Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

inselata si eu ??


Recommended Posts

Sieulafel, ai pus intrebarea "cand va trece durerea"? Din punctul meu de vedere nu va trece nicicand, vei invata sa traiesti cu ea, cu timpul nu te va mai afecta asa de tare, dar vei suferi de fiecare data cand iti vei aduce aminte.

Din pacate, relatia ta cu sotul tau a fost compromisa, tu nu vei mai avea niciodata incredere in el, si nu vei putea spune "gata, mi-a explicat cum stau lucrurile, de-acum dau la o parte totul si voi continua cu el, va fi o alta viata". Nu poti sa treci peste, asta este adevarul. Parerea mea este ca el te-a inselat, sa fim seriosi, nu mai suntem copii ca sa credem in basme de genul "pai cred ca s-a limitat numai la telefoane sau mai stiu eu ce...". Doamnei respective i s-au aprins calcaiele dupa sotul tau, poate ca sotul acum doreste sa inchida capitolul cu ea (si numai pentru ca tu l-ai descoperit), si nu stie cum sa fie "fair-play", ii este teama ca doamna X sa nu faca dezvaluiri la nervi. El continua aventura daca nu se afla de ea. Cine stie, poate intr-o zi va avea curajul sa-ti spuna adevarul, dar nu curand.

Ce poti face tu acum? Sa traiesti cu zbuciumul asta interior sau sa te desparti de el. Dar nu este asa de simplu. Poate esti mai curajoasa decat mine, si vei divorta, eu nu am putut.

Si cred ca este cel mai bine sa divortezi daca te-a inselat, asa era mai bine si pentru mine, daca stau sa dau lucrurile inapoi. Eram mai linistita si mai fericita.

Sa-ti spun cum au stat lucrurile la mine: si-a inceput aventura cand eram gravida, imediat dupa nastere, la vreo 2 luni, dupa ce l-am presat tare, mi-a recunoscut ca m-a inselat si ca vrea sa plece de-acasa. Am fost terminata, nu credeam ca mi se intampla tocmai mie, noua, care avusesem o pasiune ca-n filme impreuna, in fine...Cert este ca atunci era innebunit dupa tipa, eu i-am spus ca este liber sa plece, dar sa tina cont de faptul ca inapoi nu-l voi primi si i-am mai spus ceva "crezi ca va dura relatia asta cu amanta? relatie cladita pe minciuni, inselatorie si pe suferinta mea? Crezi ca dupa o perioada, cand veti sta impreuna 24 din 24 veti mai trai aceleasi clipe de nebunii? Crezi ca nu va interveni si de data asta, rutina, crezi ca nu te va vedea cum sfoarai, cum....faci si altele (ca sa nu le mai spun pe nume), crezi ca pasiunea nu va trece? Si ce va ramane pana la urma? Nimic, cu sigiranta totusi regretele din partea ta in ceea ce ma priveste pe mine si copil". Apoi i-am dat pace.

Nu mai spun ca am primit telefon acasa, pe fix, in care o tipa (poate era chiar amanta), imi spune ca sotul are o aventura. Eu i-am raspuns foarte degajata, sa nu mai sune niciodata la mine si asta a fost tot. Ce s-a intamplat cu siguranta intre ei: amanta a inceput sa-l preseze pe sotyul meu sa ma paraseasca, probabil el devenea deranjat de doleantele ei, ea la randul ei s-a enervat si a vrut sa se razbune, sunandu-ma pe mine. Dar a fost foarte dezamagita de reactia mea. Ma rog, pana la urma, a incheiat-o cu acea "doamna", dar eu nici acum nu l-am iertat si m-am indepartat enorm de mult de el. Relatia intima este un dezastru, pentru ca nu mai vreau eu, se intampla rar, si uite asa, imi dau seama ca mai bine divortam atunci si scapam de greu, acum sunt total nefericita dar si pasiva la ce se intampla cu mine si el. Nu-mi mai pasa. Stau in aceasta casnicie, pentru ca asa m-am obisnuit, recunosc. Eu nici acum, dupa ce el m-a inselat (si au trecut 4 ani) nu i-am fost necredincioasa, in toti cei 11 ani am fost fidela, dar sincera sa fiu, nu se merita..........

