Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

LMA * Copilasi de Iulie - August 2004 * 54


Recommended Posts

Mai, pe unde ati disparut toate??????

 

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

 

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.id="size1">id="Book Antiqua">id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata.

Azi e vineri si sunt tare incantata, chiar daca sefii sunt aici si vin si maine, na, m am trezit asa de bine dispusa, asta dupa ce ca la 5 ma uitam la teveu si muceam [:D] apoi am visat multe pisici [alcool][:D]

Leeloo, abia astept pozele de la voi [bis]

 

Fi`mea ieri a avut prima ei excursie cu trenul [olala] surpriza din partea bonei [asia] Oradea-Felix, moama ce i-a placut [pk] adevarul e ca m-au surprins si pe mine [:D] doar despre asta a vorbi aseara la reuniunea cu fetele [pk]

 

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red"> cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza] Selaid="Trebuchet MS">id="red">

_____________________id="red">"Meglio sole, che mall`accompagnate !"id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

[flo][flo]

Bine v-am regasit ..ne-am intors de o saptamina timp in care am despchetat, spalat si plimbat copilul. Din pacate avem 12C dim si ploua , pe la amiaza ajunge la 19C dar dupa canicula din Ro imi e pur si simpl frig . Plus ca cel mai tare ma deranjeaza faptul ca nu mi se usuca rufele[bang].

 

Am avut o vacanta frumoasa in Bucuresti 2 saptamini - unde ne-am copt , dar copilul a fost ok el se adapteaza cel mai bine , apoi am plecat cu masina Curtea de Arges apoi am gasit o pensiune tare frumoasa mai aproape de Vidraru, apoi Transfagarasan si am innoptat in Sibiel - din nou superb , Sibiu am vazut doar in aglomeratia de ora 6pm , am plecat la Balaton 5 zile , Budapesta 2 zile - la zoo pe care il recomandat mai mult ca orice in orasul asta. Apoi la drum cu stop in Germania ( cu shopping in C&A ) apoi Dunkerk si ferry pina in UK... .

 

Concluzia - avem o tara superba si se vede ca unde omul a pus sufletul lucrurile merg bine.

 

Nu in ultimul rind ...La Multi Ani la toti sarbatoriti din ultimul timp !

 

Mai avem o saptamina de vacanta si incepem scoala... ma duc sa duc copilul la un club si sa ma apuc de treaba. Aseara le-am facut o ciorba de fasole ca tot s-a racorit si azi ma dau pe chirke paprika ca dupa ce am stat atit in Ungaria ne-am cam reindragostit...numai ca cele 5-6 kg in plus se vad mai mult ca oricin. Dar...sincer ma bucur ca baietilor le plac mincarurile de pe la noi si le fac cu placere!!!

 

Va pup si un sf de saptamina frumos ..poate da si la noi o raza de soare

[flo][flo]

 

Mani si Alex

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi - oare cum crezi ca am ajuns acolo si sa nu ajungem la Iguana? Am intodus copilul , a mincat bine a admirat pozele lui mami si tati din tinerete cind ne faceam veacul pe acolo !

 

Daria - mi-am dorit tare mult sa jung si eu anul asta la Felix - e locul unde mi-am petrecut fiecare vacanta de vara cu parintii care mereau la bai - dar nu am putut ajunge , poate la anul viitor . Dar am mincat langos la Balaton . Yammy ...acum mi-am pus copilul in cap sa-i fac si lui acasa. Plus ca galustele( dumpling ) care se pun in supe si puiul paprika ii plac la nebunie. Dar nu mi-au iesit asa de bune ca lui Irci nani. Poate ma ajuti tu cu o reteta de la voi ..probata.

 

poze ... album pregatit ptr proiectul copilului, nu stiu cind ajungem sa il incepem ca mai are doar o saptamina ...si normal profita sa se joace!

http://picasaweb.google.co.uk/marina.hall/SummerHolidayRomaniaHungary#

 

Mani si Alex

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La retete ma bag asa jumate` [:-@][:D]

Pana gasesc reteta de langosi [pofta]

 

Puiul papricash e ft simplu: calesti o ceapa mare in ulei, destul ulei cat sa acopere bine ceapa taiata marunt-marunt, adaugi sare si pasta de boia(paprika); apoi tai puiul in bucati mici, pui multa apa, frunze de patrunjel verde si telina - legate la un loc, rosie, ardei tot asa mici-mici, poti pune morcov razuit, o juma` frunza de dafin si lasi sa fiarba foarte mult. Important e sa fiarba in cratita inalta, sa ramana mult sos.

Eu cand fac asta, impart in 3 [:D] , intr o parte pun orez fiert si mult patrunjel verde maruntit, in a doua o conserva de mazare si marar maruntit, in a 3-a paste [pk] si smantana, asa avem noi mancare variata [:I]

 

Secretul galustilor: se pune 1 ou + 1 galbenus. Se bate ca pt omleta si se adauga gris. Pana iese ca o budinca si se lasa la umflat 10 minute, apoi se scufunda cate o bucatica in apa clocotita; la final se pune capac peste oala cu galustele fierte si apa si se lasa asa vreo 15 minute, dupa care se adauga in supa.

 

Revin cu aia pt langosi .

gasit: http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/5951/langosi-obisnuiti-ca-in-piatza/

 

Si vazut poze extraordinare, ce vacanta pe cinste ati avut [bis][pk]

 

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red"> cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza] Selaid="Trebuchet MS">id="red">

_____________________id="red">"Meglio sole, che mall`accompagnate !"id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daria - merci mult ... am o carte de bucate buna din Ungaria . Galustele nu cele cu gris ( mama e experta in alea) cele din faina si ou , care le dai printo- 'razatoare' speciala ( normal ca am achzitionat-o) si se pun in apa clocotita. Dar oricum am facut deja si a fost ok , numai ca cele facute de expertii de acolo mi s-au parut mai bune.

 

[pup]

 

Mani si Alex

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poi galustile de faina sunt la fel oriunde, poate ti s au parut altfel [:D] Pe mine ma enerveaza ca nu mi ies faine ca forma, desi am 2 razatori diferite [8D]

 

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red"> cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza] Selaid="Trebuchet MS">id="red">

_____________________id="red">"Meglio sole, che mall`accompagnate !"id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dariutza, eu n-am mancat niciodata mancaruri unguresti si-s tare curioasa, ce e aia pasta paprika? E pasta sau e boia de ardei praf? Nu dati cu parul....[:D]id="size1">

M-am facut mica pentru ca m-am bagat in vorba [8D]

 

Eu sunt in training cu o colega noua, in sfarsit am primit ajutoare, de aia nu am dat pe aici, am mai citit cate ceva in viteza...

 

Copilul e la bunici, cica si-a mai revenit cu mancatul, merg azi sa il aduc 3 zile acasa (luni e bank holiday in Anglia si profitam si noi).

 

poze

Povestea nasterii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...