Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

inselata si eu ??


Recommended Posts

Sieulafel, In primul rand, CONDOLEANTE! se spune ca un necaz nu vine niciodata singur, ia-le pe rand, da-ti timp, plange-ti tatal acum, nu te mai gandi la sot... Bun titlul topicului tau, mai ales semnele de intrebare, asa este, vedem/auzim tot timpul in jurul nostru astfel de povesti, dar niciodata nu ne gandim ca am putea fi chiar noi protagonsitii (cel care inseala sau cel care este inselat) intr-o buna zi! Nimic nou sub soare, din pacate, important este cum vei face fata tu acestei noi situatii din viata ta...Este foarte probabil ca el a incercat sau chiar te-a inselat, dar mie imi este foarte clar ca e la prima tentativa de acest gen si eu zic ca e vestea buna, e posibil sa va puteti impaca daca amandoi veti dori acest lucru; dupa ce te mai linistesti, incearca sa discuti foarte serios cu el, da-i clar de inteles ca tu nu tolerezi sa fii inselata, ca esti dispusa sa il asculti si sa il ierti daca si el isi doreste cu adevarat sa isi salveze casnicia, importanta este comunicarea in acest moment....daca fiecare intoarce spatele, pierdeti vremea doar cu scenarii si atat, plus suferinta de rigoare, asa ca e mai bine sa vorbiti, sa spuneti sincer fiecare ce isi doreste de la aceasta relatie si nu are, etc, insa eforturile vor trebui sa fie facute de catre amandoi; in caz ca doar unul trage, da, atunci, nu mai are rost nimic...dar veti decide la vremea potrivita, in niciun caz nu lua o decizie radicala acum! Multa putere si intelepciune iti doresc! [pup] Marius [flo], pentru verticalitate, gandesti ca o femeie [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K Am citit mai sus, ca si femeia e vinovata daca barbatul o inseala. Dar daca barbatul nu se simte bine acasa, de ce nu poate sa spuna ce il doare, de ce se scufunda in primul vagin disponibil? (scuze pt vulgaritate, dar cam asta se intampla in majoritatea cazurilor) Si de ce e "normal" si de ce nu se scandalizeaza nimeni cand barbatul face acest pas? Si ce ar fi daca o femeie nervoasa din cauza sforaitului si a sosetelor aruncate s-ar culca cu primul barbat care-i iese in cale, doar pt ca nu se simte bine acasa?
Daca ii cer barbatului sa-si stranga sosetele si o face ma declar foarte multumita. Daca il rog sa ma tina in brate inainte de a adormi sau sa glumim si sa chicotim cu nasul in perna ca niste copii iar el se conformeaza, nu numai ca pe moment nu voi fi multumita, ci niciodata aceste gesturi venite din partea lui nu imi vor mai face placere intrucat nu voi stii daca le face din obligatie sau asa simte. Sunt nemultumiri pe care nu merita sa le exprimi, si sunt exact cele care te indeparteaza de un om.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui ilia_99 m-am saturat de discursurile despre cum trebuie femeia sa-si "tina" barbatul acasa. barbatl daca are nemultumiri si e matur si stie ca are o familie si niste obligatii fata de sotie si copii, vorbeste, isi exprima nemltumirirle, nu cauta un pat mai caldut.
Femeia sa-si tina barbatul acasa doar daca il vrea. Daca nu...sa-l lase sa plece. Daca il vrea doar ca sa-i duca gunoiul si sa isi asume responsabilitati...mai bine nu. Caci in acest caz viata devine pentru barbat pedeapsa pentru greseala de a se fi insurat. O greseala e un fapt pe care il regreti tu, nu pe care nu il aproba restul.