 

Sieulafel, ti-am povestit asta, ca sa stii prin ce trec si altii, ca sa stii ce se poate intampla, tu te cunosti cel mai bine, fa ce simti (dar trebuie sa si poti), alta solutie nu este.

Te pup, si-ti doresc sa-ti gasesti linistea.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Luna1
Escu usor de zis greu de facut... sa se distanteze sexual si sa fie iar o femeie apetisanta...Stii cum e? In momentele alea nu iti mai pasa, doresti doar sa vegetezi, nu vrei sa te speli pe cap, nu iti pasa de cum arati vrei doar sa stii adevarul. Asa cum e el dureros, vrei doar sa stii de unde sa te apuci sa repari...daca a inselat sa te hotarasti incotro mergi iar daca nu sa poti pune iar capul pe perna fericita si sa uiti acest cosmar.Sa il lase sa-si consume adventura...eu n-as putea, n-as putea sa tac, sa zambesc, sa ii pun farfuria pe masa si nu in cap, stiind ca omul e indragostit de alta si ma minte cu nerusinare. Sa il castige definitiv insa intrebarea e: merita? ce fel de om castigi definitiv? Un om care e lipsit de scrupule?Da sunt de acord, in viata te poti indragosti chiar casatorit fiind, insa chiar asa greu e sa spui un adevar? SI daca aventura nu se consuma? Ci continua? O viata intreaga... Am avut un coleg de generala si mama s-a intalnit cu mama lui de curand. A aflat ca, atunci cand colegul meu avea 18 ani a descuperit ca sotul ei avea o a doua familie. Cu copil, cu casa, cu tot ce le trebuie. Copil de varsta apropiata cu colegul meu.
align="right" id="quote2">din fericire pentru mine... desi poate nu as avea chef sa o fac si as vrea doar sa dorm si sa plang... trebuie sa fiu in permanenta imbracata frumos/office/ machiata/ coafata. serviciul mi-o cere si ma conformez [:D]nu va ganditi ca sunt manechin...[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Donna_Ly
Sieulafel, dar el cum motiveaza cele 24 de apeluri?
align="right" id="quote2">pai nu stie ca eu stiu.este de garda astazi si m-am gandit sa nu-i spun ca am vazut factura de la telefon ca sa nu-i fie rau si sa faca accident sau vreo prostie...Doamne, cand vad ce am scris nu-mi vine sa cred ca inca mai simt nevoia sa-l protejez, sa-l feresc de durere...[q][q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA
Dar daca incerci sa-l faci cumva si tu pe el gelos???Sa-l faci sa creada ca ai o aventura???Ramonel,mami de [aerob] Beaid="red">(08.11.2007)2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigotid="size1">id="teal">id="Tahoma">In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"id="red">id="size1">id="Script MT Bold">
align="right" id="quote2">nu as putea...pricum, cred ca ganduri ca cineva m-ar putea dori sunt sigura ca a avut...eram acum 2 luni la o petrecere unde majoritatea oamenilor erau din "sistemul" meu... dupa cateva pahare m-a intrebat la ureche daca stiu cati oameni ma doresc de acolo de la petrecere...eu am ras si m-am simtit fericita cand am realizat din nou ca sotul meu ma vede ca pe o zana...[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana_s
Citat:
citat din mesajul lui sieulafelmultumesc. tare frumos ai scris.asta imi reproseaza cumva si el acum... ca nu sunt langa el...pai cum mama-ma-sii sa fiu langa el cand eu insami sunt intr-un ocean de durere...da. as fi langa el daca mi-ar recunoaste. da. as fi langa el daca ar inceta telefoanele. da, as fi langa el daca ar renunta la telefonul cu cartela...vreau din tot sufletul sa trecem mai departe.cred ca orice om merita o a doua sansa in viata... i-as da-o si lui... dar nu recunoaste nimic!!!! iar ce se intampla dincolo de vorbele lui frumoase nu ma linisteste nicidecum...
