Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

inselata si eu ??


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui andreeaben
Intr-adevar divortul este ingrozitor de greu de depasit si traumatizant pentru copii.Recurgi la el cand toate variantele au fost epuizate.Eu am recurs atunci cand mi-a ajuns cutitul la os...mana in gat(la propriu chiar)Vine acel moment cand,chiar stii ca e singura solutie.[pup][flo]
align="right" id="quote2">andreeaben [flo]Si eu la fel m-am despartit, cand mi-a ajuns cutitul la os (mana in gat la propriu) si am decis ca asa nu se mai poate si ca din toate punctele de vedere acel moment e rascrucea, ca din clipa aceea incolo nu se mai poate sa mergem impreuna inainte, ci numai separat, fiecare pe drumul sau. Dar mi-e mult mai bine fara el. Infinit mai bine. Si am ramas prieteni. Culmea, acum chiar ne intelegem ok. Nu eram facuti sa fim impreuna. Asta e concluzia mea.Eu sunt si genul de persoana care nu poate sa se desparta usor, din orice. La mine, ca sa renunt, trebuie sa se intample lucruri serioase pt ca ma atasez mult.Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ErikaM
Si eu sunt de acord, dar trebuie sa recunoastem ca si noi femeile contribuim la decizia lor de a ne insela. Niciun barbat nu pleaca de prea mult bine. In acelasi timp, nu trebuie sa exageram sau sa fim perfectiunea intruchipata pt. ca ne-am transforma, asa cum un renumit psiholog spunea "in cuierul de la usa" care isi face datoria, e mereu in locul stiut la momentul cand ai nevoie de el si..atat.. ajungi sa nu mai realizezi ca el exista, acolo, in spatele usii...Din cand in cand trebuie sa facem mai mult decat "datoria'..sa stim sa surprindem...sa creem surpriza..emotia...sa stim sa facem fiecare zi deosebita de celelalte de pana acum!Erika
align="right" id="quote2"> Si uite asa ne intoarcem in timp inca 50 de ani .... pe putin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ErikaM
Si eu sunt de acord, dar trebuie sa recunoastem ca si noi femeile contribuim la decizia lor de a ne insela. Niciun barbat nu pleaca de prea mult bine. In acelasi timp, nu trebuie sa exageram sau sa fim perfectiunea intruchipata pt. ca ne-am transforma, asa cum un renumit psiholog spunea "in cuierul de la usa" care isi face datoria, e mereu in locul stiut la momentul cand ai nevoie de el si..atat.. ajungi sa nu mai realizezi ca el exista, acolo, in spatele usii...Din cand in cand trebuie sa facem mai mult decat "datoria'..sa stim sa surprindem...sa creem surpriza..emotia...sa stim sa facem fiecare zi deosebita de celelalte de pana acum!Erika
align="right" id="quote2">Dar de ce sa recunoastem ca noi cdontribuim la decizia lor de a ne insela? Ba eu nu contribui deloc. Cum eu nu ma duc dupa primul care imi face ochi dulci de suparare ca nu ma mai tine in brate barbatul mereu, ca nu mai imi face masaj ca acum 5 ani ci aleg sa comunic cu el si sa schimbam ceva, la fel are si el gura sa-mi zica "mai fomeie, vezi ca ma simt neiubit, neglijat etc". Si daca nu inteleg e liber sa imi zica ca baga divort de e nefericit.La fel si eu.Ce e aia sa inseli? Adica ceva de genul, acasa e caldut, ma simt nitel neglijat, ma duc dupa alta dar cand ma prinde sotia plang si sufar, si neg ca am inselat-o si nu vreau sa o pierd. Pai daca nu vrei sa o pierzi taica, atunci nu calca in blidele altora, discuta problemele ce le ai si daca nu se poate si nu se poate ne despartim fara scandal si inselatorii.Cand barbatul insala si neaga, si plange si nu vrea sa o piarda pe sotie atunci clar ca de fapt nu insala ca nu e bine acasa ci ori ca s-a (re)indragostit (dar o iubeste si pe ea sotia platonic) ori ca s-a saturat de ciorba, ori ca mai pe sleau are prea mult timp liber.La noi in casa toate se impart la doi,curatenia in casa, cresterea copiilor, cumparaturile, etc. Astfel ca atunci cand sunt eu rupta e si el, atunci cand ma simt eu neglijata se simte si el, asa ca stim ca e o stare de moment si nu ne ard calcaiele dupa altii/altele. Iar cand ne e bine si am terminat treaba suntem amandoi multumiti si ne e bine impreuna.Nu exista motiv pentru inselat. Punct.Motiv de divort da, poti divorta ca nu il mai iubesti, ca nu te mai iubeste, ca va calcati pe bataturi insa despartirea trebuie sa vina anterior fugii in patul alteia/altuia. Da, din iubire si respect ma aranjez, am grija sa avem orele noastre de intimitate singuri fara copii, vorbim mult, radem, facem tot felul de nebunii impreuna insa nu numai eu trebuie sa am grija sa nu se simta sotul meu neglijat ci si el sa aibe grija sa nu ma simt eu nedorita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off topic:Emilia.m,si mie imi este infinit mai bine acum,macar nu mi-e teama sa ajung acasa...acum sunt doar eu cu copilasul meu ,desi nu-i usor,e o varianta de luat in calcul,care acum imi "tine de cald".Cazul tau e fericit ca ati ramas prieteni,ca acum va intelegeti mai bine.sunteti doi oameni maturi,care au inteles perfect ce pot face si stiti sa va administrati perfect sentimentele.La noi e altfel...el nu mai prea stie ca a avut o familie,nu si-a mai vizitat copilul de vreo 2 luni desi locuim la 30 minute distanta.