ce sa intelegem, ca un barbat trebuie sa fie tinut in puf, ca altfel regreta ca s-a insurat? opinia mea este ca un barbat trebuie sa si asume niste responsabilitati cand se insoara, si in astea includ schimbatul de pampersi, gatit, curat si tot tacamul...ca poate si pe mine ca femeie ma plictisesc toate astea, dar nu ma duc dupa primul venit...mai rau, trebuie sa ne asumam reciproc ca atractia sexuala se va diminua, ca ridurile apar la amandoi, ca ne vom si plictisi impreuna la un moment dat. din spusele ei, reies si alte nemultumiri: ca el nu s-a implicat in cresterea copiiilor prea mult, ca el nu stie ce inseamna un schimbat de pampersi, ca el a fost sustinut financiar f multa vreme, cred ca ideea este alta: lafelsieu simte ca a oferit mai mult in relatie si cand au ajuns la limanul financiar, el a terminat rezidentiatul si a dat de bani, in loc ea sa primeasca la randul sau ce a oferit, el o inseala cu alta, doar pt ca ea a uitat pe parcurs sa l mai alinte si sa l mai laude...e un scenariu tipic. ea e femeia care l-a iubit la vreme de restriste financiara, si in clipele in care fiecare se construia si lucra la propria personalitate, a facut doi copii si o casa cu el, iar el ajuns la un apogeu financiar, simte nevoia sa se dea in stamba ca altele, sa si testeze noua fateta a masculinitatii. acum e un barbat matur, cu bani si o anume pozitie sociala, e tentant sa te vezi prin ochii femeilor si in postura asta. asta nu l face pe el un criminal si nu inseamna ca sigur se va face vinovat de ceva. pe de alta parte nici ea nu ar trebui sa se invinovateasca. vorba lui marius: e doar un cartonas galben. e bine sa discute ferm si clar si sa si lase reciproc o perioada de meditatie. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [ruga]In asteptarea unui ingeras in viata noastra.... ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fara sa vreau ma gandesc la un aspect: barbatii de obicei inseala, dar nu si parasesc nevestele. problema nevestelor nu este adulterul in sine, ci faptul ca barbatul care inseala, se sustrage si mai mult de la responsabilitatile familiei, amanta este supapa, motivul, pretextul pt evadarea din responsabilitatile suparatoare ale familiei. femeile cand inseala, ori o fac pana se despart de sot si se duc dupa amant, dar de cele mai multe ori isi asuma si responsabilitatile de familie.in continuare gatesc pt sot si copil, poate mai cu ravna, dc au scrupule... cred ca dc barbatul care inseala, ar ramane un sot atent cu familia, femeile n-ar avea nicio problema cu inselatul in sine, nici n-ar afla macar, ca nu s-ar mai stresa. din motivul asta femeile inseala mai bine, ca nu si modifica prea mult comportamentul fata de sot.:)) ba chiar unele si-l imbunatatesc.:))) barbatii ar trebui sa invete sa insele, sa dea cezarului (nevestei) ce e al cezarului si toata lumea ar inchide din ochi.:)))) [:-@] prea multa drama pt o bucata de sex. oamenii nu plang pt asta, ci pt atentie, bani si ajutor......chestii de care sunt privati cand sunt inselati. uneori si pt mandria ranita. oamenii sunt egoisti. oamenii se folosesc de partenerii de viata si apoi nu le convine sa i imparta cu altii. dar chestia asta se intampla, iar uneori ai cateceva de invatat din ea. si ca inselat si ca persoana care inseli.:) cred ca ei doi ar trebui sa mediteze la aspectele pozitive ale acestei intamplari de viata. parerea mea... _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [ruga]In asteptarea unui ingeras in viata noastra.... ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare ca discutia asta se transforma in una anti-barbati. Desigur ca un barbat insurat e de dorit sa fie tinut in puf, asa cum si o femeie maritata e de dorit sa fie tinuta in puf. Pentru ca, da, daca ajunge sa te ia in brate fiindca ii spui tu si fiindca e patruns de suma responsabilitatilor pe care si le=a asumat, se va ajunge la o deteriorare a relatiei si la despartire (asta in cazul fericit in care nu se trece prin uratenia care e inselatul). Mie nu-mi place deloc prezentarea asta a casatoriei ca pe un bau-bau in a carui casa e plin de scutece murdare, vase care asteapta sa fie spalate si cartofi plini de noroi. Se indreapta atentia de la principal, care e tinutul in puf, spre toate nimicurile.