align="right" id="quote2">da, a scris frumos, dar perfect nerealist, dupa parerea mea.Daca as fi in locul tau (si am fost), n-as mai sta la intors firul pe o mie de parti (pt ca te distrugi psihic si fizc). I-as spune ca nu m-a convins cu nimic ca n-are (avut) o aventura, ca nu are coloana verterbrala sa recunoasca. Apoi l-as ruga sa stea departe de mine (adica departe de casa mea) si as pune actele de divort.DACA e indragostit, are sansa sa-si traiasca relatia aia, sa o consume si sa-si dea seama ca ce a lasat in urma era muuuult mai bun.Daca ramane cu tine, in conditiile de stres in care traiti, se va gandi ca nimic nu-i mai bun decat ce nu poa' sa aiba.Eu nu vad (in cazul in care vrei sa mentii casnicia) decat aceasta solutie.Oana si Mara 11.08.2004Noi
align="right" id="quote2">offfff.sincera sa fiu... ma mai gandesc la copilul cel mare.a simtit ca este ceva in neregula ba chiar m-a intrebat direct daca vrem sa divortam...[q] l-am intrebat ce parere are si mi-a spus ca ar muri daca nu am mai sta toti 4 in aceeasi casa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
Xio, sunt prea multe semne, intamplari, coincidente si schimbari in atitudinea sotului - incepand de la brusca atentie acordata aspectului fizic si continuand cu numarul exagerat de telefoane si sms-uri pe un numar de telefon privat, pe care nu ar fi trebuit sa-l stie pacientii si colegii de munca, la care adaugam franturile de conversatie surprinse de soacra...daca fizic aventura nu a avut inca loc, asta chiar nu mai are nici-o importanta acum, increderea sotiei in sot s-a facut praf oricum...De unde esti tu sigura ca NU a fost inselata ? Te-ai gandit ca lui ii este greu sau imposibil sa renunte acum la familie in favoarea relatiei cu X, din n motive, unele practice, altele care ii afecteaza reputatia si imaginea la spital si cabinetul particular ? Tu crezi ca este asa usor, peste nopate, ca un barbat sa-si caute si sa gaseasca rapid o casa de inchiriat, sa se mute cu tot calabalacul, de unul singur, sa-si spele/calce/faca de mancare si curatenie ? Hehe, majoritatea domnilor sunt niste comozi, daca i-ai pune sa stea singuri intr-o casa si sa se gospodareasca macar 1 luna, pe multi dintre ei i-ai gasi vai de capul lor, restul isi vor aduce "draguta" sau menajera sa se ocupe de treburile casnice...Ooo, sa nu uitam si de reputatia d-lui dr., care ar putea fi grav afectata daca s-ar afla ca a cam fost gonit de acasa, pentru ca i-a facut ochi dulci madame X...ai vazut, ca el era dispus la un moment dat sa-si dea demisia de la spital si sa stea acasa cu copiii, numai sa nu se apuce sotia sa-si foloseasca relatiile influente, s-o dea afara din spital si din sistem pe "suspecta de serviciu"...pai cum vine asta, el e dispus sa-si sacrifice postul de la spital numai ca "draguta" lui sa nu aiba de suferit ? hmmm...cred ca i-o fi fost frica si de reactia sotului lui madame X, ca ar fi putut si acela sa-si puna niste semne de intrebare, vazand cum sotia lui zboara brusc din job si nu se mai poate angaja in alta parte asa usor...hai sa zicem, o tine acum motivatia cu reducerile de posturi de la bugetari...Insa si aici exista un mare risc, madame X tupeista fiind (cred eu), ar putea sa faca, de exemplu, o plangere ca a fost hartuita sexual de dl. dr., ca ea n-a vrut, dar a acceptat ca sa nu-si piarda jobul in vremurile astea de criza, ca are copil de crescut acasa si unde mai gaseste ea alt serviciu, bla-bla-bla...adica i-ar putea face lui mult rau, daca ar vrea cu adevarat...Plus ca sunt cei 2 copii la mijloc, ce tata renunta asa usor la copiii lui, chiar daca nu mai are nimic de impartit cu sotia ?De aia zic, ceva-ceva tot e la mijloc, flirt sau aventura in toata regula, iar el este prea temator in acest moment, sau in fine nu da impresia unui om decis sa faca absolut orice pentru a-si salva casnicia...Eu nu exclud nici varianta ca madame X sa fie cea care tot insista acum iar el sa bata in retragere, sa fie ea cea care face presiuni si nu vrea sa renunte la orice ar fi fost intre ei; insa, si in acest caz, nu inteleg de ce el accepta aceasta situatie, daca nu ar avea nimic de ascuns si ar fi decis 100% sa-si salveze casnicia, i-ar raspunde madamei la telefoane, de fata cu sotia, ar pune telefonul pe speaker si i-ar spune verde-n fata : "draga, te rog