si le las sa se raceasca in oala in care le-am fiert. Bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...