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt antibarbati. dc citesti cu atentie, vei vedea ca din perspectiva mea, cred ca oamenii pot insela si pot iubi si pe altcineva la un mom dat in viata si cred ca orice are si o parte pozitiva si este o lectie de viata prin care sa te cunosti pe tine insuti. dar nu sunt de acord cu chestia ca trebuie sa feresti barbatii de partile mizerabile ale unei relatii, pt ca altfel lor li se taie cheful de la atatea responsabilitati. sa nu uitam, e reciproca toata treaba. eu personal sunt genul de femeie, care dc duc de prea multe ori gunoiul in casa si spal prea multe vase, imi iau vacanta trei zile de aks, fara barbat, catel sau purcel, urgent. mi se taie orice chef de barbat si de aici pana la a l insela nu cred sa fie cale lunga. ca atare inteleg f bine un barbat care fuge de o femeie cicalitoare care il fugareste cu matura si cu polonicul prin casa. nah, uite ca asa sunt eu, eu fug prima de responsabilitati. nu mi place sa fac menajul, gatesc de sila, cand si cand, pun rufe la spalat cand nu mai am ce imbraca si pt camasile sotului, am angajat femeie la calcat ca nu mi place sa calc nimic. cat despre copii, sigur pampersii ii va schimba soacra, sau mama sau sotul, eu fiind pe locul 4 in toata schema asta. si apropo si eu sunt medic, prb ca facand parte din tagma asta, o sa mi insel sotul, ca zicea cineva pe aici ca doctorii inseala cel mai des.:))))))) _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [ruga]In asteptarea unui ingeras in viata noastra.... ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui babyblue ce sa intelegem, ca un barbat trebuie sa fie tinut in puf, ca altfel regreta ca s-a insurat? opinia mea este ca un barbat trebuie sa si asume niste responsabilitati cand se insoara, si in astea includ schimbatul de pampersi, gatit, curat si tot tacamul...ca poate si pe mine ca femeie ma plictisesc toate astea, dar nu ma duc dupa primul venit...mai rau, trebuie sa ne asumam reciproc ca atractia sexuala se va diminua, ca ridurile apar la amandoi, ca ne vom si plictisi impreuna la un moment dat.
In primul rand ca nu fac deosebire intre nevoile barbatilor si cele ale femeilor. Ambele categorii au dreptul la fericire. Citesc la acest subiect foarte multe despre responsabilitatile pe care le presupune o casnicie si prea putin despre beneficiile ei. Se intampla atat la barbati cat si la femei ca in ziua in care s-au casatorit sa fi facut o greseala iar ziua in care si-au cunoscut amanta/amantul sa fie cea in care viata le-a mai oferit o sansa. Mai bine sa ne asumam faptul ca exista si varianta asta decat sa ne asumam prejudecatile de care vorbesti tu acolo...si anume ca in orice casnicie vine ziua in care nu mai exista atractie sexuala, intervine plictiseala, sau ca dupa ce apar copiii nu mai e timp de relatie ci doar de schimbat pampersi. Asta cu atractia sexuala e o problema gresit inteleasa de multi. Imoprtanta este dorinta de a face sex, dorinta care apare in conditii de stare de bine, de armonie, de veselie ([:D]ca tot s-a consacrat pe aici notiunea de om vesel). Degeaba esti casatorit cu dna 90-60-90 daca toata ziua ii tuna si-i fulgera, doi oameni care nu glumesc unul cu altul nu pot hodoronc-tronc sa faca sex (nu unul de calitate). Cat despre lipsa timpului...mie mi se pare ca uneori problema e ca avem prea mult!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar care sunt partile mizerabile ale unei relatii? [:-/]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92 In primul rand ca nu fac deosebire intre nevoile barbatilor si cele ale femeilor. Ambele categorii au dreptul la fericire. Citesc la acest subiect foarte multe despre responsabilitatile pe care le presupune o casnicie si prea putin despre beneficiile ei. Se intampla atat la barbati cat si la femei ca in ziua in care s-au casatorit sa fi facut o greseala iar ziua in care si-au cunoscut amanta/amantul sa fie cea in care viata le-a mai oferit o sansa. Mai bine sa ne asumam faptul ca exista si varianta asta decat sa ne asumam prejudecatile de care vorbesti tu acolo...si anume ca in orice casnicie vine ziua in care nu mai exista atractie sexuala, intervine plictiseala, sau ca dupa ce apar copiii nu mai e timp de relatie ci doar de schimbat pampersi. Asta cu atractia sexuala e o problema gresit inteleasa de multi. Imoprtanta este dorinta de a face sex, dorinta care apare in conditii de stare de bine, de armonie, de veselie ([:D]ca tot s-a consacrat pe aici notiunea de om vesel). Degeaba esti casatorit cu dna 90-60-90 daca toata ziua ii tuna si-i fulgera, doi oameni care nu glumesc unul cu altul nu pot hodoronc-tronc sa faca sex (nu unul de calitate). Cat despre lipsa timpului...mie mi se pare ca uneori problema e ca avem prea mult!
Foarte fain, Accept! :)
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...