sa nu ma mai suni sau sa-mi trimit mesaje, sotia mea este langa mine, stie tot ce s-a intamplat si aude toata convorbirea, intre noi nu a fost si nu va fi nimic serios, eu am nevasta si copii, te rog foarte mult sa ne vedem fiecare de vietile si familiile noastre; orice ar fi fost sau ai crezut ca a fost intre noi a fost o imensa greseala, nu mai avem nimic in comun, eu sunt decis sa-mi pastrez familia si casnicia; si daca ma mai deranjezi, voi avea grija sa afle si sotul tau ce fel de femeie are langa el, eu unul nu mai am nimic de pierdut in acest moment"In opinia mea, asa ar trebui sa se comporte sau sa reactioneze un barbat adevarat, care e decis sa-si salveze relatia si casnicia. Insa asa vad eu lucrurile, desigur ca fiecare dintre noi poate avea o alta parere sau viziune...Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
align="right" id="quote2">reputatia n-are nici cea mai mica legatura, se stie in spital cine cu cine umbla, stai linistita. cunosc diverse cazuri in care sotiile au mers la seful sectiei sa faca scandal sau amantele s-au luat la bataie in fata spitalului. medicul n-a avut de suferit deloc, nici ele, li s-a atras atentia sa-si tina viata sexuala in dormitor, nu pe sectie.iar eu ca pacinet zau ca nu sunt interesata daca dr isi inseala partenerul sau cu cate pers. o face, daca e bun profesional merg la el.eu nu am spus ca stiu ca nu a inselat-o, am spus sa gandeasca cerebral si sa ia in considerare si varianta asta. voi ati spus ca sigur a fost inselata ceea ce mi se pare chiar urat ca gest, cred ca nu v-ati gandit la cum pica aceasta afirmatie nefondata.[:)]grija pt. aspectul fizic apare la orice pers. atunci cand este complimentata si cand se flirteaza cu ea. e ceva normal.firtul e ceva normal.asa ca vina omului exceptand scenariul spus de voi, ca "sigur" a inselat-o, poate sa fie flirtul, desi, repet, dp meu de vedere e normal.si un criminal e nevinovat pana la dovedirea vinovatiei, povestile de aici cu intamplarile nefericite se deosebesc de aceasta prin faptul ca in toate partenerul a recunoscut ca insala. aici omul tot neaga.as lua in calcul si asta daca .***Fur is for petting**http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.rowww.accesoriisihaine.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E greu si doare sufletul. Durerea aia ramine acolo. Chiar daca trece timpul, chiar daca nu mai doare la fel de tare, ea ramine.Si increderea dispare, dar daca va hotariti sa ramineti impreuna trebuie sa inveti sa ai din nou incredere.Zici ca iti iubesti sotul, 16 ani de casnicie, de dragoste si incredere nu se arunca asa usor. Eu nu am putut arunca 10 ani( acum sint 12), 16 sint totusi niste ani. Si din cite povestesti si el te iubeste si nu vrea sa te piarda. Poate nici nu a fost inselat, sau cum sa zic, actul fizic. Poate el o fi complimentat asistenta respectiva si ei i s-a urcat la cap si acum il piseaza cu telefoane si mesaje.

Stiu cit de mult doare, si stiu cum te simti acum. Priveste in sufletul tau, ala care a mai ramas si incearca sa simti cum ai vrea sa fie viata ta.Cu el sau fara el.Eu cred ca daca reusesti sa treci peste socul asta, daca reusesti sa te scuturi putin, puteti sa aveti o viata frumoasa apoi. E asa usor sa zici divorteaza si gata!

 

 

Gina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alina023
Te imbratisez si sunt aici oricand ai nevoie! In seara asta sunt complet libera!

PS. Si nu te inchide in tine! Nu mai sta singura sa plangi... De multe ori te ajuta mult mai mult un umar pe care sa plangi. Face mai bine, crede-ma ca stiu! [pup]

Alina, mami de Ana Antonia [zana] (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul [hagi] (14 Feb 2003)

align="right" id="quote2">

[pup]
mi-aduc aminte prin ce ai trecut... offf!!!!
nu prea poate sa "zburde" cu doamna 1-2 saptamni ca nu cred ca aia poate sa o faca... sau poate ma mint si in privinta asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...