 

Pentru autoarea subiectului,mult curaj sa decida cu mintea dar si cu sufletul si n-ar fi de condamnat nici daca l-ar ierta,nici daca l-ar respinge definitiv,este decizia ei si va gandi bine,sunt sigura!

 

Andreea,mami de Andrei nazdravan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, pai nu, cum sa divortezi inainte? Fara sa fii asigurat de urmatoarea?[:D] Oricum barbatii nu vor sa isi paraseasca nevestele/sa divorteze, vor doar diversitate, distractie, dar pe de alta parte si sentimentul ca apartin unei familii si sunt in siguranta. Adica si in caruta si in teleguta. Asa si fumeile care isi insala barbatii, dar cica ele divorteaza mai des in urma inselaciunii...desi nu stiu dc. o fi adevarat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea am inteles treaba cu relatiile influente prin care poti s-o dai afara, inca mai sper ca totusi nu functioneaza asa, da X un telefon "da-o afara ca e amanta lui barbatu'meu" si in secunda doi aleia i se desface contractul de munca. Sper totusi ca competentele profesionale sunt mai valoroase...

 

La subiect s-au spus destule, va urma o perioada foarte urata, iti urez s-o depasesti cu succes si sa ai de ales. [flo] Ce vei alege e mai putin important, depinde de ceea ce ai sa gandesti atunci. Insa in multe cazuri nu prea ai optiuni la sfarsit...si atunci e mai dureros.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt.Gabitza 2005 si pt. Luna 1.

Eu vorbeam d.p.d.v. spiritual. Inseamna din doua una: ori nu ati inteles ce am vrut sa spun, ori faceti parte din categoria nevestelor perfecte pt. ca ciorba a iesit super si barbatul e satul si cu hainele curate si calcate.

Si noi faceam toata treaba impreuna...dar nu asta e important.Acum am femeie care se ocupa..iar mancare primesc zilnic. Sa fie atat de important stomacul pt. roman??

Noi consideram ca nevoile spirituale, precum ci cele fizice sunt mai importante decat cele materiale. e mare lucru sa ai timp pt. SUFLETUL lui, ci nu pentru stomacul lui..

Nu va suparati pe mine..este doar parerea mea..[pup]

 

 

Erika

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ErikaM
Pt.Gabitza 2005 si pt. Luna 1. Eu vorbeam d.p.d.v. spiritual. Inseamna din doua una: ori nu ati inteles ce am vrut sa spun, ori faceti parte din categoria nevestelor perfecte pt. ca ciorba a iesit super si barbatul e satul si cu hainele curate si calcate. Si noi faceam toata treaba impreuna...dar nu asta e important.Acum am femeie care se ocupa..iar mancare primesc zilnic. Sa fie atat de important stomacul pt. roman??Noi consideram ca nevoile spirituale, precum ci cele fizice sunt mai importante decat cele materiale. e mare lucru sa ai timp pt. SUFLETUL lui, ci nu pentru stomacul lui..Nu va suparati pe mine..este doar parerea mea..[pup]Erika
align="right" id="quote2">Cred ca tu nu ai inteles. Ai afirmat ca e vina femeii cand insala barbatul (in unele cazuri). Eu consider ca in niciun caz nu poate fi vina femeii, atat timp cat barbatul are gura sa-si exprime nemultumirile, si daca nu se mai poate deloc poate divorta inainte sa fuga in patul alteia. Dar asta ar insemna coloana vertebrala si mai rar asa ceva...Ma bucur ca ai femeie care iti face curatenie, eu nu am scris sa ma laud ci am dorit sa arat ca, atunci cand eu sunt obosita este si sotul la fel iar cand suntem multumiti la fel suntem amandoi. Barbatii se simt neglijati (fizic si sufleteste) cand femeia e terminata de cat munceste, la job, acasa, la crescut copilul iar el e doar spectator neimplicat si normal ca ii vin sentimente de victimizare ca doar nevasta aia nu are timp sa il programeze si pe el la o sedinta fizica si sufleteasca.In schimb daca sotul nu e spectator ci e implicat direct (in treburile casei si cresterea copiilor) atunci impusti mai multi iepuri dintr-o lovitura: vede si el de ce esti obosita si realizeaza ca nu esti superwoman, e la fel de solicitat ca si tine si nu se mai simte exclus, si in al treilea rand nici tu nu mai esti mereu extenuata astfel creezi timp pentru suflet si fizic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia
Eu nu prea am inteles treaba cu relatiile influente prin care poti s-o dai afara, inca mai sper ca totusi nu functioneaza asa, da X un telefon "da-o afara ca e amanta lui barbatu'meu" si in secunda doi aleia i se desface contractul de munca. Sper totusi ca competentele profesionale sunt mai valoroase...La subiect s-au spus destule, va urma o perioada foarte urata, iti urez s-o depasesti cu succes si sa ai de ales. [flo] Ce vei alege e mai putin important, depinde de ceea ce ai sa gandesti atunci. Insa in multe cazuri nu prea ai optiuni la sfarsit...si atunci e mai dureros.
align="right" id="quote2">Eu am inteles ce a vrut sa spuna.In parte este expresia furiei si a nesigurantei in care se zbate acum,simte ca ar fi in stare sa se lupte cu orice si oricine pentru familia ei,si in lupta asta si razbunarea isi are loc.desi nu este o metoda ortodoxa sau nu se face de obicei.Furia ei o poate impinge si la asta,dar eu cred ca doar verbal,eu cred ca este destul de cerebrala pentru a-si da seama ca nu asa invingi de fapt,ca vinovatii nu trebuie decapitati.Sunt sigura ca nu se fac lucrurile chiar asa,desi uneori am mai vazut decizii luate in urma unui telefon unde trebuie,eu cred ca ea nu vede asta ca pe solutia care s-o linisteasca.S-o lasam sa se descarce cu tot ce are de zis,chiar daca pentru noi pare ciudat,pentru cel in cauza poate parea vital sa spuna tot ce ii trece prin cap(sa nu dati cu rosii,nu atac pe nimeni!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...